Pan Tau naděluje (S01E02) (epizoda)

 • Západní Německo

  Pan Tau und die schöne Bescherung

Rodinný / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

Československo / Západní Německo / Rakousko, 1971, 30 min

Kamera:

Jaroslav Tuzar
(další profese)
 • frantisekly
  *****

  K tomu, aby človeku vytiekla slzička z oka netreba veľa slov. Stačí, keď Renáta zvolá z obývačky ,,Je prostřeno." Do toho začne hrať hudba Jiřího Maláska a človek je na mäkko. Všetci sú slávnostne naladení - a úplne iní, ako boli iba pred pár minútami. Dedo zabudne na zásah harpunou, otec na hovoriaceho kapra, mamka na zožraté vianočné pečivo, a Emil na kamaráta - na Pana Tau. No a Pan Tau si sedí na múre a hreje si ruky nad lucernou. Najlepšia epizóda celého seriálu. Kľudne by to mohli televízie dávať na Štedrý deň po večeri a nikto by nepovedal ani mäkke f...(21.12.2015)

 • DoneyGal
  *****

  Škola pohádkového příběhu. I méně pozorný divák si rychle uvědomí, že příběhy o panu Tau mají silné kouzlo a neopakovatelnou atmosféru přesto (nebo právě proto), že se v nich téměř nemluví. Platí osvědčené, že méně je mnohdy více (což se týká zejména současných příběhů, které jsou sice přeplněny dialogy, ovšem s opačným výsledkem). Můžeme se společně zamyslet, co je příčinou tohoto „pohádkového“ jevu: 1. Silný charismatický hlavní hrdina – je ovšem pravda, že vytvořit postavu typu pana Tau se podaří (maximálně) jedenkrát za sto let. 2. Další ústřední postavy – jejich projev je noblesní, elegantní, důstojný a přesto dynamický. Postavy (pokud mluví), používají krásný, kultivovaný jazyk. Zde můžeme příkladně demonstrovat, že dramatické situace se dají vytvořit i bez slangových vulgárních výrazů (kterých bohužel v současných příbězích z neznámých důvodů stále přibývá). 3. Režijní a scénáristický nápad – ústřední dvojice Hofman - Polák měla ovšem k dispozici zvláštní doping: příběhy vznikaly na přelomu 60. a 70. let, kdy atmosféra doby byla zcela mimořádným podpůrným aspektem, na rozdíl od současné společnosti, která působí doslova kontraproduktivně. 4. Emotivní charakteristická hudba, v tomto případě z dílny osvědčeného tria Malásek - Bažant - Hála, byla jednoznačným pátým elementem, který dotvářel atmosféru a bez něhož by pan Tau nebyl „tím“ panem Tau. Konečně za 5. Příběhy o panu Tau nabízí mimořádný pocit bezpečí. Scénář divákovi nepřipravuje žádné zbytečně stresové situace, vyvolané neadekvátními hororovými efekty (viz poslední díly o Harry Potterovi), které diváka zcela nepřiměřeně vyčerpávají a pro děj nepředstavují žádný přínos. Celý příběh je již prvoplánově zaměřen na pozitivní životní hodnoty (upřímnost, spravedlnost, pomoc bližnímu), což je pro duši dětského diváka tou naprosto nejcennější devizou. Je třeba stále věřit, že další generaci českých tvůrců se v nových příbězích podaří prolomit dobu temna, která nad českou kotlinou setrvává již více než 15 let.(8.1.2012)

 • NinadeL
  **

  Pan Tau a případ vánočního kapra (Jiřina Bohdalová) v rodině Slávky Budínové. Bezpříkladně nudné.(19.12.2010)

 • blackrain
  *****

  Možná se to mělo spíše jmenovat Pan Tau zachraňuje Vánoce, protože potom blázinci byl div, že vůbec zasedli ke Štědrovečrní večeři a pak šli ke stromečku. Můžu říct, že u nás to na Štědrý den vypadá úplně stejně. Jen cukroví už nepečeme. To už by vážně nešlo, protože každá minuta, která uběhne do večeře je absolutně vyplněná. Pořád si říkám, že příští Vánoce budou jiné, ale vždycky to dopadne přesně takhle.(9.1.2012)

 • triatlet
  ****

  Pan Tau svým dobrodiním způsobuje zmatky v rodině školáka Emila. Díky kouzelné buřince dokáže všechno napravit. Hlas kapra namluvila Jiřina Bohdalová.(26.7.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace