Třetí princ

Tretí princ

The Third Prince

Pohádka

Československo, 1982, 84 min

A opět Libuška a tentokrát v dvojroli:-) Stejně jako Pavel Trávníček. Krásná pohádka. Mám ji moc ráda. Jen jsem si trochu lámala hlavičku jako dítě s tím, že Bartoška má jednu Šafránkovou, Trávníček druhou Šafránkovou a na druhýho Trávníčka, kterej je všechny zachrání, nezbyla žádná princezna. Až časem jsem pochopila, že on je sice zachránil, ale že je lehce promiskuitní, takže by mu jedna princezna nestačila:-))))))))))))))))))))(23.6.2009)

Každovánoční klasika, kterou si prostě ujít nenechám. Zrovna letošní Vánoce tohle byla jediná pohádka, kterou sem skouknul. Důvod? Přijde mi, že sou krásné české pohádky vytlačovány americkými romantickými komediemi, který nesleduju nikdy, natož pak o svátcích klidu a míru. Letos sem se konečně dočkal i začátku této pohádky, který přede mnou několik sezón utíkal a letos sem ho konečně chytnul :o). A zrovna ten začátek je příjemnej, sledovat jak to bylo s těma klukama, mečema, koněma a psama. No a když se pohádka přehoupne do diamantových skal, tak je to teprv strašidelná podívaná. Navíc je to točený v "ádru", což je místo, kde se takle v létě prochází úplně samo :o). Další důvod proč 5 hvězdiček je ten, že tato dvojice je jednoznačně nejpohádkovější, jooo ta Libuška. Teď mě tak napadá, proč se vlastně říká pohádka, jestli je to jako po - hádka ? :o) Tak to by mohla bejt třeba i před - hádka :o).(30.12.2010)

Nikdy jsem moc nepřišel na chuť Trávníčkovi. Vždycky mi přišel jako nějaký patolízal, co by nejradši, aby mu Sabina Laurinová vyhulila kládu, ale zcela určitě by nepohrdnul i o generaci až dvě mladší. No, to k Pavlovi Trávníčkovi. Pohádka je na můj vkus až příliš smutná, ponurá, a zkrátka mi nepřirostla k srdci.(19.12.2015)

Dvě věci mi jako dítěti na této pohádce přišly krajně podezřelé - princ, který je tak do větru (a ke všemu výhradně na poddané) a princezna, která ani po zrušení kletby nemá jméno. Ale jinak se rozhodně jedná o pohádku, na kterou se dá dívat opakovaně, i přes to, že není tak líbivá jako jiné, kultovnější kusy.(15.5.2016)

Devět let po natočení Popelky se Trávníček s Šafránkovou znovu sešli před kamerou, aby nechali vzniknout pohádce, kterou mám možná ještě radši. Osobně na ní miluji výborné obsazení (Trávníček v hlavní dvojroli je civilní a prostě skvělý), výtečnou hudbu, která vydatně podpořuje místy až hororovou atmosféru, nádherné lokace, na kterých se natáčelo, orientální look některých dekorací, a skvěle vymyšlený děj. Motiv dvojčat je zde využit neuvěřitelně působivě! Filmu nechybí ani mravní ponaučení, které jako každá správná pohádka dětskému divákovi sděluje, a špetka humoru, který celý film příjemně odlehčuje (jinak je ale Třetí princ v porovnání s klasickými českými pohádkovými komediemi pohříchu vážný, až pochmurný - odtud možná důvod jeho zdejšího relativně nízkého hodnocení). Jak jsem v dětství miloval Šafránkovou v té kožené bundiččce a Trávníčka ve fialovém sáčku, zůstalo mi to podle všeho dodnes - pohádky sice nebyly Moskalykovou hlavní doménou a Třetí princ je v jistém smyslu hodně atypická pohádka s lehkým náběhem k detektivce, ale mě osobně baví strašně moc i po opakovaných zhlédnutích.(5.5.2015)

• - Herec Pavel Trávníček se svěřil, že natáčení v exteriérech i interiérech bylo poměrně náročné. Například musel v lehkém kostýmu natáčet při mínus 20 stupních Clesia na Šumavě, nebo naopak ve filmových ateliérech, kde pro změnu bylo hrozné horko. (Lynette)

• - Ve scéně, kdy jede princ Jaromír (Pavel Trávníček) s princeznou Milenou (Libuše Šafránková) k ohradě s ovcemi, je v levé části obrazu vidět za stromem muž držící Jaromírova psa, kterého následně za princem nechá běžet. (Bejdule)

• - Ve scéně, kdy si princové prohlíží obrazy princezen v sále, je pod jedním ze závojů vidět zakrytý obraz Infantky Margarity od Diega Velázqueze. (Braddy)