Útěk z Pretorie

• Velká Británie Escape from Pretoria (více)
Trailer 2

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

Trailer 2

silentname

"Escape From Pretoria" sa ukázalo ako veľmi dobre spracovanou drámou podľa skutočne udalosti. Som rád, že Daniel Radcliffe pokračuje vo svojej hereckej kariére s (väčšinou) celkom dobrými filmami a tento v tom smere pokračuje. V prvom rade to podáva veľmi zaujímavý príbeh podľa skutočnej udalosti. Je maximálne fascinujúce sledovať našich hrdinov v tom ako pomaly ale isto dávajú dokopy plán úteku a najmä tak úžasne kreatívnym spôsobom, že som z toho sám ostal fascinovaný. Žiadne podkopávanie sa pod múrom, ani nič podobné. Ale urobiť si v dielni vlastné kľúče, ktorými odomkneme cely a všetky dvere a prejdeme von na slobodu. Mimochodom, to nie je spoiler, lebo stačí sa pozrieť čo drží Daniel Radcliffe v ruke na filmovom plagáte. Je tu dobre povedané, že nepotrebujeme vedieť všetko. Stačí vedieť len niečo, čo dokážeme dostatočne využiť a potom s tým ísť naplno dopredu. A tento film to spĺňa do bodky. Osobne by som možno uvítal vo filme trošku viac nejakej sily. Sme vo väzení. A hoci to má svoje silné momentky, tak dokopy za celú dobu neuvidíme asi ani jednu nejakú silnejšiu momentku. Film je spracovaný dosť safe. Na druhú stranu je ale pravda, že pri niektorých scénkach som zatajil dych a vydýchol si až keď naši hrdinovia zvládli ďalšiu prekážku. Výber hercov je podľa mňa tiež dobrý a film má dobrú atmosféru. Sústredí sa na útek a v tomto smere funguje veľmi dobre. A určite stojí aj za vašu pozornosť. Hodnotenie: B+ ()

Maynard.

Aj karamba, tak tohle se hodně povedlo! Nenech se odlákat jen 70%, tohle je fakt pecka. Kdo má rád vězeňský filmy, tak tohle rozhodně doporučám. Celej film je natočenej tak jako detailně a přesně o tom je celej ten escape. Harry ukázal, že umí hrát, ale i tak mu bude ještě dlouho trvat, než si smaže nálepku Harryho :o). Jako šikovnej a důmyslnej klíčník se ovšem osvědčil. Líbilo se mi, že nám bylo ukázáno i za co tihle dva kluci seděli. Držel sem jim palce od začátku do konce. Jediný, co mi trochu chybělo byly (jako v Shawshanku) - "sestřičky" :o)) ()

Tosi

Zajímavý příběh s docela jednoduchým vyprávěním, jelikož tvůrci věřili, že podle názvu divák rychle pochopí, o čem film bude. Zajímat bude hlavně ty diváky, kteří rádi kutí jakoby nenápadné věci a pak je pečlivě schovávají. Zarostlej Harry Potter hraje opět dobře, navíc mě překvapil že umí vyrábět dřevěné klíče a kdyby nebyl film dle skutečnýho příběhu, nevěřil bych. ()

Wacoslav1

Nečekaně velice slušnej kousek a nutno uznat, že Radcliffe od tý doby co už nekouzlí a nešaškuje v Harry Potratovi, tak šel do sebe a začal točit celkem dobrý filmy. Tohle opravdu připomene do jistý míry Clintův útěk z Alcatrazu a v tomhle zpracování a velmi solidním tempu není moc příležitost se nudit.75% ()

Morholt

Samotný příběh je především o plánování, což je síla i slabina zároveň. Plusem je, že Annan cestu ke svobodě pojal detailně a i přesto, že postupuje pomalu, je celá anabáze dostatečně zábavná, ačkoliv nudným místům se nevyhne. Mínusem je, že díky výše zmíněnému člověk narazí na spoustu pitomostí, které se nedají přehlédnout a navozují otázku, jak to ve skutečnosti opravdu bylo. Moc bych nedal za to, že na verbalově teorii je něco pravdy. Nicméně sám útěk měl něco do sebe a Radcliffe a spol to odehráli slušně. Sice si myslím, že pokud by se nejednalo o aktivisty bojující za práva černochů, neštěkl by tomhle útěku ani pes, ale dá se na to koukat a o tom to je. 65% ()

• Při opuštění cely se Tim (Daniel Radcliff) a Leonard (Mark Leonard Winter) schovají do kumbálu pod schody. Po jeho opuštění zůstanou dveře pootevřené. V dalším záběru jsou ale zavřené a v dalším zase pootevřené. (Duoscop)
  • Film je založen na skutečném příběhu. (Rominator)
  • Natáčanie filmu bolo naplánované k 40. výročiu spomínaného reálneho úteku z juhoafrického väzenia. (MikaelSVK)