Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

mathes

hrane pasaze jsou jednoznacne nejslabsim clankem dokumentu, vlastne nechapu proc tam jsou, mohlo to byt o pul hodiny kratsi bez filmovych pasazi... ... na druhou stranu filmove pasaze jsou obcas prijemnou davkou oddechu v jinak extremne depresivni podivane. ()

Tr1cK

Za jejich na konci navrhovaná řešení - další regulace a daně, aspoň dvě hvězdy dolů. Trochu to zavání socialistickou propagandou. :-( Hold všechno za vás stát nevyřeší, a jestli jste propadli sociáním sítím, tak s řešením musíte začít jen a pouze u sebe. ()

rashaverak

Velmi jednostranne. I ze zvyseneho pojidani bilych rohliku se da udelat existincialni drama o konci lidstva. Pro mne osobne byly nejprinosnejsi informace o denodennim stretavani se s umelou inteligenci napsanou mnohem chytrejsimi lidmi nez ja, ktera se jeste ke vsemu uci. Clovek to vi ale kdyz mu to neni receno tak si to neuvedomi.A jeste zajimavejsi bylo prirovnani facebook wallu k novinam kde by se mi zobrazovaly pouze zpravy ktere se mi budou libit, a pokud by nebyly, tak by si je proste vymyslili. To uz je k zamysleni. Boj proti notifikacim dava take smysl, polarizace spolecnosti, konecne rozumim co tim mysli. Ale uprimne to ze mi youtube doporucuje videa kdyz jdu na youtube a chci tam zabit trochu casu, to mi porad neprijde jako zabijak lidstvi, ale jako uzitecna vlastnost. A soupereni o pozornost jako velky strasak ? Ale no tak, kdyz se ve starem Rimu na trzisti snazili obchodnici zaujmout kupujici take tim hnali lidstvo take do zahuby ? ()

jokino

Síce nič nové pod slnkom, fakty sú známe už dlhé roky, aspoň teda pre mňa a pre tých, čo sa skutočne zaujímajú, no podané to bolo slušne, na vysokej úrovni. ()

Akvidizerp odpad!

blábol, informace typu, že slunce svítí, na pařezu leze brouk, nebo že reklama má za úkol vydělávat no a co. někoho to děsí, ano je to strašidelné, protože reklama může být třeba na jed na krysy a ti nevinní tvorečkové díky tomu zahynou a těm ubuleným protagonistům "tohle došlo" a zpytují svědomíčka, že vytvářeli prostor, který tohle umožnuje a teď chtějí, aby se v "jejich" prostoru propagovali jen duhové cukrové bonbónky pro ty nebohé chlupáčky a prosazují to ne někde samizdatem, ale pomocí firmy, která je součástí toho všeho - nazvat tuhle reklamu na řízenou cenzuru "dokumentem" je minimálně trapné. ()

Raphaell

Pro někoho, kdo se v problematice sociálních sítích neorientuje, nebo nad ní nikdy nepřemýšlel, to asi bude fungovat jako oči otevírající dokument s pořádným wau efektem. A je dobře, že něco takového vzniklo, takže se nad tím víc lidí zamyslí. Ale zpracování je dost jednostranné. Ano, sociální sítě jsou špatné, algoritmy dnes do velké míry vytvářejí náš vnitřní vesmír a mohou ovlivňovat naši psychiku. Velké technologické firmy zároveň vydělávají na tom, že trávíme čas u obrazovky. A stejně jako v médiích, negativní a šokující zprávy prostě fungují lépe. Přišlo mi, že dokument pouze ukazuje současný stav věcí a straší (ano, to je určitě potřeba), ale nenabízí moc cest, jak z toho ven. Pro většinu lidí není si smazat účet na Facebooku a zahodit telefon, ale je potřeba více pracovat na tom, abychom sociální sítě využívali my a ne ony nás. Určitě se najde pár jedinců, kteří to teď na pár dní udělají, ale nevydrží jim to, stejně jako když přešli na veganskou stravu po zhlédnutí Game Changers. Paradoxní je také to, že Netflix sám využívá podobný princip algoritmů jako Youtube :) ()

schluke

Tohle by měli dávat ve hlavních zprávách, aby lidi pochopili že svobodný přístup k informacím je těžce překrouceny a je nám ukazovano to co máme vidět.. zůstává otázka kdo to řídí.. ()

muti

Počet mŕtvych: nula. Mám pocit že by v realite ku koncu tá malá, ktorú si nikto nevšímal , vzala život a chalanisko by vystrieľal školu. No, bolo to trošku soft, ale aj tak celkom presvedčivé. Správa z 18.6.2023 "Microsoft prepustil celý tím, ktorý mal za úlohu skúmať etickosť umelej inteligencie a jej vplyv na spoločnosť, píše MediaBrífing. Takéto oddelenia majú vo firmách za úlohu zvyšovať sociálnu zodpovednosť produktov, upozorňovať na možné riziká a pomáhajú predvídať potenciálne zneužitia technológií." ()

kockodan

Bohužel nás nikdo systematicky neučí, a to ani ve školách, ani spousta rodičů své děti, protože to jednoduše neví, a nikdo je to taky nenaučil, že svoji vlastní self-worth a hodnotu si určujeme jenom a jenom my sami! Nikoli co o nás říká, či si myslí okolí. To jak nás hodnotí, kritizuje, považuje, nebo znevažuje někdo, či něco externího, z venku, na co nemáme žádný, nebo jen malý, proměnlivý a zanedbatelný vliv nemůže nikdy určovat naši hodnotu a self-worth. A zvláště naši vlastní hodnotu, sebeúctu a sebedůvěru neurčuje a ani nemůže určovat anonymní klik, či like od neznámého trolla kdesi ze cyber prostoru. Tohle by se mělo dětem vtloukat do hlav od útlého věku. ()

hufnagel

Som už staršia generácia tak to vidím všade okolo seba.Vážna závislosť podobná tým drogovým v podobe smartfónu a jeho aplikácií.Normálny ľudský kontakt hlavne medzi mladými ľudmi sa vytráca a nahrádza ho virtuálna realita.A z tej závislosti hlavne ťažia giga internetové firmy,ktoré pomaly,ale isto vymývajú mozgy a usmerňujú myslenie svojich "otrokov" žiadaným smerom a to k ich vyšiemu profitu. ()

Mersis

To, že je dnešní trend problém, víme. Že o tom mluví ale lidé z oboru a přímo z daných platforem tomu přidává víc na váze celého problému, ale ty hrané scény jsou tam úplně k ničemu. Celé to akorát kazí dojem a vytváří to takovej divnej mišmaš. Jinak ale musím hodnotit kladně, protože je to problém, který by mohl časem lidstvo opravdu destabilizovat... i když ono už se to děje prakticky teď, v době BLM, transgender hovadin a kdoví čemu ještě. ()

Skutik

Nutno vidět. I těmi, kdo sociální sítě a podobné služby vůbec nepoužívají, tím spíš, aby věděli, s kým mají tu čest. Za mě je to jeden z největších a nejnebezpečnějších problémů, který ohrožuje samotné základy lidské společnosti. Jestli to budeme brát na lehkou váhu, dopadne to velmi špatně. ()

Brk

Nic, co by příčetnej človek nevěděl, ale každý by měl vidět. Víc takových, i když uz je stejně pozdě 🙂 ()

Davidaxik

Všechny informace z tohoto pořadu už víceméně vím. Ale vjemy a nové poznámky přece jen mám. Úžasný dokument, díky za něj. Skvělé dílo, měl by ho vidět celý svět, aby pochopil hrůzu co je páchána... ()

bonovox

Dôležitá téma so spracovaním pre čo najširšie publikum, osobne by som vyhodil hrané filmové scény, tie sú tu celkom zbytočné, naopak vyzdvihujem všetkých ktorí sa dali nahovoriť pred kameru aby o danej téme hovorili. Sociálne média nás totiž stále viac a viac ovplvyvňujú až je to na hrane skutočnosti a fikcie. 70 % ()