Prokleté dědictví (S02E07) (epizoda)

 • Slovensko

  Prekliate dedičstvo – 1960

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1976, 1 h 27 min

 • SOLOM.
  ***

  Honzík sice ještě pořád truchlí nad ztrátou milované ženy, ale přece jenom by ještě někdy rád „smočil“ a tak mu náhoda v podobě objevení ukradených peněz a jejich znovuobjevení přihraje do cesty služební cestu do Kladna a náruč rovněž smutnící soudružky Blanky. Ne, nebudu to nějak zlehčovat, jak Brabec, tak Jaroslava Obermaierová jsou mi v tomto seriálu sympatičtí a tak se světu div se objevil na scéně další jakžtakž slušný průměrný díl, který ani moc nenudil. Zásluhu na tom ale měly hlavně vedlejší postavy a to jak samotné trio bývalých spoluvězňů, tak i ten blbeček co si chtěl koupit motorku…(8.7.2019)

 • Willy Kufalt
  *****

  Fascinující příběh v rovině mezi krimi a psychologickým dramatem. Tady je mimochodem krásně vidět ty odlišnosti mezi Majorem Zemanem a třeba takovým americkým Columbem. :o) Zatímco před geniálním, nezničitelným Columbem se všichni vrazi dříve schopný člověka při zatýkání spíš smějou, major Zeman je spíše uvěřitelnou postavou ze života, nejen má i své slabé stránky, ale také zažívá skutečné nebezpečenství při řešení vražd a stýkání se s pachateli. Prokleté dědictví je zcela reální příběh s postavy s detailně vykřeslenými charaktery dalších hlavních postav i jejich vnitřního prožívání. Rozjezd je pomalší, postavy Svojtky a Veškrnové rozpačité, ale přesunem do kladenského prostředí to postupně nabírá tu správnou atmosféru. Vedle nepříjemného Bořivoje Navrátila (Rusňák) a akčního lumpa Ledvinky v podání Otto Lackoviče stojí v zajímavé poloze postava Jaroslava Moučky (Medvídek Gargela) s rovněž špinavou minulostí, ale s charakterovou proměnou, vrcholící v momentu obětavosti za záchranu člověka z těžkého zaválu v podzemním lomu. Před scénou Ledvinky se Zemanem v zásypu pak pokaždé smekám - geniální dialog i stvárnění v podání pánů Brabce a Lackoviče, temné osvětlení zestárlou baterkou pak tomu dodává v záhadných hlubinách dolu tu správnou atmosféru. Strach o hlavního hrdinu je na místě, stejně jako doufající pocit naděje. Naděje totiž umírá poslední... 90%(24.6.2017)

 • Snorlax
  *****

  Jen si tak říkám, že je škoda, že u nás nevzniknul nějaký katastrofický film, aby k němu velký hudební mág Liška mohl udělat muziku. Temná zákoutí na i pod povrchem dolu na Kladně zní industriální hudbou tak enervující, že by při nich mohli před divákem defilovat po rozkvetlé louce koloušci a stejně by to bylo napínavé. Opět se jedná o poctivou kriminálku bez příchuti ideologie, ale náhražkou s nádechem akčnosti. K tomu se objevuje i romatická linie příběhu, takže na své si přijdou i něžnější povahy.(24.11.2019)

 • rasistik
  **

  Policajti oznámia slečne Veškrnovej, že jej matku zrazil vlak, a ona sa po takmer minúte rozhovoru dostane k otázke, či jej mama žije. To moje očakávania ohľadom tohto dielu podstatne znížilo. A v konečnom dôsledku to bolo na moje dobro - dvaja ultranenápadní superagenti v prestrojení za údržbárov, ktoré vydrží do prvého rozhovoru, tajný zločinec, ktorého totožnosť je naznačená takmer na začiatku a o ktorom (na rozdiel od polície) väčšina divákov nepochybuje, zatiaľ čo policajti sa pre istotu snažia najskôr preklepnúť každého, čo sa okolo dotyčnej zrazenej pani mihol, či dokonalá hudba, ktorá mi pripomínala zvuky Game Boy-ov z konca minulého storočia - nad tým všetkým som potom len mierne krútil hlavou a občas sa pousmial. Ale, aby som to len nekritizoval: dočkali sme sa aj napínavých momentov, pomerne úsmevných snáh Zemana zbaliť starú známu, občasných vtípkov,... skrátka, malo to aj svetlejšie momenty, ktoré som si pamätal ešte z detstva, keď som tento seriál pozeral a nepremýšľal moc nad jeho hlbšou logickosťou a celistvosťou.(22.10.2019)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Ten mládenec má, mírně řečeno, spodní hranici IQ. Takoví jsou nejhorší. Jejich primitivismus je bez zábran. Může vést až k rafinovanosti." Musím uznat, že výslech dementa Drábka byl naprosto vynikající a výběr kriminálníků Ledvinky, Rusňáka a Gargely snad ani nemohl být lepší. Ovšem inkognito dvou detektivů v provozu továrny balancovalo na hranici debility. Nicméně kpt. Zeman ze Švermových závodů a por. Stejskal z První brněnské strojírny se tím prošaškovali bez ztráty hodnosti. Také mne zaujalo Zemanovo cudné dvoření Blance, zakončené odvážnou erotickou scénou - pusou na čelo. A abych nezapomněl, tak tím nejhorším byla tentokrát hudba, protože ta "symfonie" v kališti mi prostě trhala uši.(5.10.2016)