Tak už konečně chcípni, táto (festivalový název)

Papa, sdochni

Papa, sdokhni

Папа, сдохни

Why Don't You Just Die!

Komedie / Thriller / Drama

Rusko, 2018, 95 min

Režisér a scenárista v jedné osobě, Kirill Sokolov, nás vezme na exkurzi do bytu typické ruské prohnilé policejní rodinky, na jehož dveře zaklepe mladík s kladivem v ruce a plánem, jak se zavděčit své chladnokrevně vypočítavé přítelkyni. Ale události vezmou tak trochu jiný směr, než zamýšlel. Povedená černá komedie exceluje ve vynalézavých bojových scénách, při nichž není nouze o překvapení a drastickou akci. Film však mírně ztrácí dynamiku mimo akční scény, kdy postavy většinou vedou nějaké poměrně běžné dialogy, které nejsou tak dobře vypointované, aby dokázaly strhnout. Přesto tenhle snímek byl docela příjemným překvapením, noční projekce bavila a pěkně rychle utekla. [Sitges 2019](13.10.2019)

Brutální lahůdka z Ruska, která by měla potěšit každého, kdo má rád kombinaci hrubého násilí, černého humoru a nadsázky. Film se takřka celý odehrává v jednom bytě o 5 postavách a mimo byt se dostaneme jen v případě flashbacků, které hezky dokreslují motivace a chování postav, což je důležité k pochopení hlavního dění. Inspirace Tarantinem či Ritchiem je patrná a je to spíš ku prospěchu filmu, než že by mu to podkopávalo nohy. Působivost zobrazeného násilí umocňuje fakt, že film sází čistě na praktické efekty – v tomto ohledu jde o špičkovou záležitost. Podobné filmy, které se neberou vážně a zároveň dokáží předložit špičkovou zábavu, při které se neštítí takřka ničeho, mám moc rád a cením si jich. Pro mě velké překvápko a budu se těšit na příští film Kirilla Sokolova.(20.11.2019)

Slibně nastartovaná mlátička/řezničina dvou drsňáků v jednom obýváku, která baví jak cool vizuálním zpracováním, tak humorní nadsázkou. Postupným rozkrýváním důvodů vyhroceného střetu a vstupem dalších dvou postav se ale film dostane do finále, kde ztratí suverenitu a trochu tápe. Zmrtvýchvstání a další nesmysly jdou proti fyzické realičnosti, která byla jeho největší chloubou. [Sitges FF](26.11.2019)