Reklama

Reklama

Útěk z Pretorie

  • Velká Británie Escape from Pretoria (více)
Trailer 2

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (120)

misterz 

všechny recenze uživatele

Človek sa niekedy nestačí čudovať, kam až siaha ľudská vynaliezavosť. Film, kde hrajú prvé husle kľúče do každých dverí. Dramaticky to nebolo zle spracované, aj keď by som privítal viac vypätejších momentov, ktoré by na diváka dýchli niečím, čo by si pamätal trochu dlhšie ako len jeden deň. Ani herci neboli zle vybraní, bolo zaujímavé pozerať na bradatého Harryho Pottera v tesilákoch. Celkovo spokojnosť, lepší priemer. 65/100 ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Hery Potrat a vězeň z Apartejdu je pohádkou o třech negromilných sluníčkářích a jejich dramatickém útěku ze Svrabu do Bradavic za pomocí kouzelných klíčů, slepených z párátek a hoven, které dokáží otevřít půltunové ocelové dveře s masivním dozičákem rychleji, než byste řekli „Carpe rectum“. A některé dokonce přilepené žvýkačkou na konci násady koštěte na famfrpál. Slizký Danek, mimochodem přeqapivě slušně hrající, tu představuje magický CNC obráběč, co z metru a půl dokáže letmým pohledem ve 3D naskenovat celý svazek klíčů na opasku dozorce, načež je precizně vyřezat do nezlomitelné překližky, dokonce rozebíratelné na tři části, aby si je při rutinních prohlídkách cel mohl strkat do análu a moc to nebolelo. Trochu to připomínalo bajku o neposqrněném komunistickém teroristovi a rasově nediskriminačním vrahovi Mandelovi, a tak, jak to bylo vizuálně podáno, dost podezřívám Dženkinse z andrznování s tím, že ve skutečnosti prostě přeblafnul toho oslizlého ovarovitého dozorce, a ten jim pak zamilován za odměnu prostě otevřel normálním festovním ocelovým klíčem. Chápu to, kdyby pak napsal, jak se dobrodružně vykouřil z Pretorie, asi by se takovému homopiárku čtenáři kapku hihňali. Nicméně je to dostatečně zábavné, solidně zdramatizované a vlastní útěk je až nehtohryzný, což mi vypnulo indikátor do pekla volajících nehorázných pičovin a přinutilo mě hodnotit vcelku kladně. ()

Reklama

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Nečekaně velice slušnej kousek a nutno uznat, že Radcliffe od tý doby co už nekouzlí a nešaškuje v Harry Potratovi, tak šel do sebe a začal točit celkem dobrý filmy. Tohle opravdu připomene do jistý míry Clintův útěk z Alcatrazu a v tomhle zpracování a velmi solidním tempu není moc příležitost se nudit.75% ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Musím sa opakovať po priateľovi Big Bearovi, no ani mne D. Redcliffe nikdy ako herec nesedel a asi ani nebude, dokonca som nevidel ani jeho svetoznáme "Potterovky"(okrem dvoch). Nikdy ma to skutočne nechytilo. Rovnako však musím uznať, že si ako herec vyberá zaujímavé filmy, dokonca má popri nich aj šťastie na zručných režisérov, takže akceptujem a rešpektujem ho. Útek z Pretórie je určite divácky atraktívny film, túžba po slobode je zakódovaná v každom z nás. Shawshank to síce nie je, ale určite si naň pri sledovaní spomeniete. Prostredie, atmosféra i herecká stránka, to všetko slušne klape a nájde sa aj zopár napínavých momentov. K odvahe je potrebná i poriadna dávka šťastia. Klúč sa mohol kedykoľvek zlomiť a ostať v zámku poriadne zakliesnený a to by bol koniec ich snahe. Dalo sa to natočiť lepšie? To sa dá vždy, ale i tak pekné štyri hviezdy. 80%. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Zeď je šest metrů vysoká. Žiletkový ostnatý drát by se jim zaryl hluboko pod kůži. Světlomety pokrývají každý centimetr dvora. Všechny tunely v okolí je dovedou jen zpátky do vězení. Jediné, po čem strážní s puškami touží, je udělat z nich cedník. Tohle nejsou úplně zářivé vyhlídky. Přesto se dvojice kamarádů pokusí podle skutečných událostí o útěk z jihoafrického vězení. Vyrůstání v apartheidu, který byl v zemi oficiální politikou až do roku 1994, znamenalo segregaci lidí podle barvy kůže. A to se hochům nelíbilo, což dávali hlasitě najevo. Dostali 8 a 12 let. Vyčkávání, ladění drobností, promýšlení postupných kroků, přeskupování detailů. Holt útěk se musí pečlivě naplánovat. Ač bych nějakou scénu vypustil, celkově to má jedno obrovské plus: napětí. Řada scén je jím doslova prošpikovaná. Další v pořadí jsou pak herci, kteří jsou moc fajn. Znovu opakuju, že Daniel Radcliffe to má asi jak Elijah Wood. Oba jsou navždy spjatí s jednou až hystericky populární postavou, oba si pečlivě vybírají, do čeho půjdou. Frodo Wood šokoval Maniakem coby šmírák v zaplivaném městě skalpující své oběti. Radcliffe si vyzkoušel horory a evidentně točí to, co ho baví. A ani tady výběrem nezklamal. Solidní tři hvězdy. PS: Od strážného, který vypadal jak démonický Kevin Bacon ze Spáčů, bych čekal něco víc. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (7)

  • Při opuštění cely se Tim (Daniel Radcliff) a Leonard (Mark Leonard Winter) schovají do kumbálu pod schody. Po jeho opuštění zůstanou dveře pootevřené. V dalším záběru jsou ale zavřené a v dalším zase pootevřené. (Duoscop)
  • Dláto ve filmu použité při útěku je dláto použité při skutečném útěku. Tim Jenkin si ho nechal jako upomínku na den útěku a při natáčení jej poskytl produkci. (vojacekr)
  • Ve vězení Pretoria si odpykává trest také podnikatel Radovan Krejčíř, který byl v únoru roku 2016 v JAR odsouzen k 35 letům vězení. (vojacekr)

Reklama

Reklama