Zemětřesení

(festivalový název)
Trailer 1

Příběh je založen na skutečné události, kdy v roce 1904 zemětřesení o velikosti 5,4 stupně Richterovy stupnice otřáslo hlavním městem Norska Oslem. Zemětřesení mělo tehdy svoje epicentrum v "Oslo Graben", které se rozkládá pod norským hlavním městem. Geologické průzkumy ukazují, že se začaly objevovat známky, kdy můžeme čekat další větší zemětřesení, a Oslo je tak opět v nebezpečí. Příběh obyčejných lidí je zachycen v děsivé sérii událostí, jak se pokoušejí přežít. (ARI50)

Trailer 1

Anderton

Prvú hodinu sa nedeje zhola nič. Čo by mohlo byť ok, ak by sme potom dostali nejakú hodinku a pol katastrofickej akcie, ale dostaneme sotva trištvrte hodinu. Je fajn rozhodnutie, že ide o pokračovanie úspešného filmu, na druhú stranu sa ale stále pozerať na Kristianovu mustáž bolo dosť otravné. Tú druhú časť, kedy je už všetko tak, ako v tomto žánri má byť, zbytočne zhadzujú niektoré nedôslednosti v kauzalite a logike. Pri tom prehupovaní dcérky boli obaja, ak som to správne zachytil, v podstate v rovnakej pozícii, takže toto riešenie podania z rúčky do rúčky šlo mimo moje chápanie. No a následne, ako vyšplhali hore, je taktiež záhada, ktorú vyriešil skrátka strih... ()

Stanislaus

V případě Zemětřesení bych mohl napsat prakticky to samé co u předchozí Vlny. Tentokrát se tvůrci přesunuli z fjordského městečka rovnou do norské metropole a ničivou katastrofu pojali velkolepějším způsobem. Žánrově ani dějově nemá film moc čím překvapit, nicméně i tak musím uznat, že sekvence z hroutícího se mrakodrapu měla vážně grády a dokázala mě napnout (scéna alá druhý Jurský park se nikdy neomrzí). Na druhou stranu je však pravda, že měl film poněkud pomalejší rozjezd a myslím, že by klidně snesl o čtvrt hodiny kratší stopáž. Co se postav týká, Kristian mi přišel chvílemi až přehnaně narušený a malá Julia by se mohla naučit v katastrofických situacích poslouchat dospělé. Přes to přese všechno se však stále jedná o solidně natočený film v rámci svého žánru, jenž se jistě mezi americkými "bratránky" neztratí. Navíc, destrukcí New Yorku či San Francisca už bylo dost. ()

misterz

Chudáci Nóri, v poslednom čase sa to na nich valí. Najskôr to bola vlna, potom robil problémy tunel a nakoniec ešte aj zemetrasenie. Ešte šťastie, že tam majú toho Kristiana Eikfjorda, ktorý hoci ako magnet na katastrofy, dokáže podať pomocnú ruku a bez škrupúľ si to rozdá s mocným živlom a nakope mu prdel. Pozeralo sa na to rovnako ako na vlnu, tak hodnotím podobne. Priemer. 60/100 ()

EvilPhoEniX

Pokračování skvělé Vlny nedopadlo úplně dle představ, ale pořád slušný katastrofický biják. Plusem je, že se film zaměřuje na stejnou rodinu, která prožívá katastrofu už po druhé, takže s němi divák opravdu soucití, co však zamrzí, že hodinu se nic moc neděje a samotné zemětřesení trvá okolo 10 minut, ale naštěstí je film v druhé půlce poměrně dost napínavý i emocionální, takže nuda už nehrozí. Vizuálně slušné, chtělo to však přidat na tempu a přisolit dramatičnost. Menší zklamání.60% ()

Wacoslav1

No vida tak po tom co si síly matky přírody řekly, že Ameriku už zpustošily dost, tak si našly nový cíl a tím je Norsko. Pokračování Vlny se stejnou rodinou v hlavních úlohách dopadlo přeci jenom o něco lépe. Norům nelze upřít snahu, ale pořád tomu něco chybí. Pravda je, že z mého pohledu dost přeceňovaná Vlna která se po útoku katastrofických efektů proměnila v uslzený a uječený nefunkční postapo drama zničila jen jakýsi Norský vidlákov, zatím co tady to odsere rovnou hlavní město Oslo. Jenom škoda, že na destrukci která je sice očividně digitální, ale pořád se na ní dobře kouká si musíte počkat více než hodinu, ale zase tam kde Vlna absolutně nefungovala ani v budování atmosféry, tak tady aspoň cítíte, jak se pomalu blíží něco fakt hodně zlýho proti čemu byla Vlna jenom taková pohodovka. Poslední půlhodina přepne do úplně jinýho módu. Pravda destrukce jako taková a rozmrdání celýho Osla se tu odbyde za pět minut, na víc triků evidentně nebyly prachy, ale zase když to vezmete kolem a kolem, tak všichni víme, že v reálu takový úkaz trvá tak minutu, takže to bych nekritizoval. Finále je napínavý a postavy mě bavily víc než ve Vlně. Jenom si musím zase rejpnout do pana Korpiče, kterej zase evidentně viděl jinej film, než všichni ostatní. Sorry, ale tady nejsou klišé?! Tak to bych teda netvrdil. Naopak jsou tu ve větší míře použity všechny klasické postupy a schémata katastrofických filmů jako prorok který ví předem, co se stane, ale nikdo ho nechce poslouchat. No a na konci je vám jasné, že naše ústřední rodina prostě musí přežít. Takže země se nepohnula ani tentokrát, ale na ten průměr to tentokrát dá.50% ()

• Obraz na vysoké škole se točil v České Republice, konkrétně v Praze. (michael.beho)
  • Záběry z podzemí se točily v areálu ČOV Hradec Králové. (guppy)
  • Film je založen na skutečné události zemětřesení v Oslu (Norsko), které se stalo 23. října 1904 a dosahovalo síly 5,4 stupně Richterovy stupnice. Žádný lidský život nebyl tehdy ztracen. (ARI50)