poster

Zákop

 • Velká Británie

  The Trench

 • Francie

  La Tranchée

 • USA

  The Trench

Drama / Válečný

Velká Británie / Francie, 1999, 98 min

Režie:

William Boyd

Scénář:

William Boyd

Střih:

Jim Clark

Scénografie:

Jim Clay
(další profese)
 • Narayan
  *

  Příšerný shit, viděl jsem už hodně nízkorozpočtových filmů zachycujících 1. světovou, ale nikdy nic tak špatnýho. Prakticky celý film se odehrává v zákopu, mimochodem zákopu naprosto nerealisticky vypadajícím - všude hezky sucho, čisto, po zemi pobíhá přesně 1 krysa :D!. V tomto útulném zákopu parta maníků s uměle zašpiněnými ksichty řeší 95 minut kraviny, aby nakonec vyběhli z díry ven vstříc epické bitvě na Sommě. Po 95 minutách krystalické kulisové nudy jsou očekávání alespoň nějaké té akce opravdu vysoká. Chyba lávky. Tato "epická bitva" trvá ve snímku asi tak 30 vteřin. Spočívá v tom, že vojáci jdou po zeleném poli, a postupně (a občas zpomaleně) DOSLOVA padají. Žádné viditelné zranění, žádné létající kulky, výbuchy, utrhlé nohy, nic...prostě týpci si jdou totálně vycházkovým tempem po poli a padají. AAAAAA! Nepadne jediný výstřel, vlastně není k vidění ani jediný nepřátelský voják, epická akce se omezí pouze na to, že pár vojáků padne na držku...a k divákovu naprostému zděšení následují závěrečné titulky. Netuším jaký měl film rozpočet, ale jestli to bylo víc než 100 dolarů, tak je to totální a neuvěřitelný fail..(10.12.2013)

 • gogo76
  ***

  Pomerne neznámy film zdobí meno agenta 007 - D. Craiga. Práve jeho postava veliaceho dôstojníka udržiava vo filme to potrebné napätie, pretože inak sa toho veľa v zákopoch nedeje. Tradičné chlapské reči o svojich kočkách doma, erotické fotografie- vtedy veľká vzácnosť(dnes si s porno časopisom vojaci vytiearajú zadky), frajerina - kto vystrčí hlavu zo zákopu... To väčšinou nedopadne dobre a ani nedopadlo. Trochu života pred smrťou prinesie ešte whisky podávaná pred útokom. Poniektoré vojnové filmy bojové scény nepotrebujú, ale tu by to potrebné bolo. Záverečný útok ku ktorému sa celý čas schyľuje je nakoniec iba kratučkým zábleskom pred záverečnými titulkami. Na tv film bez veľkého rozpočtu to vyriešili dobre, ale chýba tu silnejší príbeh. Jediné dostupné české titulky boli dosť biedne a občas si treba veci domyslieť. Celkovo priemer, ale som rád, že som to videl. ďakujem užívateľovi Paxx.cz za tip. 60%.(19.8.2014)

 • alchac
  ****

  Nemohl jsem si po zhlédnutí filmu nevzpomenout na následující dialog: ...polní maršál Haig sestavil brilantní taktický plán k zajištění našeho vítězství na frontě. - Je součástí plánu, že vylezeme ze zákopů a budeme se pomalou chůzí přibližovat k nepříteli? - Jak to víte Černázmije, je to přísně tajné. - Je to stejný plán jako posledně. A taky v sedmnácti předchozích případech. - No, to je pravda. A to je na tom plánu to geniální! Překvapíme pozorného Huna nepřipraveného. Poslední, co by asi předpokládal, je, že uděláme po devatenácté to samé. Je tu však jeden malý problém. - Že ve třiceti vteřinách zase všichni padnou? - Přesně tak. A polní maršál Haig se obává, že to může působit depresivně.(27.7.2014)

 • Wartord
  *

  Tato epická vyprávěčka je zapsána v Guinessově knize rekordů za položku Stometrový zákop na pěti metrech čtverečních. A na těchto pěti metrech čtverečních se odehrává drama. Vojáci by se asi pomalu vsadili, komu dřív německý odstřelovač ustřelí palici. Jeden to vyhrál a ani se vsázet nemusel. Osobně jsem se těšil na psychotiku a čekal jsem, až se vojáci v zákopu postupně zblázní a začnou se vraždit mezi sebou. A místo toho museli přistavit dalších pět metrů čtverečních, tentokrát pole, aby mohli všici vyběhnout na záchod na německé straně.(26.11.2014)

 • helrohir
  ***

  Tento film musel mať naozaj veľmi skromný rozpočet, pretože prakticky celý sa odohráva v pár metroch zákopu, a až na záver v ňom neuvidíme viac než 10 postáv. Naviac dianie vo filme je pomerne letargické a počas celého trvania filmu prinesie len málo závanov vzrušenia či živšieho diania. Na druhej strane však celkom realisticky vystihuje zákopovú rutinu, so všetkými možnými situáciami, s ktorými sa vojaci museli potýkať. Najpamätnejším prvkom filmu zrejme zostane výborný výkon Daniela Craiga. Vo vedľajších rolách sa objavilo aj pár vtedy ešte neznámych, ale dnes už celkom slávnych hercov ako CIlian Murphy či Ben Whishaw. Škoda premárneného potenciálu, pretože filmov z prvej svetovej zas tak veľa nie je, ale v tomto prípade ide naozaj len o priemerné dielko. 55%.(28.4.2019)

 • - Daniel Craig byl za svoji roli seržanta Telforda Wintera nominován na cenu britského nezávislého filmu. (Morien)