Třetí princ

Tretí princ

The Third Prince

Pohádka

Československo, 1982, 84 min

Moskalyk a pohádka. Proč ne, bylo by to terno, jenže se mu to jaksi vymklo z rukou. Spojení Trávníčka se Šafránkovou už nepůsobí ani zdaleka tak svěže jako u klasiky o jednu dekádu starší. Můžeme si tak postesknout nad prapodivně depresivně-afektovaným scénářem nebo mdlou režií. Jako by tahle pohádka předznamenala dekádu další a její trend filmů pro děti.(3.3.2006)

Jak jsem letos dala na poctivý sledování pohádek, tak se nestačím divit, kolik jich vůbec neznám. I když jsem 3. prince už viděla nejmíň dvakrát, dost mě míjel. Teď jsem ho konečně dokázala ocenit. Skvělá atmosféra a postavy, co nejsou ani karikatury ani typický pohádkový šablony, navíc je Trávňa na tyhle role úplně dokonalej a přijde mi, že Libušce to tady ze všech pohádek sluší nejvíc. Příběh místama pěkně napínavej a psychedelickej (psycho záběry ze skal za zvuků bečící ovce patří k tomu nejlepšímu), netypický vyústění překvapí a potěší (hlavní hrdina se neožení, cože?). Jen mě překvapilo, že Bartoška si ani nebéknul. Rozhodně mě to bavilo víc, než Princ a Večernice.(17.12.2011)

• velkyvezir

Další z pohádek, které opravdu nemusím, které mne nikdy ničím nezaujaly... A to byla tato natočena v době, kdy jsem byl ve věku, kdy mne asi zaujmout měla. Od Vorlíčka i Moskalyka bylo poněkud trapné sázet na popelkovskou dvojici Trávníček-Šafránková místo aby zkusili hledat dvojici novou. Nevím proč, ale podle mne se zas až tak tito dva herci k sobě nehodili jako např. Hanzlík-Kolářová, abych byl schopen se na ně jako mileneckou dvojici díval pořád dokola...(15.7.2007)

Zbožňuji tuto pohádku! Je tak krásně divná, je zasazena do tak nádherného prostředí a obsazení Libuší Šafránkovou ("Stejně nevyhraješ" - nemohl jsem si to odpustiti :) ) a mladým Pavlem Trávníčkem (přídavné jméno "mladý" zde má své opodstatnění, jelikož v současnosti je pouze perverzně úchylným staříkem, ale za mlada byl "pan" herec) je prostě na pět a více hvězdiček! Ono "více" je osobní fixovanost na tento film, který jsem shlédl nespočetněkrát, jelikož jsem si jej pouštěl velmi často při tichých a bezesných nocích (a těch bylo:) )! Špička české pohádkové tvorby! Vidím, že s mé nadšení se asi nesetká s pochopením uživatelů na CSFD, ale nemohu si pomoci! Pro mě je Třetí princ po všech stránkách dokonalá pohádka:)(7.8.2009)

Tohle je hodně zvláštní film. Nebýt toho zdržování v úvodu, a mít daleko větší prostor sukničkářský bratr, a mít to trošičku víc hororovější nádech ve skalním království, neváhám to ocenit daleko víc. Takhle je to trochu kočkopes (přece jen sukničkář v pohádce?), kde některé části fungují skvěle, a u jiných si říkám, no a co, případně wtf? Chtělo to - navzdory asi tlaku schvalovacích komisí - přitlačit na pilu.(25.12.2013)

• - V momentě, kdy princ Jaromír (Pavel Trávníček) odloží ovci ve skalách, aby se vydal po stopě kamenů, je v levém dolním rohu vidět člen štábu, který patrně mládě ovce odchytával. (Mr.Hawkeye)

• - Pád během chytání zbloudilého jehněte nebyl nahraný. Trávníček tehdy opravdu spadl a měl co dělat, aby nebohé zvíře nezranil. [Zdroj: kafe.cz] (Bioscop)

• - Pavel Trávníček si zažil jednu "horkou" chvilku během natáčení jezdeckých scén v Adršpašských skalách. V jeden moment se mu totiž kůň doopravdy splašil, a tak Pavel Trávníček proti své vůli ujel na koňském hřbetě několik desítek kilometrů, než se jeho kůň zastavil. (Lynette)