Třetí princ

• angličtina

The Third Prince

Pohádka

Československo, 1982, 84 min

Na tuto pohádku se rovněž vždy rád podívám znovu. I ona totiž patří mezi mých TOP 10 československých pohádek. Libuše Šafránková a Pavel Trávníček si to po letech zopákli a stejně jako v Popelce předvedli solidní výkony (jasně v Popelce byli o fous lepší…). Já byl vždycky okouzlen tím skalním labyrintem a blyštícími se kameny. Navíc Adršpašské skály miluju a každý rok i navštěvuju. Mají své kouzlo, které dokázaly přenést i do této pohádky. A díky tomu nás napříč filmem doprovází i slušná atmosféra.(19.11.2018)

Každovánoční klasika, kterou si prostě ujít nenechám. Zrovna letošní Vánoce tohle byla jediná pohádka, kterou sem skouknul. Důvod? Přijde mi, že sou krásné české pohádky vytlačovány americkými romantickými komediemi, který nesleduju nikdy, natož pak o svátcích klidu a míru. Letos sem se konečně dočkal i začátku této pohádky, který přede mnou několik sezón utíkal a letos sem ho konečně chytnul :o). A zrovna ten začátek je příjemnej, sledovat jak to bylo s těma klukama, mečema, koněma a psama. No a když se pohádka přehoupne do diamantových skal, tak je to teprv strašidelná podívaná. Navíc je to točený v "ádru", což je místo, kde se takle v létě prochází úplně samo :o). Další důvod proč 5 hvězdiček je ten, že tato dvojice je jednoznačně nejpohádkovější, jooo ta Libuška. Teď mě tak napadá, proč se vlastně říká pohádka, jestli je to jako po - hádka ? :o) Tak to by mohla bejt třeba i před - hádka :o).(30.12.2010)

Pohádky Karla Jaromíra Erbena mají tradičně temnější ráz, a nejinak je tomu i u Třetího prince. Antonín Moskalyk je znám především svými kriminalistickými seriály a s nimi u diváků získal velkou popularitu. I s pohádkovým žánrem se vypořádal se ctí. V dětství jsem měl Třetího prince raději. Ponurost nevadí, herci podávají velmi dobré výkony, jen několik skutečností je zarážejících. Dvojčata jsou ochuzena o sladké dětství, neboť předurčenost jim nedává jinou možnost. Kletba je nesrozumitelná, neboť je vykonávána se svědomitou posedlostí, přízemní úskočností a s přesvědčením smrtelníky. Důvod zřejmě nikdo netuší, snad stále nepřekonaná zhýčkanost a uraženost prominentního rozmazlence. Cesta za záchranou nevede skrze čistý cit lásky, jak je obvyklé, ale přes bezstarostnost, lehkovážnost a přelétavost. I z této rozporuplnosti si lze vzít poučení, stačí si užívat života plnými doušky bez závazků i bez jakéhokoli očekávání okolím. Hrdinou pohádky je princ ze Země lva Jaroslav (dobrý Pavel Trávníček, též v rolí dvojčete Jaromíra, jako malí Leoš Rousek s hlasem Rudolfa Hrušínského nejmladšího). Osudovou kráskou pohádky je princezna Milena (velmi dobrá Libuše Šafránková, též v roli dvojčete princezny z diamantových skal), stále hledající klid spřízněné duše. Z dalších rolí: netrpělivý král Země lva (dobrý Luděk Munzar), laskavá a doufající královna Země lva (velmi příjemná Jana Hlaváčová), dobrotivý starý sluha princezny Mileny (příjemný Ota Sklenčka), rozvážný kovář (František Hanus), vychytralý zahraniční kupec (velmi zajímavý Lubomír Kostelka), okouzlující vnučka starého sluhy Týna (půvabná Zora Jandová), malá věštecká komediantka (Lucie Bártová-Zedníčková s hlasem Libuše Šafránkové), či ztracený princ Jindřich (Jiří Bartoška). Zapomenout nelze na hlas Miroslava Moravce, jímž příběh doprovází svou výraznou barvou. Kouzelná moc je všudypřítomná, ale rozhodujícím faktorem je důvtip a vynalézavost. Pohádka je to příjemná i pro časté opakované použití.(10.9.2017)

Po mnoha mnoha letech jsem opět zhlédl od začátku do konce a docenil kvality pohádkového příběhu o třetím princi Jaroslavovi, který se neupínal na princeznu jako jeho bratři, celou dobu se dementně pochechtával (asi aby se zdůraznila jeho lehkomyslnost), kvůli klíči se neváhal vyspat s dvorní dámou a nakonec všechny zachránil. Včetně Jirky Bartošky, a to je nějakej řízek.(28.12.2019)

• velkyvezir

Další z pohádek, které opravdu nemusím, které mne nikdy ničím nezaujaly... A to byla tato natočena v době, kdy jsem byl ve věku, kdy mne asi zaujmout měla. Od Vorlíčka i Moskalyka bylo poněkud trapné sázet na popelkovskou dvojici Trávníček-Šafránková místo aby zkusili hledat dvojici novou. Nevím proč, ale podle mne se zas až tak tito dva herci k sobě nehodili jako např. Hanzlík-Kolářová, abych byl schopen se na ně jako mileneckou dvojici díval pořád dokola...(15.7.2007)

• - Na začátku filmu se ve scéne s kejklíři objevila Tereza Munzarová, dcera Jany Hlaváčové a Jiřího Michného. [Zdroj: Primo film] (hermiona)

• - Když Jaromír poprvé uvidí princeznu ve skalách, začne ji pronásledovat na koni. V jednom záběru je vidět, jak mu spadnul plášť, v dalším ho má zpátky. Nakonec, když se dostane před hrad princezny, je opět bez pláště. (Terva)

• - Když Jaromír (Pavel Trávníček) prchá skrz skály, jsou v pozadí občas vidět zábradlí podél cest Adršpašských skal. (Dr. Hawkeye)