• Česko

(festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Honey Boy

USA, 2019, 93 min (Alternativní: 90 min)

Zajímavý způsob. Jednoznačně. Tyto americké skoro nezávislé filmy jsou za mě mnohdy super. Jsou stálé americké, takže člověk ví, že může očekávat nějakou kvalitu a zároveň řekne něco, co nemusí jít přímo pro mainstream. Obecně koukat na LaBeoufa, jak maká na filmu o otci, kde ho i hraje (za mě velmi dobře zároveň - a bodejť ne, když je to jeho otec) je v celku zvláštní. Ale dává to smysl. Navíc film je obecně vzato v základu dobře natočený. V detailech už hodně ale spekulujeme. Film je to natočený lehce zvláštně, protože každá scéna a vše by ve filmu mělo být z nějakého důvodu. Zde jsem nejednou absolutně nevěděl vůbec proč. Plus k tomu slepice, jejíž metafory a podobně si nejsem jistý, jestli jsem pochopil jenom i z 10 %. Pak je to hodně zajímavá linka otce, který je jakože manipulativní a jakože dobrý. Ten horší archetyp se zajímavě ukáže až po delší době, ale obecně vzato je to dost zvláštní, protože vy si nejste ani do půlky filmu jistí, jestli záporák, který má být čiré zlo je vlastně záporák. A pak když teda záporák je, tak na konci vlastně není. Nikdy bych přímo nechtěl hledět do osudu druhho v rámci psychiky a hodnotit ho, ale pokud má Shia PTSD z tohoto svého otce, tak já bych měl být ale v tom případě klinicky mrtvý několik let. V tomto je to jednoduše zvláštní. Lehce divně natočené i divně vygradované. Nedá se ale mluvit o tom, že by to stálo za nic nebo podobně. Ve výsledku jde o film, který mě bavil a zaujal mě. Určitě nejde o odpad nebo hroznou věc. Ale mnoho věcí je na nich více než otazníkové. Ale třeba dialog syna a otce bez otce měl ale hodně zvláštní sílu. Až nadpozemskou v rámci takovéhoto filmu.(13.7.2020)

Kdyby to nebyl Shiův příběh, asi by po tom neštěkl pes. Já vlastně nevím, co o tom napsat. Všechno se pro mě smrskává na fakt, že mi je Shia LaBeouf sympatickej už dlouho, mám ho jako herce rád a přijde mi, že to bude pod tou slupkou arogantního násilnýho kreténa zajímavej člověk a je škoda, že místo aby se soustředil na to, aby se z něj stal další De Niro, musí řešit ty svoje problémy. Emočně tak na mě film působil silně, i s ohledem na to, že jako rodič pořád přemýšlím, co dělám špatně a jak a čím ty svoje děti kazím. Další bonus pro mě byl Shia v roli svého otce a to je tak všechno. Jinak to tak skáče, ukazuje to Shiova dětská traumata, která ale nejsou dost výživná na to, aby ospravedlnila celý film. Zároveň to neukazuje, jak to měl těžký jako dětský herec a ani jak se se vším vyrovnával v rámci léčby. I když je tam pár pěkných, řekl bych nostalgických momentů, většinou to tak nějak klouže po povrchu, já tomu dám průměrný tři slepice a myslím, že pokud pro vás není Shia LaBeouf něčím důležitej, je absolutně zbytečný, abyste tohle viděli. Zvlášť, když je kolem nás tolik dobrých filmů....některých i se Shiou.(14.4.2020)

Režisérka Har'elová talent asi má, ale potřebovala by lepší materiál, než je LaBeoufův pokus o autoterapii, který do závěrečných titulků zůstává jen fází procesu. Katarze se nedostaví. Ono poetizující hledisko (potlačení narace, barvy, které opíjí oči) by mělo být prostředkem, nikoli cílem. Navíc se z něj poslední dobou stává klišé nejen festivalových filmů.(12.7.2020)

Zpověď o vztahu otce a syna, o odpuštění, o sebehledání, na které je zajímavé především a hlavně to, okolo čeho se celou dobu točil promoting tohohole snímku a to že Shia sám ztvárnil roli svého otce, což je při celé té historii zajímavej challenge. Na film je hrdý, ale popravdě, 'Honey Boy' sám o sobě není nic zvláštního, ale je to hodně osobní film, který má sílu, když překročí právě svoje osobní hranice do těch univerzálních, kde se s ním ostatní můžou indentifikovat - a tohle dělá dobře.(26.1.2020)

"I'm going to make a movie about you." "Then you got to lay the grudge down, or I'm gonna fuckin' kill you. Just make me look good, Honey Boy." ____ Shia LeBeouf mě baví čím dál víc (viz. loňská feel-good pecka 'Peanut Butter Falcon' a sportovní drama 'Borg/McEnroe') - po kariérním fiasku a zaškatulkování s explozivní žumpou jménem Transformers, se stejně jako např. Nicolasi Cageovi, Robertu Pattinsonovi, anebo Danielu Radcliffovi, diametrálně vytříbil vkus z hlediska selekce kuriózních rolí, a mnohdy až bizarních, anebo nezávislých artových projetků. Přičemž snímek 'Honey Boy' je Shiův vyloženě osobní a vlastní počin - neboli autobiografická výpověď o niterném marasmu způsobeném jeho impulzivně agresivním otcem (jehož si Shia excelentně střihnul s cynismem sobě vlastním), a celkově o intuitivní aporii, která doprovázela jeho komplikované dětství - slepičí exkrementy nevyjímaje.... Režisérka Alma Har'el pojala dané retrospektivní téma formou implicitního minimalismu, která je doplněná emblematickými fantazijními sekvencemi s purpurově neonovým vizuálem, jejichž symbolika má až esotericky melancholické vyznění (ačkoliv jsou velice sporadický). Spíš než tragikomedie je 'Honey Boy' nefalšovaný intimní drama, který si Shia s Almou uzpůsobili k obrazu svému, a snímek tak solventně působí dojmem nezávislý artovky - což se musí prostě cenit, byť je značně nekonzistentní. Vše je skvěle zakončené skladbou od Boba Dylana.... Verdikt: 7,4 pedantských otčímů z 10 [#TADYVARY](12.7.2020)

• - Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2019 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (BMW12)

• - Natáčelo se ve městě Santa Clarita (Kalifornie, USA). (BMW12)

• - Scénář k filmu napsal Shia Lebeouf a jedná se oautobiografii o jeho vztahu ke svému otci. Shia ve filmu ztvárnil roli svého otce. (MarLin)