The Big Combo (festivalový název)

• Česko

Velká kombinace

(festivalový název)

The Big Combo

Film-Noir / Krimi / Drama

USA, 1955, 89 min

Detektív Leonard Diamond,výstižné priezvisko,ktoré z neho robí tvrdého chlapíka ako známy najtvrdší prírodný nerast alebo najtvrdšia látka vôbec-diamant,nekompromisný zástanca práva,proti ktorému stojí úhlavný nepriateľ p.Brown,ktorého charakteristika je pravým antonymom Diamonda,čiže Gangster Versus Detektív: Kto z koho? Výborné nasnímaný začiatok s príťažlivou blondínou Susan,ktorá by sa rada odbremenila spod pazúrov dravca Browna,ktorý má z nej pokusného králika,ktorý tak tancuje ako on píska,nervy proste v kýbli... Čím viac sa detektív zavesí na Browna,tým viac sa ho budú snažiť zlikvidovať v prestížnom spracovaní kamery pomocou vynikajúcej atmosféry,ktorá po celý čas nestráca tempo,niečo,čo sa vidí málokedy? Jednoducho vysvetlené: chlapíka,ktorého chcú zničiť,istý čas ho mučia,neoblomný to človek,ktorého metóda sa nezastaví pred nikým a pred ničím,tak bad boys to budú mať ťažké... Ale nie je to len medzi týmito dvoma pánmi-rivalmi,do cesty sa pripletú ďalšie podstatné skutočnosti,ktoré zlepšia dianie,ktoré privádzajú na scénu ďalšie postavy,ktoré perfektne vyplňujú čas.(26.4.2014)

Masaker! Teda tak vyborny film noir som uz dlho nevidel, vsetky noirove atributy /nasvietenie scen, cynicke dialogy, nadherna kamera, temne charaktery postav + uz oficialnym distributom zmienene prvky ako mlzny opar, blikajuce neony atd/ su tuna krasne nasnimane a natocene. Reziser Joseph. H. Lewis /Gun Crazy 1950, Invisible Ghost 1941/ natocil kazdu jednu scenu doslova s laskou a prepracovane. Dej sice absentuje, ale vynahradzaju to vyborni herci ako Cornel Wilde /The Naked prey 1966, Two Flags West 1950/, slusny Richard Conte /polizzioteschi Tony Arzenta 1973, Kmotr 1972/, skvela Helen Walker /Call northside 777/ a videl som aj Lee Van Cleefa /Utek z new Yorku, Pro par dolaru Navic, Jak byl dobyt zapad/. Hudba maximalne na urovni, atmosfera tiez, pradiem od spokojnosti : 80 %(6.9.2016)

V hlavní roli: Tma . :) Kdyby Caravaggio byl filmař, tenhle film by byl jeho.. Jinak jsem tak trochu doufal, že zdejší komentáře zmiňující se o "nejtemnějším" noir filmu mají na mysli děj. Takže jsem tak trochu zklamán.Film, který se drsně prochází hodinu a půl slejvákem, aby na posledních pět minut vytáhl deštník je pro mě teda ta pravá nula...(23.9.2013)

„First is first and second is nobody!“ Film noir jak má být. Skvělá kamera mistra Johna Altona, vynikající dialogy (Leonard Diamond: She's under arrest, Mr. Brown. - Mr. Brown: What's the charge? - Leonard Diamond: Homicide. - Mr. Brown: That's ridiculous, she wouldn't kill a fly. - Leonard Diamond: She tried to kill herself - Mr. Brown: Is that a crime? - Leonard Diamond: It happens to be against two laws: God's and Man's. I'm booking her under the second), neodolatelná femme fatale a temná atmosféra. Když k tomu připočteme, že tento film předběhl svou dobu, tak to je určitě za 4 hvězdičky. Zklamal pouze trochu slabý děj.(1.5.2011)

Jedna významnější stará gangsterka, viděl jsem i názor, že "greatest film noir of the 50’s", vyniká především Altonovou prací se stylem, kamerou a stínohrou, než pak tím vším zbyvajícím. Příběh mi přišel nevýrazný až děravý, slabší i co se týče obsazení (snad s výjimkou samolibého záporáka Browna - R. Conte), do role posedlého detektiva bych rozhodně bral větší charisma. Takže asi pecka pro fajnšmejkry, já od Lewise beru radši GUN CRAZY a RETREAT HELL.(19.9.2018)