Michel Legrand

(TV film)
  • Francie Michel Legrand : Sans demi-mesure (více)

Portrét fenomenálního skladatele nejen filmové hudby... Renomovaný francouzský aranžér, komponující klavírista, dirigent, filmový skladatel a šéf jazzové skupiny: Michel Legrand (1932–2019). Na hudební konzervatoř byl přijat v jedenácti letech jako zázračné dítě. Byl žákem slavné Nadii Boulangerové. Už během studia se uplatňoval jako doprovazeč předních francouzských šansoniérů i jazzového trumpetisty Dizzyho Gillespieho. Jako klavírista vystupoval i s fenomenálním Oscarem Petersonem v duu. Je autorem více než šedesáti filmových partitur. Spolupracoval s Milesem Davisem a doprovázel Dizzyho Gillespieho. Na jeho albu "Le Grand Jazz" se podíleli jazzoví velikáni: John Coltrane, Bill Evans i Phil Woods. Jako filmový skladatel spolupracoval s francouzskými filmaři, kteří debutovali v kinematografii na přelomu padesátých a šedesátých let nedávno minulého století (Jacques Demy, Jean-Luc Godard, Agnes Vardová)... Skladatel, dirigent a klavírista Legrand se narodil 24. února 1932 v Bécon-les-Bruyeres na pařížském předměstí. Jeho matka Marcelle Der Mikaëlianová pocházela z Arménie, otec Raymond Legrand byl svého času jedním z nejpopulárnějších francouzských skladatelů a dirigentů. (Česká televize)

Marze

O profesnim zivote tohoto skladatele filmove hudby. Do sveho soukromi si vas nepusti a nic se o nem nedozvite. Jeho styl se mi zda swing, jazz,ale rad zkousel vsechno jako treba moderni "vaznou" hudbu. ()

curil

Mám dva oblíbené francouzské skladatele filmové hudby Michela Legranda a Vladimira Cosmu (nar. 1941). U Legranda nezapomenu na hudbu doprovázející "Slečinky z Rochefortu" nebo "Stará panna" a u Cosmy zase na typickou hudbu s flétnou u komedií s Pierrem Richardem jako "Roztržitý", "Život plný malérů", "Velký blondýn s černou botou", "Hořčice mi stoupá do nosu" a další. ()