Sbohem, synu

• Čína Di jiu tian chang (více)

Čínský snímek Sbohem, synu je pečlivě vystavěná, tříhodinová rodinná sága zachycující několik desetiletí z nedávné čínské historie prostřednictvím příběhu manželského páru postiženého osudovou tragédií. Film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie reflektuje skrze osobní lidské drama odvrácenou stránku čínské kulturní revoluce a zejména politiky jednoho dítěte, a mimo jiné dokazuje, že velké city nepotřebují velká filmová gesta. (Film Europe)

mac000

Ano, způsob vyprávění nepochybně vtáhne do děje a přiměje nás vnitřně soucítit s manželským párem, prožívajícím osobní tragédii na pozadí politického vývoje Číny. Ale pro českého diváka, znalého čínských dějin, to, obvám se, není dost na zaplnění tříhodinového filmu. Zkracující Director´s Cut by tomu prospěl... ()

Pete

Jakoby na mě někdo na tři hodiny hodil de(p)ku, a zaplaťpánbů je alespoň konec o moci rodičovské lásky katarzní. Ve stylu evropských dramat nasnímaná sága čínské rodiny působí jak stvořená spíš právě pro západní trh, se snahou získat nějakou tu festivalovou cenu. Střídají se tu silné momenty s velmi dlouhými nudnými pasážemi, a celkově je snímek snad až příliš vážný, což je naprosto vysilující. První část zbytečně rozsáhlé stopáže divák hledá záchytný bod v matoucí časové posloupnosti vyprávění, marně se snaží utvořit si vztah k nějaké postavě, a to za nesnesitelného, neustálého doprovodu čínské verze notoricky známé "Auld Lang Syne" (neoriginalita soundtracku film sráží). Sbohem synu vyžaduje hodně trpělivosti, ale jak zajímavé pozadí čínské "perestrojky", tak zejména ty výstižné intimní rodinné momenty za to nakonec stojí. ()

PaulCZE

Porušíte všechny pravidla vyprávění a střihu a pak budete dělat, že to je hrozně umělecký. Po hodině jsem to vzdal. ()

Vojteco

“Sbohem, synu” čínského režiséra Wanga popisuje třicetiletou historii jedné rodiny na pozadí kulturní revoluce, politiky jednoho dítěte i soudobého hyperkapitalismu. I přes pompézní tříhodinovou stopáž jde ve své podstatě o rafinovanou, patos redukující, ale nesmírně silnou výpověď. Slogan filmu “Některá setkání jsou krátká, ale některá loučení zaberou celý život” je v tomto případě mimořádně trefný. Neskutečně mě bavila nelineární struktura i “životně přirozená” fluktuace především vedlejších postav...Voyeristické prvky “mlčenlivé” kamery, mnohdy sledující mlčenlivé hrdiny, upomněly na snímky Roma i Poslední rodina. Prozatímní film roku (v osobním žebříčku přeskočil Parazita, Tenkrát v Hollywoodu, Bílý bílý den i Devadesátky). 95% ()

solisoli

Tento prekrásny projekt, so skvelým scenárom a dramaticky bravúrne zvládnutým príbehom, ponúka skvelý zážitok, pre tých s určitým intelektom, ktorých hodnotne zaujme. Je z obdobia tvrdého komunistického režimu, posunutý do niekoľkých období, kde život k sebe blízkych rodín poznačí sled udalostí. Prežívajú vlastné osudy a spytujú sa pritom svojho svedomia, že prečo je to tak. Na túto otázku neexistuje odpoveď. Píše ho život, ktorého účinkujúci je každý jeden človek. Znamenité herecké výkony a réžia sa prezentujú kultovým dojmom tohto diela. Hlavne sa netreba odradiť nejakým tým kreténom, ktorý zrejme zhltol všetku múdrosť sveta. ()

blondboss

Wang sa utrhol z reťaze a divákom ponúka dlhočíznú trojhodinovú sociálnu drámu, ktorá realistickým a na čínske pomery kontroverzným spôsobom vykresľuje realitu života v Číne spojenú s tamojšími vládnymi reštrikciami, čo sa týka populácie. Herecky to bolo podľa mňa zahrané fantasticky a aj napriek dlhej stopáži tu bolo minimum hluchých miest. Navyše aj hudobný podmaz nebol zanedbateľný a preto musím pridať štvrtú hviezdu. 75 % ()

xxmurphyxx

Mamutí film nielen časovo ale najmä obsahovo. Tri hodiny, ktoré sa mi javili ako tridsať minút. Tri hodiny fascinujúce, pohlcujúce a emočne vyčerpávajúce. Tri hodiny, ktoré človeka prinútia zamyslieť sa, prehodnotiť. Tri hodiny z ktorých neľutujem ani sekundu. Chápem ľudí, ktorých tento film nechytil za srdce, unudil, nie je pre každého. Má svoje špecifické pravidlá na ktoré ale pokiaľ jeden pristúpi, bude veľkoryso odmenený. Tým hlavným plusom a mínusom zároveň je strih, striedanie časových úsekov bez varovania alebo indície, ktoré najmä zo začiatku pôsobí naozaj veľmi chaoticky a celkom trvá, kým sa človek zorientuje. nastaví a chytí tempo. Ale akonáhle sa do toho dostane, dostane možnosť byť svedkom jednej tragédie, ktorá poznačila mnoho ľudských životov na mnoho rokov dopredu na pozadí spoločensky a politicky sa meniacej Číny. Na tri hodiny dlhý epos tu nie sú žiadne hluché miesta, každá scéna, každé vyslovené slovo tu má svoje miesto a význam. Leví podiel na tom všetkom majú samozrejme aj veľmi profesionálne a zároveň civilné výkony všetkých hercov a pohlcujúci hudobný doprovod s prenádhernou hlavnou skladbou, ktorá sa nesie naprieč celým filmom. Pre mňa to bol naozaj obrovský zážitok môcť sledovať túto kroniku dvoch rodín, ich radostí, starostí, oddelenia a následného znovu spojenia a drobnokresbu jednotlivých charakterov. ()

rigby

Nechal jsem se nalákat pozitivními recenzemi, ačkoli bych jinak něco podobného asi vzdal. Tak jsem se těšil, ale nakonec jsem byl velmi zklamán. Natočené je to výborně, ale nějak jsem nebyl schopen chápat, na co to koukám a proč se na to koukám. Po hodině mi už došla trpělivost a začal jsem u toho dělat jiné věci. Možná jenom moje škoda, že jsem neměl více pochopení a trpělivosti. ()

michalon

Tříhodinovej film je jako kilo zmrzliny, 20 knedlíků nebo třeba 10 párků v rohlíku. Je to moc. Ne náhodou měly sovětský filmy uprostřed pauzu. ()

Germanicvs

Nesmazatelné šrámy na duši čínské společnosti v průběhu jejího přechodu ze socialistického lágru do kapitalistického mamonu prostřednictvím osudových momentů ze života dvou rodin. ()

premeny

Na rozdiel od najrozličnejšej zábavy ktorá slúži len k tomu aby človek nejako zabil čas. Je tento film dokonalým očistcom duše. ()

6. ročník Be2Can startuje už 2. října

6. ročník Be2Can startuje už 2. října