Vynálezkyně: Z kapky krve

• USA The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
USA, 2019, 119 min (Televizní verze: 114 min)

Díky vynálezu, který sliboval přinést revoluci do způsobu testování krve, se Elizabeth Holmesová stala nejmladší miliardářkou na světě, a Američané na ni pohlíželi jako na Steva Jobse v sukni. Pak se po její společnosti přes noc slehla zem... Elizabeth Holmesová vtrhla do Silicon Valley s revolučním lékařským vynálezem. Nazvala jej "Edison": malá, hypersofistikovaná černá skříňka, která měla být schopná provést až 200 typů krevních testů během pár minut, to vše z jediné kapky krve. Jehly, laboratoře a pár vyvolených společností, které je ovládaly, by se rázem ocitly v propadlišti dějin. Stejně jako Mark Zuckerberg, Steve Jobs i samotný Thomas Edison chtěla Holmesová převrátit celý průmysl vzhůru nohama a vnést do něj revoluci. Mělo to však jeden háček – celé to byla lež. Jednalo se o jednu velkou habaďůru. Z původně nejžhavější technologické společnosti roku 2014, oceňované na 9 miliard dolarů, se vyklubal podvodný, krachující systém, který odhalil zranitelné místo Silicon Valley. (HBO Europe)

barteca

UUUUU, tak to je megailuze BLACK BOX and BLACK FACE ! Geniální to děvče mohlo být, ale sociopatem byla zcela určitě, totálně bez skrupulí. Proto nemrkala , not even blink.....Souhlas David´82. ()

ink flo

https://www.csfd.cz/film/688511-vynalezkyne-z-kapky-krve/prehled/   Elizabeth Holmesová chtěla dokázat něco podobně převratného jako Edison (prototyp její mašiny nesl jeho jméno), už v 19ti měla jasno, co bude její životní cíl. Vymyslet převratnou novinku v odběru a analýze krve, kdy stačí jen pár kapek z prstu, které dáte v mikrozkumavce do mašiny velikosti kopírky (za jak moc velkou revoluci to považovali v USA svědčí kromě převratnosti samotné věci asi i něco o jejich zdravotnictví, respektive o tom, jak tam asi bude složitý a nákladný si u obvoďáka zařídit odběr a test :-)). Odešla z vysoké školy a založila v Silicon Valley miliardový start-up. Její nadšení a zápal ale během let přestal korespondovat s reálným stavem věci, což doháněla šméčkama (lhala investorům o tom, jakým způsobem analyzují krev dobrovolníků, v jaké fázi je vývoj atd.) a zahrabáváním se za paranoidní hradbu tajností a výhrůžek jejich právníků. Skončilo to krachem, kdy zařvalo 9 miliard dolarů. Ona tomu stále věří. Víceméně se snažila o to samý, co Edison, kterej podobně balamutil investory, když se mu nedařilo udělat prototyp funkční žárovky, akorát že on to stihnul, než mu došli peníze. Mj. to poukazovalo na celej systém Silicon Valley start-upů, kdy se tam točí stovky miliard v něčem, o čem často ti investoři nemají moc informací a celý to stojí a padá na charismatu té bájné myšlenky, případně člověka, který ji šíří a jeho marketingových schopnostech jí prodat (což všichni říkali i o Elizabeth, že její hlavní přednost byla umět prodat vizi a zhypnotizovat investory, ale o technické/vědecké stránce neměla moc ponětí). Její chování tam dobře vysvětloval jeden behaviorální ekonom - existuje test, kdy se skupině lidí řekne, že budou házet kostkou, před hodem si v hlavě určí, aniž by to řekli výzkumníkům, jestli chtějí dostat peníze za to, co padlo nahoře nebo dole (např. jestli stovku za jedničku dole, nebo šest stovek za šestku nahoře). Samozřejmě se zjistilo, že lidi mají nápadně velké štěstí, že měli tendenci lhát a až po hodu sami v sobě změnit to rozhodnutí tak, aby vydělali. Tak jim tam dali detektory lži a ptali se jich, jestli opravdu přiznávají správný hody. To začal být problém. Pak ale změnili zadání - uvedli ten pokus tím, že těma hodama vydělávají na charitu. V ten moment ty detektory lži přestali plnit funkci, protože oni jak získali pocit, že lžou pro správnou věc, tak zmizela tenze, kterou by bylo možno zachytit. ()

Hpatrik

Nehodnotím ani tak samotnou událost, která je opravdu neuvěřitelná, ale spíše její nepříliš zajímavé podání, a chybí i jednoduché závěrečné shrnutí, které by diváka, po té dvouhodinové spršce výpovědí, vrátilo zpátky na zem. ()

salamandrr

Filmařsky špaténka, absolutně zbytečně natahované, tohle se dalo odvyprávět za 45minut. Příběhově dobré, Elizabeth je samozřejmě podivín a má to v hlavě hodně pocuchaný. Nicméně třeba nám za X let ukáže jak na to a bude to fungovat. ()

pushover

Tyhle investoři co dají někomu 100 000 000 $ jen na základě toho že má "vizi" si ani nezaslouží nic jinýho, než odrbat od takovýhle vychcaný mužatky. Evidentně nevědí co s prachama. ()

hazdrova

Veľmi zaujímavý film, ktorý sa zaoberá konceptom "fake it, till you make it" a čo sa stane, ak si zoberiete príliš veľké sústo. Uznávam snahu Holmesovej, že skoro všetky peniaze, čo vysponzorovala, použila na vývoj svojho vlastného výmyslu. Škoda, že si vymyslela niečo nereálne. 3* ()

Drozdo57

"Za mých časů se podnikatelskému záměru, ktorý nedával úplně smysl říkalo 'píčovina'. Teď se tomu říká 'startup'." Pavel Tomeš. Proste táto psychopatka využila, že ľudia chcú veriť na zázraky, zvlášť, ak tie majú peknú prezentáciu. Za pár rokov možno budeme pozerať podobný dokument o istom Elonovi Muskovi. ()

Seffi

Po shlédnutí dokumentu zjistíte, že Silicon Valley je jen nafouknutá bublina, kterou drží jen hromada vymyšlených čísel. A nejen Silicon Valley, ale celý svět. Přes noc se můžete stát miliardářem, jen díky nápadu a v ruce nemusíte držet vůbec nic. Stačí jen, že světu budete předkládat vymyšlená čísla a on vás za to bude hodnotit. Elizabeth Holmes měla vizi. Chtěla být jako Steve Jobs. Být na vrcholu a pod sebou mít schopné lidi, kteří by její nápady realizovali. Bohužel se to v jejím případě nepovedlo. Jobs měl štěstí, že ty schopné lidi pod sebou měl. Jinak by byl také nula. Vyvstává zde jedna věc k zamyšlení. Kdyby tým Elizabeth dokázal dodělat Edisona, stala by se nejuznávanější člověkem na světě i přesto, že o problématice dané věci nic nevěděla. Tento dokument to celé krásně ukazuje. ()

CHYREN

Toto je jeden z nejzásadnějších výpovědních dokumentů o současné společnosti. Něco, co cítíme jaksi všichni někdo vědomě a jiný podvědomě. Hnízdí to v každé jen trochu chápavé mysli. Která se kolem sebe dívá pozorně. Kolem nás je mnoho bublin. Mnoho obrů na hliněných nohou a přesto, se nám zdají jako zářné příklady úspěchu. Do chvíle, než bublina splaskne. Fascinuje mně, jak život umí uštědřit políček všem pesimistům i optimistům a "srovnat" je. Nikdo to tak skvěle nikdy nedokázal a nedokáže. Je něco shnilého v této civilizaci. A naopak, pokud se z tohoto příkladu poučíme a budeme mít odvahu jej zkumat a přijímat moudrá rozhodnutí, aby se neopakoval...získáme jednu z mnoha malých, ale velmi podstatných jistot, že kráčíme jako společnost po cestě evoluce kontinuálním způsobem. Bez krvavých revolucí, bez zbytečných kroků, které nás často vrhaly zpět. Asi nikdy a nikde jsem neviděl tak absurdní scénu, kde na jedné straně stojí fanatik, ovládající manipulaci s lidmi, kteří ho drželi nad vodou a na straně druhé opravdu a upřímně pokořené osudy lidí, kteří vyměnili racionálno za víru bez základů a zpytovali svědomí. V pokoře a v děsu z lidí, kteří "obchodují s deštěm". Bohužel mám pocit, že v naší zemi, to už dávno přerostlo přes zvládnutelnou míru. A přesto patříme k těm úspěšnějším z celkového civilizačního pohledu na národy. Zázrak? Je to paradox. USA čelí tlakům, které jsou až absurdně obludně destruktivní a vždy tuto zemi zachrání tradice společenských mechanismů, jež budovaly generace dávno před tou současnou. Nezáleží na tom, jestli zvítězí modří, nebo rudí. Děje-li se nějaké zlo všem a má-li obludné rozměry, je zastaveno všemi. Velmi účinně a efektivně. U nás to už neplatí. U nás podobní lidé, jako hlavní záporná postava velmi úspěšně prospívají. Znamená to, že jsme zcela bez naděje a ztraceni? Vůbec ne! věřím, že z největšího tlaku a teploty a bahna...vzejdou ty nejryzejší diamanty. To si myslím, že v tom dokumentu někde je. A křičí to. Na nás všechny vnímavé a chápající, proč je zločin kapitalismus neregulovat i regulovat příliš. ()

motyka52

Vlastně tady ani z filmařského hlediska moc co hodnotit. Je to standardně kvalitně odvedená práce, která vám za pomoci mnoha mluvících hlav celou problematiku vysvětlí a provede vás příběhem Elizabeth Holmes od začátku až do konce. Nejsou tady žádná překvapení, žádné finesy. Samozřejmě, že druhá půlka je o něco lepší, což je logické, když se v ní řeší ta kontroverze. Pokud vás téma zajímá, bude vás to bavit, pokud ne, buď budete hodně přetáčet, nebo to rovnou vypnete. Já to dokoukal, protože je opravdu neuvěřitelná, jak tahle holka dokázala - ať už úmyslně nebo ne - zblbnout tolik chytrých, slavných a bohatých lidí. ()

alienable

Příběh Elisabeth Holmes je fascinující. Škoda, že si vybrala zrovna obor, kterej se týká lidskýho zdraví. Ale v dokumentu jsem se toho dozvěděla mnohem míň, než jsem očekávala. První půl hodinu se prakticky opakuje pár vět dokola. Přišlo mi, že se nepodařilo na plátno přenést její charisma, který prostě musela mít, aby o neexistujícím nefunkčním přístroji dokázala přesvědčit tolik vlivnejch, vysoce postavenejch chlapů, který do jejího projektu vrazili stovky milionu dolarů. Byla bych zvědavá na rozšířenou verzi o soudní proces. Z toho všeho vyplývá - jakmile někdo nemrká, tak bič a pryč. ()

avogrebnork

Tak tohle dílko bylo hodně dobrý. A samotná Elizabeth Holmesová bravurní  podvodnice. Na začátku možná dobrý nápad, snaha i vize. Bohužel se to trochu zvrtlo tak tomu musíme pomoci. A to se jaksi    nevyplatilo. ()