Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

PoprockCZ

Když jsem jej viděla poprvé, připadal mi hodně šokující (velmi manipulativní techniky, prodej pozornosti). Poté jsem si však vyhledala nějaký background a zdá se, že dokument opravdu jednostranně poukazuje pouze na jednu část problému. Určitě netvrdím, že soc. sítě jsou bez chyby - v mnoha ohledech mají tendence s námi "obchodovat", nicméně pravda leží někde uprostřed. ()

pz314

Ze začátku jsem měl pocit, že to přece všechno znám. Ale od druhé půlky to začalo přinášet pro mě nové myšlenky. Zaujalo mě to přirovnání, že nástroj je něco co dělá to co chceme, kdyžto sociální sítě používají nás. Optimalizují na náš strávený čas (kvůli reklamám) a tedy nám předkládají svět jaký by nás bavil, ne jaký je doopravdy. A pravda je často nudná. Rozhodně bylo fajn si to všechno ujasnit. Hraná část dokumentu byl místy docela vtipná, za mě nevadila. Pět hvězdiček, protože to je téma, které by mělo být slyšet. ()

Holly_Molly

Jakožto hrdej NEvlastník jakýkoliv sociální ápky jsem si jenom připomněl jak jsem bez nich spokojenej a každýmu kdo neni schopnej se bez telefonu ani vysrat, bych doporučil se na to kouknout! Ne všechno co se tam říká, je nějaká novinka (aspoň pro mě nebyla), ale je to originálně natočený a někomu to může třeba i pomoct se rozhodnout, jestli k životu vsechny ty Fejshovna, Twittery a Instagramy tak nutně potřebujou. 👌 ()

vojacekr

Tady si naběhl podprahově i Netflix. Netflix totiž chtěl, abych si o dokumentu myslel to, co chtěl, abych myslel. Nastrčení herci nejsou dokument. Vytvářejí dramatickou iluzi a s hudebním podkresem to jaksi funguje, i když to logicky do sebe zapadá. Být to dokument, dám plný počet. ()

PsychopatXXX

má generace vyrostla na televizi... taky do nás huceli, ať na ní necumime,nebo nám vymeje mozek...a ano... někdo i na stará kolena čumí na Ulici, Ordinaci a kompenzuje si svůj ponurý nudný a neúspěšný život žitím osudy svých oblíbených postav změnych pořadů.....pro dnešní generaci je TV mrtvé pomalé medium.... žijí skrze technologie na mobilních telefonech.... někdo se stane obětí konzumu... jiný bude chtít víc a zkrátka něco dokáže..... technologie jsou oheň.... když s ním neumíš, spálí tě... je ale řešení oheň zakázat? ne... je dobré vychovávat své děti ke kritickému myšlení a upřímně.... myslím, že pravda si vždy cestu najde navzdory sebedokonslejsim algorytmum ... co vidím na generaci mých dětí, myslím těch nejmenších.... osobně tipuji, že další generace se budou vracet zpět ke kořenům. ta absolutní dostupnost všeho se stane příliš nudnou pro revoltující mládež a tak jak se dostalo do kurzu nekouřit a nepít, dostane se do kurzu i nebýt želé na mobilu..... zkrátka... verme mladým, oni to dají 😎 ()

Dannyck

Další skvělý dokument z produkce Netflixu, který ukazuje na problémy spojené s masovým rozšířením sociálních sítí. Začíná tím, že vysvětluje, jak funguje byznys sociálních médií: "Uživatelé jsou produkt. Naše pozornost se jako produkt prodává inzerentům", a co tyto platformy dělají pro to, aby si udrželi pozornost uživatele po co nejdelší dobu. Následně zamrazí, když dokument mluví o tom, jaká vliv mají sociální sítě na děti: "U děvčat ve věku 15-19 let došlo oproti minulému desetiletí ke zvýšení počtu sebevražd o 70 %. U mladších děvčat, kde byly počty [sebevražd] velmi nízké, došlo ke zvýšení o 151 %." Poté se mluví o problému šíření fake news, radikalizace a extrémní polarizace, která ohrožuje vlády a demokracie po celém světě. Ke konci jednotliví odborníci nabízejí rešení, kdy se vlastně shodují na určité formě regulace, bez které se náš svět propadne do dystopie řízené algoritmy firmem toužících po maximalizaci zisku. Facebook už dnes máme všichni, proto tenhle film vidím jako povinnost pro každého "uživatele". Btw, víte které dva průmysly říkají svým zákaznům uživatelé? Drogový a softwarový. ()

zorrra

Toto by mal byť povinný dokument v školách. Desim sa toho,čo čaká naše deti. Niektoré výroky má zabili, pretože v nich bola ukrutna pravda. Sme poslednou generáciou,ktorá poznala,aké to bolo žiť bez mobilov a internetu. ()

Vaelor

Víte, problém není v propíraných platformách. Problém tkví v něčem úplně jiném, a to v tom, že většina lidí na této krásné planetě jsou prostě idioti. Ti lidé budou idioty, ať tady tyto platformy jsou nebo nejsou. Je to proto, že oni se prostě jako idioti narodí. Lidé byli manipulovatelní za každého období, za jakéhokoliv režimu. A přesto, že v tomto dokumentu vychází tyto platformy jako největší zlo v historii lidstva, tak můžeme říct, tomuto navzdory, že žijeme v nejklidnějším období v historii lidstva. Válek citelně ubývá, o planetu se zajímá stále více lidí a vůbec jsme asi nejtolerantnější, co jsme kdy byli, i když tam jsou pořád velké nedostatky. Takže, dělání z sociálních platforem novodobého diktátora a krutovládce je dost mimo mísu. Jediný problém, který tu pořád máme a vždycky jsme měli je ten, že na světě je pořád moc idiotů. ()

hvldvt

Celkem dobře zpracovaný, ale nic světobornýho to taky není. Všechny informace člověk už nějak tak ví, film přehání a navíc ve filmu mluví jen zástupci jednoho názoru. ()

Slash_Flash

Sociální média jak je dnes známe už byli pokurvené před deseti lety a stejné konspirační mrdky vyškrábané z prdele nějakého rádoby spasitele lidské civilizace se plantali lidem po obrazovkách ještě za doby ICQ, My Space a jeskyních malb. Jakožto dnešní, moderní teenager, malý zkurvysyn, kterému teprve začali růst vousy na rypáku a chlupy na kulách, kterému mu ještě teče mrdka po bradě a tahá za sebou lofasa, sociální média jsou součástí mého života už nějaký ten pátek. Ano, sociální média jsou problém moderní generace a technologie, ale to už my všichni moc dobře víme a nepotřebujeme to slyšet znova od nějakých drop-outech z Facebooku, kteří teď ze sebe dělají ztělesnění druhého příchodu Krista, a tvrdí, že se od vývoje sociálních médií odpustili, jen protože to bylo zlo samo o sobě. Místo toho, aby se tento dokument zamířil na opravdové problémy jako je zvyšující se míra deprese a sebevražd mezi mladými lidmi, doba trávená na počítačových a telefonních zařízeních, a to ne jen mezi dětmi nebo teenagery, nebo jak se způsob dnešní komunikace změnil a sociální úzkosti jsou stále častější, zamíří se na stupidní konspirační teorie jak nás nějaká rádoby umělá inteligence pod hladinou moře tahá za fusekle a dělá z nás otroky. Opět, ano, sociální média, hlavně giganti jako Facebook, Google, Reddit, Instagram a další, sbírají o nás data jako jsou naše osobní údaje a naše lokace, aby nám poté mohli ukazovat přesnější a lépe mířené reklamy, ale to z nás nedělá otroky. Za celé roky, které jsem strávil na sociálních médiích, jsem neměl potřebu klikat na každou druhou reklamu, která byla česky a byla na ní děvucha z výstřihem jako Hooverova přehrada. A ta tupá metafora třech šašků, kteří se nás snaží dostat k obrazovkám a měří čas, který strávíme sledováním určitého videa nebo obrázku, je taky neskutečná sračka. Věř tomu nebo ne, Marka fakt kurva nezajímá jak dlouho si taháš šaška nad svojí učitelkou. Tato devadesáti minutová chujovina, krom stupidních konspiračních teorií, dezinformací a americké propagandy, nepřináší vůbec nic nového a nestojí ani za ten kus hovna. Jestli vás serou mobily, poležte je, běžte ven, vemte psa na vodítko, vyserte se sousedovi na trávník, házejte šutry starým chujům do oken, házejte nemluvňata přes ploty a utírejte si řitě obrázkama Marka Zachrburgera. Přidávám 1* za hezkou kinematografii a vizuální efekty. ()

floppy4

Dokument hovorí niečo čo už v zásade dlhšie nejako vieme, tu to však pôsobí tak, že sa človek viac zamyslí sám nad sebou a ako využíva sociálne siete. Ja osobne som trošku si určil hranice ich používania. Je to dôležité, dnešný preinformatizovaný mozog dostáva dosť zabrať a treba hľadať harmóniu :) ()

kinoholik

Nic převratného jsem se nedozvěděl. Rozhodně je to důležitý počin. Pro spoustu lidí může být překvapující každičká věta. ()

Monika95

Pro mě ne moc líbívý dokument, motanice informací, ale že by v tom bylo něco převratného co jsme zatím nevěděli, to bych neřekla. ()

zajpton

Převyprávěno tak,aby to bavilo i školácký netflixáky -pro který je tenhle film především. Film zdůrazňuje to, o čem se obecně už chvíli mluví (takže žádný převrat), ale výpovědi lidí “z oboru” jsou schopné přesvědčit opravdu ke změně používání socek. *(Paradox je, že právě streamovací služba, na který film najdete má příkladný manipulativní marketing v malíku stejně jako fb nebo instáč:)) ()

Levi_Kornoa

„Existují jen dva průmysly, které svým zákazníkům říkají ‚uživatelé' – nelegální drogy a software.“ Pěkný dokument – tedy spíš bych měl říct „dobře zpracovaný dokument“. Zrovna pěkné téma to totiž úplně není, ale jsem rád, že se o tom natočil tento snímek. Hrané vsuvky mně osobně nevadily, bylo to takové odlehčení a zpestření. Jediné, co mi přišlo trochu zbytečné, bylo prvních 7 minut, kdy se člověk dozví různé útržky ze zpráv, zhlédne dramatické výrazy lidí, co dříve pracovali pro internetové giganty, ale o ničem konkrétním ještě není řeč. Není to samozřejmě vyloženě vzdělávací film, taky musí nějak zaujmout po emoční stránce a nějakou tou dramatičností, ale 7 minutový úvod s mixem informací byl na mě až moc dlouhý. Ale hvězdu to neubere, protože jinak celkový dojem ze zpracování byl pozitivní a jsem rád, že jsem mohl více nahlédnout do něčeho, co jsem znal jen spíše obecně. Při tak negativním tématu jsem taky ocenil optimisticky laděný konec a vtípek na závěr. ;) ()

Wolfis

úvod: Po sociálnej dileme mám dilemu veru aj ja. A ani nie tak dilemu z informácií, ktoré boli podľa mňa podané presne a výstižne, ale skôr z prevedenia tohto "filmo-dokumentu". obsah: Na jednej strane výpoveď bývalých inžinierov priamo z veľkých spoločností, ktoré stoja za jednotlivými online službami (napr. Facebook, Twitter alebo Google), pôsobí ako dôveryhodný zdroj informácií, no na druhej strane tento dojem vyvracia práve zaujatý pohľad ľudí, ktorí sami tieto technológie vytvorili. Zo začiatku k tomuto pocitu taktiež prispieva typická žánrová dramatickosť a príliš veľké "tlačenie na pílu", čo v konečnom dôsledku nadobúda podobu toho, čo samotní odborníci kritizujú - manipuláciu. Neskôr som sa však už do tejto "atmosféry" vžil a začínal sa viac zamýšľať nad samotnými informáciami, ktoré som si vedel krásne spojiť s realitou a svojím okolím. A toto bol jeden z momentov, kedy si začnete uvedomovať, že informačná stránka filmu je naozaj kvalitná a presná. Vo veľa informáciách sa s nimi viete aj priamo stotožniť, keďže každý nezaslepený divák sociálnymi sieťami s kúskom zdravého rozumu a základným prehľadom veľa z informácií z filmu už dávno vedel. Preto nejde o žiadne prevratné dielo v rámci tejto tematiky, no poukazuje na aktuálnu problematiku zase z iného pohľadu a vďaka(žiaľ) faktu, že ide o dielo Netflixu, môže osloviť pomerne viac ľudí, hlavne tých mladých, ktorých sa to týka v dnešnej dobe najviac. V predošlej vete som napísal do zátvorky "žiaľ" preto, lebo sa dielo k divákom dostane v niektorých prípadoch paradoxne práve vo filme kritizovanou "manipuláciou" prostredníctvom algoritmov, ktoré Netflix využíva pre ponúkanie snímkov na základe diváckej aktivity a sledovanosti určitých tém alebo žánrov. Avšak to neberiem ako kritiku, keďže si neviem predstaviť, ako by sa v dnešnej dobe dostal film k ľuďom, len mi to prišlo trochu paradoxné a plne to chápem, stále je to menšie zlo, ako predstavujú sociálne siete, ktoré svoje algoritmy využívajú aj mimo svojich aplikácií a merajú o vás všetko, čo sa len dá. zhrnutie: Vedel by som si predstaviť širšiu diskusiu s viacerými odborníkmi aj tými nezávislými bez miestami trápnej dramaticko-hranej podoby, čo by mohlo prispieť nie len k lepšiemu diváckemu zážitku a dojmu z filmu, ale aj k väčšej dôveryhodnosti a kvalite podaných informácií. Napriek tomu ide o dielo, ktoré poukazuje na v dnešnej dobe vážnu tému s dávkou slušných informácií a má potenciál priblížiť najmä mladým ľuďom hrozby a fungovanie sociálnych sietí či iných obdobných služieb a prinútiť ich sa nad tým v kontraste s vlastnými aktivitami na internete zamyslieť či zmeniť svoje návyky (zlozvyky). /algoritmických 65%/ ()

persec odpad!

Social media bad. Další židovská mrdkovina která se tváří prvních pár desítek minut že ti chtěj pomoct se závislostí a dát ti easily accesible "redpill", ale ve výsledku se to klasicky změní v debunkovací factcheckovací shitfest o konspiračních teoriích a biasech. Nic novýho to nepřineslo, jen to dává zkurvenejm normíkům pocit jakože jsou o mega moc chytřejší než před zapnutim dalšího ultrabased Netflix Original hybrid-whatever documentshitu. ()