Vzestup Osmanské říše (TV seriál)

• Turecko

Rise of Empires: Ottoman

Rise of Empires: Ottoman

Ottoman Rising

(pracovní název)

Dokumentární / Historický / Drama

Turecko / USA, 2020, 4 h 32 min (Minutáž: 45–47 min)

Na Netflix překvapivě věrná a přitom dobře koukatelná rekonstrukce jednoho z nejfascinovanějšího obléhání v historii. A stejně překvapivě se tu ani tolik nenadržuje Osmanům či-li Turkům, jak jsem na turecký počin očekával. Do samotné rekonstrukce jsou přidány odlehčené vsuvky klasických eggheads, kteří vše dobře zasazují do kontextu a vůbec neubírají na svižnosti celého počinu.(22.2.2021)

Teda, ne že bych byl nějaký obdivovatel Turků, nebo snad (nedej Bože!) muslimů, ale tohle bylo natočené opravdu hodně poutavě. Spíše než dokument mi to připomínalo plnohodnotný dobrodružný seriál, historici do něj kafrali jen zřídka a nijak mi tam nepřekáželi. Byl jsem zvědavý, kam až pokročila turecká kinematografie za posledních 30-40 let, od dob tzv. "tureckých" hvězdných válek (ty vážně existují, schválně si je najděte na youtube, nic horšího ani směšnějšího už snad na světě neexistuje, viz krátká, ale výživná medojedova video recenze). A pokročila vážně dost daleko, na to, že to režíroval Turek a hráli tam taky samí Turci. Škoda jen, že se autoři kromě samotného dobývání nezaobírali taky trochu těmi motivy (každý díl začínal proslovem o tom, že aby nějaké impérium vzniklo, musí jiné zaniknout a blabalbla) a hlavně následky. Seriál totiž končí úsměvem a pomrknutím hlavní postavy sultána do kamery (no sympaťák jak kráva, fakt, nekecám!) jako kdyby nám tím vzkazoval "Tak, a teď je řada na vás, vy nevěřící psi!", a o tom, co se dělo po dobytí, už taktně mlčí. Ano, mluvím o těch tisících popravených byzantských vojácích a domnělých zrádcích z řad prostých obyvatel, kteří měli smůlu, že tu dvouměsíční dovolenou během nekonečné kanonády a neustále se opakujících nájezdech na hradby přežili. Jelikož město odmítlo podmínky kapitulace, a jaksi se odmítlo vzdát předem, tak následná krvavá jatka na bezbranných, po pádu města, dost možná do té doby ani neměla obdoby. Zarazil je až samotný sultán a samozvaný nový římský císař, poté, co se mu z toho jemu samotnému zvedl kufr. Myslím, že tady někde by mohla mít prapůvod věta o krvavých řekách. Ale jinak, z odstupu, po režijní i kamerové stránce to nemělo chybu. 80%.(10.2.2020)

Hned na úvod je potřeba říci, že na to, že se jedná o historické dokudrama, je přes veškerou snahu vyznění mírně tendenční, ale musím dodat, že mne tento fakt při sledování nijak zvlášť nerušil. Vzhledem ke svému žánru jde totiž o počin více než bohatýrsky pojatý a nebýt několika digitálních davových scén, byla by vizuální stránka bezchybná. Jediné, co proto kazí veskrze pozitivní dojem, je přestřelená stopáž, která především v prostřední třetině nemá příliš co vyprávět a neustálé přechytračování a zbytné odbočky mezi prostý lid a sluhy nezabaví. Myslím, že kdyby se tvůrci omezili na nějaké tři či čtyři díly a neposlali ve finále samotného sultána do první linie, byl by výsledek údernější a napínavější, ač stejně všichni vědí, jaký byl výsledek.(17.2.2021)

Jako trošku jsem se bál jako natočí Turek docudrama o pádu Konstantinopole, ale kupodivu to bylo pěkný - sice vystřihli na konci tři dny plenění a pořád tak nějak zapomínali na to čtvrtou krusádu, ale nemělo to ten odpudivý lživý propagando patos jako ruské filmy o druhé světové. Za mě fakt překvapení a i šok, že parta Netlfix kebabářů si natočí vizuálně hezčí a poutavější hraný dokument, než o čtvrt roku dříve "hlavní" Netflix hypovanýho Witchera, který vedle Osmanů vypadá ještě víc laciněji a špatně. :((11.2.2020)

Další Netflixovská adaptace na hraný dokument. Impérium Romanum očividně neslavilo takový úspěch, jaký si tvůrci z Netflixu přáli a tak vzali úplně stejnou konstrukci a naroubovali ji na Osmanskou říši. Nutno dodat, že turecká verze je mnohem výpravnější a libiveji natočená. Očividně Turek byl ochotný přitlačit větší prachy a je to znát. Navíc točit na rozlehlých pláních a v Konstantinopoli (Istanbul) 15tého století, není tak animačně náročné (drahé), jako snažit se imitovat starověký Řím a jeho svět. Celkově tak série působí mnohem serióznějším a po vizuální stránce věrohodnějším dojem. To že Muhamed vypadá jako norský dřevorubec beru jako úlitbu evropskému publiku. Celkově tak musím tuto tureckou adaptaci na, pro Evropany, nechvalně slavnou éru zhodnotit jako celkem zdařilý počin i když i zde je dost historických nepřesností. Ostatně stačí si uvědomit fakt, že ona mocně proklamovaná Byzantská říše je v časech onoho, tak neohroženého tureckého útoku, vlastně jen Městským státem, jehož říše a moc defakto končila hradbami města samého a jako taková čekala už pěknou řádku let na ránu z milosti. Takže celé to velkolepé turecké pojetí v tomto kontextu působí úsměvně ale tak proč se nepobavit tak hezky natočenou výpravnou pohádkou, já jsem pro! ***. *IDEOLOGICKÉ ZAMĚŘENÍ: 4/10 MÍRA ZÁVADOVOSTI: 3/10 viz profil(3.1.2021)

• - Filmovalo sa v tureckej metropole Istanbul a priľahlom okolí. (MikaelSVK)