Muhammad Ali: Na vrcholu

When We Were Kings

Dokumentární / Historický / Sportovní

USA, 1996, 89 min

Surreálne prostredie diktatúrou zmietaného Zairu slúži ako podkres pre megalomanskú šou Dona Kinga, z ktorej sa vykľuje jedno z najväčších prekvapení športovej histórie. Buldozér Foreman padá v ôsmom kole na prdel po Aliho knokaute. Do toho prestrihy na Jamesa Browna, ktorý si užíva svoju "soul power". Crazy stuff!(27.1.2013)

Perfektní dokument o jednom z nejlepších boxerů všech dob. O Alim jsem před shlédnutím tohoto filmu nevěděl skoro nic, co se týče jeho chování a vystupování. Měl jsem z něj trošku smíšené pocity, jednak měl skvělé hlášky, ale také trošku "nezdravě" silné ego. To ale nemění nic na mém názoru ohledně tohoto dokumentu....(30.8.2009)

Skvely dokument, ktery mapuje jednu vyjimecnou sportovni udalost. Neboji se souvislosti, rasovych, lidskopravnich nebo socialnich problemu a to, jak priblizuje osobnost Aliho, je obdivuhodne. Vyvrcholeni v samotnem zapase je uzasne podano. Celou dobu film provazi funky a blues hudba od tech nejlepsich z nejlepsich, coz nejenom skvele zni, ale i skvele dokresluje obraz doby. Rozhodne zaslouzeny oscar a jeden z nejlepsich dokumentu, co jsem kdy videl. Tohle by si mel pustit kazdy, kdo odsuzuje box jako jen bezduche mlaceni.(15.2.2016)

Kdybych se v roce 1974 nějak ocitl v Kinshase anebo bych viděl do pozadí mistrovského duelu Ali x Foreman tak, jako po tomto dokumentu, neměl by George Foreman oddanějšího fanouška než mě - protože Muhammad Ali, který odmítl jít do Vietnamu se slovy:"Nikdo z Vietcongu mě nenazval negrem" (lidská práva byla v Severním Vietnamu jistě na výši), kudy chodil, tudy volal: "Ali, buma ye!"(Ali, zabij ho!), neustále mluvil o potřebě boje za práva barevných - a přitom uspořádal velkou reklamu pro stalinistu Mobutu Sese Seka, který ještě chvíli před zápasem popravoval, koho se mu zachtělo, na stadionu, kde se měl konat zápas, si to u mě definitivně podělal. A ubohý Foreman se ptal:" Proč mě všichni chtějí vidět poraženého? Co jsem jim udělal? Vždyť jsem černější než Ali!" Příznačné jsou i religiózní osudy obou aktérů - Ali se dal k islámu a Foreman se stal křesťanským kazatelem. Jinak dokument skutečně špičkový - box, hudba, magie, atmosféra - prostě černá Afrika, jak má být.(3.10.2005)

• Houdini

Oscar 1 : Dokument(6.1.2005)

• - Stejně jako s Foremanem, boxoval Joe Frazier také s Alim. Jejich zápasy se zapsaly do dějin boxu. (Dawid199)

• - Na začátku filmu se reportérka George Foremana ptala, jestli by po porážce pokračoval v kariéře. Foreman po porážce skutečně dále boxoval. (Dawid199)

• - Před zápasem s Alim George Foreman ještě boxoval se slavným Joem Frazierem (v roce 1973) a porazil ho. To se opakoval téměř o tři roky později. (Dawid199)