Pavúk, horolezec storočia

Pavúk

Dokumentární

Slovensko, 2018, 82 min (Televizní verze: 2x43 min)

Vysoká dokumentaristická kvalita. Povedal by som možno jeden z najlepších životopisných dokumentov, aké som videl. Pritom horolezectvu nijako neholdujem. Pavol Pochylý bol podivný človek, nič jednoduché pre dokumentárny štáb zachytiť jeho osobnosť. Na jednej strane ho ide pochopiť, na druhej strane sa tlačí na jazyk označenie čistý magor.(4.1.2019)

Pocta vraj jednému z najznámejších dobrovoľných samovrahov na dlhé trate. Ja milujem hory i sneh, ale musí to byť pekne pri krbe a v ruke čas s rumom alebo rum s čajom.(5.1.2019)

Vyborne spraveny dokument o zlozitej osobnosti. Som rad, ze sa z "muza hor" neurobil len pokorny a jednoduchy hrdina a poukazalo sa na jeho skutocnu povahu. Lebo to je dolezite, vzdy je to dolezite.(4.1.2019)

"Totálne sa odovzdal horám a ako sa v nich choval? Najskôr sa im vnútorne prispôsobil, a potom konal."(4.1.2019)

Strih, kamera, logika rozprávania deja, poctivo rozpracovaná charakteristika Pavla Pochylého – všetko zvládnuté na jednotku. Film je nie len o alpinizme a láske k horám, ale aj o láske k ľuďom, o životnej filozofii, morálke, sile vôle, sebeckosti i altruizme. Ohromujúci príbeh života talentovaného horolezca je pretkaný krásnymi zábermi z hôr okorenenými mnohými citátmi na zamyslenie. Režisérovi sa teda podarilo primäť diváka k tomu aby premýšľal a prehodnocoval životné postoje, tak ako to človek robí pri pobyte vo vysokohorskom prostredí. Inšpiratívny a dôležitý kus umenia. Ďakujem zaň.(23.6.2018)