Equus

• USA Equus

Psychiatr vyšetřuje záhadný případ dospívajícího mladíka, který je zodpovědný za brutální zohavení několika zvířat. Čím hlouběji proniká do chlapcovy duše, tím víc je otřesen ze zjištění, že chlapec byl po dlouhá léta skrytě týrán… (oficiální text distributora)

Cushing

Ačkoli jsem hru na divadle neviděl, myslím si, že tahle Lumetova adaptace funguje přesto, že si z předlohy možná vybírá jen něco. Důležité pro mě je, co film s tak niterným a intimním příběhem dokáže vypovědět, a věru toho není málo. Nemá smysl snažit se postihnout všechno, nakonec tyhle komentáře slouží osoatním (tedy aspoň mně) jako určitý návod, zda se o dané dílo zajímat nebo ne. Equus dává málo odpovědí, každá otázka nastoluje jednu nebo snad i víc dalších. Nebyl by to Shaffer, aby jako v Amadeovi neučinil "toho druhého" průvodcem, poslem, vypravěčem. Zde je to psychiatr zahraný fenomenálním Burtonem, který se skrz zkoumání pohnutek a démonů svého mladého pacienta pomalu odvažuje pohlédnout do tváře svým vlastním démonům a znovu se po nich tázat. Na imdb jsem četl názory, že u mladíka a snad i u psychiatra je za vším latetní homosexualita, jejíž přiznání by mohlo vést k totálnímu rozpdu osobnosti, proto se mu oba tak brání -- mladík dokonce s hysterickou a zoufalou, vypjatě násilnou brutalitou (mimochodem proseknutí koňských očí srpem je zde opravdu, ale opravdu děsivě předvedeno). Ale stejně tak by za tím mohla být mladíkova zoofilie, kterou si s jistým primitivismem a sklonem k nábožmému vytržení přiznává (jak rafinované, že on, na rozdíl od psychiatra, nemá vzdělání, a nemůže svůj problém "kulturně-kultovně" ani "psychologicky" vysvětlit. Ale kůň je pro něj modla, předmět obdivu, zbožnení i lásky, na rozdíl od ženy, pravda krásné, ale přece jen neoplývající tím, co jeho tak spoutává a unáší zároveň. Mimochodem Jenny Agutter je zde stejně tak krásná a ještě víc nahá než v Roegově Walkabout (tip pro estétský chlíváky), ostatně nahota je tady u obou hrdinů jaksi přirozená, jsou najednou jako koně, bez šatů, ale na rozdíl od zvířat jim ve splynutí zabrání ryze lidské frustrace a inhibice. Tento film je jeden z nejlepších. Ale ptám se sám sebe, zda ho chci ještě vidět. A poznámka na závěr: film byl natočen v Kanadě, a pokud se nemýlím, je to britsko-kanadská koprodukce, tak proč je tady nahoře u názvu ta americká vlajka? Nic proti ní, ale opravdu nemusí být všude... ()

Mishqo

80% ... Porovnanie normality a vášne v ich extrémnych opakoch. Na jednej strane úspešný psychiater, vedúci nenapĺňajúci a nudný život, čo je považované za normu - na strane druhej je narušený chlapec, posadnutý koňmi, uctievajúci Equus (akási esencia prítomná v každom koňovi), plný neskutočnej vášne, ktorá ho dohnala až k oslepeniu šiestich koňov. Spraviť ho normálnym znamená vykoreniť jeho vášeň a tak ho pozbaviť svojej jedinečnosti. Čo je teda správne? ()

MikeZ

Fascinující koncept nabouchaný po okraj opojnými metaforami, symbolismy, antickými paralelami a Shafferovými okázalými monology, ale celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu, že se při převodu hry na plátno Lumetovi něco ztratilo v překladu. Scénu se srpem ale v životě nezapomenu. 6/10 ()

JohnSmith

Lumetovi snímky byly vždy zajímavé. Příběh potrhlého kluka, jehož psychický stav mu přivodili rodiče, konající v dobrém úmyslu, je stálým problémem a děje se to pořád. Peter Firth podal hodně slušný výkon. Ani Burton nebyl špatný, ale chvílemi jsem si říkal, jestli to není spíš on, kdo potřebuje psychiatra. Každopádně by snímku prospěla kratší délka. ()

Han22

Oficiální text distributora je kravina, k žádném týrání ve filmu nedocházelo, tak jednoduché to rozhodně není. Equus je v podstatě psychologická detektivka, ve které se renomovaný psycholog snaží odhalit proč 17letý mladík vypíchal 6 koním oči. Vede výslechy s okolím a sérii rozhovorů s mladíkem, ve kterých využije každého možného špinavého triku, aby se k tomu dostal. Je to těžký, hutný, složitý film, na hony vzdálený většině filmů Lumeta i Burtona. Místy příšerně nudný (všechny ty rozhovory na kameru, filozofické přemítání), místy naprosto fascinující včetně odhalení co a proč. Je tu naprosto nezakrytá nahota (Jenny Agutter podruhé :D), hnusné gore a zasahuje to až někam k zoofilii. Většinu filmu jsem si říkal, že ten citově i duchovně vyprázdněný psychiatr je poloviční blázen SPOILER a nakonec jsem nebyl daleko od pravdy. Fantasticky zahrané jak Burtonem, tak Firthem. Bavilo mě to spíše na tak na 3*, ale něco podobného jsem ještě neviděl a musím uznat, že Equus si zaslouží minimálně 4*. ()

Cassandra

Tak na tohle jsem se málem nedodívala. Spousta adaptací divadelních her funguje, ale tady to neplatí. Přitom příběh je docela zajímavý, jenže podání stylem každá postava pět minut deklamuje dialogy, které by v reálu málokdo vypustil z pusy, a po ní pět minut deklamuje druhá, se skoro nedá vydržet. Ve filmu je lepší pracovat s náznaky, pohledy, několika větami, v kritickém okamžiku pak může postava vybuchnout a ne úplně artikulovaně křičet, a bude to mít větší sílu, než hlasité šroubované přednášky, jejichž užití zde nezná míru. Možná tak jednou, dvakrát za film jsem si po nějaké promluvě pomyslela: tak tohle řekl fakt dobře; ve zbytku času herci mluvili tak, že mi vypínala pozornost už při druhé větě. Nevím, jaký je Equus jako divadelní hra, jak už jsem psala, příběh má jistý potenciál, ovšem to, co snese stylizované jeviště, nemusí ještě zvládnout film, který pracuje s reálným prostředím a civilně vypadajícími herci. Kupodivu mě vůbec nepřesvědčila ústřední dvojice, spíš pár hrající chlapcovy rodiče. ()

Curunír

Herecký majstrštyk v podání Richarda Burtona a Petera Firtha v příběhu 17 letého mladíka, který vypíchl oči 6 koním, a jeho psychiatra...Silně psychologický film (adaptace divadelní hry), který vám nedá po celou dobu vydechnout... ()

Primavera

Psychiater utlmí vášeň (aj tú zlú, ničivú), ale nevie ju vytvoriť. Krásna myšlienka. Chlapec už nikdy neublíži koňom, ale už nikdy nebude na nich v noci vášnivo jazdiť nahý, s empatiou k tým zvieratám takou, akej je len človek málokedy schopný. No a matka? Čo dokážu náboženskí fanatici.... škoda mrhať slov na to svinstvo. ()

Smerfetka88

Nemůžu si pomoct, ale čekala jsem od filmu víc. Čekala jsem víc od psychologické stránky, možná trochu víc té šokující brutality. A ono to byl takový průměrný zoofilní snímek o nešťastném mladíkovi a ještě nešťastnějším psychiatrovi, který mu vlastně ty jeho orgasmy s koněm závidí. P:S: po celou dobu filmu jsem nenašla ani zmínku o letitém týrání chlapce, jak stojí v obsahu. Ale je možné, že jsem to jen nepochopila. ()

wallabia

Náročný film, pokud jde o nutnost se plně soustředit, spousta úžasných a podněcujících myšlenek, díky nimž mám nyní mírné nutkání přehodnotit svůj život. Když cítíme bolest, žijeme. Polemika nad tím, co je šílenství, proč je důležité věřit a snažit se věci plně prožít, zda jít za svou touhou a nechat průchod vášni, ať už je jakákoli. Není větším bláznovstvím život prožitý v šedi? Film místy tak omračující, že jsem nebyla schopna odtrhnout zrak od obrazu, perfektní Burtonovy monology (obzvlášť ten v kuchyni - Já jsem aspoň cválal, co vy? ), mrazivé záběry (nejen na koně bez očí), prostě jeden z nejzajímavějších filmů mého života, který však bude třeba shlédnout ještě nejméně jednou, protože myšlenky v něm plynou tak rychle, že nemají šanci se všechny uchytit. ()

bishi1

musím dát 4*, ale už bych to nikdy nechtěla vidět, ještě dneska se ve mně mísí pocit tísně s pocitem nevolnosti, .. jak moc může mít výchova vliv na formování osobnosti? kde končí fantazie a začíná šílenství? ... ()

Grossing

Obrovský filmový zážitek, fascinující výkon obou hlavních představitelů. Tento vyjímečný film se stal již před lety mým nejoblíbenějším filmem. ()

JimmyMcNulty

Jeden z top psychologických filmů. Herecky není co vytknout. Co se týče filmu, tak pouze ze začátku sem se moc nechytal, ale to snad není ani výtka. Vynikající sonda do dětské delikvence a do její příčiny. 80%. ()

Pollini

Toto je film, který není podle mého gusta. Nicméně je pro mě vděčné téma psychiatrie, která rozebírá, čím vlastně má doktor člověku pomoct a co mu opravdu pomůže. Odhaluje se tu člověk do nejintimnějších detailů, nejhlubších pocitů a je to opravdu zdařilé podání. Nepříjemná hudba asi ke snímku patří. Určitě patří do sbírky filmového fandy. ()