Maják

• USA The Lighthouse (více)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

retrogirl2

O dvou týpkách různých generací a světů, kteří hlídaj maják, opíjej se, prděj a strašej je mořský panny :) Psychedelická atmosféra je luxusní, ale co je vrchol všeho - jak to ti dva zahráli. Pecka. Upír Pattinson mě neskutečně překvapil, ještě jsem ho vlastně v dobré roli neviděla, toto jsem však nečekala. Pozor, snímek pouze pro náročného diváka! ()

Hellknight12

Čo povedať ? Úprimne sám poriadne neviem. Začnem asi takto film je od spoločnosti A24. Ma 110min. Ako už aj z obrázku vyplýva celý snímok je čiernobiely. V hlavných úlohách R. Pattinson a W. Dafoe. Zaujímavý snímok, na ktorú musí mať človek náladu inak ho nevydrží pozerať do konca. O čom je tento film ? Netuším, keďže tak nejako mi ušla pointa. Ale musím uznať, že čiernobiela tomuto filmu pridáva poriadne na depresiách. Režisér filmu predtým filmom natočil a ešte snímok The Witch. The Witch má nebavilo ale toto je docela slušná práca. Herecké výkony sú kvalitné. Hudba je tu vždy nejaká. Režisér sa snažil natočiť kvalitný film aj mu to vyšlo ale snažil sa až moc. A to beriem ako - . Prečo ? Sakra môže mi niekto vysvetliť o čom bol celý film ? Komu ho odporúčam ? Dobrá otázka 🤔. Máte radi horor ? Máte radi Artmax movie ? Máte radi mystery ? A hlavne máte riadi poriadne depresívne filmy a psychologické ? Tak choďte do toho 🙂 . Moje hodnotenie je: 70% viac tomuto filmu dať nemôžem a prečo ? Pretože najprv by som ho celý pochopiť... ()

GTS_PUNK

Čiernobiely mysteriózny snímok režiséra Roberta Eggersa privádza diváka na izolovaný ostrov - na míle vzdialený do akejkoľvek civilizácie. Jeho jedinými obyvateľmi sú správca majáka a jeho učeň (Willem Dafoe a Robert Pattinson), ktorí sa musia vyrovnať so samotou, izoláciou a vzájomným spolužitím. Eggersov film, vychádzajúci z nedokončenej predlohy majstra hororu Edgara Allana Poea, natočený v unikátnom pomere strán obrazu, od začiatku stavia na atmosfére. Tá je, koniec koncov, jeho vôbec najsilnejšou stránkou, o to viac podfarbenou skutočnosťou, že celý snímok je čiernobiely. Voda, vietor a nehostinné podmienky ostrova, z ktorého doslova niet iného úniku než smrť, sa divákovi veľmi rýchlo dostanú "pod kožu", zatiaľ čo sa pred ním odohráva psychologické budovanie postáv. Dvaja muži, unikajúci pred svojimi bývalými životmi, sa prácou v majáku snažia vytesniť minulosť, ale to jediné, k čomu sa postupne na tomto mieste dopracujú, je šialenstvo. Otázne však je, či to si na ostrov už nepriviezli. Rovnako otázne je aj to, čo je na tomto ostrove vôbec skutočné a čo je len preludom. Snímok je pretkaný mysterióznymi obrazmi a miestami ťažšie vysvetliteľnými nejasnými pasážami, ktoré ešte viac zahmlievajú ono pomyselné zrkadlo oddeľujúce skutočnosť od fikcie. Zároveň je vďaka tomu film skľučujúci, neustále húkanie ťažko znejúcej sirény má až apokalyptický nádych posledného súdu, akoby sprevádzajúci hriešnikov na ceste do pekla. Do pekla, ktorým by pokojne mohol byť aj ostrov s majákom. The Lighthouse má atmosféru a má aj výborné herecké výkony oboch protagonistov, rozprávajúcich sa medzi sebou často starou angličtinou. Je z časti naturalistický a obsahuje scény, ktoré divákovi zamotajú hlavu. A je to rozprávanie o absolútnom zbláznení sa z izolácie. Alebo aj nie. Rozhodne to však nie je nič viac ani nič menej. ()

samkko

GENIÁLNÍ!! Eggers se mi trefil ve stylu do černého. Maják je neuvěřitelně špinavý, temný, tajemný, dramatický, tísnivý atd., atd..  Potěší také fanoušky mindfucku. Hlavní herecké duo předvádí špičkové výkony a dialogy tak mrazivé, až tuhne krev. K tomu dopomáhá také velmi netradiční formát 4:3 a černobílý vzhled (upřímně si teď neumím představit, že by top mělo být barevné). ATMOSFÉRA je zde slovy nepopsatelná, už jen při prvním záběru kdy vidíme jen pouhou mlhu víte, jestli je tento film pro vás. Eggers vám bude neustále pouštět (bít) do uší temný soundtrack, zpívání stovky racků a neustálý jekot majáku. Někdo si to zamiluje, někomu to poleze na nervy už při první půl hodině. Veškeré scény které jsou točeny venku jsou brilantní a ani jedna nemá chybu, za což vše co se odehraje v domě, jsou velmi podařené dialogy u kterých sledujeme od počátku  brutální gradaci napětí. Samozřejmě snímku nechybí velmi slušný gore a konec, který si ZAMILUJETE a řeknete si NO DO PR... Maják je film u kterého už v prvních minutách víte, že je něco špatně a máte pravdu. 10/10 ()

rublik05

Já blbec si špatně přečetl popis, kdybych věděl, že to bude až taková artová záležitost, s největší pravděpodobností bych svůj čas věnoval něčemu jinému. Od počátku mě zaujal styl, jakým je snímek natočený, něco takového jsem asi ještě nikdy neviděl, černobílý filtr geniálně podpořil neskutečně těžkou atmosféru, celé to působí strašně temně a děsivě, některé scény jsou vyloženě strašidelné a nechutné, v tomto ohledu klobouk dolů. Oba dva herci hrají jako o život, dialogy jsou více než přesvědčivé, stopáž je však podle mě přestřelená. Divácky je Maják velmi náročný a nepřístupný, ne každému asi sedne, pokud však máte chuť se podívat na něco značně odlišného, než na co jsem zvyklí, dejte mu šanci, třeba budete spokojeni. 6/10. ()

tlesk

Maják je jednoduše hlavně artový a festivalový film, natočený s nebývalou precizností a zručností, směle odkazující ke starým filmům nejen dobovým zasazením a mluvou, ale i strhujícím obrazem. Je kuriózní a silně příběhově nejednoznačný, což mu dodává punc snímku, který už napodruhé nejspíš zhlédne málokdo. Díky tomu se dá i docela dobře pochopit, proč se distributoři zdráhali jej uvést. Stává se tak zážitkem sice jedinečným a ojedinělým, ale pro mnohé obtížně definovatelným. Zkrátka a dobře od filmu nečekejte srozumitelný vypravěčský rukopis či smysluplné vyústění. Jděte na něj jako na atmosférickou, výborně zahranou podívanou s nádechem klasického hororu pro náročnějšího diváka a nebudete zklamáni. Návštěva kina v tomto případě za to rozhodně stojí. ()

Knor

Velmi depresivní historka o šílenství a strachu. Eggersova Čarodějnice se mi líbila a i v tomto případě jde především o čistě atmosférickou záležitost. Tenhle film je ve finále celkem o hovně, ale byl jsem dokonale vtažen pod tíhou ponurosti tohoto snímku. Velmi intenzivní zážitek, který ale určitě nenadchne moc lidí. ()

Comida

Lidská mysl je někdy horším nepřítelem než kterékoliv monstrum. Tak by se dal popsat tento pohlcující a nevšední filmový zážitek s obdivuhodnou kamerou zachycující jednotlivé černobílé obrazy v 4:3, který rozhodně obohacuje mé náročnější já. Nicméně s porovnání s mým oblíbeným režisérovým celovečerním debutem, je The Lighthouse jen "pohádkou na dobrou noc". Je rozhodně hutně atmosférický až depresivní, nicméně méně děsivý (i když dosti nepříjemný scén se tu taky najde). Menším problémem je občasná návaznost scén, poněvadž občas dojde k zajímavé situaci, která po střihu končí a začíná nová která působí že tu předchozí ignoruje - to se dá krapet pochopit protože se např. jedná o sekvenci zachycující snění člověka jenž se pomalu propadá do naprostého šílenství, nicméně i tak to působí trochu rušivě což převyšuje v pocit krapet slabších chvilek - ani né nudných, jen už ne tak skvěle udržujících pozornost diváka, kterou si film vzápětí sice získá. Nebýt hereckých výkonů, rozhodně by se nejednalo o tak skvělé dílo. Mezi chlapci to jiskří - jednou to končí objetím, jednou monstrózní hádkou, kterou bych mohl stále dokola sledovat a ani na chvíli u ní nevydechl. 8/10. ()

pekl

Vizuálně strhující, dějové dost chaotické s neuspokojivým závěrem. Oba herecké výkony skvělé, Dafoe neuvěřitelný. 70 %. ()

_aandyy_

Kdyby kromě černobílého obrazu a jeho formátu přidali tvůrci ještě to, že film zůstane němý (pro zdánlivou autentičnost doby, do níž je film zasazen), třeba jen s přidáním sugestivního zvuku majáku, který film provází, docílili by ještě větší "artovosti" a za mě ještě větší převahy formy nad obsahem. Obsah zde byl absolutně v útlumu - pokud vůbec obsahoval příběh nějakou zápletku (možná něco jako: kam zmizel předchůdce? Nebo: co se nachází nahoře u světla majáku? ), byla těžce potlačena surovostí a naturalističností postav a prostředí... Snažila jsem se vidět tam něco "víc", ale ono tam prostě kromě nějakých starých "námořnických povídaček" a odhalení totožnosti Pattinsonovy postavy nic moc nebylo. Hodnotím tedy jen velmi povedené vykreslení příznačné atmosféry zahrnující drsné prostředí majáku (a jeho zvuku) a delirické stavy postav (Tommyho dvojník, mořská panna atd.). Forma 90%, obsah 10% ()

Skratik

Na tento film nesmíte být obyčejný divák, chce to uměleckou duši. Jeden z nejvíce disturbing filmů minulého roku. Naprosto úžasná kamera a ještě lepší střih, který pomáhá děsivé tenzi na ostrově. Scenáristicky to zas není nic extrémního- docela jednoduchý námět, který se ale hlavně opírá o to, že to bude potaháno v produkci a postprodukci. Kdyby nebyla režie tak parádní, film by neměl vůbec takové vyznění. Pattinson hraje jako bůh, celkový rozklad charakteru a dialogové scény zahrál nezapomenutelně. Jeho herecké duo Dafoe určitě nebrzdil a obdobně v monolozích exceloval. Dávám taky palec nahoru za černobílou, která sedla jak prdel na hrnec. ()

Clark_Kent

Takový všelijaký „roztodivný“ haluzez tajemného majáku, řekl bych. Slušná dávka experimentování, no a hlavně když uvidíte Pattinsona v prudkém spojení s pannou mořskou. Dafoe si taky zaslouží, po zádech. ()

waeslly

No odkud to vzít. Dle mého názoru je to krapet vyhoněný... Když si vezmu jednotlivý aspekty filmu bez ohledu na celek, dalo by se velice chválit. Velice zvláštní audiovizuální složka, starosvětská kamera někdy Andersenovsky vystředěná jindy s moderními expozicemi, excelentní Defoe, velice koukatelnej Pattison,místy velice zvláštní atmosféra...... Ale jako celek ? Obrazová freska naprosto o ničem... naprostý vyšumění během asi 5 min po projekci. Atmosféra ???? Koukal jsem na to v noci a nebál jsem se ani jednou (lehká zamrazení při jekotu jisté ženy) což je u hororu trošku problém (a třeba Děsivé dědictví oproti tomuhle je fakt HardCore) Pattison?? ok, ale v kontrastu s Defoem to místy ale opravdu jen místy haprovalo. Příběh??? Sorry, ale nedávalo to smysl... Zlatá Čarodějnice! a nakonec Kamera??? Přišlo mi to naprosto bezpředmětné... jako, že vše v pořádku, ale necítil jsem nic vyjímečnýho na nominaci na oscara... Něco jako .... hele jdu točit něco z roku 1910 tak to dám černobíle s pošpiněným filmem a bude to jako groteska takže všechno z dálky, trochu zrychleně, a protože nám dali prachy, použijeme origo kamery, na který se točil Chaplin... a kde je moje nominace..? za mě 35 % kvůli jednotlivostem P.S. Ten smrad na mě v černobílé prostě nefungoval, ani ty svítivě bílý vyglancovaný spodky po x dnech nemytí.... ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Výborná kamera, artový vizuál, melancholie a skvělý Pattison spolu s Dafoem...ale..."nudné", utahané a bez pointy (rádoby skryté poselství). Očekávání a napětí nenaplněno. +++ SPOILER 20ti slovy: Dva týpci, na majáku, se hádají, chlastají a onanují. Začnou cvokatět a jeden obviňuje druhého. Nakonec Pattison zabije Dafoa a Pattisona "zabije" maják. Eh? ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Režisér Seveřana nebo Majáku Robert Eggers plánuje svůj příští film natočit v Praze. Potvrdil to v nedávném rozhovoru, ze kterého vyšlo najevo, že už zde nějakou dobu dokonce pobývá a pomalu se… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu