Žáby bez jazyka

Rodinný příběh jednoho dne Jaroslava K. (Jaroslav Plesl) a jeho nejbližší rodiny. Jaroslav K. bojuje o svoje děti, a aby je získal od svojí krásné ženy Blanky (Jazmína Cigáneková), musí se vyrovnat nejen se svojí dominantní matkou Dorotou (Regina Rázlová), ale hlavně se musí poprat se svými nejtemnějšími stránkami a démony. Na jeho metaforické cestě, která je strukturovaná jako počítačová hra, bude muset obětovat víc než by kdokoliv z diváků předpokládal. (CinemArt)

Karamel.Tygr

Nejlepší český/slovenský film, který za poslední desetiletí vznikl. Jedině toto mi dává naději v tuzemskou filmovou tvorbu. Zhlédla jsem ho na festivalu a reakce byly velmi smíšené. Rozhodně to není film pro průměrného diváka. Děj není lineární a je často metaforický nebo se opírá o symboly, proto může být pro někoho těžko stravitelný. To, že je film strukturovaný jako počítačová hra je nešťastné vyjádření o kterém se sama režisérka zmínila, že je to nápad její producentky se kterým se ona až tolik neztotožňuje. Jsem ráda, že jsem si nečetla popisek, když jsem na film šla, protože je poměrně zavádějící. Snaží se totiž přiblížit právě mainstreamovému divákovi u kterého umělecké filmy dobře nepochodí. Já jsem ale nadšená. Přes viditelnou inspiraci v zahraniční kinematografii je to osvěžující neotřelý a velmi silný snímek využívající středoevropský kulturní kontext k vyvolání nepříjemného podvědomí o nenápadné toxicitě rodinných/partnerských vztahů, kterou jsme se naučili nevnímat. Vytáhne na povrch vaše dětské trauma i připomene jak babička dobře vařila. Zkrátka působivé. Pokud jste fanoušci surrealismu či absurdismu nemůžu nic doporučit víc. Nenechte se prosím odradit negativními hodnoceními. Nové věci jsou vždy těžko přijímány. ()

Vojta-x odpad!

Stačí se podívat na hodnocení veškeré tvorby paní režisérky a je jasné, že lepší už to nebude.Doufám, že na toto nepadlo nic z koncesionářských poplatků. ()

rigby

Tohle je klub pro hodně náročného diváka. I když náročnější filmy mám rád, musím přiznat, že mě tohle dílo neoslovilo. A obávám se, že ani vysvětlivky by mi nepomohly k uchopení podivného ztvárnění. Ale autor je asi takový a natočil to podle sebe. Pak se ale nemůže divit, že to osloví jen hodně úzký okruh diváků a ostatní ho budou hanit. Ale i o tom je umění. 2- ()

DavidWark

Distributor prezentuje film jako „rodinný příběh“, ve kterém „Jaroslav K. bojuje o svoje děti, a aby je získal od svojí krásné ženy, musí se vyrovnat nejen se svojí dominantní matkou, ale hlavně se musí poprat se svými nejtemnějšími stránkami a démony“. Když pominu otřesnou gramatiku a stylistiku, jde o klamavou reklamu patrně s cílem přilákat víc diváků. // Podobenství na půdorysu pohádky o slepičce a kohoutkovi je vtipný nápad, výsledek však připomíná spíš dort od pejska a kočičky. Na české premiéře na Letní filmové škole režisérka nevyužila šanci zkorigovat kusé matoucí promo, jen divákům před filmem popřála hezký zážitek. Na Filmovce bývá nadprůměrně vnímavé a filmově vzdělané publikum. Přesto ze sálu při projekci odešlo hodně diváků, ti zbylí se po sobě často otáčeli nevěřícnými WTF pohledy. V debatě po projekci pak režisérka neustála hned první (navýsost opodstatněný) dotaz, co filmem chtěla vlastně sdělit, a agresivně utřela tazatele slovy „Když jste to za celý film nepochopil, já vám to tady další dvě hodiny vysvětlovat nebudu.“ WTF??? To byste měla umět vysvětlit za dvě minuty, paní režisérko, třeba citátem ze žádosti o grant. // Tato verbální agrese vůči divákovi bezděčné zařadila režisérku do panoptika postav jejího filmu. Temné stránky a démony mají všichni a mezilidským vztahům často vévodí sobecké manipulace a agrese (fyzické, psychické, verbální…), což film dovedně obnažuje (nejlépe hned úvodní scénou s visacím zámkem na brance, kterým Jaroslavova žena brání jeho kontaktu s vlastními dětmi). // Domácí násilí, jehož pranýřováním Mira Fornay ospravedlňuje investice do filmu, je naprosto opovrženíhodně, nicméně bývá spíš důsledkem než příčinou. Nejsem si jistý, zda tuhle zásadní okolnost režisérka pochopila. Z jejího díla to patrné není. Její argument z diskuse po projekci "násilí nemá logiku" je vadný. Násilné jednání mívá svou příčinu, která se skrývá často až v násilníkově dětství.// Kamil Fila film recenzuje jako „Žáby bez kauzality“. Nejsem platícím abonentem jeho stránek, takže jen odhaduji, že naráží na chybějící kauzalitu filmového vyprávění. Aha-momenty se nedostavují, tvůrci si pohrávají s divákem stylem „přestavte si, představte si, co teď s herci provedu“. Až mi herců bylo líto. Vztahové dusno v bytě Jaroslavovy matky se jistě dalo vykreslit i bez full frontalu 73leté Reginy Rázlové. Surreálný kontrapunkt názvu filmu s obrazem dívenky stojící v rybníce, jejiž vzrušení roste poté, co strčí žábu (bez jazyka?) pod vodní hladinu ke svému rozkroku - to jako vážně? To se ve filmu vztahuje k čemu? Postava vraždícího Katze jako nástroje časové smyčky - odkaz na Kosíkovu stať „Hašek a Kafka“ nebo nechutný příspěvek k tématu holocaustu nebo jen další WTF? // Kauzalitu bohužel postrádá i zobrazování manipulací a agresí, které tak zůstává v popisné rovině bez snahy o pojmenování příčin. Jako by terapeut vyslechl klientův pohnutý příběh a řekl mu „když jste to za celý život nepochopil, já vám to tady vysvětlovat nebudu“. // Žáby bez jazyka jsou nevšedním filmem, který mohl být pokračováním Švankmajerových opusů nebo nemilosrdnou sondou zaostřenou na špínu pod kobercem naší společnosti. Bohužel není ani jedním ani druhým.// Klub kultury, Uherské Hradiště (46. Letní filmová škola), 9. 8. 2020 () (méně) (více)

BruceTichac odpad!

Nechápu dvě věci: 1. - proč má někdo potřebu natočit takovýto film, 2. - z jaké pohnutky se hraní ve filmu podvolil Jarda Plesl. ()

Richard768 odpad!

Pravdepodobne sa jedná o nejaký nový, dosiaľ neznámy filmový žáner. Kým sa však nevylúčia nežiadúce účinky, odporúčam zatiaľ pre istotu uskladniť do krytého podzemného úložiska potenciálne nebezpečného psychoodpadu. ()

Duvee

Absolutně nedoceněný film. I když, pravda, pro náročnější publikum. Velmi originálním způsobem zpracovává těžké téma, které by jinak snadno sklouzlo ke klišé. Něco mezi filmem Lola běží o život, filmy Československé nové vlny a pohádkou O kohoutkovi a slepičce. ()

2000_2009 odpad!

Toto nemá hlavu ani pätu, dej je chaotická zlátanina hrajúce sa na umenie v žanre Socialna Dráma. To má byť čo ?,  má to lln chabý základ a potom kopec chaosu. Prosím vás zbalte tento brak a dopravte ho na dno Marianskej Priekopy a tam ešte zapečaťte. ()

Jedovka

Vlastně bych souhlasila s většinou recenzí. Jak těch "odpadních", tak těch pětihvězdičkových nadšených. Bylo to místy nudné, utahané, dlouhé, přála jsem si, aby to už skončilo a doufala, že nepojede sekvence odznova další hodinu. V polovině mi došlo, že už nemá smysl doufat v nějakou logiku či pointu a je potřeba to vzdát a film si užít jako smyslový zážitek. A v tomto ohledu jsem nadšená a klidně bych dala plný počet. Tři hvězdičky jsou pro mě průměrné hodnocení lehce dobrého filmu, což tady neodpovídá, toto je příšerný a zároveň skvělý film. ()

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (více)