Ztroskotání na ostrově

Předloha:

Astrid Lindgren (kniha)

Kalle Bergholm

Olle Nordemar

Tentokrát na Saltkräkan zavítáme pouze v úvodu a závěru filmu, jinak se ocitáme na opuštěném ostrově, kde se shodou náhod parta dětí schází s dvojicí povedených pašeráků. Malá Skrållan je docela potrápí a je to o něco zábavnější než hra na piráty v předchozím díle, i když ne už tak příjemné a fajn jako první dva díly celé série. Ty mě tolik bavily hlavně proto, že jsme poznali něco ze života lidí na ostrově, který je znázorněn v podstatě velmi idylicky. A to ve mně, jak jsem už psal v předchozích komentářích, vyvolávalo chuť strávit na Saltkräkanu třeba celé prázdniny. Jenže protože se už třetí a čtvrtý díl odehrávají povětšinou mimo ostrov a zaměřují se možná až moc na různá dovádění a hry, tyto pocity již bohužel nejsou tak silné.(15.3.2009)

Pamatoval jsem si z dětství tenhle seriál, netušil, kolik to má dílů, ani jak se to jmenuje, ale od počátku jsem hrál na klavír ústřední melodii a zpíval text o vráně, která "volala pusťte mě hned a toho rána holka malá spatřila svět..." Až později jsem zjistil literární předlohu a nedávno i zdroj těhle kouzelných filmů. Tohle funguje v každé době. Je ale znát, jak děti neobklopené tolik civilizací (ba i dospělí) mají větší fantazii a schopnost hrát si. Nejen z nostalgie plný počet hvězd i pro Astrid Lindgren - smekám, veliké díky!(19.9.2010)

Dvorný režisér spisovateľky Astrid Lindgrenovej Olle Hellbom spracoval do filmovej podoby azda všetky jej knižky a urobil to tým najlepším spôsobom akým sa dalo. Filmy majú nádherný detský svet, dobre odpozorovanú rétoriku, milú zápletku a vtip. U nás bežali všetky štyri filmy pod cyklom Svedectvo farebného ostrova. Prvý film bol Akcia Mojžiš, druhý Svadba s prekážkami, tretí Piráti na Albertine a tento bol posledný.(12.8.2017)

Konečně jsem tady na ČSFD našel tyhle staré dětské filmy o jedné "normální" rodince žijící kdesi na venkově u moře (díky okounovi a uživateli jménem "stv ..."). Byly celkem čtyři, všechny od režiséra Olle Hellboma, a všechny jsem je jako dítě žral :-) Akce Mojžíš, Svatba s překážkami, Piráti na Albertině, Ztroskotání na ostrově => "Svědectví barevného ostrova".(10.11.2007)

Letní film o skupince dětí, které vinou nešťastné události a dalších okolností zůstanou na téměř prázdném ostrově, jenžto si jako svoje útočiště vybrali také dva neschopní pašeráci. Filmu dominuje dětský dabing, velmi dobře provedený, a velmi uječený. Kromě čtyř dětí (jedinou známější dabérkou je Inka Šecová) jde o příkladný výkon Lubomíra Lipského a Vladimíra Hrubého.(29.10.2014)