Karel

• Slovensko Karel
Trailer 1

Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové... Dlouho očekávaný dokument, který režisérka Olga Špátová natáčela v průběhu celého jednoho roku, nabízí divákům nevšední pohled do soukromí národem milovaného zpěváka. Mistr pustil kameru skutečně neobvykle blízko. Díky tomu s ním můžeme sdílet jak okamžiky radostné, ať už spjaté s profesí či s rodinným životem, tak chvíle plné bolesti a vědomí blížícího se konce. Přestože to pro něj i přes jeho vrcholnou profesionalitu jistě nebylo snadné, přistupoval k natáčení s pokorou. O realizaci sám řekl: „Olga má velký dar natáčet se svým úzkým týmem tak, že jsme se častokrát nechali unést spontánní atmosférou a přirozeně jsme ji pustili do našeho soukromí, díky čemuž jsem se rozpovídal o tématech poměrně důvěrných. Se svým manželem, kameramanem Janem Malířem, se tak vlastně stali součástí naší rodiny. (Česká televize)

Trailer 1

Fr

„A PROTO HO MAJ LIDI DODNES RÁDI…“   Rodina Karlovi, Karel rodině. A nejvěrnějším fanouškům. Nejde o žádný bilancování, ale o poslední měsíce jeho života s malými ohlednutími na největší životní milníky. Taky je potřeba (do)vysvětlit kontroverzní události, aby mohl s klidem… Doufám, že jednou někdo projede všechny Goťákovi dokumenty a filmy, aby z nich poskládal „mistrovi“  opravdovou (filmovou) poctu.     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Prvního října vždycky doma zapalujeme svíčku. 2.) Nedočkal jsem se Karla na „Benátský“ v Liberci.  ///   ()

Tosim

Olga Malířová Špátová si u Karla bohužel nevzpomněla, jak točili její rodiče, ani na své nejlepší práce (Jednou skautem - navždy skautem, Oko nad Prahou) a natočila typický bilanční dokument o Čechovi, o kterém všichni Češi a hlavně Češky téměř všechno ví. A co neví, to jim bohužel Gott, zde ani jinde už nikdy neřekne. Mám k našemu "věčnému" zlatému slavíkovi dost ambivalentní vztah - neupírám mu jeho geniální pěvecké nadání, na druhou stranu, nejpozději od začátku 80. let jel z hlediska hudby na setrvačník a hlavně zpíval vždy a za každého režimu, což dává jeho kariéře logický i štiplavý ráz. Takže - nic nového jsme se nedozvěděli a odpočívejte v pokoji, pane. ()

Gemini

Jeden z těch filmů (ano, jistě, je to dokument...), o nichž se dá říct, že jsou dvě a půl hodiny krátké. Režisérka věnovala práci na něm mnoho času a dostala se Karlu Gottovi velmi blízko. A vystavěla Mistrovi velmi důstojný pomník - možná až příliš. Kontroverze nehledejte, Anticharta a vůbec věci týkající se budování hvězdné kariéry za minulého režimu jsou brány velmi zlehka, Gottova záliba v konspiračních teoriích není vůbec zmíněna, ale jako portrét starého otce rodiny, který ví, že konec se blíží, a umělce cele oddaného jeho fanouškům, je Karel vynikající. Jímavý, řemeslně skvěle zpracovaný... jen to zkrátka není výpověď o osobnosti Karla Gotta v celém jejím "historickém" kontextu. K tomu si můžete přečíst knihu Pavla Klusáka, kterou paní Ivana rozhodně neautorizovala:) Když už jsem ji zmínil, nejde neříci, že ať si o Ivaně Gottové myslíte cokoliv, dokument ji zachycuje ve velmi těžké životní etapě, a i když nevyhnutelně česká mysl zabíhá k vidině bohaté pozůstalosti, nejde zpochybnit, že svému muži byla oporou - a že jeho odkaz bude bránit jako lvice nejen ze zištných důvodů. Jako film rozhodně Karel patří "do červeného", ale když jsem dal 70% i Mekymu, byla by tady vyšší známka poněkud nepatřičná. 70% ()

ORIN

Nic nového pod sluncem. Zarazilo mě, jak vyprázdněný ten film je. Dokument o hvězdném statusu estrádního baviče posilující hvězdný status. Cokoliv zajímavého a vůči Gottovi kritického se jen letmo naznačí pár větami a jde se od toho. A tak jedinou zajímavou věcí je vyrovnání se člověka tváří tvář vlastní smrtelnosti a rychle se blížícímu konci. Gott měl svůj mediální obraz téměř vždy pevně pod kontrolou a dokument o něm tento fakt jen posiluje. Ostatně, mohlo to dopadnout jinak? ()

Djoker

Špátová dostala unikátní šanci točit poslední měsíce života vážně nemocného starce, takže těžko někdo mohl očekávat agresivní konfrontaci s jeho diskutabilní minulostí. Gott prožil turbulentní život a do dvou hodin se tedy vešly pouze nejzásadnější okamžiky s občasnou glosou. Prakticky celou dobu navíc hrají jeho největší hity, při kterých si každý divák uvědomí, že tady po jeho odchodu zůstala velká mezera. Manželka se ve své roli až moc snažila zalíbit. Sympatie davů nevybojovala, ale její počínání je pochopitelné. Roky se na Gottovou chystal bulvární lynč, ovšem Mistrova aura je tak velká, že ho nikdo neměl odvahu zrealizovat. ()

• První oficiální trailer k filmu byl zveřejněn 14. července 2020, v den, kdy by Gott slavil své 81. narozeniny. (Zdroj Wikipedia.cz)
  • Natáčení začalo 22. října 2018. (fanda124)
  • První střih měl přes 7 hodin. (SONY_)

Související novinky

Kina v Česku znovu zavírají

Kina v Česku znovu zavírají

08.10.2020

Očekáváné vyhlášení je tady. Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že počínaje pondělkem 12.10. dojde minimálně na 14 dní k omezení veškerých volnočasových aktivit, čehož se logicky dotýkají…

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

14.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu…