Reklama

Reklama

Civilizace - Dobrá zpráva o konci světa

  • Česko Civilizace (více)
Trailer

Obsahy(1)

Dokumentární film Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou. Výpravná reality show našeho vlastního kolapsu. Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní? (Bioscop)

Videa (1)

Trailer

Recenze (21)

Adramelech 

všechny recenze uživatele

Film se snaží zpřístupnit širší veřejnosti ideje prezentované v knize Sedm zákonů: Jak se civilizace rodí, rostou a upadají (2021) od egyptologa Miroslava Bárty. Zdá se, že všechny podmínky pro zánik současné západní civilizace jsou už splněné. Koho a do jaké míry to vzhledem ke globalizaci světa smete s sebou, se lze jen domýšlet. Stejně tak je obtížné si představit, co bude potom, neboť faktory, jež zde působí, jsou nesmírně komplexní. Zánik nějaké civilizace ještě nemusí znamenat konec světa, byť se tento proces příslušníkům zanikající civilizace tak může jevit. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že současná civilizace má jako jediná v historii k dispozici zbraně, jež jsou schopné vyhladit život na celé planetě. Film netlumočí Bártovy argumenty v plné šíři, nicméně přináší zajímavé záběry z různých koutů světa, patrně ve snaze napomoct k popularizaci tématu a oslovit i lidi, kteří si knihu nepřečtou. Postrádal jsem výklad o zániku Římské říše, přestože tehdejší doba je dobře historicky zmapovaná a její podobnost se současným stavem euroamerické civilizace vysloveně bije do očí. Kudy ven z průšvihu, jenž nás podle všeho čeká? No to tedy fakt nevím. Ve filmu sice tu a tam zazní názory různých humanistů, ale jejich hlášky jsou snad to jediné, co v tomto snímku působí komicky. Každopádně doporučuji film všem ke shlédnutí. „Myslím, že jsme ve velmi problematické situaci, protože všichni věříme, že to, co dnes vidíme kolem sebe, je to, jaký bude svět napořád. To je chyba, kterou lidé dělali po celou historii. Chybí nám schopnost vnímat dimenzi času a uvědomit si, že všechno se mění.“ ()

Skratik 

všechny recenze uživatele

Film je až překvapivě nekonzistentní. Úvod říká velmi jasně divákovi, o čem snímek bude, ale zbytek filmu je chaotická směsice informací, nejednotně vedených rozhovorů a záběrů (některé z cest, některé koupené z videobanky). Myšlenka autorů je velmi pěkná, dali hodně práce do předání zkušeností, které nabrali v životě, ale forma je více než špatná. Nemůžu doporučit na shlédnutí. Film je nudný, snaží se říct až moc věcí v krátkém čase a střih a editing je velmi amatérský. Petr Horký se snaží předat hrozně mnoho, ale výsledek není ono. ()

Reklama

gemi 

všechny recenze uživatele

Na české poměry neuvěřitelně dobře natočený dokument! Ať už jde o výpravu nebo o kameru, tohle je světová úroveň. Název je dokonale výstižný. Dokument se zabývá vzestupem a pádem civilizací a končí pozitivně. Pád totiž doposud vždycky znamenal spíše transformaci než úplný kolaps. Závěr přináší naději, že bychom mohli využít nabytých znalostí a technologií k tomu, aby ta nadcházející transformace tolik nebolela. Tak uvidíme, jestli k tomu nalezneme dostatek moudrosti, anebo to dopadne jako vždycky. Váhal jsem mezi 4 a 5, ale když vidím, jak je to tady z ryzího nepochopení podhodnocené, dávám 5. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Sluší se poděkovat, pokus je to věru dosti slušný a nezpochybnitelně snaživý, nicméně stále se pohybujeme na povrchu. V časovém vnímání toho Big průseru, ve kterém všichni s úsměvem žijeme už desítky let, se s autory také neshodnu, pro mě už je 10-15min. po dvanácté, je to really vážně vážné...jak promarnit možnost tuto skutečnost bez obalu odhalit a dostatečně zapůsobit na diváka bez zdlouhavého filozofického mudrování různých osobností z celého světa, také o tom je tento dokument. Snaha o investigativní pohled tu je, ale celkově je svým vyzněním dokument určen spíše pro druhý stupeň ZŠ...ale rád jsem ho viděl, vnukl mi klid a úsměv na duchu...přesto všechno kolem nás...určitě je dobré ho vidět. [Filmový klub Citadela] ()

jurkee 

všechny recenze uživatele

Zajímavý dokument, který zapadá do dnešní doby. Jen nesdílím optimismus tvůrců o dobré zprávě o konci světa. Je naprosto zjevné, že naše západní civilizace je v pokročilé fázi zániku, čili zmiňované sebedestrukci a silně pochybuji, že to někdo bude schopen zastavit. Jako realista to vidím tak, že jsme očitými svědky jak civilizace zaniká a přes všechna vědění našich intelektuálních a vědeckých elit s tímto přírodním zákonem nikdo nic nebude schopen reálně udělat ani v případě té naší západní civilizace. Proto užívejme každého dne, dokud to jde ;-) ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama