Ples upírů

• USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

tranquill

"S pomocí ďábla se můžeme těšit na šťavnatější hostinu!" Parodická upírská komedie, která mne nejvíc zaujala tím, že asi Polanski se stal prvním propagátorem paroháče v historii kinematografie 😁🤟 ()

Allan

Vřele doporučuji pročíst si příručku Murphyho zákony a televizní obrazovka od Karla Wagnera. Obsahově i formálně se tento Polanského počin řadí někam mezi „kultovní“ a „nízkorozpočtový“ film. Jinými slovy, nejděsivější na tomto filmu je fakt, že ho tolik idiotů na celém světě může považovat za mistrův majstrštyk. Já osobně bych za něj Polanského bez výčitek zastřelil a veškeré kopie filmu veřejně spálil. Tak „kultovní“ dílko se urodí MAXIMÁLNĚ jednou za deset let. ()

bull!nka

...když jsem byla malá, dávali to v noci v polské televizi v sobotu v "kině nočnem" a já jsem se tehdy bála jít i vyčůrat, film se mi líbí i s odstupem let, ale bohužel už tak nepůsobí, teď už prožívám více tu komediální část... ()

Candid

Ples upírů má skvělou mrazivou atmosféru, což u mě ještě dost možná umocňuje myšlenka na následnou tragédii, která ukončila život Sharon Tate (ta je mimochodem ve filmu opravdu nádherná). Propojení komedie a hororu se tady povedlo na výbornou. ()

Joski

Horová atmosférka s komediálnými prvami ma pobavila. Ak to neberiem ako vážny filmový žáner, je to skvelá oddychovka na nedelne popoludnie. Najlepšie v zimnom období:-) 75% ()

Sign

Velmi povedený snímek, když jsem jej viděl malý tak jsem se bál, ale u některých scén i jako malý jsem se zasmál, hlavně u dnes již známé scénky kdy mladík utíká před upírem a nevědomky to bere pěkně obloukem a zpátky k němu :-) ()

Brinkley

Tak nevím, nebýt slavného režisérova jména, možná bych dala i slabší hodnocení. Žánrově nevyhraněný snímek má nejblíže snad k upírské parodii, ovšem na to jsem se smála méně, než bych čekala (o strachu nemluvě). Uchvátila mě především půvabná výprava. Nakonec však byl pro mě Ples upírů zajímavý nejvíce z bulvárního hlediska - zjištění podoby, případně talentu Sharon Tate (ano, byla velmi krásná....). ()

andrew88

Vtipná fraška s upíry, která se dá snad už považovat za kultovní . Děj mně přijde svižný, zajímavý a příběh má své kouzlo a je ozvláštněný postavou gay upíra, znetvořeného sluhy nebo natvrdlého profesora. No a ta hudba a podmanivá Sharon!! ()

bono22vox

Nápad smisit strach se smíchem se Polanskemu povedl a film se stal moderním dílem hororového žánru... S děsivou pointou v úplném závěru filmu. Kdo si vybaví konec, kdy Sarah Alfredovi zasekne do krku své špičaté zuby a k tomu zní mužský hlas glosujici skutečnost, že Abronsius ještě této noci netušil, že se s jeho pomocí rozšířilo zlo po celém světě, určitě ví kam tím mířím... Roku 1967 se totiž Polanski oženil s Sharon Tate a nastěhoval se s ní do jedné z hollywoodských vil. V době kdy byl v Londýně, vtrhla v roce 1969 do jeho domu tlupa Charlese Mansona a zavraždila Sharon Tate, která byla v osmém měsíci těhotenství... Jak děsivě se ta slova na konci filmu těchto dvou lidí ve skutečnosti dotkla viďte... ()

Martensson35

Osobně nechápu co na tom kdo vidí. Pro mě upírský snímek vesměs o ničem. Hororový prvek vysosnul líp snad každý režisér, který se otřel o Stokerův román. A ten komediální? Mám chuť si pustit brooksovi Drákuloviny na spravení chuti. Polanski je super v čemkoliv jiném než v humoru. Nevidím v tom prostě nic řemeslně dobrého a nevim koho a v jaké náladě by to mohlo bavit. Jediná fajn věc je Sharon Tate a to je tak vše. Snad i v absurdní rovině to musí působit na prd. Soráč, některé "klasiky" u mě prostě nebodují. ()

SatuPeka

Tak tady někdo opravdu šlápl vedle a já jako divák jsem to nebyl...Nezvládnutý film s docela slibným námětem, ve kterém je strašné úplně všechno kromě krásné Sharon Tate. ()

hero_bk odpad!

Typické Drákulovské téma (Transylvánie), kde měl režisér tolik soudnosti, že hlavního upíra přejmenoval, aby to nebylo žalovatelné prznění předlohy. V ničem jiném ale režisér soudnost neměl. Televizní program sliboval parodii. Ani jednou jsem se nezasmál. Tím, že ze všech postav uděláte retardy, nevytvoříte ani náhodou parodii! Ale film nefungoval v žádném jiném směru, napětí se mu držet nedařilo, dialogy byly dementně plytké a herecké výkony se snad ani výkony nedaly nazvat. Tohleto že byl ten Polanski, který o rok později natočil Rosemary?!? ()

altaica

PRO MUŽE:Brilantní upírská parodie s mnoha pitoreskními obrazy malebné zimní krajiny. Jeho Excellence hrabě von Krolock je tak přesný, že bych přísahal na zmrtvýchvstání Bely Lugosiho. Profesor Ambronsius z Kurníksburgské Univezity pro změnu vypadá jako Albert Einstein po lehčí mrtvičce, dokonalý vědátorský pošuk. Sám Polanski si s gustem střihnul jeho mladého asistenta Alfréda. Zbytek castingu snad měla na starost samotná Madam Tussaud. No, neskutečná ptákovina. Barvotiskové kulisy jak z ruských pohádek a přesto dokonalé. Stopy po zubech jak z maxiděrovačky, zkrátka autoři nevynechali nic, z čeho bylo možné si utahovat. Pro milovníky parodií vřele doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Chcete-li se, madame, pobavit a nevadí vám typicky šedesátkový film, chutě do toho. Pro pány s nivým pohledem mandlových očí mám ve snímku jedno parádní překvapení. Pokud je mi známo, toto zde je vůbec první ztvárnění homoupíra v dějinách filmu a že je to pěkně slizký štramák, Herbert jeden. To víte, hoši, my heteráci nedokážeme dokonale ocenit ztepilou postavu a ladné pohyby mladého muže s lehce ženskou grácií. Ale povedl se, kluk jako buk. Alfréd nevěděl, co si má dřív chránit, jestli krk,nebo prdel.          HLÁŠKA:Co je to? Co to vyvádíš? Jdu si lehnout. Co tě to napadlo? Jdi si do své postele! Sám? ()

3mates33

Príjemný film, so skvelou atmosférou. Určite stojí za pozretie, hlavne keď si nebudete vedieť vybrať film pred spaním... ()

Marator

I když je to komedie a parodie na vysavače krvinek, nechybí zde napětí a hrůza doprovázená dobrou hudbou s výbornými hereckými výkony. Někdy jsem se opravdu bál. ()

.killer.

Polanski ani tentokrát nezklamal, ale nedá se říct, že bych byl z tohoto filmu odvařený tak, jako z některých jeho jiných kousků. Podařená variace na Drákulu, která nabízí vtipné situace, ale rozhodně se nejedná o parodii. Zajímavostí je, že se ve filmu ani moc nemluví a Polanski vypráví dost často spíše obrazem, což rozhodně není na škodu, ale kdyby to bylo víc "ukecanější", mohlo by to přidat té humorné stránce filmu. I tak se ale jedná o úsměvnou podívanou, která si zaslouží své místo v tvorbě tohoto filmového mága. ()

Knor

Je to hodně zvláštní film, osobně bych ho popsal spíš jako strašidelnou pohádku než jako hororovou komedii. Moc jsem se u toho nenasmál, spíš pousmíval, protože humor je to opravdu jednoduchý. Stylové kulisy a zasněžená Transylvánská krajinka je prostě nádherná a působí pohádkově, stejně tak vizáž upírů a ostatních postaviček. A samozřejmě musím zmínit nádherné herečky hlavně tedy Sharon Tate, která je obrovskou ozdobou téhlé pěkné oddychovky, i když bohužel tento film připomíná její zavraždění krátce po natočení. ()