Ples upírů

• USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

Fash

Když jsem tento film poprvé v deseti letech viděl a to ještě s polským dabingem, mohl jsem se potrhat smichy. Příběhově se nejedná více méně o nic nového, ale to spracování je dle mého úsudku fajn a k Polanskému mi přesně sedne ! Škoda jeho manželky.... ()

JohnJa

Místy trošku zastaralé, ale atmosféra a hlavně výprava odpovídají mé představě o upírských filmech. Humor jasně převažuje nad strašidelnými situacemi, kterých se tu ale také pár najde. Vtipů je tu skutečně hodně, některé jsou hodně podařané, jiné trochu zavánějí trapností. Příjemné jsou i určité linie, kdy je jedna věc použita postupně k více humorným situacím (např. po příchodu na hrad profesorův kufřík).Jack MacGowran i Sharon Tate jsou skvělí, kdyby byl ale do role, kterou si zahrál Roman Polanski, obsazen někdo jiný a Polanski se držel jen režie, bylo by to možná ještě o trochu lepší. No a Ferdy Mayne z počátku vypadá, že svou postavu upíra pojímá tak nějak nijace, až příliš slabě.. Při proslovu během zahájení plesu se ale tento pocit úplně rozplyne... I když jsem měl během filmu pocit, že mi jednou bude stačit a dost často sledoval hodinky, když to teď zvážím, podíval bych se na něj úplně klidně znovu. ()

JARDAHONDA

Režisér a spoluautor scénáře Roman Polanski ( Pianista, Rosemary má dětátko, Čínská čtvrt´) si prostřednictvím tohoto svérázného počinu vyřizuje účty s upířím žánrem. Ztvárnil také roli Alfréda, ustrašeného učedníka chátrajícího odborníka na vampirismus ( Jack MacGowan ) ... a zamilovaného ochránce překrásné Sarah ( Sharon Tate ), ze které chce hrabě ( Ferdy Mayne ) učinit přízrak svých snů. Komedie, která se do diváka zakousne a nepustí **** ()

m62

Keď som ho videl prvýkrát sa mi veľmi páčil, ale pri opätovnom zhliadnutí už časť kúzla vyprchala. Popri vydarených momentoch sú aj trápne alebo zdĺhavé, ale napriek tomu je to ešte stále vydarená komédia. ()

Randall

Tenhle film se mi hrozně líbil už jako malému klukovi. Je to taková naivní groteska místy připomínající kreslený film. Nevím proč, ale mně to vůbec nepřijde jako horor. Spíše mi to připomíná parodii na upírské filmy tehdejší doby. Takže pokud očekáváte horor, hvězdičku si seberte a jděte jinam, a pokud komedii, směle do toho! ()

janny

Dlho som si počkal kým sa tento film objavil na obrazovkách.Ale v polovičke filmu som si uvedomil že tento film ma vôbec nebavil a po 10 sekundách po vzhliadnutí som si nedokázal spomenúť na hocijakú scénu.Proste na tomto filme nebolo nič čo by ma zaujalo . ()

Kaylar

Filmu jsem se záměrně dlouho vyhýbala, a to právě kvůli spojení komedie-horor, které je pro mě osobně většinou neskousnutelné. Ale konečně na něj došlo a já musím přiznat, že jsem se královsky bavila. Film nesklouzává do trapnosti, což by se mu vzhledem k profláklému a mnohokrát omletému tématu klidně mohlo stát - ne tak ovšem v tomto případě. Profesor, jeho asistent, osazenstvo hostince, hrabě se svým synem, tyto všechny postavy se navzájem dobře doplňují a velkým plusem pro mě je i vizuální ztvárnění zimní Transylvánie a opuštěného hradu se všemi jeho zákoutími. Jen to "střešní okno" na roubence mi přišlo trochu zvláštní... ()

drkaldj

Film má opravdu zajímavou stylizaci (v některých aspektech vzdáleně připomínající (budoucí) styl Tima Burtona a starých převážně Sovětských filmů stylu Mrazík). Nejedná se přímo o horor a ani o komedii. Já bych přirovnal asi k pohádce, určené pro dospělé publikum (dítě by spoustu narážek nepochopilo, nejvtipnější za mě asi upírské svádění Alfréda/Polanského). Příběhově žádný zázrak ale kouká se na to opravdu pěkně. ()