poster

Mimořádná zpráva

 • anglický

  Breaking News

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Mimoriadna správa

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2018, 73 min

Režie:

Tomáš Bojar

Scénář:

Tomáš Bojar

Kamera:

Jiří Chod

Producenti:

Tomáš Bojar

Střih:

Šimon Špidla
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • venca163
  ****

  Pro mě na tom bylo nejzajímavější zjištění, že ti ostentativní tlučhubové z hospodářek, který potkávam kdykoliv jdu do práce (z práce, na oběd, z oběda, ...) na cigáru venku před Fórem Karlín, jsou takový prostě pořád. Dělat Zemana překvapivě neni o tolik jiný, než dělat South Park, ale rozhodně to stojí za vidění (75 minut je 75 minut). #rádaByUžŠlaDoVysíláníLeboBudeVyzeraťAkoKokotDoPiče #mffkv (75%)(6.7.2018)

 • Rimsy
  ***

  Je to zajímavý experiment, bohužel v důsledku ne s tak silným dopadem, jak by člověk chtěl. Redakce Hospodářských novin i České televize si nejsou názorově natolik vzdálené, abychom se dočkaly zcela odlišného zpracování a vyznění též zprávy. V obou médiích (zvlášť je to patrné v České televizi) se navíc drží docela zkrátka, za což zřejmě může pouhý jeden natáčecí den. Největší přínos snímku je tak ve sledování pracovních postupů, které jsou v televizi zcela odlišné oproti tisku. Jenže pokud vás tahle mediální tematika nefascinuje, tak žádných společensky významných zpráv (třeba jako v dokumentech o Babišovi) se nedočkáte.(8.7.2018)

 • Vodnářka
  ****

  Jeden den a dvě média, která jsou dnes bez ustání pod kritickým drobnohledem ze strany politiků i velké části společnosti - Česká televize a Hospodářské noviny. Den, kdy se Miloš Zeman chystá před skupinou pečlivě vybraných příznivců oznámit, zda bude znovu kandidovat na prezidenta republiky. Z HN nepřekvapivě nebyl pozván nikdo, z ČT jakousi náhodou alespoň Vladimír Keblúšek. Bez kamer, samozřejmě. V obou redakcích se hned ráno rozbíhají debaty a plánování, zda a jak i ony mohou přinést aktuální a objektivní zpravodajství, aniž by porušily hradní protokol. Dívák má možnost proniknout přímo do akce a porovnat tak různorodost výzev, které přináší psaná a televizní žurnalistika. Snímek zachycuje precizní práci redaktorů, editorů, grafiků a střihačů, a přestože lze z principu celého konceptu pochybovat, jak velké objektivity mohl Tomáš Bojar během jednoho dne dosáhnout, za sebe oceňuji, jak hluboko se mu do této hektické práce podařilo proniknout. Nečekejte však chaos, akční běhání z místa na místo a ledově kruté vztahy, jaké nám přinášejí z žurnalistického prostředí hollywoodské bijáky, ale spíše sehranou týmovou práci a profesionální nadhled. Se závěrem dne děj graduje a Bojarovi se daří výborně zachytit chvíle napětí v ČT, kde se hraje o čas, a postavit je do kontrastu s klidnějšími momenty v HN, kde už jde pouze o zaslání správné, předem připravené varianty titulky do tisku. Ve výsledku bych uvítala přidání ještě jednoho média, což by snímku mohlo přidat více výpovědní hodnoty, jinak ale řadím snímek mezi nejlejpší, z letošního karlovarského festivalu.(1.7.2018)

 • kajas
  ***

  Pohled dokumentaristů do "kuchyně" dvou odlišně pracujících redakcí domácího zpravodajství - v Hospodářských novinách a České televizi. Film rozhodně nenudí (i díky příznivé stopáži pod 80 minut), zaujme ale hlavně ty diváky, kteří neznají práci a povinnosti editorů a dalších pracovníků mediálních organizací. Pokud měli tvůrci větší ambice, nerozklíčovala jsem je.(3.7.2018)

 • Brylin
  ***

  Dokument Tomáše Bojara skvěle zachycuje rozdílný způsob práce zpravodajské redakce v novinách a v televizi. Vidíme přesné rozdělení úkolů i debaty týmu nad textací / dramaturgií zpráv a pečlivé ověřování zdrojů. Dál ovšem dokument nenahlédne, to pro mě nejzajímavější, tj. určování pořadí zpráv, jejich vyznění, stopáže a váhy v porovnání s ostatními zprávami, zůstává skryto, resp. není předmětem dokumentu. Tomáš Bojar ovšem pěkně přenesl na plátno i stres stoupající v obou redakcích s blížící se mimořádnou zprávou. Solidní tři hvězdy.(2.7.2018)