Ocitáme se ve čtrnáctém roce manželství Richarda a Marii. Ani jeden z nich není spokojen s jejich současnou situací. Maria se po vzoru svých přátel rozhodne hledat romantické uspokojení někde jinde, zatímco Richard si platí prostitutku. Maria stráví jednu noc s hipíkem, ale cítí se stejně neuspokojena jako ve svém umírajícím manželství. Hluboký a velmi upřímný příběh zkoumá moderní zralé vztahy. (oficiální text distributora)

HareS

Situácie namiesto deja, úprimnosť namiesto pózy, je citovanie myslím dosť vhodné. Cassavetesova method acting použitá tak umne, až to vo vás vyvolá pocity neistoty, a totiž že Tváre o pár minút prídu na svoj koniec a vás zachváti ultimátna depresia. Avšak po smutnom zistení, že podobnou režisérskou metódou maximalizácie hereckých výkonov a minimalizácie všetkých ostatných tvorčích zložiek systematicky podriaďujúcich sa hercom, pravdepodobne v dohľadnom období nič ani len na chlp podobné nezhliadnete, na vás doľahne podobne bezvýchodiskový pocit ako pri sledovaní samotnom. Úsporne minimalistická, bezútešne deprimujúca, krajne skľučujúca (hlavne čo sa týka použitia 16mm kamery, tá v spojitosti s čiernobielym materiálom podnecuje neopísateľné stavy závratov), bezmála neohudobnená, štandardnými filmovými atribútmi len zľahka disponujúca interiérovka Nového Hollywoodu o vyprahlosti citov v moderných mestských vzťahoch. P.S. Sledovať herecké osadenstvo bola radosť preveliká. 85% ()

JohnMiller

celí film je postavený na hluchých dialógoch ktoré nemajú žiadnu chrbticu.. Jednoducho povedané akoby som sledoval Tarantina ale iba s tým rozdielom že tieto rozhovory hercov, hoci boli ťažké lebo sa mnohé nahrávali bez strihu, v sebe neskrývajú žiadny zaujímavý príbeh. Trocha dramatický a trocha psychologický príbeh o kríze stredného veku a manželstva bez iskri ma skôr nudil než bavil. Upozornil by som za zaujímavú-čudnú kameru ktorá snímala často v zoomu bez statívu (takže sa obraz neustále a chaoticky hýbal) až nepekne blízko tvárí hercov. Vyzeralo to tak chcene amatérsky až to tak nakoniec ani nevyznelo. V istých momentoch mi to doslova prekážalo ale nič podobné som ešte nevidel. Zaujímavý film ale nie určený pre mňa. Zub času túto snímku extrémne ohlodal. ()

Toj

Opravdové překvapení. Již chápu, proč Jarmusch považuje Cassavetese za svůj velký vzor. Krásná práce se smyslem pro všední, pro krásu v obyčejnosti, herecká práce pomáhá navodit dojem opravdovosti. Vlastně se v tomhle ohledu jedná o jakýsi antifilm... Tím však je zachyceno mnohé, co nám v běžných filmech chybí.... Od shlédnutí mě odrazovala stopáž a téma.. Nepředpokládal jsem, že by mě mohli zajímat problémy lidí, kteří jsou mnohem starší než já. Stopáž sice byla trochu oříšek, ale lidská trapnost je zřejmě něco, co se vyskytuje v každém věku.. ;) ()

Foma

Neskutečnej climax s nádhernou Lynn Carlin. Jinak i když už jsem byl s Cassavetesem trochu obeznámenej, chvilku mi trvalo, než jsem si uvědomil, že sleduju zcela realistickou, vlastně až dokumentární, sondu do životů, myslí a srdcí americký middle class, která je o to víc fascinující. Vlastně se tam "nic" neděje a přitom se tam děje život. Nebo alespoň jedna z jeho forem. Zajímavý je, že to zřejmě i kritika takový formy života, ale Cassavetes má natolik empatický schopnosti, že nás osudy postav fakt zajímaj a přáli bychom si, aby z utrpení našli cestu, aby došli nějakýho naplnění. K čemuž možná ve filmu dojít nemusí, ale dobrý je, že k tomu pohne diváka. ()

vitekpe

Tak takhle zvlastni (a krasny) film jsem doposud nevidel. Vztahove drama natocene malo vidanym, zato vsak naprosto luxusnim zpusobem... Za uzasne zeny tu jsou: Gena Rowlands (samozrejme), Lynn Carlin (zname z Taking Off), Darlena Conley, Dorothy Gulliver a dalsi... ()

Rozjimatel

[2,5*]     "There's a Bergman film in the neighborhood." "I don't feel like getting depressed tonight."     Intímna psychologická dráma s dusivou atmosférou, zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Odohráva sa na malom priestore, v prostredí znudených "intelektuálov" stredného veku a strednej triedy, pričom tvorcovia na jednej strane odsudzujú ich prázdny svet, ale zároveň aj s nimi súcitia v ich utrpení (manželská kríza, kríza stredného veku). Priznávam, že som sa musel dosť silno premáhať, aby som prekonal svoj odpor k tej spoločnosti - protivné postavy neustále chľastajú, blbnú ako malé deti, rehocú sa ako debili, poprípade sa hádajú, kto je väčší king. Z filmu ale vyžaruje pomerne silná energia, má výborné herecké výkony (skvelá Gena Rowlands, ktorú mám čím ďalej tým radšej) a napokon sa aj jednotlivé postavy veľmi zaujímavo vyprofilujú (zaujala ma hlavne postava Richarda v podaní Johna Marleyho a jeho manželky Marie v podaní Lynn Carlin). Záver filmu je veľmi silný, najmä tá scéna oživovania.     "We just go on. I mean, right away our armor comes out like a shield and goes around us, and we become like mechanical men." ()

JimiH

Krize manželství rozdělená do dvou mikropříběhů, které se protnou. Duchovní pokračovatel Kdo se bojí Virginie Woolfové? natočený syrovým způsobem těkavou kamerou. ()

Ondrej_S.

Ta dynamika kamery, dialogů, gest a „tváří“ a vyprázdněnost života za tím vším. Zničující i po padesáti letech. ()

Ammit

Tuhle mi někdo říkal, jak přirozené a nenucené tyhle filmy jsou. Asi jsem koukala na jiný film než měl ten dotyčný na mysli. Tohle bylo jak' sledovat bandu dětí ve školce. Jeden brečí, druhá se vzteká, třetí řve a čtvrtý se směje a pak se role prohodí. Dialogy asi vznikaly rostříháním novinových článků po jednotlivých větách, následnému vhození papírků do klobouku, ze kterého si pak každý herec vytáhl libovolné množství spolu nesouvisejících větiček, jež si každý mohl vyslovit jakkoli chtěl. Večírek celý mi připomíná, jak jsem jednou zavítala naprosto střízlivá na kalbu smažek a nestačila jsem se divit, kolik emocí takový člověk na tripu dokáže protáčet několik hodin v kuse. ()