Robert o svém věku nelhal, skutečně mu bylo třicet, a stejně tak pravdu mluvila doktorka Březinová, i filmový věk Marty Vančurové korespondoval s jejím lidským. Panoptikum města šíleneckého podle Jaroslava Papouška, sestavené z charisma Petra Haničince, hereckého mistrovství Miroslava Macháčka, člověčismu Eugena Jegorova a vlně sympatií vyvolávané pozdějším nezapomentelným ťuňťou Jiřím Oulickým Ondřeje Havelky.(21.4.2011)

Jedna z nejinteligentnějších černých komedií co jsou vůbec natočeny a to nejen v Čr. To je přesně humor co miluju. PŠŠŠŠT nedělejte pššt je to špatný na uši TO JE ZAJÍMAVÝ ŽE NA MĚ SE DĚLÁ PŠŠŠT POŘÁD ----- ZAHRAJEME SI SCÉNU VY BUDETE HRÁT MANŽELA A ONA MANŽELKU KTERÁ VÁS NAPADNE SEKEROU no já nevim podívejte jak tou sekerou máchá NEBOJTE VÁS JEŠTĚ OD MANŽELA ROZEZNÁM no já nevim vždyť ona mě s ní praští víte co by to bylo na ten můj nádor? a scéna kdy mu při sběru brambor na poli někdo hází ze srandy na záda brambory a její zahrání je naprosto Oscarový "SAKRA NEHÁZEJTE TO NA MĚ!" přiletí další brambora nasere se a posype údajného útočníka hlínou načež vzadu vstane ženská a řekne TO NEBYL ON TO JSEM BYLA JÁ PANE DOKTORE a on začne uplně nepřirozenou silou třepat s tou obětí a řve MŮŽETE MI TO ODPUSTIT MŮŽETE MI TO ODPUSTIT???!!! prostě tohle je film za 100% a herecký obsazení je naprosto suprově zvoleno. Havelka je takový přirozený ňouma jako vždy a vše to krásně funguje.(5.4.2014)

Chvílemi se mi sice zdálo, že Cesta je až moc podobná na Dobré holuby (které ovšem Papouškův film předcházel o dva roky), ale budiž. Havelkovi sedne role Roberta jako prdel na hrnec, perfektní Macháček, Jegorov, Vančurová a Nohýnek jen doplňují trefné obsazení. Konec je možná trochu useknutý, ale dá se přijmout.(19.11.2016)

Pro mě nejlepší Passerův film od šedesátých let. Jinak bych mu už přestala věřit, že dokáže natočit ještě něco lidsky důvěryhodného. Poeticko-realisticko-fantaskní film odehrávající se v rpo film stále více atraktivním prostředí psychiatrického sanatoria. Přehled toho, jací jsme podaný s jemnou schovívavostí. Takhle měl asi vyznít třetí díl Homolkových, ale místo toho to byla sračka.(13.6.2004)

Vynikající O. Havelka v československém úsměvném filmu z prostředí psychiatrického sanatoria. Hlavní hrdina je středoškolský učitel českého jazyka Robert Kilián trpící chorobnou nerozhodností. Film J. Papouška mapuje jeho působení v sanatoriu od příchodu po odchod, pochopitelně včetně všech léčebných procedur, lékařů a pacientů. Kilián se velmi brzy projeví jako dobrosrdečný člověk, pro něhož je charakteristické jeho dětinské rozdělování na lidi hodné a lidi zlé a také jeho pacifistická věta, kterou neustále opakuje, až ji proslaví po celé léčebně. Ve vedlejších rolích bych ocenil v prvé řadě E. Jegorova, který rozhodně zaujal v roli hlučného správce sanatoria. Dále považuji za výraznou J. Andresíkovou jako bývalou herečku s evidentní psychickou poruchou. Zatímco P. Haničinec jako Kiliánův první ošetřující lékař překvapil svým milým a nebývale lidským projevem, M. Macháček nebyl tak výrazný jako ve své pozdější podobné roli v Dobří holubi se vracejí. Bohužel dle mého názoru druhá půle filmu nedokázala udržet vysokou kvalitu, přibývalo hluchých míst a zbytečných postav (J. Bartoška). Přesto film hodnotím vysoko, neboť vedle kvalitních výkonů řady herců mohl nabídnout též zajímavé prostředí duševně chorých.(20.8.2012)

• - Titulní píseň údajně složili bratři Ormové. Když si poslechnete píseň Phila Collinse „Hand in Hand“ z roku 1981, zjistíte, že jde o hudební krádež, na kterou se patrně dodnes nepřišlo. (Haniczka)

• - Psychiatrická léčebna se točila na zámku v Suchomastech nedaleko Berouna. (sator)