Poslední z carů (TV seriál)

The Last Czars

Dokumentární

USA, 2019, 4 h 31 min (Minutáž: 42–51 min)

Výborně udělané dokudrama s důrazem na naturalističnost. Američanům se skvěle podařilo vystihnout problémy vlády posledního cara i zhoubného vlivu Rasputina na jeho rodinu a vládu. Vše je srozumitelně podáno, okomentováno a přesto i díky výborné kameře napínavé jako kvalitní historický drama, jímž určitě tento počin též je. Všem milovníkům historie doporučuji. 90%(2.5.2020)

Se žánrem dokudramat už jsem se delší dobu nesetkal, takže si odnáším svěží zážitek, který je (snad) poměrně věrný historickým záznamům, a zároveň má spád i potřebné napětí, ač stejně všichni od prvního dílu ví, jak příběh dopadne. Výběr hereckých představitelů se povedl včetně Rasputinova charisma a zdařilá výprava i kostýmy umně zakrývají nutně nižší rozpočet; místy mne proto mrzelo, že stejnou událost nejprve herci předvedou a patřičně procítí, a experti poté to samé nadbytečně popíší, jako by se tvůrci pouze snažili nahnat stopáž. Nicméně soudím, že k danému žánru se zřejmě budu vracet častěji.(3.10.2020)

Ten žánr "historické hrané dokumenty" vysloveně nesnáším, ale tady se to nějak sešlo. Imho fakt dobře zahrané, napsané i v rozumných mezích vložené "dokumentování", navíc to má ke konci fakt thrillerové grády (ikdyž člověk ví, jak to vlastně dopadne). Prostě parádní lekce dějepisu od Netflixu. 8.5/10(14.5.2020)

Kombinácia dokumentu a hraného “seriálu” o človeku, ktorý hneď od samého počiatku tušil, že nebude dobrým vládcom, a to sa aj vďaka jeho nekompetentným rozhodnutiam, do poslednej bodky - potvrdilo. No a Ja musím dodať, že pád ruskej aristokracie, bol zrejme absolútne nevyhnutný, i keď tak drastickým spôsobom, to bolo ďaleko za hranou únosnosti. Na strane druhej, nevážili si ľudí, niet sa čo čudovať, že sa tak radikálne obrátili proti nim. Každopádne, história sa opakuje. Rusy budú mať “nového cára”, ktorému čoskoro odklepnú doživotnú imunitu. A to si povedzme narovinu, je čistý “stredovek” a návrat do hlbokého totalizmu. Smutné ..(22.11.2020)

I přes počáteční šok z formátu to nakonec bylo převážně příjemné překvapení. Občas jsem si ale přála, aby šlo o normální historický seriál a sem tam mě komentáře vyloženě rušily, proto ta jedna hvězda dolů. Hodně dobré obsazení, hlavně Rasputin byl skvělý. Snesitelná délka dílů i celé série, příjemný počin Netflixu.(14.7.2019)