Letní hokej

• angličtina Off Sides (více)
Dokumentární / Komedie / Sportovní
Česko, 2019, 75 min

Od roku 2010 je Maroko členem Mezinárodní hokejové federace. Jako teprve druhá země Afriky se tak může pochlubit vlastním hokejovým týmem. Zatím se však zúčastnilo jen jednoho mezinárodního turnaje, a to Arabského poháru, ve kterém se Saúdskou Arábií prohrálo 10:0. Hokej je nicméně v Maroku populárním sportem a těší se značné podpoře. V Rabatu, kde po většinu roku praží ostré severoafrické slunce, tak postavili stadion s umělým ledem, kde se se členy domácího juniorského týmu proháněli i jejich vrstevníci z českého Náchoda. V rámci hokejové výměny se pak maročtí kluci podívali do mrazivého, zimního Česka... Mladí dokumentaristé Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar mají za sebou vysoce ceněný dokument FC Roma (2016). Podobně jako v příběhu romského fotbalového mužstva, i v Letním hokeji slouží sportovní prostředí především jako pozadí pozitivně laděného, místy úsměvného vyprávění s hlubším myšlenkovým přesahem. Vše začalo společným letním soustředěním mladých marockých a českých hokejistů v marockém Rabatu, což je opravdu trochu netypická hokejová destinace. Vedoucím výpravy českých hokejových juniorů byl bývalý vynikající hokejový útočník se zkušenostmi z kanadskoamerické NHL, člen národního týmu, posléze oblíbený hokejový komentátor a šéftrenér východočeského mládežnického hokeje Martin Hosták. Hokejové juniory ve věku mezi dvanácti a čtrnácti lety v marockém Rabatu čekalo pravděpodobně nejzajímavější soustředění jejich dosavadní kariéry. Po trénincích se hrála exhibiční utkání. Po nich se cestovalo za památkami i krásami přírody. Mladí čeští hokejisté byli ubytování v marockých rodinách a někteří z nich zažili tak trochu kulturní šok. Pak se situace obrátila: marocká hokejová výprava se vydala do mrazivého východočeského Náchoda, aby zažila šok nejen kulturní, ale i teplotní. Tato africko-evropská hokejová výměna samozřejmě vytvořila živnou půdou pro mnoho neopakovatelně živých situací, v nichž byl hokej nejen základní hybnou silou, ale přirozenou cestou se dotýkal i některých obecnějších otázek. Žijeme opravdu ve střetu civilizací? Pokud ano, jakou roli v něm může hrát česká národní sportovní modla jménem lední hokej? Může se stát pozitivní silou vedoucí ke vzájemnému pochopení odlišných kultur? Zvítězí otevřená mysl a láska ke sportu nad někdy vysloveně zbytečnými předsudky? Nebo nakonec vše dopadne „po švejkovsku“? (Česká televize)

Trailer

Marze

Film by svou uvolněností hodil třeba k promítání v nízkoprahu, nebo obecně na školách dětem. Naštěstí se z toho nevyvinula agitka o sbližování odlišných kultur a je zde silácké předvádění s generačním slovníkem a mnoho zábavných detailů "Hele řekni mu, jak ví, že prase smrdí, když ho nikdy nejedl", nebo trenér islám charakterizuje slovy „Pětkrát denně volají k modlitbě, tak si dejte špunty do uší“. Při návštěvě v opačném gardu už motivy trochu unavují. ()

kluk z Na

Jako zajímavost pro Náchoďáka to ušlo. Ta konfrontace islámu s českým vepřohumorem byla úsměvná. Škoda těch protagonistů. Udělali by lépe, soustředit se na Artura. Malina a jeho rodina mi přišli jako strašní burani a Hosták je nejnudnější člověk českého hokeje. Nejzásadnější sdělení nakonec bylo, že když chceš někoho zabít, tak mu to nebudeš říkat. (wtf) ()

slunicko2

Porovnání českých předsudků s marockými jakož i mentality obou národů je zajímavé. 1) Mluví se o náboženských postojích, jídle i každodenním chování._____ 2) Zajímavý nápad je postavit před kameru ne dospělé, ale teenagery, kteří svou bezprostředností vypovídají o stavu myšlení daleko víc než dospělí. Bohužel však kvalita dokumentu je nevysoká a tvůrci rozhodně nevyužili ani poloviny příležitostí, které se jim očividně nabízely. Snaha o to podřídit snímek záměru autorů je příliš patrná a snižuje tak výpovědní hodnotu celého filmu (je-li vůbec jaká)._____ 3) Nechápu, jak může obézní kluk hrát hokej, byť jen někde v Náchodě._____ 4) Rozhovory chvílemi připomínaly pokec s chovanci zvláštní školy (také díky jazykovému analfabetismu českých kluků). Do you like pigs?, ptá se český provokatér. Yes, very nice, odpová zdvořilý Maročan. Jemu pak říká druhý Arab: Nelži mu. ()

Slarque

Jak jsem tak čekal, tenhle dokument ani není moc o hokeji, spíš je to taková kulturní srážka světů, zesílená faktem, že jde převážně o puberťáky. Obzvlášť debaty hlavního protagonisty Maliny přes tlumočníka s jedním z Maročanů jsou teda síla. Až časem jsem tedy docenil úvodní záběry z nového kombajnu, které to celé uvedly do souvislostí. Ale kupodivu to vypadá, že se děti před kamerou nijak nepředváděly, a chovaly se jako „normálně“. ()

ostravak30

Schválně hodnotím až pár dnů po shlédnutí, aby ze mě vyprchaly emoce a já hodnotil klidně a spravedlivě. Bohužel i s odstupem času musím tvrdit, že je to jeden z nejhorších českých dokumentů, co jsem viděl. Tak předně, dokument není o hokeji, ten je pouze okrajovou částí. Je to o tom, jak čeští puberťáci vylezou mimo své hranice a jakými předsudky a rasismem trpí. Možná to mají od rodičů, ale těm bych vinu rozhodně nedával. Podle mě je zatím facebook a youtube.com. To jsou hlavní viníci. Ještě se dá pochopit, že jsou rozčílení, protože dostávají kládu od Afričanů. Dokonce se dá pochopit, že Martin Hosták evidentně nadržuje jako rozhodčí domácím, aby si návštěvníci získali jejich sympatie. Co pochopit nelze je fakt, že náctiletí se nestydí a klidně mluví před kamerou jako dlaždiči, Maročany urážejí, smějí se jim a schválně je provokují - například neustávajícími debatami o praseti, přestože jsou si dobře vědomí, že je to pro ně nečisté zvíře a pro jejich víru něco zavrženíhodného. Ti jim oplácejí stejnou mincí, přestože se chovají o mnoho slušněji než Češi. To všechno jsme se z dokumentu dozvěděli. A také to, jak Čeští hoši, místo aby cizincům ukázali město, kulturu a zajímavosti svých měst, tak hrají na počítači a muslimové si hrají na mobilech. Úžasná spolupráce. Tak až zase budete nadávat, že není na mládežnický hokej, vzpomeňte si, za co čeští hokejoví šéfovští mafiáni utrácejí peníze. Za výměnné pobyty, které ničemu nepomohou. Dvě kultury si totiž evidentně neměli co říct a Afrika nikdy hokeji nepropadne. ()