Mirai, dívka z budoucnosti

Animovaný / Dobrodružný / Drama

Japonsko, 2018, 98 min

Mamoru Hosoda

Mamoru Hosoda

Film jsem viděl v rámci Advíku 2019 a musím říct, že mě dost příjemně překvapil. Jedná se o dost pohodový a odpočinkový snímek, který ale není žádné isekai - hrdina cestující napříč časovými obdobími je jen v rámci uměleckého záměru autora, resp. se zde pracuje s určitým typem představivosti a nic se neděje zcela fyzicky. Což je na jednu stranu velice zajímavý, i když lehce bizarní tah. Navíc, kdo v dětství zažil náhlé narození mladšího sourozence, dokáže být k uřvanému a děsně-se-chovajícímu hrdinovi trochu tolerantnější - je to krásný odraz reality. Děj kromě čisté komedie s realistickými prvky „o rodičích a dětech“ ke konci nahazuje i trochu vážnější, nikoliv depresivnější notu, která celé fajnové dílo stejně dobře završuje. Jsem spokojen, zázraky jsem nečekal a namísto toho mě čekala opravdu příjemná podívaná, která mě extra nestrhla, ale udržela v pozornosti až do samotného konce.(2.8.2019)

Vďaka veľmi jednoduchej a neprehnanej vizuálnej časti vás tento animák získa. Z hľadiska príbehu je tu viac vecí: život v rodine, (ne)láska „vyvolaná“ novou členkou v rodine, „cestovanie časom“, atď. Ich (výsledná) kombinácia v rukách pána Hosody koniec koncom nie je zlá, ale je tu cítiť rezervy. Jednotlivé časti príbehu slúžia aj na to, aby ukázali, že ako by sa nemal chovať mladý človek voči jeho malej sestre. Osobné hodnotenie: 72% (***) (9.5.2019)

Krásný příběh o sourozencích a jak to chodí, když jste ten straší. Bohužel ale tady bylo horší to, že po většinu filmu je měl na strarosti jen otec. Rozhodně obdivuji, že to tak zvládal.:) Příběhy mimo realitu se krásně odrážely potom i v normálním životě. Tedy že co zažil Kun v jiném světě, pak změnil jeho pohled na situaci a kousek po kousku z něho byl lepší a lepší straší bratr. Nechci nijak kritizovat ničí výchovu, ale nebýt těchto příběhů mimo realitu, je z něho stejné uřvané dítě, které absolutně nemá respekt k rodičům a všechno si vymáhá křikem a brekem a urážením. No ale kdyby rodiče trochu přitvrdili ve výchově, asi bychom se nedočkali takového příběhu. Esteticky krásné, různé příběhy mimo realitu rozhodně zajímavé, výběr hudby taky skvěý a celkově krásný příběh, musím ale říct že jsou i lepší animované filmy.(16.8.2019)

Vlastně dost obyčejný příběh (nebo jeho krátká sekvence), který může být nenásilně poučný, stejně jako nekonečně nudící - záleží na tom, z jakého konce to člověk vezme. Je nasnadě, že vlastnost imaginárního souznění s různými úrovněmi svého života, by byla dost užitečná pro každého :-) a Mamoru Hosoda se s tímto tématem nepopral špatně. 75%(22.4.2019)

Príbeh zobrazuje rôzne podoby lásky a jej samotnú krehkosť. Plynutie každodenného a častokrát náročné bežného života (starostlivosť o rodinu, boj súrodencov o lásku rodičov, postavenie ženy a muža vo vzťahu...). Narodenie sestry Mirai skomplikuje malému Kunovi jeho doposiaľ bezproblémový život, v ktorom bola všetká pozornosť a láska rodičov smerovaná najmä na neho. Jeho vyrovnávanie so situáciou presahuje hranice fantázie a divák spolu s ním cestuje časopriestorom. Veľmi chválim zaujímavé prepojenia minulosti, súčasnosti a budúcnosti, v rámci ktorých sa v jednotlivých časových líniách hlavný hrdina naučí od svojej rodiny mnohému potrebnému a umožnia mu pochopiť aktuálnu situáciu, v ktorej sa nachádza. (Videné na Art Film Feste, 2019).(22.6.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 16. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (Varan)

• - Mirai znamená v japonštině „budoucnost“ a kromě toho se tak jmenuje i režisérova dcera. (Stoka)

• - Ačkoliv je v titulu uvedeno dívčí jméno, dotyčná postava není tou hlavní. (Stoka)