Prokleté dědictví (S02E07) (epizoda)

 • Slovensko

  Prekliate dedičstvo – 1960

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1976, 1 h 27 min

 • Willy Kufalt
  *****

  (5x) Fascinující příběh v rovině mezi krimi a psychologickým dramatem. Tady je mimochodem krásně vidět ty odlišnosti mezi Majorem Zemanem a rovněž legendárním americkým Columbem :o) Zatímco před geniálním, nezničitelným Columbem se všichni vrazi dříve schopný člověka při zatýkání spíš smějou, major Zeman je spíše uvěřitelnou postavou ze života, nejen má i své slabé stránky, ale také zažívá skutečné nebezpečenství při řešení vražd a stýkání se s pachateli. Prokleté dědictví je zcela reální příběh s postavy s detailně vykřeslenými charaktery dalších hlavních postav i jejich vnitřního prožívání. Rozjezd je pomalší, postavy Svojtky a Veškrnové rozpačité, ale přesunem do kladenského prostředí to postupně nabírá tu správnou atmosféru. Vedle nepříjemného Bořivoje Navrátila (Rusňák) a akčního lumpa Ledvinky v podání Otto Lackoviče stojí v zajímavé poloze postava Jaroslava Moučky (Medvídek Gargela) s rovněž špinavou minulostí, ale s charakterovou proměnou, vrcholící v momentu obětavosti za záchranu člověka z těžkého zaválu v podzemním lomu. Před scénou Ledvinky se Zemanem v zásypu pak pokaždé smekám - geniální dialog i stvárnění v podání pánů Brabce a Lackoviče, temné osvětlení zestárlou baterkou pak tomu dodává v záhadných hlubinách dolu tu správnou atmosféru. Strach o hlavního hrdinu je na místě, stejně jako doufající pocit naděje. Naděje totiž umírá poslední... 90%(24.6.2017)

 • MM_Ramone
  **

  Po siedmych rokoch sa kapitán Ján Zeman stretáva pri vyšetrovaní prípadu so svojou prvou láskou Blankou Motlovou. Tá sa po dramatických udalostiach v Plánici a tragickej smrti svojho manžela vrátila ku dievčenskému priezvisku Svobodová. Pracuje ako správkyňa ubytovne v Kladne. Zeman tam prišiel objasniť pokus o sebevraždu promiskuitnej Ruženy Formanovej, u ktorej sa našli bankovky pochádzajúce z lúpežného prepadnutia. Prípad samozrejme úspešne vyrieši, prežije zával v bani a začne aktívne randiť so súdružkou Svobodovou. **(8.10.2016)

 • špaček421
  ****

  Druhý zásah do černého! Překvapivě. Snad až na větu o hornících, na které je spoleh, což samo o sobě nemusí nic znamenat, jsem ani tady nenašel žádnou ideologii. Zeman a Stejskal pátrají po lupičích nové řady peněz (inspirace Fikerovou Sérií C-L?) na šachtě i v Poldovce na Kladně. Znovu se tu objevuje Jaroslava Obermaierová v roli Blanky - oba jsou na sebe se Zemanem zjevně dost nadržení, takže je jasné, že se schyluje k další svatbě. Romanticko-komediální linka ale nijak neruší, gauneři v podání Otto Lackoviče a především Bořivoje Navrátila jsou výborní, do toho si Jaroslav Moučka střihne dalšího troubu z lidu a nezapomínal bych ani na výslech debilního Drábka v podání Petra Svojtky. Tenhle díl se mi vlastně dost líbil a hyzdí ho snad jenom experimentální syntetická hudba, která ještě se dá snést při scénách v továrně, ale při romantických scénách fakt vůbec nesedí.(19.11.2016)

 • manonfire
  **

  Opět podivná slátanina končící závalem dolu. Co myslíte, rozdejchá to Jenda? Určitě líp, než Bořek. 30%(1.4.2018)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Ten mládenec má, mírně řečeno, spodní hranici IQ. Takoví jsou nejhorší. Jejich primitivismus je bez zábran. Může vést až k rafinovanosti." Musím uznat, že výslech dementa Drábka byl naprosto vynikající a výběr kriminálníků Ledvinky, Rusňáka a Gargely snad ani nemohl být lepší. Ovšem inkognito dvou detektivů v provozu továrny balancovalo na hranici debility. Nicméně kpt. Zeman ze Švermových závodů a por. Stejskal z První brněnské strojírny se tím prošaškovali bez ztráty hodnosti. Také mne zaujalo Zemanovo cudné dvoření Blance, zakončené odvážnou erotickou scénou - pusou na čelo. A abych nezapomněl, tak tím nejhorším byla tentokrát hudba, protože ta "symfonie" v kališti mi prostě trhala uši.(5.10.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace