• dopitak
  ***

  Robert o svém věku nelhal, skutečně mu bylo třicet, a stejně tak pravdu mluvila doktorka Březinová, i filmový věk Marty Vančurové korespondoval s jejím lidským. Panoptikum města šíleneckého podle Jaroslava Papouška, sestavené z charisma Petra Haničince, hereckého mistrovství Miroslava Macháčka, člověčismu Eugena Jegorova a vlně sympatií vyvolávané pozdějším nezapomentelným ťuňťou Jiřím Oulickým Ondřeje Havelky.(21.4.2011)

 • grizly007
  *****

  Jedna z nejinteligentnějších černých komedií co jsou vůbec natočeny a to nejen v Čr. To je přesně humor co miluju. PŠŠŠŠT nedělejte pššt je to špatný na uši TO JE ZAJÍMAVÝ ŽE NA MĚ SE DĚLÁ PŠŠŠT POŘÁD ----- ZAHRAJEME SI SCÉNU VY BUDETE HRÁT MANŽELA A ONA MANŽELKU KTERÁ VÁS NAPADNE SEKEROU no já nevim podívejte jak tou sekerou máchá NEBOJTE VÁS JEŠTĚ OD MANŽELA ROZEZNÁM no já nevim vždyť ona mě s ní praští víte co by to bylo na ten můj nádor? a scéna kdy mu při sběru brambor na poli někdo hází ze srandy na záda brambory a její zahrání je naprosto Oscarový "SAKRA NEHÁZEJTE TO NA MĚ!" přiletí další brambora nasere se a posype údajného útočníka hlínou načež vzadu vstane ženská a řekne TO NEBYL ON TO JSEM BYLA JÁ PANE DOKTORE a on začne uplně nepřirozenou silou třepat s tou obětí a řve MŮŽETE MI TO ODPUSTIT MŮŽETE MI TO ODPUSTIT???!!! prostě tohle je film za 100% a herecký obsazení je naprosto suprově zvoleno. Havelka je takový přirozený ňouma jako vždy a vše to krásně funguje.(5.4.2014)

 • Inozuka
  ****

  Chvílemi se mi sice zdálo, že Cesta je až moc podobná na Dobré holuby (které ovšem Papouškův film předcházel o dva roky), ale budiž. Havelkovi sedne role Roberta jako prdel na hrnec, perfektní Macháček, Jegorov, Vančurová a Nohýnek jen doplňují trefné obsazení. Konec je možná trochu useknutý, ale dá se přijmout.(19.11.2016)

 • belldandy
  ****

  Pro mě nejlepší Passerův film od šedesátých let. Jinak bych mu už přestala věřit, že dokáže natočit ještě něco lidsky důvěryhodného. Poeticko-realisticko-fantaskní film odehrávající se v rpo film stále více atraktivním prostředí psychiatrického sanatoria. Přehled toho, jací jsme podaný s jemnou schovívavostí. Takhle měl asi vyznít třetí díl Homolkových, ale místo toho to byla sračka.(13.6.2004)

 • Schlierkamp
  ****

  Vynikající O. Havelka v československém úsměvném filmu z prostředí psychiatrického sanatoria. Hlavní hrdina je středoškolský učitel českého jazyka Robert Kilián trpící chorobnou nerozhodností. Film J. Papouška mapuje jeho působení v sanatoriu od příchodu po odchod, pochopitelně včetně všech léčebných procedur, lékařů a pacientů. Kilián se velmi brzy projeví jako dobrosrdečný člověk, pro něhož je charakteristické jeho dětinské rozdělování na lidi hodné a lidi zlé a také jeho pacifistická věta, kterou neustále opakuje, až ji proslaví po celé léčebně. Ve vedlejších rolích bych ocenil v prvé řadě E. Jegorova, který rozhodně zaujal v roli hlučného správce sanatoria. Dále považuji za výraznou J. Andresíkovou jako bývalou herečku s evidentní psychickou poruchou. Zatímco P. Haničinec jako Kiliánův první ošetřující lékař překvapil svým milým a nebývale lidským projevem, M. Macháček nebyl tak výrazný jako ve své pozdější podobné roli v Dobří holubi se vracejí. Bohužel dle mého názoru druhá půle filmu nedokázala udržet vysokou kvalitu, přibývalo hluchých míst a zbytečných postav (J. Bartoška). Přesto film hodnotím vysoko, neboť vedle kvalitních výkonů řady herců mohl nabídnout též zajímavé prostředí duševně chorých.(20.8.2012)

 • - Titulní píseň údajně složili bratři Ormové. Když si poslechnete píseň Phila Collinse „Hand in Hand“ z roku 1981, zjistíte, že jde o hudební krádež, na kterou se patrně dodnes nepřišlo. (Haniczka)

 • - Psychiatrická léčebna se točila na zámku v Suchomastech nedaleko Berouna. (sator)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace