Karel

Karel

Dokumentární

Česko, 2020, 133 min

Karel Gott

Karel je dobrej film v obou rovinách, který má. Ta první je jasná. Rok 2019 a vědomí, že 'he dies at the end' dělá samo z každý scény instantní zádomráz. Špátová má navíc regulérní cit pro zachycení každodennosti. A hrozně tomu pomáhá sám Gott svým vtipem. SRSLY. Tolik potenciálních hlášek na zlidovění nebylo v českým filmu dobrejch dvacet let. 🙏 Oceňuju ale, že je dobrá i ta druhá rovina. Ta životopisná. Neotravuje, dobře vrství záběry, který nejsou děsně profláklý, a navzdory miliardě už natočenejch televizních gottofilmů působí svěže a neuondaně.(30.9.2020)

nehodnotim Karla. hodnotim film, ktery nevi zda byt dokumentem nebo romantickym slintem. trochu mam pocit ze byl zamerne natocen na city. bohuzel.(14.10.2020)

Když před rokem zemřel Karel Gott, jako kdyby se uzavřela jedna velká kapitola historie české populární kultury. Mistrovo jméno znali jeho vrstevníci, lidé středního věku i malé děti. Najednou nebyl, a i když jsem se nepovažovala za jeho fanynku, nezažila jsem žádný jeho koncert (zpětně toho lituji) a při vyhlašování Českých slavíků (když ještě tahle anketa za něco stála) jsem pravidelně kroutila hlavou nad jeho dalším vítězstvím, bylo mi z jeho odchodu smutno. Tento celovečerní dokument je určen lidem, kteří měli ke Karlově tvorbě kladný nebo alespoň neutrální vztah. Lidem, kteří se orientují v základních vazbách českého šoubyznysu a kterým nejsou cizí další jména naší populární hudby. V neposlední řadě je tento film určen těm, kterým nevadí pohled na smrtelně nemocného člověka a na jeho nemocniční léčbu. Tvůrce totiž oslovil sám Karel se svou ženou již v době, kdy věděl, že z dalšího boje s nemocí už vítězně nevyjde. Režisérka tak dostala možnost stát se v podstatě dalším členem Karlovy rodiny a myslím, že výsledné dílo svůj účel splnilo. Vypráví o posledním období Karlova života a s pomocí výpovědí jeho bývalých spolupracovníků (zejména rozhovory s Ladislavem Štaidlem byly velmi poučné a zábavné) ukazuje Karla tak, jak ho všichni známe. Jako gentlemana, který nadevše miluje svou rodinu, a jako profesionála, který i v nejhorších stádiích své nemoci odmítal zklamat fanoušky. Ano, film je rozhodně přehnaně dlouhý. Samotný závěr a záběry ze státního pohřbu mohly být vyřešeny lépe. Přesto si myslím, že se jedná o velmi důstojné rozloučení, které si zaslouží velké plátno.(27.9.2020)

• - První oficiální trailer k filmu byl zveřejněn 14. července 2020, v den, kdy by Gott slavil své 81. narozeniny. (Zdroj: Wikipedia.cz)

• - Olga má velký dar natáčet se svým úzkým týmem tak, že jsme se častokrát nechali unést spontánní atmosférou a přirozeně jsme ji vpustili do našeho soukromí, díky čemuž jsem se rozpovídal o tématech poměrně důvěrných. Se svým manželem, kameramanem Janem Malířem, se tak vlastně stali součástí naší rodiny,“ řekl sám Karel Gott. (SONY_)

• - Natáčení začalo 22. října 2018. (fanda124)