Třetí princ

• angličtina

The Third Prince

Pohádka

Československo, 1982, 84 min

No kde jsou ty časy kdy byl pan Pavel Trávníček takový kocour??Nenávratně pryč. Herectví Libuše Šafránkové se mi nikdy nezdálo dokonce ani v oblíbených třech oříšcích pro popeluchu. Tady zase hraje dvojroli která se skládá z dvojčat, princezen, které mi obě přijdou nanejvýš nesympatické. Pohádka v celku slušná a 3/5 má zasloužené, protože dnešní pohádková tvorba je uplně marná.(28.9.2012)

Jak jsem letos dala na poctivý sledování pohádek, tak se nestačím divit, kolik jich vůbec neznám. I když jsem 3. prince už viděla nejmíň dvakrát, dost mě míjel. Teď jsem ho konečně dokázala ocenit. Skvělá atmosféra a postavy, co nejsou ani karikatury ani typický pohádkový šablony, navíc je Trávňa na tyhle role úplně dokonalej a přijde mi, že Libušce to tady ze všech pohádek sluší nejvíc. Příběh místama pěkně napínavej a psychedelickej (psycho záběry ze skal za zvuků bečící ovce patří k tomu nejlepšímu), netypický vyústění překvapí a potěší (hlavní hrdina se neožení, cože?). Jen mě překvapilo, že Bartoška si ani nebéknul. Rozhodně mě to bavilo víc, než Princ a Večernice.(17.12.2011)

Každovánoční klasika, kterou si prostě ujít nenechám. Zrovna letošní Vánoce tohle byla jediná pohádka, kterou sem skouknul. Důvod? Přijde mi, že sou krásné české pohádky vytlačovány americkými romantickými komediemi, který nesleduju nikdy, natož pak o svátcích klidu a míru. Letos sem se konečně dočkal i začátku této pohádky, který přede mnou několik sezón utíkal a letos sem ho konečně chytnul :o). A zrovna ten začátek je příjemnej, sledovat jak to bylo s těma klukama, mečema, koněma a psama. No a když se pohádka přehoupne do diamantových skal, tak je to teprv strašidelná podívaná. Navíc je to točený v "ádru", což je místo, kde se takle v létě prochází úplně samo :o). Další důvod proč 5 hvězdiček je ten, že tato dvojice je jednoznačně nejpohádkovější, jooo ta Libuška. Teď mě tak napadá, proč se vlastně říká pohádka, jestli je to jako po - hádka ? :o) Tak to by mohla bejt třeba i před - hádka :o).(30.12.2010)

Pro děti snad až příliš temná pohádka s hutnou téměř až hororovou atmosférou, nakonec však přece jen dobro zvítězí nad zlem, jak už to v pohádkách bývá a konec dobrý, všechno dobré. Třetí princ je jednou z mnoha vynikajícíh pohádek české filmové školy 80. let, úžasné exteriéry Adršpašských skal a vynikající a krásná pohádková hvězda Libuše Šafránková už jen dotvářejí až brutální erbenovskou poetiku Třetího prince(29.11.2004)

Rozhodně nadprůměrná pohádková filmařina, výborné herecké výkony (Hlaváčová, Munzar, Trávníček, Šafránková), slušná atmosféra, úsporný střih, podivná je ale místy výprava (především oděvy všech tří princů vypadají spíš jako úbory nějaké tělocvičné jednoty z konce 19. století) a některé lokace taky dost překvapí (novodobý hřebčín, zámek v Roztokách), občas velmi nepovedené postsynchrony. Evidentní je snaha budovat příběh daleko tajemnější a "fantasijnější", než bylo v té době běžné, což je rozhodné plus. O to víc ovšem zamrzí řada naprostých anachronismů v dialozích. Problematický je také trochu moc překotný závěr, kdy se z "úsporného vyprávění" najednou stává vyprávění skoro nepřehledné. Stačilo by přitom málo, a bylo by to celé ještě o dost syrovější a přesvědčivější. Celkový dojem: 70%(9.2.2013)

• - Ve scéně, kdy si princové prohlíží obrazy princezen v sále, je pod jedním ze závojů vidět zakrytý obraz Infantky Margarity od Diega Velázqueze. (Braddy)

• - Původně měla hrát hlavní roli černovláska Zora Jandová. (Rodriguez)

• - Krále a královnu hráli životní partneři, Luděk Munzar a Jana Hlaváčová. (M.B)