Ecce homo Homolka

Behold Homolka

Komedie

Československo, 1969, 80 min

• MM_Ramone

Prečo je táto nehorázna sprostosť tak populárna u našich západných susedov v Českej republike mi nikdy nešlo do hlavy. Čo to má byť? Sonda do priemernej českej rodiny? To snáď nie. Veď sa tam vkuse jeden s druhým nezmyselne háda, prekrikuje a trepe chujoviny. Tak prečo to má teda tak vysoké hodnotenie? Nechápem. Je to úplne o ničom. Mne tento typ humoru absolutne nič nehovorí. A keď ku tomu ešte pripočítam velice nevyvážené herecké výkony, tak tomu nemôžem prideliť viacej ako dve hviezdičky. Aj to sa mi zdá dosť veľa, no ale budiž. **(9.9.2012)

Nikdy jsem moc nechápala, proč se tomuhle filmu říká komedie - je pravda, že když jsem ho viděla okolo dvacítky, přišly mi postavy a jejich chování "přeťápnuté" - ale o pár letech déle (a pár letech manželství) jsem začala tomu filmu - myslím si - trochu rozumět.... Když si odmyslíme všechny ty tílka a vytahané tepláky a obtažené špeky silonovým prádlem, Homolkovi se snaží jenom žít si tak, jak si myslí, že by byli šťastní - a když se to nevede, kopou okolo sebe - a ti, co jsou nejblíž, schytají nejvíc ran a krutostí.... Závěrečná scéna s plačící Heduš a bezradným Ludvou mě vždycky dostane. Takhle to bohužel chodí - haj hou....(5.6.2007)

Velmi přesný a autentický portrét jedné obyčejné rodiny, která během jednoho dne zažívá jak radosti, tak starosti. Každý člen rodiny (snad kromě dvojčat) se snaží vyřešit svou situaci a vyrovnává se se svými problémy, nicméně nakonec vše končí hádkami. Na jedné straně místy velmi vtipný a úsměvný film, přičemž na straně druhé při jeho sledování chvílemi tuhne úsměv a na povrch se dostává hořkost každodenního života a smutek. Herci (nebo spíše "herci") jsou přesvědčiví a jejich improvizace vůbec ničemu neuškodila, ba naopak spíše zprostředkovala chování a myšlení postav blíže k divákům. Zkrátka film, který je ze života, a to se vším všudy - jak s jeho pozitivy, tak s jeho negativy.(20.4.2013)

I když film obsahuje poměrně vtipné scény, hlavně s dědou Homolkou, film má naprosto nulový děj. Nepochopil jsem ani pomalé záběry kamery od hlavních aktérů někam mimo. Je to sice česká klasika, ale u mě rozhodně nemá takové místo, že bych jí musel dát plný počet. Filmů ze života české rodiny je spousta. Ta dějová linie tam vysloveně chybí. Konec s tancovačkou mi přijde dost zoufalý, jako kdyby někdo netušil, jak film má zakončit.(2.7.2014)

Taky mám takovej pozitivní vztah k lesu, jako starej Homolka:) Akorát s tim rozdílem, že bych do něj lidi rozhodně nehnal, páč pak by ho už člověk nemohl mít "sám pro sebe" a jakoby už tak v něm nebylo bordelu dost!;) Sám ale nevim, jak bych se zachoval, kdyby v něm někdo volal o pomoc... asi bych zůstal (švýcarák u pasu to jistí), páč je to furt milosrdnější, jak domácí ponorka nebo se ztřískat kořalou někde na koníčkách. Každopádně ten fotbal by si měl prosadit každej chlap, dominantní samyce-nesamyce!(12.12.2011)

• - Josef Šebánek (dedko Homolka) v čase nakrúcania nebol herec. Všetko improvizoval, nepoužíval žiaden scénar a režisér sa obával, aby nepovedal niečo nevhodné. Vždy sa však udržal v rámci normy. (unagi)

• - Písničku, kterou chlapci zpívají, když si hrají, zpívala původně jejich matka Věra Křesadlová. (sud)

• - Když neherec Josef Šebánek dostal další filmovou nabídku, a to zahrát si dědu ve filmové sérii Homolkovi, byl v rozpacích. Dozvěděl se totiž, že jeho "rodinku" mají tvořit i zkušení herci František Husák a Helena Růžičková. „On si těch herců nesmírně vážil a bál se, že jim to bude kazit,“ popsal režisér Jaroslav Papoušek. „Dalo mi velké přemlouvání, ho nakonec přesvědčit. Zabralo až to, když jsem řekl, že si ho sami vyžádali,“ dodal. Nakonec nelitoval, herci ho vzali za svého a chovali se k němu báječně, on jim to s díky vracel. „V každé volné chvíli nás bavil tak, že jsme všichni řvali smíchy,“ zavzpomínala Heduš, tedy Helena Růžičková. [Zdroj: ahaonline.cz] (alonsanfan)