poster

Zákop

 • anglický

  Trench, The

 • Tranchée, La

Drama / Válečný

Velká Británie / Francie, 1999, 98 min

Režie:

William Boyd

Scénář:

William Boyd

Střih:

Jim Clark

Scénografie:

Jim Clay
(další profese)
 • cheyene
  ****

  Nebýt otřesných titulků, věřím, že by Zákop dokázal ještě více zaujmout. Je samozřejmé, že se nejedná o nějaký velkofilm, ale spíše komorní snímek z prostředí zákopů 1. světové války, což vítám, neboť obdobných filmů a obecně snímků z Velké války není mnoho. V tomto případě potěší Daniel Craig, ale i ostatní, v té době neznámí, herci.(8.8.2018)

 • gogo76
  ***

  Pomerne neznámy film zdobí meno agenta 007 - D. Craiga. Práve jeho postava veliaceho dôstojníka udržiava vo filme to potrebné napätie, pretože inak sa toho veľa v zákopoch nedeje. Tradičné chlapské reči o svojich kočkách doma, erotické fotografie- vtedy veľká vzácnosť(dnes si s porno časopisom vojaci vytiearajú zadky), frajerina - kto vystrčí hlavu zo zákopu... To väčšinou nedopadne dobre a ani nedopadlo. Trochu života pred smrťou prinesie ešte whisky podávaná pred útokom. Poniektoré vojnové filmy bojové scény nepotrebujú, ale tu by to potrebné bolo. Záverečný útok ku ktorému sa celý čas schyľuje je nakoniec iba kratučkým zábleskom pred záverečnými titulkami. Na tv film bez veľkého rozpočtu to vyriešili dobre, ale chýba tu silnejší príbeh. Jediné dostupné české titulky boli dosť biedne a občas si treba veci domyslieť. Celkovo priemer, ale som rád, že som to videl. ďakujem užívateľovi Paxx.cz za tip. 60%.(19.8.2014)

 • Narayan
  *

  Příšerný shit, viděl jsem už hodně nízkorozpočtových filmů zachycujících 1. světovou, ale nikdy nic tak špatnýho. Prakticky celý film se odehrává v zákopu, mimochodem zákopu naprosto nerealisticky vypadajícím - všude hezky sucho, čisto, po zemi pobíhá přesně 1 krysa :D!. V tomto útulném zákopu parta maníků s uměle zašpiněnými ksichty řeší 95 minut kraviny, aby nakonec vyběhli z díry ven vstříc epické bitvě na Sommě. Po 95 minutách krystalické kulisové nudy jsou očekávání alespoň nějaké té akce opravdu vysoká. Chyba lávky. Tato "epická bitva" trvá ve snímku asi tak 30 vteřin. Spočívá v tom, že vojáci jdou po zeleném poli, a postupně (a občas zpomaleně) DOSLOVA padají. Žádné viditelné zranění, žádné létající kulky, výbuchy, utrhlé nohy, nic...prostě týpci si jdou totálně vycházkovým tempem po poli a padají. AAAAAA! Nepadne jediný výstřel, vlastně není k vidění ani jediný nepřátelský voják, epická akce se omezí pouze na to, že pár vojáků padne na držku...a k divákovu naprostému zděšení následují závěrečné titulky. Netuším jaký měl film rozpočet, ale jestli to bylo víc než 100 dolarů, tak je to totální a neuvěřitelný fail..(10.12.2013)

 • alchac
  ****

  Nemohl jsem si po zhlédnutí filmu nevzpomenout na následující dialog: ...polní maršál Haig sestavil brilantní taktický plán k zajištění našeho vítězství na frontě. - Je součástí plánu, že vylezeme ze zákopů a budeme se pomalou chůzí přibližovat k nepříteli? - Jak to víte Černázmije, je to přísně tajné. - Je to stejný plán jako posledně. A taky v sedmnácti předchozích případech. - No, to je pravda. A to je na tom plánu to geniální! Překvapíme pozorného Huna nepřipraveného. Poslední, co by asi předpokládal, je, že uděláme po devatenácté to samé. Je tu však jeden malý problém. - Že ve třiceti vteřinách zase všichni padnou? - Přesně tak. A polní maršál Haig se obává, že to může působit depresivně.(27.7.2014)

 • Ivoshek
  ****

  O velké válce se toho moc netočí ani nepíše, takže milovník historie musí být vděčný i za těch pár kousků, které se tu a tam naskytnou. Tenhle je naštěstí docela povedený a slušně obsazený (hraje tu třeba James Bond, Danny Dyer a Cillian Murphy). Příběh roty anglických pěšáků, kteří přišli do války s nadšením a nyní čekají v zákopech na svou první bitvu, jíž - k jejich smůle - bude první britská ofenzíva na Sommě... Obligátní historický exkurz: V létě 1916 už byl postup Němců ve Francii zastavený a obě strany zakopané. Spojenci se rozhodli prorazit velkou ofenzivou u řeky Somme, což se jim ovšem nepovedlo. Bitva se táhla od 1. června až do půlky listopadu a celkem v ní ztráty obou stran dosáhly 1,5 milionu lidí, aniž by se cokoli změnilo (resp. fronta se posunula o 8 km na východ). Upřesnění k dění v samotném filmu - polospoiler: Hned první den se Britům povedlo dosáhnout dosud nepřekonaného (!!!) rekordu vlastních ztrát za jediný den, a to 60 tisíc, z toho 20 tisíc mrtvých. Britové měli geniální plán - nejdřív Němce brutálně vybombardovat děly a pak poslat pěchotu. Problém byl, že Němců přežilo víc, než se čekalo, a krokem přicházející britské pěšáky pokosili kulometnou palbou. Docela zajímavé je podívat se na reálné archivní záběry.(26.12.2008)

 • - Daniel Craig byl za svoji roli seržanta Telforda Wintera nominován na cenu britského nezávislého filmu. (Morien)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace