Reklama

Reklama

Jeskyně

  • Thajsko Nang Non (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Film inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v Thajsku v létě roku 2018. Dvanáctičlenný chlapecký fotbalový tým v čele s trenérem se tehdy vydal na procházku do jeskynního komplexu Tham Luang v oblasti Chiang Rai na severu země. Náhlý prudký déšť zvedl hladinu vody, která zaplavila přístupovou cestu a uvěznila všech 13 chlapců ve svých útrobách. Vysvobození se jim dostalo až po více jak dvou týdnech za pomoci početného týmu zkušených potápěčů a záchranářů z různých koutů světa. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (13)

angel74 

všechny recenze uživatele

Jde spíše o dokument než o dobrodružné akční drama, jak je zde nepřesně uvedeno. Snímek postrádá emoce, chybí dokonce i napětí, z čehož pak plyne, že je celá událost podána dost nezáživnou formou. O záchranné akci, kterou má většina z nás ještě v živé paměti, toho bohužel Tom Waller mnoho nového neprozrazuje. (50%) ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Skutočná udalosť, ktorú som len nedávno videl v médiách, len nedávno som ju ako tak prežíval a celé to bolo v telke prezentované dramatickejšie, ako je tento film. A tu niečo nehrá. Nie je asi dobré, keď večerné správy prinesú z tej situácie viac vzruchu ako samotný film, ktorý má danú takmer tragédiu dopodrobna priblížiť. ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Záchrana malých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopené jeskyně sledoval s napětím v roce 2018 celý svět včetně mne - čekal jsem, že stejně napínavá bude i filmová rekonstrukce, ale bohužel smůla. Neskutečně zkratkovité, nepřehledné a nedokáže to diváka emočně pohltit, působí to jako zfilmovaná kniha, kde se natočí jen scény nadpisu - klíčové události ztracení dětí, jejich objevení atd jsou jen jako výkřiky místo aby se filmově vypiplaly na několik minut od napětí, gradace po vrchol. Žádná postava není vůbec vykreslena, aby ji člověk fandil ( zpětně si nevybavím ani jednu tvář malého fotbalisty ) a těch postav a dějů se tam autoři snažili nacpat moc. Film trochu začne fungovat v polovině, když začnou ty kluky vytahovat ( ikdyž je zase najednou ukázaný rovnou, že vytáhli druhého aniž bych si všiml, že vůbec akce začala ) a ve výsledku je to jen kvalitní hraný dokument, který je unikátní tím, že režisér do mnoha rolí obsadil skutečné účastníky, aby zahráli sami sebe ( teda vlastně to není unikátní, když to udělal už Eastwood v Paříž 15:17. Takový velký potenciál..... o to víc se těším na minisérii od Netflixu, který má na to exkluzivně zaplacenou spolupráci přímo s těmi kluky a trenérem zprostředkovanou Thajskou vládou. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Waller sa asi zhliadol v rekonštrukčnom doku štýle Paula Greengrassa, avšak aj tak je jeho film skôr nepodareným scenáristickým experimentom. Dôvodom prečo nie je Jaskyňa dobrý film, je ten, že sa absolútne nevenuje postavám, o ktoré ide v prvom rade. Nespoznávame ani jedného futbalistu, ani ich rodiny. Film sa tak zameriava špeciálne iba na akciu a konkrétne jedného írskeho potápača, prečo tak ale činí, je mi záhadou. Navyše je ťažké sa orientovať, kde sa nachádzame a kam potápači idú, číslovanie "chamber 1, 2 atď. si myslím vec príliš nesprehľadňuje. Jaskyňu nakoniec aspoň na priemer vytiahne posledných 20 minút. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Nějak se na tuto událost nepamatuji, přibližně ve stejné době jsem sledoval marnou snahu o záchranu tříletého chlapce, který spadl do vrtu poblíž Málagy. Ano, film měl dokumentární formu, ale nechybělo mu to hlavní - napětí, až do konce jsem se obával, že bude konec tragický - třeba pro toho sympatického a skromného irského potápěče. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (8)

  • Originální název snímku Nang Non odkazuje na thajskou legendu, ve které se stejnojmenná princezna zamiluje do obyčejného chlapce. Utečou a ukryjí se v jeskyni, ale mladík je chycen a zabit. Nešťastná princezna si sáhne na život a její krev se stane vodou, která zaplavuje jeskyni. Po celou dobu mise se před jeskyní za chlapce a jejich rodiny modlilo množství místních. (MatyM)
  • „Záleželo mi na tom, abych divákům to, co se stalo, předložil jako svědectví z první ruky. Jako režisér totiž vůči nim máte zodpovědnost. Musíte pečlivě vybrat, jaké informace jim nabídnete, protože si pak podle nich budou celý příběh pamatovat. Proto jsem se rozhodl do filmu obsadit skutečné jeskyní potápěče, kteří v Tcham Luangu zasahovali, do rolí sebe samotných,“ řekl režisér a scenárista filmu Tom Waller. (SONY_)
  • Thajská vláda sice vznik filmu nezakázala, ale ani nekvitovala – štábu např. zakázala přístup k chlapcům a jejich rodinám, jako zdroj ke scénářím tak musely posloužit zprávy z druhé ruky.  Zájem o natáčení projevilo mnoho tvůrců, díky thajské národnosti však Waller nemusel čekat na povolení a mohl se rovnou pustit do práce. (MatyM)

Reklama

Reklama