Výpravná koprodukční pohádka Naďi Jurkemikové a v režii Kristíny Herczegové nás zavede do krásné přírody na Slovensku a na Moravě, kde žijí prazvláštní lesní bytosti. Vládcové jedné lesní říše, královna Nabbiel a král Archivald se rozhodnou darovat svým věrným služebníkům, čarodějnici Sebele a čaroději Bendegůzovi čarovný kamínek, který dokáže spravedlivě splnit všechna přání. Sebela a Bendegůz se hned nemůžou rozhodnout, jakým způsobem kámen použijí. Zatímco Sebela má lidi ráda a ráda jim pomáhá, Bendegůz považuje lidi za sobecké a snaží se je zlomyslně pokoušet. Uzavřou spolu sázku. Pokud kamínek lidé použijí častěji k nesobeckým účelům, vyhraje Sebela. Pokud však ne, vyhraje Bendegůz. V té chvíli přijíždí na panské sídlo v malebné přírodě rozmařilý hejsek, mladý hrabě Henrich, v doprovodu své sestry Julie a komorníka Vendelína. Henrich se rozhodne získat peníze na svůj rozmařilý život nerozvážnou těžbou dřeva z lesa a lovem lesní zvěře, což by vlastně znamenalo likvidaci lesa i zvěře. Do cesty se mu postaví nejen obyvatelé lesa, ale i vesničané, vedení mlynářem Matoušem a Henrichovou sestrou Julií. Co se stane s čarovným kamínkem? Komu pomůže? Kdo vyhraje sázku? Bendegůz nebo Sebela? Dokáží lidé a lesní bytosti zachránit svůj čarovný svět plný lásky, dobra a porozumění? Jsou lidé ještě někdy ochotní myslet víc na jiné, než sami na sebe? V hlavních rolích sympatických lesních čarodějů se můžeme těšit na skvělou dvojici Zuzanu Bydžovskou a Adyho Hajdu. (Česká televize)

Hudební videoklip

kocik1

Táhlo se to jako nastavovaná kaše a nastavovaná byla evidentně i ta výprava. Zatímco lesní říše působila hodně dobře, pak asi došly peníze nebo co. Nebo jak si vysvětlit ty protestující davy čítající asi 10 lidí a krále, který dojede procházkou na koni v doprovodu jednoho sluhy? Zápletka celkem OK , ale tak na 40iminutovou pohádku, na celovečerní pohádku nebylo o čem za co hrát. ()

salahadin

Jako ty roubenky na začátku - kašírované "skoro jako". Chyběli tomu skřeti, ale zase tu přebývalo mluvené slovo. Tak třeba scénář bych pečlivě nastříhal a instaloval na veřejná WC nebo ho dal jako povinnou četbu do šatlav. A ta předivná eko-bio-racio složka. K negativům musím přidat zjištění, že i tak dobrá herečka (Bydžovská) prostě hraje mizerně, pokud musí...a tenhle počin jí ani jinou šanci nedal. Masky dost často vypadají, jako kdyby v lese probíhal fesťák ezoterické sekty Stromovít. Hudba zní podobně, jako když jsem svého času skládal hudbu já přes Edirol Orchestral na PC. A inspirace jistou fantasy trilogií mělo býti jako co? Až na to, že vizuál působí jako počítačová hra z nereálného světa. Jeden špicopuntík za Kristínu Spáčovou. Hmmm...nelíbilo, ne ne. ()

Slarque

Několik let se dařilo, že slovenská vánoční pohádka byla lepší než všechny české, teď si to Slováci vybrali i s úroky. Tohle mě fakt bolelo dokoukat. I když uznávám, že částečně to mohl zavinit český dabing, nemohl zničit všechno. Tohle je totiž zcela zjevně nezvládnuté hlavně po scenáristické a režijní stránce. ()

Oktavianus odpad!

Nečekal jsem zázraky, ale tohle bylo ještě horší. Hrozná blbost. Všichni zlí chtějí žít ve městě, všichni hodní chtějí žít na vesnici. Tak určitě. Samozřejmě je správné věnovat se čím dál víc aktuálnějšímu ekologickému tématu, rád bych za to připsal plusové body - ale proč je film natočený tak strašně nudně? A tahle pohádka byla extrémně nudná. Zlý mladý hrabě se v desáté minutě rozhodne, že vykácí les, a do 45. minuty jen opakuje: "Vykácíme les. To bude nádhera." A ani pak se nic nestane, protože mocné síly lesa dokážou proti kácení lesa jen poslat vlky, na které stačí jediný výstřel, a tak největší úspěch lesních králů je pomocí ukňouraného čarovného dítěte (asi skřítka nebo co to bylo) přesvědčit uvědomělou mládež, aby napráskala hraběte jeho otci. Jo, tomu říkám lesní božstva. Fuj tajbl. No, a když tak nad tím přemýšlím, tak vlastně i titulní čarovný kamínek tam byl celkem dost k ničemu, většinu filmu byl ztracený a úplně na nic. Celkově srovnání s Avatarem kulhá, protože i ty lesní potvory se objeví v pár záběrech a jsou úplně stejně nedůležité jako kamínek. Slovenský herecký ansámbl navíc ani neumí hrát, což bilo do očí (ono obecně, když se v jakémkoli filmu nejpřirozeněji jeví herecký výkon Pavla Kříže, víte, že ten film je po herecké stránce průšvih), český dabing taky body nepřidal... přesto jsem tu nudu k nepřežití nevypnul a vytrval do velenudného konce. Proč? Zajímalo mě jediné: motivace zlé statkářky, která se strašně moc těšila, až provdá zlou dceru a ta konečně potáhne z domu. Výsledek? Nedočkal jsem se. Těšila se na to, protože... se těšila. Bez vysvětlení. Nerad dávám pohádkám odpad, ale tady není o čem přemýšlet. ()

EllienPM

Hodně jsem se podle ukázek v TV těšil, vyloženě jsem si na to udělal čas a ulehl k TV. Ale... K čemu výpravnost, kreativní masky a kostýmy, k čemu smaragdově zelená tráva a lesní romantické výjevy, ach, když lesní tvorové působí jen jako statické figuríny za výlohou (občas se proběhnou) a nenapíše jim scénáristka žádný větší prostor, žádnou vlastnost či projev, takže to celé vyzní jen jako reklama na Rajec? Střih naprosto křečovitý a bolestný. Výkony Slováků nemohu nazvat hereckými, snad jen ta Zuzana B. a Pavel K. se snažili. Myšleno to bylo dobře, ale provedeno je to velmi povrchně. Celý les je ohrožen, protože jednomu ňoumovi upadlo zrcadlo a jedna holka neumí napsat tátovi sama od sebe a sovu doručovatelku si do okénka ve věži nalákat telepatií. Jááj. Rádoby. Rádoby. Celé to dorazí nefungující dabing a i to vykradení Hobitína si mohli odpustit. PS: ten polonahý mlynář byl fajn a osvěžující - ale jen z dálky. Z blízka bylo všem hned jasné, že takovýhle chcípáček by pytel mouky neunesl ani 200 metrů, natož jich desítky-stovky tahat každý každičký den. Dokoukáno do konce. ()

• Natáčení probíhalo v Rožnově pod Radhoštěm, Kvačianské dolině a v lesích v okolí Lubochně. (Duoscop)
  • Ve scéně, kde komorník Vendelín (Jakub Rybárik) popisuje stromy v lese latinskými názvy, jmenuje je v pořadí: Pinus sylvestris (borovice lesní), Picea abies (smrk ztepilý) a Taxus bacata (tis červený). Stále však ukazuje na smrky, které v onom lese tvoří monokulturu. O několik scén později při kácení smrku opět jmenuje Pinus sylvestris. (Thanoris)