Prokleté dědictví (S02E07) (epizoda)

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1976, 1 h 27 min

"Ten mládenec má, mírně řečeno, spodní hranici IQ. Takoví jsou nejhorší. Jejich primitivismus je bez zábran. Může vést až k rafinovanosti." Musím uznat, že výslech dementa Drábka byl naprosto vynikající a výběr kriminálníků Ledvinky, Rusňáka a Gargely snad ani nemohl být lepší. Ovšem inkognito dvou detektivů v provozu továrny balancovalo na hranici debility. Nicméně kpt. Zeman ze Švermových závodů a por. Stejskal z První brněnské strojírny se tím prošaškovali bez ztráty hodnosti. Také mne zaujalo Zemanovo cudné dvoření Blance, zakončené odvážnou erotickou scénou - pusou na čelo. A abych nezapomněl, tak tím nejhorším byla tentokrát hudba, protože ta "symfonie" v kališti mi prostě trhala uši.(5.10.2016)

Druhý zásah do černého! Překvapivě. Snad až na větu o hornících, na které je spoleh, což samo o sobě nemusí nic znamenat, jsem ani tady nenašel žádnou ideologii. Zeman a Stejskal pátrají po lupičích nové řady peněz (inspirace Fikerovou Sérií C-L?) na šachtě i v Poldovce na Kladně. Znovu se tu objevuje Jaroslava Obermaierová v roli Blanky - oba jsou na sebe se Zemanem zjevně dost nadržení, takže je jasné, že se schyluje k další svatbě. Romanticko-komediální linka ale nijak neruší, gauneři v podání Otto Lackoviče a především Bořivoje Navrátila jsou výborní, do toho si Jaroslav Moučka střihne dalšího troubu z lidu a nezapomínal bych ani na výslech debilního Drábka v podání Petra Svojtky. Tenhle díl se mi vlastně dost líbil a hyzdí ho snad jenom experimentální syntetická hudba, která ještě se dá snést při scénách v továrně, ale při romantických scénách fakt vůbec nesedí.(19.11.2016)

(5x) Fascinující příběh v rovině mezi krimi a psychologickým dramatem. Mimochodem tohle by měli vidět Američané! Tady vidíme přesně to, co takovému Columbovi a podobným krimi žvástům z USA schází! Zatímco před geniálním, nezničitelným Columbem se všichni vrazi dříve schopný člověka při zatýkání spíš smějou, major Zeman je uvěřitelnou postavou, která má i své slabosti a u níž je vidět téměř pokaždé samotné nebezpečenství při řešení vražd a stýkání se s pachateli. Prokleté dědictví je zcela reální příběh s postavy s detailně vykřeslenými charaktery dalších hlavních postav i jejich vnitřního prožívání. Vedle nepříjemného Bořivoje Navrátila (Rusňák) a akčního lumpa Ledvinky v podání Otto Lackoviče stojí v zajímavé poloze postava Jaroslava Moučky (Medvídek Gargela) s rovněž špinavou minulostí, ale s charakterovou proměnou, vrcholící v momentu obětavosti za záchranu člověka z těžkého zaválu v podzemním lomu. Před scénou Ledvinky se Zemanem v zásypu pak pokaždé smekám - geniální dialog i stvárnění v podání pánů Brabce a Lackoviče, temné osvětlení zestárlou baterkou pak tomu dodává v záhadných hlubinách dolu tu správnou atmosféru. Strach o hlavního hrdinu je na místě, stejně jako doufající pocit naděje. Naděje totiž umírá poslední... Prostě ze života :-)(24.6.2017)

• MM_Ramone

Po siedmych rokoch sa kapitán Ján Zeman stretáva pri vyšetrovaní prípadu so svojou prvou láskou Blankou Motlovou. Tá sa po dramatických udalostiach v Plánici a tragickej smrti svojho manžela vrátila ku dievčenskému priezvisku Svobodová. Pracuje ako správkyňa ubytovne v Kladne. Zeman tam prišiel objasniť pokus o sebevraždu promiskuitnej Ruženy Formanovej, u ktorej sa našli bankovky pochádzajúce z lúpežného prepadnutia. Prípad samozrejme úspešne vyrieši, prežije zával v bani a začne aktívne randiť so súdružkou Svobodovou. **(8.10.2016)

Super díl okořeněný super elektronickou kakofonií !(15.2.2017)

• - Natáčelo se na dole Max v Libušíně. (M.B)