Zemětřesení (festivalový název)

Skjelvet

The Quake

Akční / Drama / Thriller / Katastrofický

Norsko, 2018, 106 min

Vzhledem k počtu obyvatel Norska, se dá hovořit o pokusu vytvoření velkofilmu, který se poměrně zdařil, a jemuž Česká republika může pouze tiše závidět... Scénář plynule navazující na film Vlna, včetně hlavních postav a dějové linie. Zde však poněkud lavírovala role K. Jonera... Nicméně, dramaticky, příběhově, a de facto reálné nastínění potenciální hrozby u níž není podmiňovací otázka: Jestli..., nýbrž časovací otázka: Kdy?, spolu s velmi povedenými animačními triky, ačkoli někdy úsměvnými - ano, nakloněná horní čtvrtina mrakodrapu o cca. 30° , jíž celou drží zhruba patnáct až dvacet ocelových nosníků z malé nepoškozené části -, se přesto jedná již z důvodů výše uvedených o jeden z nejlepších evropských snímků z kategorie Katastrofické. 60%...(28.12.2018)

Obrovské zklamání bohužel, po celkem vydařené vlně jsem čekal že do tohohle filmu se vloží mnohém víc než se ukázalo, klasika kdy se řeší vše okolo života a hlavně okolo blížící katastrofě. Všichni samozřejmě nechtějí danou situaci řešit, klasicky scénář katastrofického filmu a někdy kolem hodiny se začne něco dít ale to vůbec nevadí nejhorší na tomhle zemětřesení je to že efekty jsou dokonalé ale vteřinové, všechno je tak rychlé až to bolí, zemětřesení je tak silné že zničí v sekundě vše a za pár vteřin je po všem a konec se snaží nabídnout velké drama v mrakodrapu ale to už nezachrání zahozenou možnost na velkolepý film škoda, efekt byly tak dokonalé že si měli zasloužit mnohem více času škoda. Herecky film samozřejmě potěšil.(4.12.2018)

Jednička byla hodně povedená žánrovka, která trpěla asi jen na nedostatek financí a trochu toho přeslazeného klišé. Dvojku jsem vůbec nečekal, že by mohla vzniknout, natož být lepším filmem a ona je. Nic není růžové, hlavní hrdina psychicky neunesl události z jedničky a složil se. Začátek je pomalejší a sledujeme skvělý herecký koncert Kristoffera Jonera. Následná destrukce je na poměry fámózně natočená, nic není růžové a umírá se dámy a pánové. Záchraná akce v baráku je natočená tak excelentně, že jsem při některých scénách v horním patře nedýchal a potil se napětím, to se mi zatraceně dlouho nestalo. Po slintech některých jedinců, že to celé uběhne letem světem jsem nečekal tak dobrý film. Žádná Hollywoodská vomáčka, ale perfektní katastrofické drama. Jestli chcete Emmericha,. dejte si votočku o stoosmde. Překvapení.70%.(7.12.2018)

Pokračování skvělé Vlny nedopadlo úplně dle představ, ale pořád slušný katastrofický biják. Plusem je, že se film zaměřuje na stejnou rodinu, která prožívá katastrofu už po druhé, takže s němi divák opravdu soucití, co však zamrzí, že hodinu se nic moc neděje a samotné zemětřesení trvá okolo 10 minut, ale naštěstí je film v druhé půlce poměrně dost napínavý i emocionální, takže nuda už nehrozí. Vizuálně slušné, chtělo to však přidat na tempu a přisolit dramatičnost. Menší zklamání.60%(15.12.2018)

• Likan7

Zklamání. Ne, že bych čekal nějakou pecku, ale přece jen bych doufal, že se tvůrci napodruhé poučí a naservírují nám katastrofický film bez neduhů jedničky. Jenže dvojka je kvalitou prostě horší. Nádherné scenérie norské přírody jsou pryč, máme tu Oslo, které je sice fajn, ale prostě to není TO, co mě bavilo v první polovině Vlny. Tady k tomu jak dobrej byl ve Vlně Kristoffer Joner, tak je tady otravný. Jako lidská troska mi opravdu nesedí. A tím se dostávám k největšímu problému. Než přijde avizované zemětřesení, uběhne hodina norského sociálního dramatu, které Joner prostě neutáhne. Pak sice přijde nějaká akce (velmi krátká) a ve zbytku se zase někdo snaží někoho zachránit, ale mě to prostě nechávalo chladným celou dobu, i ten překvapivý twist ve výtahu. V přímém souboji s Vlnou je tak Zemětřesení jasný poražený.(23.3.2019)

• - Záběry z podzemí se točily v areálu ČOV Hradec Králové. (guppy)

• - Obraz na vysoké škole se točil v České Republice, konkrétně v Praze. (michael.beho)

• - Film je založen na skutečné události zemětřesení v Oslu (Norsko), které se stalo 23. října 1904 a dosahovalo síly 5,4 stupně Richterovy stupnice. Žádný lidský život nebyl tehdy ztracen. (ARI50)