Šaman

• USA Medicine Man (více)

VOD (1)

Uprostřed mizejícího amazonského dešťového pralesa daleko od civilizace žije zahořklý biochemik, doktor Robert Campbell. Kdysi jeden z nejnadějnějších vědců pracuje uprostřed pralesa mezi příslušníky indiánského kmene. Vědeckému institutu, který financuje jeho výzkumy, se ozve po třech letech jen proto, aby požádal o dokonalejší přístroje a nového asistenta. Na jeho základnu dorazí s novým vybavením doktorka Rae Craneová, která sice přivezla požadované přístroje, ale současně má prověřit Campbellovy výzkumy a rozhodnout o jejich dalším financování. Teprve když Campbellovi oznámí, že institut uvažuje o zrušení jeho výzkumu, neochotně jí prozradí, že je zřejmě na stopě léku na rakovinu. Bohužel ho ale nedokáže ze zkušebních vzorků izolovat. Přes vzájemné antipatie se vědci pouštějí společně do dalšího výzkumu, který se nečekaně stává závodem s časem, neboť k unikátní lokalitě se neúprosně blíží motorové pily a buldozery, pracující na stavbě dálnice. (TV Nova)

nascendi

Connery, Goldsmith a ekorozprávka. V tomto trojuholníku sa nachádza všetko, čo John McTiernan dokázal vtesnať do 106 minút premietacieho času. Nie je toho málo, ale nie je to objavné, ani ničím zvláštne a diváci, ktorí sa v hraných filmoch dokážu kochať krásnou prírodou, primerane krásnou hudbou a nádejou, že niekto alebo niečo zastaví drancovanie Zeme jej najnepodarenejšími obyvateľmi, tak tí diváci môžu byť plne spokojní. Moja spokojnosť je limitovaná tromi hviezdičkami. ()

radektejkal

Film pro pobavení. Tady má Sean Connery poněkud kulatější obličej (někde jsem se zmínil, že už mně 3 lidi označili za dvojníka SC). Měl jsem chuť se nechat pobavit. Pobavil jsem se, proč ne. Jedna otázka mě při sledování filmu přece jen napadla a hodám ji také řešit (samozřejmě to s lékem na rakovinu nemá co dělat). V závěru, když jsem viděl Sweet Lorraine s modrým půlkruhem na čele a s tantrickým symbolem na líčkách, jsem musel doznat: "Proč se sakra taky nelíčím??? Normální je být nalíčen, krucinál!!! A co do hudby, Jerry Goldsmithovi bych i zde dal přednost před Morriconeho klasikou. ()

kenkaku

Dějově i myšlenkou (a závěrem i vzkazem) sakra podmanivý film. Nevím jen jestli jeho kouzlo nemá na svědomí právě (jen a pouze) charisma "šamana" Seana Conneryho... ta blondýna (nebo to byla bruneta?) je tak nějak nepodstatná a pouze sekunduje. I když její role v ději své místo má... to ano. Přesto jeden z nejzajímavějších a nejvíce zapamatováni-hodných filmů co znám (a vůbec mi nevadilo, že je to vlastně opět pouhá, mnou tak nenáviděná, eko-agitka) ()

Pedross800

Sranda, jak se nejčastěji v komentářích k tomuto filmu opakuje obdiv k nádherné amazonské džungli a ono se to přitom natáčelo ve vnitrozemí Mexika u malého jezera a ani ne v té jižní pralesní oblasti a zas tak nepropustná a úchvatná ta příroda tam nebyla.....holt skvělý režisér dokáže kouzlit :-)) Viděl jsem to místo na vlastní oči při své cestě po Mexiku a bylo to pro mě dost velké překvápko, bo jsem si taky do té doby myslel, že ten film musel být natočen v Amazonii. Podnikaví mehikáni z toho tam udělali skanzen pro turisty, tak tam vše i ta chatrč doktora Conneryho zůstala zachována jako ve filmu. Dnes jsem se na ten film po dlouhých letech znovu podíval a nevím, přišlo mně to takové nemastné neslané, žádné pořádné drámo, zvrat a emoce i když jiskření mezi hlavní dvojkou bylo obstojné. Průměr který drží nad vodou hlavně ta falešná amazonská scenérie :-) ()

Vitason

New York, 1992 John McTiernan je právě na návštěvě u svého psychiatra: ,,Doktore, já už nemůžu. Už mi z těch akčních filmů a ruchu velkoměsta jde hlava kolem." Doktor se protáhl ve svém křesle. Většinu jeho příjmu tvoří tvůrci akčních filmů a tak se bojí, aby nepřišel o nejvýraznějšího zástupce tohoto žánru: ,,Podívejte Johne, vy prostě potřebujete odpočinek. Pozvěte si někoho a udělejte si výlet do přírody. No a až se vrátíte, tak můžete zase začít točit akčňáky." McTiernan pozval starého parťáka Conneryho a po ubytování se v pralese dělal strašně překvapeného, když ve svém kufru nalezl kameru: ,,Tak Seane, když už jsme tady, co takhle něco natočit?" A tak vznikl velice poutavý a hřejivý příběh o muži, který svůj život zasvětil vědě a mladé doktorce, která musí s arogantním vědcem vyjít, protože lék na rakovinu je na dosah. Krásné záběry okolní přírody jsou doprovázeny úžasnou hudbou Jerryho Goldsmithe a tak není důvod se nepodívat na tento pohodový dobrodružný film od překvapivě klidného Johna McTiernana. ()

• Sean Connery dostal za tento film 10 milionů USD. Tom Schulman dostal za scénář 3 miliony USD. (Bauer)
  • Natáčení probíhalo v Mexiku. (Terva)