poster

Muhammad Ali: Na vrcholu

 • USA

  When We Were Kings

Dokumentární / Historický / Sportovní

USA, 1996, 89 min

 • Visáč
  ****

  Surreálne prostredie diktatúrou zmietaného Zairu slúži ako podkres pre megalomanskú šou Dona Kinga, z ktorej sa vykľuje jedno z najväčších prekvapení športovej histórie. Buldozér Foreman padá v ôsmom kole na prdel po Aliho knokaute. Do toho prestrihy na Jamesa Browna, ktorý si užíva svoju "soul power". Crazy stuff!(27.1.2013)

 • Dawid199
  *****

  Perfektní dokument o jednom z nejlepších boxerů všech dob. O Alim jsem před shlédnutím tohoto filmu nevěděl skoro nic, co se týče jeho chování a vystupování. Měl jsem z něj trošku smíšené pocity, jednak měl skvělé hlášky, ale také trošku "nezdravě" silné ego. To ale nemění nic na mém názoru ohledně tohoto dokumentu....(30.8.2009)

 • SpaceOdyseus
  *****

  Skvely dokument, ktery mapuje jednu vyjimecnou sportovni udalost. Neboji se souvislosti, rasovych, lidskopravnich nebo socialnich problemu a to, jak priblizuje osobnost Aliho, je obdivuhodne. Vyvrcholeni v samotnem zapase je uzasne podano. Celou dobu film provazi funky a blues hudba od tech nejlepsich z nejlepsich, coz nejenom skvele zni, ale i skvele dokresluje obraz doby. Rozhodne zaslouzeny oscar a jeden z nejlepsich dokumentu, co jsem kdy videl. Tohle by si mel pustit kazdy, kdo odsuzuje box jako jen bezduche mlaceni.(15.2.2016)

 • Pohrobek
  ****

  Kdybych se v roce 1974 nějak ocitl v Kinshase anebo bych viděl do pozadí mistrovského duelu Ali x Foreman tak, jako po tomto dokumentu, neměl by George Foreman oddanějšího fanouška než mě - protože Muhammad Ali, který odmítl jít do Vietnamu se slovy:"Nikdo z Vietcongu mě nenazval negrem" (lidská práva byla v Severním Vietnamu jistě na výši), kudy chodil, tudy volal: "Ali, buma ye!"(Ali, zabij ho!), neustále mluvil o potřebě boje za práva barevných - a přitom uspořádal velkou reklamu pro stalinistu Mobutu Sese Seka, který ještě chvíli před zápasem popravoval, koho se mu zachtělo, na stadionu, kde se měl konat zápas, si to u mě definitivně podělal. A ubohý Foreman se ptal:" Proč mě všichni chtějí vidět poraženého? Co jsem jim udělal? Vždyť jsem černější než Ali!" Příznačné jsou i religiózní osudy obou aktérů - Ali se dal k islámu a Foreman se stal křesťanským kazatelem. Jinak dokument skutečně špičkový - box, hudba, magie, atmosféra - prostě černá Afrika, jak má být.(3.10.2005)

 • Houdini

  Oscar 1 : Dokument(6.1.2005)

 • - Stejně jako s Foremanem, boxoval Joe Frazier také s Alim. Jejich zápasy se zapsaly do dějin boxu. (Dawid199)

 • - Na začátku filmu se reportérka George Foremana ptala, jestli by po porážce pokračoval v kariéře. Foreman po porážce skutečně dále boxoval. (Dawid199)

 • - Před zápasem s Alim George Foreman ještě boxoval se slavným Joem Frazierem (v roce 1973) a porazil ho. To se opakoval téměř o tři roky později. (Dawid199)