Pat a Mat: Zimní radovánky

Tomáš Eiselt

Marek Beneš

Zvuk:

Karel Štulo

Po půl roce máme Pata a Mata zase v kině. Opět tedy ve sledu několika epizod, nikoliv v souvislém filmu. Tentokrát, to je až do očí bijící. Všechny epizody se totiž zřejmě odehrávají v Prosinci a samy na sebe trochu navazují (Štedrý den, Silvestr.) Spojit je do jednoduchého ,,filmového´´ celku snad by při troše snahy a kreativity nemusel být problém. Jako lepidlo mezi jednotlivými epizodami slouží místo toho divné záběry z divadla bez jakékoli pointy. Opět tedy nevyužitý potenciál, ale ty jednotlivé epizody samy o sobě byly dobré. I když ty v ,,Znovu v akci´´ mě bavily víc. Hudba Zdeňka Zdeňka mi tentokrát nevadila a animace je čím dál líbivější a vypiplanější, aniž by ztratila své kouzlo. Rád na Pata a Mata zajdu i příští rok, pokud bude příležitost. A třeba se jich jednou dočkám i v nějákém jednoduchém souvislém filmu. .(2.12.2018)

Na zimních radovánkách je vidět velký posun vpřed. Příběhy baví jak dospělé tak i děti. Mě udělala radost sněžná fréza, miluji, když vynaleznou nějaký stroj a já tam vidím ty běžné nástroje součástky z kterých je sestaven. Každopádně mám pocit, že i animace nějak ožila a je plynulejší. A co musím zdůraznit, jednotlivé příběhy jsou rozhodně nadupanější a zábavnější než v předchozích filmech. Marek Beneš do šedesátiminutového filmu nacpal tolik vtipu a komiky, že před ním musí blednout závistí režiséři českých hraných komedií. Až na 2 -3 bych všem ostatní doporučil, aby k panu Benešovi chodili na konzultace, jak se dělá komika. Hudba Zdeňka Zdeňka funguje velmi dobře a myslím si, že důstojně a s grácií navazuje na Skoumala. Pět hvězd jednoznačně.(24.11.2018)

Dobře jsem se pobavil, ještě pořád se dokážu dívat na Pata a Mata :) to je úžasné zjištění. Ale přece jen jsem čekal víc likvidační příběhy, tak jako bývaly ty starší. Jakoby oba dva hlavní hrdinové (samozřejmě že spíš autoři) časem vyměkli. Ale jak tam začali řádit na zahradě s motorovou pilou, šel jsem do kolen - to bylo to staré dobré A je to... Co se týká animace - úžasně udělaný sníh - často v jiných filmech vypadá jako nějaká vata nebo pěna, tady to opravdu působilo sněhovým dojmem. Smekám.(1.12.2018)

Rok 2018 prináša do kín druhý film našich kutilov: "Pat a Mat: Zimní Radovánky". Podľa mňa oveľa lepší film, než bol v lete "Pat a Mat znovu v akci". Kým tam som mal pocit, že sme mali asi kolekciu najslabších dobrodružstiev, tak na tieto dobrodružstvá nebudem mať problém sa kedykoľvek pozrieť znovu a zabaviť sa. Takže som spokojný. Tentokrát asi nebudem rozoberať ako vnímam jednotlivé diely ako naposledy. Otvorene poviem, že všetky sú vtipné, všetky sú milé a v každom jednom mám pocit, že som sledoval svoju obľúbenú dvojku. Môžeme ich aspoň ale pomenovať. Takže dobrodružstvá sú tu nasledovné. Najprv budeme mať Mata zmrznutého na kosť, tak bude potreba ho trošku zahriať. Pokračujeme obrovskou snehovou nádielkou, z ktorej sa postaví obrovský snehuliak. V ďalšom príbehu budú naši kuťáci vešať svetlá na dom, potom bude zdobenie vianočného stromčeku. Posledné dve epizódy sa venujú vianočným darčekom a oslave Silvestra. Môj najobľúbenejší z tejto kolekcie sú darčeky. Je to presne tak, ako by som si to predstavi a funguje to skvele. Latinák a Dangl sa tu neobjavia a miesto tých malých hovorených predelov z minulého filmu budú Pat a Mat stáť pred plátnom s rôznymi predmetmi, ktoré sa potom v epizóde objavia. Funguje to oveľa lepšie. Úvodné titulky sú podľa mňa skvelé a hoci hudba Petra Skoumala tu nie je, tak tentokrát Zdeněk Zdeněk priniesol dobrú hudbu, ktorá ma v tých dobrodružstvách držala. Možno aj preto, že ich známa titulná zvučka sa objaví hneď na začiatok. A prináša to hneď ten pocit, že Pat a Mat sú späť. Určite tých 6 epizód odporúčam viac ako ich letný film. Je to oveľa vtipnejšie, technicky lepšie zvládnuté a ako celok mi to príjemne zdvihlo náladu a dostalo do vianočnej atmosféry. Ďakujem vám Pat a Mat. ste úžasní. Hodnotenie: A(24.11.2018)

Marku Benešovi by měl někdo říct, že dělal filmy do KIN. To, že pospojuje několik epizod ze seriálu a nechá je tam i s úvodními a závěrečnými titulky, je strašně líné. Na DVD, kdyby to vyšlo jako seriál, ok, ale do kina jako film? Já už jsem si toho všiml u prvního filmu, vadí mi to i tady. Jenže na rozdíl od prvního dílu, který mě moc nebavil a celkem jsem se u něj nudil, tenhle nějaké celkem dobré epizody má a navíc má sympatickou délku. Ale jinak je můj finální pocit z toho všeho průměrný, jelikož přece jenom, jako staré díly to nefunguje. Humorem to je taky poněkud slabé, v některých epizodách ani nic úsměvného nebylo. Holt Pat a Mat svoje nejlepší časy mají za sebou a tohle oživování nefunguje úplně nejlíp. Dá se to, ale je to prostě celé průměrné, oproti starým dílům podprůměrné. 3*(16.5.2019)