Pavúk, horolezec storočia

• angličtina

The Spider – Climber of the Century

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2018, 82 min (Televizní verze: 2x43 min)

Pavúka som prvý raz zaregistroval v tv debate, nedlho po novembri 1989. Priznávam, ako jediný ma upútal nielen nekonvenčným vzhľadom (obrovské sklá okuliarov mu zaberali okrem očí cca polku čela hore a polovicu líc dole) a agresîvne posadeným hlasom, skoro až krikom, ale najmä tým, čo hovoril. S mnohým som nesúhlasil, no o to nejde. Vravel som si: "Nech je aký je, spomedzi prítomných revolucionárov i boľševikov je jediný autentický a úprimný.". A naozaj, po rokoch jediný, koho si presnejšie vybavujem. Dokument vykresľuje rozporuplnosť životného príbehu talentovaného horolezca, večného rebela, problematického prieserára, veľkého zlodeja, neúspešného emigranta, väzňa, recidivistu. No predovšetkým človeka s vášňou k horám v srdci. Napriek mnohým kontroverziám i nesympatiám k jeho osobe v rámci horolezeckej komunity, bol in memoriam v ankete lezeckého spolku JAMES jednoznačne zvolený slovenským horolezcom storočia.(27.9.2020)

Vysoká dokumentaristická kvalita. Povedal by som možno jeden z najlepších životopisných dokumentov, aké som videl. Pritom horolezectvu nijako neholdujem. Pavol Pochylý bol podivný človek, nič jednoduché pre dokumentárny štáb zachytiť jeho osobnosť. Na jednej strane ho ide pochopiť, na druhej strane sa tlačí na jazyk označenie čistý magor.(4.1.2019)

Pocta vraj jednému z najznámejších dobrovoľných samovrahov na dlhé trate. Ja milujem hory i sneh, ale musí to byť pekne pri krbe a v ruke čas s rumom alebo rum s čajom.(5.1.2019)

A to som si myslel, že na poli dokumentaristiky ma už nič neprekvapí. Pre mňa je Pavol Pochylý niečo ako Jára Cimrman, ale skutočný. Skvelé..(2.8.2019)

Nemůžu si pomoct, ale Slováci točí o hodně kvalitnější dokumenty než našinci ! Z horolezeckého prostředí to je top ! Velice zajímavý příběh legendárního, byť ne zcela profláknutého horolezce Pavla Pochylého !(1.6.2019)

"Totálne sa odovzdal horám a ako sa v nich choval? Najskôr sa im vnútorne prispôsobil, a potom konal."(4.1.2019)

L.E.G.E.N.D 95%(13.11.2019)

Vyborne spraveny dokument o zlozitej osobnosti. Som rad, ze sa z "muza hor" neurobil len pokorny a jednoduchy hrdina a poukazalo sa na jeho skutocnu povahu. Lebo to je dolezite, vzdy je to dolezite.(4.1.2019)

Krásne obrazy hôr a excentrický sólolezec, ktorý obohatil výstupovú históriu Československa.(15.11.2019)

Strih, kamera, logika rozprávania deja, poctivo rozpracovaná charakteristika Pavla Pochylého – všetko zvládnuté na jednotku. Film je nie len o alpinizme a láske k horám, ale aj o láske k ľuďom, o životnej filozofii, morálke, sile vôle, sebeckosti i altruizme. Ohromujúci príbeh života talentovaného horolezca je pretkaný krásnymi zábermi z hôr okorenenými mnohými citátmi na zamyslenie. Režisérovi sa teda podarilo primäť diváka k tomu aby premýšľal a prehodnocoval životné postoje, tak ako to človek robí pri pobyte vo vysokohorskom prostredí. Inšpiratívny a dôležitý kus umenia. Ďakujem zaň.(23.6.2018)