Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

Sherty

Tak z tohoto dokumentárního filmu mě až zamrazilo. Je to děsivé... jak to vše dopadne, to ukáže až čas. 90%. ()

Saxos

Leze z toho na vás paranoia, nebo jste v klidu a myslíte si, že se do kamer vykecává vyhozený střední management sociálních gigantů. Jestli jste si doteď nevšimli, jak se mění obsah vámi navštívených stránek, tak si můžete udělat úplně jednoduchý test. Zamyslete se nad nějakou věcí, kterou vy osobně vůbec nepoužíváte a tím pádem jste po ní na netu nepátrali. Jste antisportovec, zvolte třeba "posilovací jednoruční činky", čaj jste neměli 3 roky, zvolte "black tea" jste chlap samotář a na comp vám neleze vaše drahá polovička, zvolte "menstruační vložky, tampony". Zadejte do vyhledavače, projděte pár stránek. Třeba i objednejte. Zaručuji vám, že příštích 14 dní, vložky a tampony od všech možných firem, na vás budou vyskakovat všude - Face, Insta, Google, Seznam, ...., prostě všude i tady na CSFD. Tak to prostě je. Čeká se jen na váš další podnět. Reforma? Směšné. Závěr: i když nic nového, tak doporučuji. ()

BrusVejn

Jednoduchučký dokument, ktorý mi priniesol minimum nových informácií. Tvorcovia majú divákov vyložene za hlupáčikov keďže tretinu dokumentu tvorí akýsi hraný film, ktorý vysvetľuje v praxi to o čom sa v dokumente hovorí. Je to škoda, lebo tá zostávajúca hodina so zaujímavými respondentami je docela pútavá. ()

Michal.Lukac

Dobrý dokument, ktorý si divák dokáže naozaj užiť (najmä pokiaľ je fanúšikom dystopie), ale na 5* to určite nie je. Na začiatku jeden z bývalých zamestnancov sociálnych sietí povie, že sa pred natočením radil s právnikmi - a následne za celú dĺžku dokumentu nepovie ani jednu novú informáciu. Všetky informácie v dokumente sú už známe, no musím oceniť, ako ich tvorcovia spracovali. Vytvorili dosť hororový film, ktorý môže niektorým ľuďom ukázať, že na sociálnych sieťach rozhodne nie sú "zákazníkmi". BTW, videl som celkom iróniu v tom, že akonáhle som dopozeral dokument o tom, ako algoritmy ovládajú náš život, mi Netflix na základe svojich algoritmov odporúčal ďalšie filmy. ()

Emperor1

Nic nového, objevného, šokujícího. Nicméně jsou to alarmující fakta pěkně po kupě v jednom balíku, vizuálně velmi sugestivně podaná a podpořená lidmi, který se na tom byznysu s lidmi podílejí/podíleli. Podle mě to chce tvrdý restart. Rodiče, vypněte děckám ty internety a uvidíte, jak jim po pár týdnech těžkého absťáku opět projasní zrak a zlepší pleť. A potom jim ty internety zase opatrně zapněte a ukažte jim, jak s ním jako s nástrojem rozumně zacházet. Samozřejmě bez těch fejsbůků, ty zrušte definitivně. A pak, pokud to ve zdraví přežijete a děcka s vámi budou ještě mluvit, máte napůl vyhráno, je šance, že jste alespoň jednu příští generaci zachránili od totální degenerace. ()

Tomas_PO

Nesmierne potrebný dokument na nesmierne potrebnú tému v súčasnosti - fungovanie sociálnych sietí. Dokument je založený na rozhovoroch s niektorými (ex)kľúčovými zamestnancami Facebooku. Instagramu, či Twitteru, ktorí po zistení, kam sociálne siete dospeli, z tohto biznisu radšej odišli. Zaujímavá je pasáž s tvorcom "like" buttonu, ktorého ani vo sne nenapadlo, že cieľ vytvoriť "lajkom" pozitivitu a dobrú náladu bude smerovať k úplnému opaku. V dokumente je spracované to, čo intenzívne môžme sledovať posledné dva roky aj v realite. A samozrejme všetko znásobené pandemickou situáciou, plnej neistoty, intenzívneho skrolovania Facebooku a hoaxov. Snáď je to začiatok serióznej debaty, ktorú by mohol naštartovať aj útok na Capitol. Bez diskusie sa totiž sociálne siete ešte viac prepadávajú do svojej zacyklenosti, nakoľko seriózni diskutujúci siete so sklamaním opúšťajú a ešte viac zväčšujú priestor pre konšpirácie a nenávisť. ()

Karbos

Neřekl bych, že pro průměrně obeznámeného člověka je tam něco extra převratně nového ale edukační přínos to obecně určitě má. Prdlajs V SÍTI, tohle by se mělo povinně vysílat na školách. Ke.konci to sice zní trochu socialisticky ale je jasné že nedělat vůbec nic nám patrně taky nepomůže, každopádně tam docela trefně  popisují fenomény které zužují i nás, Čecháčeky. Je to ta pasáž o tom jak se rozděluje společnost, národ a každý dostává naservírováno podle chuti a tím jest neochvějně utvrzováni ve své absolutní pravdě. **** Je třeba pouštět aspoň 1X měsíčně preventivně. *IDEOLOGICKÉ ZAMĚŘENÍ: 0/10 MÍRA ZÁVADOVOSTI: 0/10 viz profil ()

Sylvanas

Za mně se tohle povedlo tak napůl. Oceňuji velmi aktuální téma a výběr hostů - bývalých zaměstnanců a ředitelů dotyčných firem. Ale přijde mi, že celý film-dokument si trochu naběhl na to, co sám kritizuje. Kritizují, jak sociální sítě útočí na emoce, ale za mě celý dokument obsahoval převážně emočně vypjatá hesla a pasáže a jen velmi málo faktů a dat jako takových. Člověk se při sledování sice nenudí, ale v podstatě se toho moc konkrétního či nového nedozví. Občas se skáče z jednoho tématu na druhý a některá tvrzení si i odporují. Celkový koncept mi přijde, že spíše cílí na Američany, kterým chtějí vtlouct do hlavy, že někde sedí zlá umělá inteligence, která manipuluje jimi a jejich dětmi. Ne, že bych s nimi celkově nesouhlasila, osobně konzumuji sociální media stále méně a nejsem vůbec obecně  fanda sociálních sítí. Téma super, ale forma sdělení za mě dost povrchní. ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin výchovy k občanství nebo informatiky. Žáci se při něm mohou dozvědět o vlivu sociálních sítí. ()

Morzan

Určitě bych to nenazval dokumentem... Tohle je jen propaganda. Bohužel propaganda, kterou teď potřebujeme. Každopádně posbírali spoustu zajímavých myšlenek.  Některé bych řekl víc k zamyšlení než jiné, ale hlavně, že nutí se zamyslet. ()

Kodousek

Týká se nás to všech..málokdo si to však přiznáme.. celý svět teď žije z uniklého penisu kapitána Ameriky (včetně mojí velmi seniorské mamky) .. co jednou unikne na síť je věčné. ()

adako

Z filmárskeho/umeleckého hľadiska je to pomerne slabý výtvor. Väčšina myšlienok sa neustále opakuje len obkecaných iným spôsobom, chýba tomu nejaký súvislý naratív ktorý by niekam konzistentne smeroval, je to skôr kolekcia replík pozliepaných bez autorského zámeru. Hrané vsuvky neprinášajú nič nové a miestami hraničia s klišé. Najhoršie na tom je, že daná téma má mega potenciál. Odhliadnuc od kvality spracovania, veľa vecí čo tam zaznelo sú brutálne vážne a ak budú veci pokračovať aktuálnym smerom naozaj nás dovedú technologickí giganti na pokraj vojny. Potrebujeme s tým spraviť niečo teraz, kým nebude neskoro. Je teda celkom fajn, že tento dokument mal pomerne veľký ohlas medzi publikom, a v konečnom dôsledku, jeden dokument nezmení sám o sebe svet aj keby bol akokoľvek kvalitný. Tento nie je, ale kudos for trying. ()

ssarka

soráč,ale informační hodnota dokumentu nulová...jediný problém je v tom,že pokud nechcete do tohoto systému patřit,tak prostě NEMĚJTE žádný účet u jánevímkdevšude...smažte je a odpojte se...a narovinu, kdo to učí svoje děti? jejich rodiče primárně, kteří už jsou napojení všude kde můžou...nedodíváno,protože dívat se na americké spratky,co nevydrží nemít mobil u večeře,to je na přesdržku pro ně i pro ty dva rádobyrodiče a do toho mi v dokumentární části říkají všichni zakladatelé těchto sociálních medií, jak se oni sami nevěnují rodinám, serou na ně a jen jsou online i na hajzlu...a to je přesně jádro pudla,že?? :D :D prostě je to o lidské blbosti, která je bezedná, takže blbečci, když chcete zjistit, zda venku prší,nevěřte vlastním očím, musíte to přece zkontrolovat v mobilní aplikaci o počasí :D :D :D :D ()

Kusbi

Po The Great Hack jsem zkusil další populární dokument od Netflixu, který mě zklamal ještě víc než prvně jmenovaný. Samotné téma je důležité, je to problém, se kterým se lidstvo bude muset nějakým způsobem v nejbližších letech vypořádat. Zpracování dokumentu je ale v mých očích hrozivé. Informací je v něm dost, často jsou ale poměrně zřejmé a pokud nejste totálně mimo, tak o většině věcí víte. Projevy lidí z branže sociálních médií by pak měly působit věrohodně, nicméně často jsem měl pocit, že dané osoby přednášejí naučené fráze, které jim připravil scenárista. Co mi ale lezlo krkem suverénně nejvíc byla ta hraná část, ve které účinkovala podivná a bláznivá rodina a jakýsi pomyslný trojlístek klaunů určující, co na mobilu uvidíte. Tahle sidestory podle mého názoru absolutně nekoresponduje s možnou realitou (případně jen v několika málo případech) a reálné fungování soc. sítí to taky nezachycuje (ta notifikace o tom, že ex má nového partnera byla poměrně cringe). Celkově vzato je to bída, dvě hvězdy jen za těch pár informací, co jsem se dozvěděl, za ten solidní apel ke konci dokumentu a za to, že přestože dokument nehodnotím kladně, tak se aspoň Netflix snaží cílit na masy, mezi které je třeba tohle téma dostat. ()

Tarix

Objevně se tvářící dokument neříká nic nového, ale docela dobře se na něj kouká. Je to takový hysterický, ne úplně realistický výkřik. Autoři nějak zapomínají zohlednit jednu takovou zajímavou věc, kterou v sobě někteří lidé mají - vůli. ()

Janoss98

Zajímavý "film", jež se snaží upozornit na problém dnešní doby. Určitě se ve filmu každý najde a uvědomí si co vlastně dělá a jak moc je jeho skutečný život ovlivněn. Určitě doporučuji, doufejme, že v budoucnu začneme pořádně žít a ne jen přes sociální sítě. 80% ()

PoprockCZ

Když jsem jej viděla poprvé, připadal mi hodně šokující (velmi manipulativní techniky, prodej pozornosti). Poté jsem si však vyhledala nějaký background a zdá se, že dokument opravdu jednostranně poukazuje pouze na jednu část problému. Určitě netvrdím, že soc. sítě jsou bez chyby - v mnoha ohledech mají tendence s námi "obchodovat", nicméně pravda leží někde uprostřed. ()