Režie:
Kristína HerczegováScénář:
Naďa JurkemikKamera:
Laco JanošťákHrají:
Anna Javorková, Milan Bahul, Jakub Jablonský, Kristína Spáčová, Daniel Žulčák, Jakub Rybárik, Ady Hajdu, Zuzana Bydžovská, Adela Mojžišová (více)Obsahy(1)
Výpravná koprodukční pohádka Naďi Jurkemikové a v režii Kristíny Herczegové nás zavede do krásné přírody na Slovensku a na Moravě, kde žijí prazvláštní lesní bytosti. Vládcové jedné lesní říše, královna Nabbiel a král Archivald se rozhodnou darovat svým věrným služebníkům, čarodějnici Sebele a čaroději Bendegůzovi čarovný kamínek, který dokáže spravedlivě splnit všechna přání. Sebela a Bendegůz se hned nemůžou rozhodnout, jakým způsobem kámen použijí. Zatímco Sebela má lidi ráda a ráda jim pomáhá, Bendegůz považuje lidi za sobecké a snaží se je zlomyslně pokoušet. Uzavřou spolu sázku. Pokud kamínek lidé použijí častěji k nesobeckým účelům, vyhraje Sebela. Pokud však ne, vyhraje Bendegůz. V té chvíli přijíždí na panské sídlo v malebné přírodě rozmařilý hejsek, mladý hrabě Henrich, v doprovodu své sestry Julie a komorníka Vendelína. Henrich se rozhodne získat peníze na svůj rozmařilý život nerozvážnou těžbou dřeva z lesa a lovem lesní zvěře, což by vlastně znamenalo likvidaci lesa i zvěře. Do cesty se mu postaví nejen obyvatelé lesa, ale i vesničané, vedení mlynářem Matoušem a Henrichovou sestrou Julií. Co se stane s čarovným kamínkem? Komu pomůže? Kdo vyhraje sázku? Bendegůz nebo Sebela? Dokáží lidé a lesní bytosti zachránit svůj čarovný svět plný lásky, dobra a porozumění? Jsou lidé ještě někdy ochotní myslet víc na jiné, než sami na sebe? V hlavních rolích sympatických lesních čarodějů se můžeme těšit na skvělou dvojici Zuzanu Bydžovskou a Adyho Hajdu. (Česká televize)
(více)Videa (2)
Recenze (190)
Čarokrásne malebné lesné zákutia. Akonáhle sa to presunie do dediny alebo na zámok, zábava rapídne upadá a nudné ľudské postavy tomu nepomáhajú. Snáď s výnimkou podarenej záporáckej dvojky, na ktorej je zaujímavé jednak to, že je poňatá tak trochu komicky a jednak to, že polovica z nej vlastne nie je záporácka. Príde mi to ako príjemné osvieženie v mori slovenských/českých rozprávok. Pozitívne hodnotím nielen podarené a vtipné herecké výkony ich hereckých predstaviteľov, ale i výkon strigôňa Adyho Hajdu. Naopak, u ostatných si nie som príliš istý; dosť im to sabotujú čudné postavy, ktoré hrajú (na vládcoch lesa je pozoruhodné, že sa za celý film zmôžu na vypustenie včiel a potom ešte jednu drobnosť, čudujem sa, že im lesy dávno neukradol gang miestnych drsných srniek). Škoda, že scenáristke nebolo umožnené menej sa sústrediť na nudnú zápletku o stratenom magickom kamienku a výrube lesa a viac sa sústrediť na zaujímavých lesných obyvateľov a na koexistenciu reálnych sedliakov a rozprávkových bytostí, s ktorými spolunažívajú pravdepodobne celé generácie. Podobne, ako u minuloročnej rozprávky (Vianočné želanie s Tomášom Maštalírom), i tu mi vadilo, že jedna z hlavných postáv je slepá/nemá a na konci je z tohto „vyliečená“. To ako vážne? Aký odkaz tým chcú tvorcovia dať hendikepovaným ľuďom preboha? ()
Letošní klání Česko versus Slovensko dopadlo jednoznačně pro eticky uzemněné Česko. Slováci to s touto pohádkou totiž mysleli dobře, ale skutek jaksi utek. Interiéry? Dobrý! Exteriéry? Dobrý! Ale ti herci? Ti si z celé té pohádky udělali dobrý den. Je totiž sakra znát, že se Slováci druhý rok po sobě drží fantasy motivů. Líbilo se mi, jak si decentně vyhráli s efekty. Pohádkové okolí především v lese vypadá dobře, horší je to už mezi lidmi. Nejhůř to je ale v momentě, kdy se projeví to princátko. A úplně nejhorší je, když si to všechno pustíte s českým dabingem. Vrcholem nevkusu je ten skřítek - klučík - který je nadabovaný snad třicetiletým junákem. Navíc ten ekoterorismus byl cítit snad až z měsíce...doufám, že při natáčení nedošlo k pokácení jakéhokoliv dubu, natož pak ke zlomení jakékoliv větývky. To by byl smysl tohoto filmu povýšen tam, kam ani královna radši nekouká. ()
Hrabě Henrich von Saruman a jeho přihřátý atašé si dělají zálusk na Fangornský les, prostý lid i lesní stvoření se bouří proti panské zlovůli a padouchův papá bez ohledu na uhlíkovou stopu startuje deus ex mašinu.. Exteriéry malebné a nic proti ekologickému poselství, ale co ta suchopárnost, absence smysluplné dějové linky, herecká trápení či uši trhající český dabing s předčasně mutujícím skřítkem? Být nezletilec na konferenci OSN o pohádkách, směrem k dvojici Herczegová, Jurkemik pohnutě pronesu: „Jak se opovažujete? Svými činy jste mě připravily o dětství..“ ()
Ekologie samozřejmě ano, ale ta automatická hysterie okolo kácení lesa byla úsměvná, copak lidé z vesnice stromy pro obživu nekácí, jak bylo řečeno? Jinak elfy nikdo nevykrádá, jsou to nadpřirozené bytosti, které si kdokoli použije, jak chce a že některé bytosti připomínají hobity není také žádný zločin. Mnohem horší je spousta nelogičností, mnohými zmíněné postsynchrony, dějová vata a nuda a zástup nijakých slovenských herců. Tohle byl tedy skutečný průšvih. 30%. ()
Jsou Vánoce, tak nebudu začínat s kritikou. Masky jsou dokonalé a exteriéry byly vybrané výborně. Čarodějnice Sebela a její partner jsou sympatická manželská dvojice, hraběcí dcerka Julie je hezká holka a mlynář, jehož jménem si nejsem jista (Matěj nebo Matouš - v rozplizlém ději jsem soustředění musela pracně probírat z kómatu) je sympaťák.Tím jsem pozitiva pohádky vyčerpala. Cokoliv se týká děje, motivace a psychologie postav, logiky, dialogů, humoru, akce ... stojí za houby. Z celkově špatného dabingu za speciální zmínku stojí mužný vychlastaný hlas skřítka Theodora. Potřebovalo by to celou horu kouzelného kamení, aby to aspoň trochu drželo pohromadě. Scenáristka a režisérka dokázaly svým výkonem téměř dokonale zmařit snahu všech ostatních profesí o vytvoření hezké pohádky. ()
Galerie (108)
Zajímavosti (4)
- Ve scéně, kde komorník Vendelín (Jakub Rybárik) popisuje stromy v lese latinskými názvy, jmenuje je v pořadí: Pinus sylvestris (borovice lesní), Picea abies (smrk ztepilý) a Taxus bacata (tis červený). Stále však ukazuje na smrky, které v onom lese tvoří monokulturu. O několik scén později při kácení smrku opět jmenuje Pinus sylvestris. (Thanoris)
- Titulní píseň „V tichu“ nazpívala Veronika Rabada a text složil Peter Rabada. (SONY_)
- Natáčení probíhalo v Rožnově pod Radhoštěm, Kvačianské dolině a v lesích v okolí Lubochně. (Duoscop)
Reklama