Formule 1: Touha po vítězství (TV seriál)

Formula 1: Drive to Survive

Dokumentární

Velká Británie, 2019, 5 h 54 min (Minutáž: 27–41 min)

Walter Mair

Kate Coggins

Pre diváka, ktorý nesleduje F1 pravidelne, môže byť tento dokument len priemernou záležitosťou. Pre skalných fanušíkov je Drive to Survive naopak lahôdkou, ktorá dokazuje, že formula má hĺbku, emócie a hlavne, že tie najpútavejšie príbehy sa v nej odohrávajú nie len v čele, ale i v strednom poli. Skvelá dramaturgická práca autorov, ktorý dokázali zaintersovať skoro každý tím a každého jazdca zo stredného pola, a vyzvihli súvislosti strategické, politické a závodné tak, aby poskytli čo najstrhujúcejší príbeh. Obrazovo 4K radosť pre oči, strihovo novoškolský počin. Viac napumpovaný pre novú sezónu človek ani nemôže byť :)(10.3.2019)

Dokument o sezóne 2018 vo Formule 1, vhodný najmä pre divákov, ktorý ju nevideli. A najlepšie pokiaľ F1 celkovo príliš nesledujú. V tom prípade si v každej epizóde užijú niekoľko napínavých príbehov jak jednotlivých pilotov tak tímov. Pokiaľ ste ale pravidelný divák F1 a tým pádom ste do detailov sledovali aj minulú sezónu, tak sa dozviete len úplné minimum nových informácií. Prínosom pre mňa boli len priame reakcie rôznych ľudí na vyhrotené situácie. Ďalej boli trochu vtipné ich nenaplnené nádeje pred jednotlivými závodmi, keďže som už poznal výsledok. A príjemným bonusom ešte boli zábery z detských čias niektorých pilotov, keď závodili na motokárach. Medzi zápory by som dal to, že tento seriál vytvára skresľujúci pohľad na F1 o tom, že je to dynamický šport plný havárií (ktoré v tomto dokumente boli výrazne ozvučené jak z Hollywoodskych filmov a naviac poskladané z viacerých sezón) a predbiehacích manévrov. Keď si takýto príležitostný divák pustí nejaký závod, tak môže byť nemilo prekvapený. Tiež mi pripadali niektoré príbehy vytvorené umelo. Fakt skoro nikto neriešil ktorý španielsky pilot bude lepší. Najzábavnejšie bolo popichovanie medzi šéfom Renaultu a Red Bullu a ich vzájomné preťahovanie sa o Ricciarda, pre ktorého to v tejto chvíli vyzerá, že sa nerozhodol dobre. Ale uvidíme jak sa to pre neho vyvinie v ďalších rokoch. Takže pre diváka neznalého F1 to bude pravdepodobne napínák, ale pre fanúšika F1, ktorý sa nezaujíma len o boj predných tímov (ktorým sa seriál nevenuje, keďže odmietli spoluprácu na dokumente) o titul, ale o celé štartové pole, je to len taký rekapitulačný bonus k minulej sezóne. 5/10.(17.5.2019)

Dobre spracovaný dokument, kde vám ukážu len to najpríťažlivejšie, najvzrušujúcejšie, čo F1 ponúka + rozhovory. Na druhej strane pozerať túto súťaž je minimálne z 2/3 času ozajstnou nudou, kým niekomu neodtrhne koleso alebo proste jeden nenabúra do druhého, tak je to naozaj uspávajúce, horší je už len Nascar.(5.4.2019)

pokud něco v posledních letech na oko vyčpělá Formule 1 potřebovala,pak tohle extrémně povedené promo.Od malička jsem fanoušek Ferrari,ale v tomhle případě jsem uvítal,že v celé sérii není prakticky jediná zmínka o něm,nebo (bohužel) dominantním Mercedesu.Tvůrci si tady vzali na paškál stáje "druhé" vlny,které nejsou tak vidět a ukázali,že se zde dějí možná mnohem zajímavější věci než by si obyčejný fanoušek myslel.Všechny ty mikro příběhy jsou tu navíc podávány natolik poutavě,že seriál nutí koukat na jeden díl za druhým...90% (PS : dost mě navíc tahle mini série utvrdila v tom,že mladý Verstapen je opravdu ko.ot)(29.3.2019)

// "Racing is life. Anything before or after is just waiting." Steve McQueen se vlastně od závodníků Formule 1 příliš nelišil. Tahle dokumentární sonda do loňské závodnické sezóny možná není tak úderná, jak by si tenhle sport zasloužil, rozhodně ale podává poměrně realistický obraz světa formulí a toho, co se děje v pozadí. Pobaví střet šéfů Red Bullu a Renaultu, u částí s Ricciardem pak místy dokonce i dojme. Pro fanoušky F1 je to solidní předkrm před začátkem sezóny, ostatní by ale měli dohnat radši Sennu, protože ten je přece jen někde jinde. 7/10(9.3.2019)

• - Pro druhou řadu mapující sezónu 2019 se připojily i týmy Ferrari a Mercedes, tudíž byla listina kompletní. (m@cs)

• - Na projektu se odmítly podílet dva přední týmy současné F1 – Mercedes a Ferrari, což tvůrcům znemožnilo podrobně nahlédnout pod pokličku boje o mistrovský titul. Na druhou stranu tak ale více prostoru dostaly mnohdy neméně napínavé souboje ze středu startovního pole. [Zdroj: f1sport.auto.cz] (GesikCZ)