Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

JohnZ87

Velice komplexní, výstižný a odvážný dokument, který se nebojí tnout do živého. Všechno souvisí se vším a řada věcí zasazená do širšího kontextu dává rázem větší smysl a odhaluje další skryté souvislosti. Možná se vám potvrdí to, co stejně tušíte, ale moc se o tom nemluví a když, tak jen jako o konspirační teorii... 90% ()

Cooller

ty rekonstrukčni sceny jsem vubec nepobral, začiná mě skutečně unavovat, jak z každý strany se mi snaží někdo nějak naznačit, že jsem uplně blbej a k pochopení potřebuju co nejvic blikajicich obrazku a barviček, nehledě na to že mluví o relevantním tematu, bohužel jsme zdegenerovaní a drtivá většina lidskeho pokoleni online, si do teď neumí stahnout ani adblock, tak co k tomu dodat? Nic, sám socialni sitě nevyuživam už dobrých par let a v ničem mi to neschazi, člověk si spiš utřidi to na čem mu skutečně sejde a přitěž odpadne sama ()

dacek

Určitě bych doporučil všem, kteří nemají představu, jak personalizované reklamy a zprávy fungují a pro lidi, kteří jsou nevědomky zavření ve vlastní bublině. I pro ostatní stále kvalitní a poměrně ucelený pohled na věc. ()

Hank

Nic nového a převratného jsem se nedozvěděli.Podané velmi přístupnou dramatickou formou s hranými vsuvkami, tak aby to pochopil opravdu ale opravdu každý... Čím více takových počinů, tím lépe. Jenom forma by mohla být příště více do hloubky. ()

mikki089

Nedá se říct. že je to dokument o něčem, o čem jsme nevěděli již předtím. I tak je to podáno poutavě a edukativně. Oceňuji, že do dokumentu byl vložen i menší příběh, který to obohatil. ()

Pochtli

Pro zdravé paranoiky nic nového, dosud naivní uživatelé ať si přihodí hvězdičku k hodnocení za podnětné informace. ()

RigorMortis

Dokument nepriniesol nič nové, podľa mňa je ale dobré, že vznikol - môže otvoriť oči predovšetkým tým, ktorí zdieľajú na sociálnej sieti každú sekundu svojho života a trávia online neporovnateľne viac času, než offline. Bežte niekedy von a spočítajte tých zombíkov s mobilmi v rukách a pohľadom prilepeným na obrazovku. Vadila mi však jednostrannosť. Sociálne siete síce majú nevýhody, majú však aj výhody ak s nimi človek vie pracovať. ()

jayman

Prehajpovaný kúsok, ktorému by svedčil formát 20 minútového videa na youtube. Po užitočnom úvode to zároveň naberie aj vďaka inscenovaným pasážam hrozne propagandistickú atmosféru, a poviem to ešte raz: tie hrané zábery sú totálny prepal. Prvých 20 a posledné 3 minúty, inak bieda. ()

Zvahlav

Film nevykutal z podvědomí společenských neuróz nic nového. Jednotlivé problémy manipulativní technologie zato spájí do uceleného, poněkud apokalyptického narativu (now or never!). Takový narativ režisér utváří pomocí samotných architektů tohoto systému - (stále) mluvících hlav se sexy CíVíčkem, které dříve trochu naivně a trochu bezohledně třímaly "volant dějin", a proto se nyní vydaly na cestu veřejného pokání (vydaly se ale znovu autem za zvuku fanfár, nikoli pěšky jako chudí poutníci). Už od prvních obrazů film působí jako generický dokument amerického střihu a v podstatě tak i pokračuje. Mluvící masky, jednoznačný narativ, insidery doplňují obligátně dva poněkud bizarní odborníci. Paradoxem filmu je, že využívá právě těch mechanismů, před kterými varuje (přepíčená emočnost, laciný sexy vizuál, neustálé střídání podnětů - hlavy, citáty, hrané pasáže. Informace jsou obaleny hromadou vaty, emočnost hraných scén čpí neoriginálním patosem). Hrané pasáže... Mohly by tyto pasáže, které Orlowski až nudně disciplinovaně všil do struktury dokumentu, fungovat jako samostatný středometrážní film? Nemohly. Protože jsou ilustrativní, prvoplánové a kýčové. Trapné, neuvěřitelné nebo prostě jenom hloupé. Ačkoliv nápad nebyl špatný, provedení už jo. Postavy, skrze které režisér promlouvá, by v jiném přístupu mohly být zajímavé a téma považuju za naprosto zásadní. Jedna hvězda za to. A taky protože se dokument zjevně snažil cílit i na mladší publikum (ačkoliv nevím, nakolik se mu to podařilo). Ale vracíme se k paradoxu filmu. The Social Dilemma má líbivý catch-all přístup, kterým se ale manipulativně snaží přesvědčit o důležitosti své myšlenky pomocí autorit, textu, ilustračních záběrů, katastrofické hudby a burcujícího narativu. Film nevymezuje svobodný prostor myšlení, do kterého by diváky pozval, naopak se je snaží vybudit pomocí negativních a emočně zjitřených impulzů. Nechová se v zájmu sledovanosti podobně jako neosobní bůžek socsítí? Nakolik se filmařovy (patrně) bohulibé cíle ztotožňují s (patrně) bůžkolibými zájmy Netflixu? Nebo jinak. Nakolik pomáhá a nakolik sám v zájmu sledovanosti skrytě manipuluje? Ačkoliv věřím režisérovi, že hegemonní manipulaci sociálních sítí považuje za hrozbu, které čelí nejlépe, jak umí (= filmem), stejně tak věřím, že svou snahou aktivizovat pomocí zploštění reality a manipulace projevuje krátkozrakost. Krátkodobě možná dokáže aktivizovat, ale dlouhodobě napomáhá debilizaci debaty, která řešení problému naopak kompromituje a znesnadňuje. ()

Le artist nova

Oni nás využívají, spikli se, to oni tahají za nitky.... a já myslel, že z takovych filmů, které nám odhalí jedno velké spiklenecké tajemství už jsme vyrostli. Jako Zeitgeist byla pecka, ale to nám bylo kolik 18 let? Nevím kolik lidí je tak nativních, aby si pozadí sociálních sítí neuvědomovalo. A pokud tito lidé existují, asi budou patrně koukat také na jine typy filmů ne? :D ()

Parabot

Zhruba na přelomu 19. a 20. století začala chemická revoluce v oblasti léčiv. Látky jako opium nebo koka začaly být zpracovávány, izolovány, acetylovány atd. a dodávány spotřebitelům po celém světě. Výsledkem je více než sto let trvající vojenský konflikt nazvaný válka proti drogám, extrémní násilí, milióny zničených životů. A ačkoli jsme si ještě nevyřešili jeden problém, zadělali jsme si na další, kde jeho akcelerátorem budou sociální sítě. Dokument The Social Dilemma se věnuje všem negativním aspektům tohoto fenoménu, od změny vnímání (kolektivní) reality a sebe sama - modifikace kognitivních funkcí, přes klesající kontrolu tvůrců nad machine learningem, paradoxem kdo koho kontroluje, neustálé monitorování soukromí a uchovávání dat, enormní množství měřených uživatelských signálů, fake news, ovlivňování politického klima, závislost na dopaminu, manipulaci zakódovanou do základu algoritmů a mnohým dalším. A to prezentují lidé, kteří tuto digitální strukturu vytvořili. Ex CEO's gigantů Silicon Valley. Vše, co v tomto dokumentu zaznělo, bylo rozebíráno již v jiných médiích, studiích kvalifikovanými odborníky. Snad ale tento srozumitelně prezentovaný dokument na Netflixu osloví alespoň část širší veřejnosti, která bez jakéhokoli sebekontrolního mechanismu chrlí (nejen) na Instagram tuny osobních dat v očekávání přílivu srdíček, které dělají uvnitř tak dobře. Jako heroinové kapky předepsané lékárníkem před sto lety. ()

DonBraso

Vytřískat se z toho moc nedalo,ale je pravda,že nejvíc informací máte z Facebooku.Vůbec mně nevadil hraný projev a slušně etabloval k rozhovorům.Tam sice byla mírná sonda toho jednoho co mluví,což byl značný mínus.Možná tam vzádu bylo jasný,že někteří snad musí malinko mlčet a nesmí moc informací navíc říct,jen,že je vše byznys.Pravda o mládeži to celé není,ale tam se právě chytí další potenciální hráči,že z Vás vyberou prachy.Popravdě ten systém je přímo bravůrní o tom žádná. ()

44adamko44

Myšienka prevláda nad kvalitou dokumentu. Donúti zamyslieť sa. Smutná pravda. Nepredstavitelné, že dnešná generácia by dokázala poňať túto myšlienku v takom rozsahu aby to malo zmysel. ()

Blazis34

Zajímavé informace ohledně moderní doby. Málokdo z nás si dokáže uvědomit a připustit, jak mu sociální média vlezly do života a jak ho změnily. Závěr dokumentu mě bavil nejvíce, kdy vlastně tvůrci těchto moderních vymožeností nabádají k omezení, případně vymazání těchto aplikací. Hodnotím za slabší čtyři hvězdy - 75%. ()