Honey Boy (festivalový název)

• Česko

Sladký chlapec

(festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

USA, 2019, 93 min

Shia LaBeoufův fotr byl imbecilní, dementní, agresivní, násilnický super-zmrd a čurák, a proto byl v minulosti Shia LaBeouf taky čurák. Tedy alespoň se tak za mlada choval, než napsal tento terapeutický a doufejme že pro jeho utýranou dětskou duši i hojivý a léčivý scénář k tomuto autobiografickému snímku. Zabývá se velice osobním a citlivým tématem dětského abúzu a je dobře načrtnutý na pozadí LaBeoufa dětství které musel trávit s tímto super-mega-zmrdem, kterého ve filmu sám hraje. Na tak nechutný abúz jaký mladý LaBeouf zažíval z rukou svého pojebaného psycho fotra se občas ani nedalo dívat. Film plyne docela zajímavě prostřihy dospělého LaBeoufa v rehabu a delšími flashbacky z jeho neradostného dětství jakožto dětského herce žijícího se svým agresivním polodementním fotrem s IQ jen mírně přes 65. LaBeouf ztvárňuje svého otce tak dobře, že byste jeho postavě s radostí dali v průběhu snímku cca 25 krát až 55 krát po tlamě tak, že by se už nepostavil na vlastní nohy. Bohužel, i on je jen obětí zase své výchovy a dysfunkčních rodičů, což ovšem neomlouvá jeho chování vůči vlastnímu dítěti. Vše u něj nasvědčuje na nějakou psychickou poruchu, mental disorder asi určitě cluster B personality, narcissismus, nebo i psychopatie s neléčeným CPTSD. Po těch všech divokých a bizarních extempórech, kterými si LaBeouf v mládí jako již etablovaný hollywoodský herec prošel a o kterých jsme četli v bulváru, se mu ani člověk nediví, že je díky svému zmrdo-fotrovi tak fucked up. Film definitivně dává smysl v kontextu LaBeoufova osobního života a herecké kariéry, a hlavně je mementem pro hlubší pohled na lidské konání a lidskou existenciální tragédii, mental health issues, alkoholismus a další dysfunkce, jež se dědí generačně, než jakou nám povrchně předkládá bulvár, nebo i jen suché reportování mainstream médií. I když jsme asi tušili že něco s LaBeoufem není v pořádku, když se v civilu chová jak se chová, tenhle film je opravdu eye opening a myslím, že to chtělo velký koule se do něčeho tak osobního pustit a předložit to světu. *"The only thing my father gave me that was of any value is pain. And you wanna take that away!!?"* 85%(26.1.2020)

Shiovy pokusy o nápravu reputace by bylo možné přejít s tím, že jde o ufňukané a ublížené výlevy celebrity, která si stěžuje, že její život nebyl procházka růžovou zahradou. Zejména úvodní scény, v nichž na sebe na castinzích nechá házet dorty nebo se v akčních scénách vymršťovat do vzduchu, skutečně působí stylem „A tohle všechno jsem musel vytrpět!“. Zbytek scénáře se ale dá popsat spíš jako usebrání se a soustředěná snaha vybavit si útržky vzpomínek a přenést na diváka věrohodně své skutečné emoce. A tak doceňuju výdrž, s jakou LaBeouf bojuje o své přežití v náročné branži, a neuvadající snahu vyrovnat se s psychickými problémy, které vedle boozu pořád řeší pomocí umění (hraje skvěle). Občas je to přepjaté a pořád dost neukotvené, ale taky neoblomné, upřímné a díky Almě Har'el přilnavě roztěkaně zrežírované.(11.5.2020)

Honey Boy je průměrně natočený film o problematickém vztahu mezi rodičem a jeho dítětem - v tomto případě mezi otcem a jeho synem - který nijak výrazně nevybočuje z řady jemu žánrově a tematicky podobných snímků. Herecky je to zahrané vcelku dobře a scénář není úplně špatný, ale měl jsem pocit, že se z toho dalo vytřískat víc - alkoholismus, pár pohlavků a pěkná nálož sprosté mluvy nejsou vždy zárukou silného příběhu. Místy tam byly ty emoce cítit, závěr mi však přišel takový jalovější.(11.7.2020)

Dlouho jsem se na film chystala, věděla jsem o něm už od doby, kdy měl premiéru na Sundance. Nedávno jsem se k filmu konečně dostala... a nebyla jsem bohužel nějak extra ohromená. Možná jsem od toho čekala jen trochu víc. Shia výborný, Noah výborný, pár velmi silných scén - ale jako celek to úplně nehrálo.(1.5.2020)

• Arsenal83

Shia LaBeouf sa správa odjakživa divne, idiotsky až zvrátene a dnes už vieme prečo. Film je terapiou pre neho samého, snáď mu to pomôže, ale široké publikum to možno až tak nezasiahne, pretože niektorým veciam chápe len on sám. Niektoré linky v tomto pochmúrnom príbehu vyznievaú až pedofilne - scéna, kde sa síce veľa nestane, ale predsa len chlapček vyzerajúci na 12 v posteli s vyspelou černoškou po 30-tke. To mi nejak vyznelo cez čiaru. Autorovi však prajem, aby mu filmík pomohol, aby sa očistil, prestal brať drogy a začal normálne žiť. Lebo herecky a umelecky má naozaj na veľa.(11.3.2020)

• - Natáčelo se ve městě Santa Clarita (Kalifornie, USA). (BMW12)

• - Scénář k filmu napsal Shia Lebeouf a jedná se oautobiografii o jeho vztahu ke svému otci. Shia ve filmu ztvárnil roli svého otce. (MarLin)

• - Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2019 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (BMW12)