Dívka

Lukas Dhont

Dirk Impens

Kostýmy:

Catherine Van Bree

Po shlédnutí jsem měla dost rozporuplné pocity. Na jedné straně to byl zajímavý pokus o psychologii dospívající dívky, na druhé straně si nejsem jistá , nakolik jsou dnešní mladí lidé ovlivněni internetem a tím, že mají ke všemu přístup . Už něco pamatuju, a za našich mladých let to chodilo jinak . Zůstalo prostě při myšlence, že by to třeba bylo lepší, kdyby jsme se narodili jako opačné pohlaví. Dnes aby se v tom čert vyznal, orientací přibývá až je to k nevíře, co všechno je vlastně možné. Psychologové nestačí řešit ty zástupy mladistvých, kteří si myslí, že se narodili do špatného těla, namísto toho, aby se naučili jak se svým tělem žít a mít ho rádi.Chirurgové shromažďují žádosti o operativní řešení přeměny těla. A k čemu to ? Nedávno jsem se na internetu dočetla o mladém muži, který se nechal chirurgicky změnit na ženu a po 2 letech toho lituje a chtěl by to vrátit zpátky. Takže popravdě řečeno se nedokážu do takových lidí vcítit.Ale bylo ve filmu pár momentů, kdy mě zabolelo u srdce. Bylo mi líto malého brášky a taky otce, který se moc snažil. Vlastně skoro všichni se snažili Laře pomoci, ale nebylo to moc platné.Takže trošku smutek na konci. A smekám před Victorem, opravdu pozoruhodný výkon .(30.11.2018)

Působivá cesta do duše transexuální Lary/Victora. Natočené s nebývalou citlivostí, na debutanta velmi vyzrále, téměř dokonale. Bavily mě jak scény z baletního studia, tak Lařiny rozhovory s otcem. Hlavní postava má pro svou proměnu ty nejlepší podmínky - chápající rodinu (ač bez matky, jejíž nepřítomnost nebyla vysvětlena) - bojuje ale s vlastní nejistotou, nedůvěrou v samu sebe. Všechny potřebné emoce dokázal mladý herec Victor Polster přenést na plátno tak přirozeně, že mi jeho výkon místy způsoboval husí kůži. Skoro 5*.(1.7.2018)

Přesnější portrét dospívající trans-holky a jejího trápení se kvůli sociální odlišnosti a tělu, do kterého se omylem narodila, nenajdete. Otázkou zůstává, jestli vás v takto komorně pojatém, formálně konvenčním provedení, které od první do poslední minuty staví na čtení pocitů z její tváře, bude bavit. Mně bavilo. Důležitou a hezkou postavou je její otec, který ji psychicky prostě nemůže pomoct, ať se snaží jakkoliv. [Cannes](12.5.2018)

• brumbrum

Natocene sugestivne, takze clovek ma nakoniec pocit, ze jeho JA (a je fuk, jak to kto pomenuje, ci duch, alebo "ja", alebo proste podstata jestvovania, ktora povie o sebe "mam zdrave telo" alebo "ona ma pekne telo": kto je to "ona" ak len "ma" svoje telo?) je len zasunute to kopy masa, ktore sa da podla potreby zmenit na muza alebo zenu alebo trebars oboje napockanie. Dnes velmi moderne, ked uz nie je jasne ani to, co este len pred par rokmi vedel kazdy skolkar: kto je dievcatko a kto chlapcek. Ze existuju smutne pripady, ked nestastny jedinec fakt nema jasno vo svojom pohlavi, este nie je dovod o tom tocit svinsku propagandu, aby o pohlavnej orientacii zacali diskutovat slabsie povahy, ktore by na to inak neboli nikdy byvali prisli. Spolocnost, ktora sa zaslepila pred jestvovanim Boha, sa snazi spravit bozsku karikaturu z cloveka: podme tvorit pohlavie! ODPAD(18.11.2018)

V období dospívání může být přijímání vlastního těla, a platí to zejména pro dívky, poněkud problematické. Když jste ale dívka v mužské tělesné schránce a ještě toužíte být baletkou, musí to být peklo. Obdivuhodné představení Victora Polstera toto peklo zprostředkovává velmi uvěřitelným způsobem a celý film de facto stojí na jeho výkonu. Téma snímku mě ovšem nevtáhlo natolik, abych šel na čtyři hvězdičky - uděluji tedy poctivé tři.(30.6.2018)

• - Lukas Dhont získal svou inspiraci pro film v roce 2009, když četl novinový článek o belgické dívce, která byla po narození přidělena otci, který se usiloval stát balerínou. (Stoka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (Stoka)

• - Před českou kino premiérou proběhla premiéra na Karlovarském IFF 30. června 2018. (Varan)