Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

LuciusWlk

Tenhle dokument bych pouštěl povinně ve škole starším ročníkům a středoškolákům. A další lahůdka od Netflixu! O dopadech sociálních médií a ovlinitelnosti jednotlivců, nebo skupin toho už bylo řečeno hodně. A přesto to moc lidí nezajímá. Tak, je trochu děsivé sledovat, kam to vede a kam až nás to zavede. ()

3 AM Code

Tento dokument není perfektní a možná až moc využívá ilustračních hraných situací. Nicméně probíraná témata jsou v současnosti vůbec nejdůležitější téma, které by se mělo dostat zejména k technicky méně zaměřené části populace. Tento film si ty "lajky" zaslouží pro to, jak je předávaná informace důležitá, ale holt si tady musíme trochu česky pohonit tryko, jak "já už to přece dávno znám". Svět evidentně ukazuje, že velké množstní lidí to nezná, nebo si to nepřipouští. ps: (!) důležité informace ke zvážení během závěrečných titulků, zejména pro každého rodiče. ()

h0n24 odpad!

Super téma. Perfektní, že se o tom mluví. Způsob, jakým o tom mluví film je dementní. Řešením není se zbavit technologie, smazat účet. Řešením je naučit se, jak technologie funguje. Naučit se, že jsme to my, které technologie odráží. A naučit se, že algoritmus se může změnit lusknutím prstu. Stačí prostě nečíst sračky. Takhle jednoduché to je. Garbage in, garbage out. ()

JADIM

Celkom pekne to "gradovalo" a išlo cez prízemnejšie témy ako mrhanie časom a získavanie pozornosti až po extrémizmus, ktorý sa môže stať, keď je VAŠA pravda neustále "potvrdzovaná". Odborne dobre zvládnuté, tí ľudia sa do toho rozumejú a oceňujem, že okrem navádzania do nejakej revolúcie dali aj nejaké miernejšie rady na obmedzenie sociálnych sietí, aj keď ich vymazanie neberiem ako relevantnú radu. Sociálna Dilema donúti ľudí zamyslieť sa o tom, koľko času trávia na sociálnych sieťach, avšak dokument nepovie o tom, aké ľahké je to vypnúť, avšak pokračovať ďalej je už o trochu ľahšie :) 8/10 (Videné 30.11.2020, Originálne znenie) ()

Melios

Pútavý dokument o závislostiach na sociálnych sieťach a internete atypicky podaný dramatickým, dokumentárnym štýlom. Je trochu irónia, že to celé vlastne produkoval Netflix... ()

klukluka

Není to zábavný, ale je to každopádně zajímavý. Zvlášť pokud ty varovné informace zaznívají z tak povolaných úst. Dlouho jsem měl pocit, že mi to nic nedává, že slyším jen to, co už stejně dávno vím. Teprve zhruba v polovině filmu tam nasázeli pár věcí, kvůli kterým to stálo za vidění. Sám sebe jsem při sledování usvědčil z toho, že jsem naletěl na jednu konspirační teorii. A to se na sociálních sítích vyskytuji velmi vzácně, prakticky vůbec. Být tam denně, tak jsem Mauglí. ()

Kienast

Filmové vsuvky mě otravovaly, jinak velmi zajímavé, nebál bych se říct povinnost pro všechny, kteří používají smartphone denně. 6/10 ()

Zagros

Dokument Sociální dilema před diváky staví nepříjemné otázky a občas odpovědi z oblasti sociálních medií a internetu. Předem díky za to, že tvůrci dokázali do mainstreamu podobný dokument a téma dostat. Ti, kteří se zajímají, pravděpodobně většinu vědí, ale spousta diváků se může dozvědět hromadu nových informací. Sociální média jsou především nástroj, ovšem nástroj nesmírně mocný. Až dle využití tohoto mocného nástroje se stávají buď úžasnými, nebo hrozivými. Legislativa a různé etické a morální pohledy jako vždy klopýtají za technologickým vývojem a průšvihy se řeší až zpětně. Vývoj nepočká, zvlášť když na něm lze vydělat miliardy. Zatracovat sociální média a internet je jednoduché, mnohem složitější je domyslet všechny důsledky dalšího vývoje a vyvarovat se případných neštěstí dopředu. Mnohonásobně zvýšené počty sebevražd mladistvých, proměna uživatelů na obyčejné produkty, rostoucí polarizace společnosti, sociální nepokoje, ztráta schopnosti komunikovat na živo, ztráta schopnosti přijmout opačný argument, totální závislost na technologiích… to jsou ty nejznámější problémy a celá společnost se s tím musí vypořádat. Velmi oceňuji, že i největší mozky, které stály za rozvojem sociálních médii, to vnímají jako velké problémy. Tito lidé sami přiznávají, že podobný vývoj neočekávali a musíme s tím něco dělat… rady v titulcích mohou být prvním krokem. ()

Sayko

Pokud se řekne kvalitní snímek, určitě si s ním nespojím dílnu Netflix. Zde však vysvitly filmové paprsky a po četném doporučení od kamarádů a recenzentů jsem se odhodlal na Social Dilemma podívat. Nelituji. Perfektně zpracovaná velmi aktuální témata, jako jsou hrozby sociálních sítí a jejich dopad na nejmladší generaci, dezinformační kanály nebo marketingové fígle, do kterých každý z nás denně padá. Ukazují se nám dvě strany mince - rozhovory s tvůrci sociálních sítí, které jsou šokující, popsané docela do hloubky, avšak stále je divák naprosto chápe, a na druhé straně mince reálný příběh dětí, kteří se sociálními sítěmi vyrůstají - ten už trochu pokulhává. Herecké výkony nijak zvlášť zajímavé a dialogy i akce až moc pře-afektované (nereálné). Proto "pouze" 4 hvězdy. ()

F.W.Colqhoun

I put a spell on you / Because you're mine. (Nina Simone) Na úvod pro ty, kteří si toho nejsou vědomi - i POMO resp. CSFD nejspíš (pro-)dává naše data, viz aktivity a zprávy organizace NYOB. Od populárního dokumentu od Netflixu se nedají čekat překvapivá sdělení. Každý gramotný uživatel musí mít dostatečnou představu o tom, že s námi IT giganti hrají hru jen natolik otevřeně, nakolik jim to ukládá zákon - a leckdy ani zdaleka tak málo ne, a o povaze a rozsahu tohoto podvodu, zdroje jsou četné. Přesto může The Social Dilemma možná nezáměrně, ale i tak přinést něco nového. Nejzajímavějším prvkem dokumentu jsou mluvící hlavy, jejichž výčet bohužel není na ČSFD uveden: Tristan Harris, Jeff Seibert, Bailey Richardson, Joe Toscano a další - Google, Twitter, Instagram, Facebook, Pinterest, Firefox, Apple, YouTube. Nejde ani tak o informace, které předávají, protože ty nejsou nové a objevné (v rozporu s přesvědčením hlav) nejsou ani závěry, které vyvozují. Nová je možnost setkání s lidmi, kteří netají podíl na architektuře zrcadlového bludiště jménem sociální sítě. Většina z účinkujících se netají tím, že si byla sporných rozhodnutí vědoma - divák může pozorovat špatně skrývané nadšení nerdů, kteří dostali příležitost se vyřádit, zanechat stopu. Otevřeně se o nich referuje jako o géniích utvářejících současnost. Dokument ale představuje spíše dosti jednorozměrnou skupinu průměrných lidí s velmi zvláštním talentem zhruba na úrovni kapsářství, jen s tím rozdílem, že jejich špinavý trik dosáhne do kapes (a myslí) miliard lidí této planety; jakási autentičtější, umělecky bezcenná verze Fincherova The Social Network, referující o tom, jaké důsledky může mít, když naše sociální styky moderují asociálové. Hořké pousmání navozuje přesvědčení účinkujících, že něco stvořili. Výpovědi dokládají, že plnili funkci dělníků, kteří do algoritmů vložili názory [jiných]. Kdo jsou nositélé těchto názorů? O jaké názory se jedná? Odpověď na tuto otázku najdeme uzavřenou v černé skříňce s označením business model. Ilustrující hraná linie je nejen zbytečná, ale i hloupá a vyznačuje se jediným kladem, totiž menší rolí Kary Hayward. Po všech stránkách věru neradostná podívaná. ()

Randyz

Mluví se o tom všude. Člověk pracuje v oboru. Ale teprve když to slyší od lidí, kteří se na tom vlastně podíleli a takhle pěkně naservírované, tak je to dost oči otevírající... ()

Honzeek95 odpad!

Ajajaj. Parta mladých lidí, které dříve nezajímalo nic jiného, než jak co nejrychleji, a pokud možno co nejméně pracně, zbohatnout, najednou zpytovala svědomí a mluví nám tu o tom, jak strašnou věc pomáhala vytvořit. Diváka první polovina baví, jednoznačně souhlasí se všemi negativy sociálních sítí a jejich špatnému vlivu na děti, budování závislosti atd. Říká si, že by konečně na Netflixu viděl něco jiného než (skrytou) politickou propagandu. Ale tato krásná iluze se v druhé půlce naprosto rozplyne. Algoritmy sociálních sítí, na jejichž vytvoření se lidé z dokumentu podíleli, nám prý ukazují jen to, co bychom moc rádi chtěli vidět, a to kvůli profitu z reklam! Je to snadné jak facka, čím více nás baví sledovat videa, tím více reklam nám tam naperou, tím více vydělají. Samozřejmě nemají zájem na tom, aby se nám na FB zdi ukazovali něco, co by pro nás nebylo příjemné nebo by nás nebavilo. No proč asi? Nepodívali bychom se na to a ztratili bychom zájem, korporace by přišly o svoje zisky! Význam algoritmů je nasnadě - vytřískat co nejvíce peněz za reklamu. Není to překvapivé, naopak je to jasné, ale proč to najednou těm dobrým lidem z dokumentu začalo tak šíleně vadit? Dostáváme se do finální třetiny dokumentu, který se opět odkopal jako politická agitka. Oni přece nechtějí, aby se nám na zdi zobrazovaly informace, které nás utvrzují v našich názorech, protože existuje velké riziko, že mezi nimi bude fejk ňůs! A fake news a dezinformace jsou špatné, štěpí společnost, lžou, pravda neexistuje a bla bla bla, klasické kydy, které čteme denně v médiích. Prosťáček by si řekl, no jasně, zrušíme algoritmy, společnost se přestane štěpit a bude z nás krásně spojená, spokojená společnost, která bude informována jen o pravdě a všechny lži nadobro zmizí z povrchu zemského! Jedná se o očividný nesmysl. Hlavní problém totiž vznikl v tom, že tvůrci si uvědomili, že sociální sítě místo toho, aby lidem ukazovaly "jedinou a nevyvratitelnou pravdu (kterou určí KDO???)", tak jim ukazují různé fámy, dezinformace a konspirační teorie. Samozřejmě všechny fámy, dezinformace a konspirační teorie jsou jasně v dokumentu definované. Je to cokoli, co šíří Rusko a Čína. Takže bohužel, opět je v tom politika, Netflix nezklamal. Po tuně jeho seriálů, kde protěžuje černé herce v roli Achilea a podobných klasických černošských legend, po výborném seriálů Cuties (který přece není pedofilní, nevěřte konspiračním teoriím!) a dalších skvělých, pravdou a dobrými úmysly se blyštícími veledíly, seriály a filmy, si tvůrci Netflixu uvědomili, že zkrátka ne všichni jim ty jejich sračky žerou, že ne všichni žerou sračky dalších mainstreamových médií a kanálů, že tu naopak vzniká početná skupina lidí, kteří se snaží dohledávat si informace jinde. Jasnou otázkou bylo, jak je možné, že se k těm alternativním informacím lidé dostanou, vždyť jsou to tupé ovce, které musíme ovládat jen my svojí univerzální pravdou?! Odpověď byla jednoduchá - mohou za to algoritmy sociálních sítí, které je k těmto informacím nasměrují samy, protože vidí, co je zajímá a nabízí jim tak další a další alternativní zdroje. Lidé toho vědí více a více o podvodech politiků a různých prasárnách mocných, jejich agendách a plánech. A mohou za to algoritmy. No jo, ale když člověk nabyde podezření, že mu v médiích neříkají úplnou pravdu, snaží se informace si dohledat sám. Dohledá si třeba jednu a k dalším by se nedostal, nebýt právě těchto super algoritmů. Takže vlastně tyto algoritmy díky tomu "podrývají svobodu a demokracii" (jak je řečeno v dokumentu). Haha, o jaké svobodě a demokracii to vlastně mluvíte? Asi by si představovali svobodu a demokracii tak, že existuje jen jedna univerzální superpravda a další informace jsou mazány a potlačovány jako fake news, konspirační teorie či dezinformace. To by se jim určitě moc líbilo. No, takže bych to shrnul, že to je super karma. Parta blbečků chtěla rychle zbohatnout, což se jim podařilo díky vynálezu algoritmu. Díky tomu upoutali pozornost lidí a vydělali miliardy na reklamách. No jo, ale co teď? Miliardy máme, teď to chce ještě tu moc, peníze už jsou nuda. A ouvej, ony nám ty algoritmy štěpí společnost, takže ji nemůžeme ovládnout celou, vždy bude část lidí díky těmto algoritmům vědět, že jsme nenažrané a mocichtivé svině. Tak to ne teda, špatný algoritmus, špatný! Ode dneška cenzura, mazání (hatespeech) příspěvků, mazání dezinformací, které my sami určíme jako dezinformace a mazání všech konspiračních teorií, které samozřejmě nikdy také nemohou být pravdivé (dvojčata srazila letadla, nebyly pojištěné proti nárazu letadel a na Měsíci jsme byli, akorát tam trošku foukalo a málem nám to odválo vlajku). Jen MY mocní určíme, co je pravda! Odpad a odporná manipulace, Netflix je MOR! () (méně) (více)

orkadimenza

Pokud chce tento dokument něco změnit, měl by lidově řečeno "začít u sebe" - respektive by mohl začít Netflix, který je exemplárním případem dokonale zvládnutého algoritmu, jehož obětí je prakticky každý, kdo tento film legálně zhlédnul (aneb v zajetí začarovaného kruhu). Myšlenek, které se mi momentálně honí hlavou, je spousta. Nicméně tohle je opravdu dokument pro všechny a tématika se týká každého na tomto světě, ať už chceme či nikoliv a nehledě na to jakou měrou tomu přispíváme. ()

el.zapikano

Hrane "dokumenty" som nemal nikdy velmi v oblube. Tema je zaujimava a je dobre ze sa o tomto fenomene robia filmy, ale spracovanie poriadne pokrivkava. Tie hrane vsuvky mi vyslovene liezli na nervy niekedy. ()

bobstock

Jednodušší formou ale zato krásně a názorně připravená ukázka od Netflixu a ajťáků ze současných big brotherů celého světa. První půlka převážně o vytvořené závislosti celé generace na chytrých přístrojích a ještě vychytralejších logaritmů. Druhá půlka o nebezpečí virálních zpráv pravdivých či hoaxů a následný rozkol společnosti v nesmyslnou nenávist. Generace závislé na sociálních sítích rostou a teprve se uvidí kam to povedou, protože vypnout FB či Twitter? To by bylo pro psychiku dnešní mládeže horší jak atomovka. 75% ()

Say

Paradoxem je, že se zmiňují různé platformy vyjma té, která je produkcí tohoto dokumentu, tedy Netflix. Možná nový business model? Zároveň mi chybí nabídka alternativ, např. open-source či decentralizace. ()