Voda, krev, rakije a zombie epidemie

• Chorvatsko Posljednji Srbin u Hrvatskoj (více)
Trailer

Oproti počátku 21. století doznal celý svět zásadních změn. Vlivem globálního oteplování se voda stala dražší než ropa. Bohatství bohatých tedy plyne zejména z obchodu s vodou. Ten, kdo ovládá vodní zdroje, má i moc a neštítí se ničeho, aby zlikvidoval konkurenci. Klidně infikuje obyvatele státu, na jehož území se nachází dobrá voda (v tomto případě malého, ze světového hlediska zcela bezvýznamného Chorvatska) smrtícím zombie-virem! Chorvatsko, sedm let po bankrotu. Malá skupina bohatých je stále bohatší a chudí jsou den ode dne chudší. Záhřebský bonviván Mića patřící mezi chorvatskou smetánku se toho dne věnuje svému obvyklému dennímu programu. V červeném kabrioletu objíždí drahé restaurace, v luxusních obchodech upgraduje svou garderobu, navštěvuje masážní salony, pečuje o svůj zevnějšek a balí holky. Nejvíc se ale těší na návštěvu kina a další díl populární fantasy série o chrabré spasitelce chorvatského národa, kterou hraje jeho tajná láska Franka Anić. V té chvíli ještě netuší, že právě s ní bude záhy zachraňovat celé Chorvatsko před zombie epidemií. A Mićo není zdaleka jediný, kdo bude v následujících dnech překvapený vývojem událostí. Všemocná korporace ovládající světové zdroje vody brzy zjistí, že na Balkáně fungují poněkud jiná pravidla než ve zbytku světa... Voda, krev, rakije a zombie epidemie není jen další obyčejný zombie film. Je to zároveň akční a napínavá road-movie, řemeslně skvěle zvládnutá postapokalyptická science fiction, komedie plná svérázného balkánského humoru, ale především je to chorvatsko-srbský film, který se vysmívá všem balkánským nacionalismům... (Balkanfilm)

Trailer

dubinak

Kdo by to byl řek, ale Chorvati a Srbové mají docela super humor a doukážou si udělat srandu i z jejich největší historické rivalitní události. Funguje to i jako parodie na tuctové zombie fláky a mezi ostatními černohumorovými a hororovými komediemi to působí opravdu svěže a originálně. Je fakt, že postupem času se ten vtip trochu začíná opakovat a do konce už to tak nějak vyčpí, ale pochvalu si to určitě zaslouží a dalším balkánským snímkům u mě zůstává náruč otevřena. ()

Slarque

Na začátku jsou dost dlouhé titulky o historii bývalé Jugoslávie se zvláštním zaměřením na Chorvaty a Srby. Pokud jste zvědaví na zombie komedii, tak se vám to možná nebude chtít studovat. Jenže bez těchto informací asi polovinu vtipů nepochopíte. A to je hlavním kamenem úrazu. Věřím, že se u toho Chorvati i Srbové baví skvěle, ale já se nakonec bavil jen na půl. A nejvíc mě vlastně pobavil jeden z těch aktuálních komentářů – bojovníci za lidská práva v tričkách „zombies are people too“. ()

Malarkey

Klobouk dolů Chorvati! Mám tyhle filmy plné národnostních přestřelek strašně rád. A Balkán se k tomu samozřejmě vybízí dlouhodobě. Udělat si legraci z takřka všech zemí Jugoslávie nikdy není nad škodu a je fajn, že se do toho pustila země, která na balkánské válce vyhrála moře a doteď jí to každej vyčítá, potažmo závidí. Je nicméně jasné, že plno těch narážek pochopí spíš rodilý Chorvat, než rodilý Čech. Stejně tak i ten zombie mord už tu byl ztvárněn lépe. I tak ale...dobrý pokus a solidní zombie průměr. ()

Sayge

Nečekal jsem žádnou komedii během které bych se chlámal, až bych se zadusil (přece jen humor je zaměřen spíše pro Chorvaty hádám.(což já nejsem)), ale přece jen jsem doufal, že všedního humoru bude trochu více. Gore byl v podstatě nulovej a co se zombie týče, tak na zombie film jsem si jich teda moc neužil musím říct. Nevypadá to nijak levně (na Chorvatsko) a masky zombie taky nebyly nejhorší. Musím, ale pochválit odvážný, dosti nevšední a zajímavý příběh. Postavy nebyly nijak záživné, ale ani nijak nepřekážely. Ve výsledku, když se tohle vše zkombinuje, dostaneme průměrný film, který se těžko doporučuje. ()

EvilPhoEniX

Chorvatsko-Srbská zombie komedie, která si na paškál bere celý balkán a není to vůbec špatný. Film se odehrává v blízké budoucnosti, kde je Chorvatsko 7 let po bankrotu a Chorvatská čistá voda má větší cenu než olej a ti nejmocnější mají samozřejmě o cenný zdroj zájem a tak vypustí zombie epidemii jen do Chorvatska, aby se cenných zdrojů mohli vzápětí zmocnit. Některé hlášky jsou slušné, avšak většina z nich je spíš mířena na Chorvatské publikum, takže né vše pochopíme správně. Postavy jsou v pohodě, natočeno OK, jediné, co zamrzí, že zde prakticky chybí Gore a masky zombie taky neoslní, ale snaha tam je cítit. Film těží především z originálního nápadu a kritikou Chorvatsko-Srbské společnosti. Příběh***, Akce***, Humor***, Násilí**, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí**. 5.5. ()

• V originále se snímej jmenuje „Poslední Srb v Chorvatsku“ a oba tyto názvy mají vzhledem k ději své opodstatnění. (ČSFD)