poster

David Attenborough: Život na naší planetě

 • Velká Británie

  David Attenborough: A Life on Our Planet

Dokumentární

Velká Británie, 2020, 83 min

Hudba:

Steven Price

Producenti:

Jonathan Hughes

Střih:

Martin Elsbury
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Všelicos
  *****

  Připravte si kapesníky, podobně jako předchozí "Our planet" i toto je velmi smutná podívaná. Svědectví sira Davida Attenborougha, 94 letého bojovníka za naší planetu, je opravdu srdcebolné... Avšak zatímco v první půli dokumentu na záběrech, které v průběhu svého dlouhého života natočil, ukazuje, jak jsme vlastně jako lidstvo a planeta v tuto chvíli v kelu, v druhé půlce ukazuje, že se stále vše dá zvrátit, pokud se jenom trochu zamyslíme a budeme hledat nové cesty. Doporučuji zejména "antizeleným", kterým vadí, když se jen upozorňuje na problémy, ale nepředkládá se řešení: sir zde řešení předkládá na již existujících omezeních a technologiích, o kterých jsen třeba já konkrétně nikdy neslyšela a valila jsem oči. Attenborough je prostě neskutečný, kéž by tu bylo více takových, jako je on. A jsem ráda, že jsem dle záběrů z promítání "Our planet" nebyla jediná, kdo u toho řval jak želva... Naprostá topovka a must see. *****/*****(12.10.2020)

 • Hwaelos
  *****

  Jisté je jedno: David Attenborough je frajer. Ve svých 93 letech disponuje nejenom velmi bystrou myslí, ale především by si mohl říct, že už to má za pár a že na nás peče. Místo toho vytvoří dokument, který je mnohem přesvědčivější než libovolné alarmující pokusy z poslední doby (za všechny třeba Before the Flood). Čím to? Především tím, že je dokument postavený coby svědectví jeho života. A přiznejme si, nikdo není povolanější pozorovatel než člověk, který sledoval úbytek divočiny tolik dekád. Nikdo si u tohohle dokumentu nemůže namlouvat, že jde o dílo kancelářského aktivisty, který si přečetl pár knížek a od stolu pronáší nějaká univerzální moudra. Proto je i pro lidi s nulovým zájmem o environmentální problematiku tenhle film odmítnout. Patřím k těm, kteří se z dokumentu nedozvěděli informačně nic nového, ale přesto jsem hrozně rád, že jsem ho viděl. Protože vědět a být svědkem jsou rozdílné věci - a naléhavá svědectví jako je tohle teď potřebujeme jako pes drbání.(8.11.2020)

 • Satan
  *****

  Funguje to skvěle ve všech rovinách. Funguje to jako přírodovědecký dokument s krásnou vizuální stránkou, funguje to jako životopisné dílo jednoho významného přírodovědce a dokumentaristy a hlavně to funguje jako závažné a alarmující svědectví jednoho moudrého muže, který zasvětil celý svůj život pozorováním a zkoumáním přírody. Tohle by měl vidět každý a každý by si z toho měl něco vzít. Jinak bude život našich dětí velmi, velmi smutný...(11.10.2020)

 • Makky
  *****

  Veľmi zjednodušene a skratkovito poňatý pohľad na najpálčivejšie problémy našej planéty. David tentoraz na problémy len nepoukazuje, ale ponúka aj odpovede na otázky, ako dosiahnuť to, aby sme tu boli aj o dvesto, tristo rokov. Práve simplicita dokumentu je vhodná na túto dobu, kedy je ľudstvo hlúpejšie, povrchnejšie a arogantnejšie než kedykoľvek predtým. Attenborough zavŕšil svoj úžasný život jedným z najdôležitejších dokumentov vôbec, ktorý by sa mal začať okamžite premietať na školách.(8.11.2020)

 • ScarPoul
  *****

  Dokým bude David Attenborough stále dýchať... hoci má 93...verím že bude stále usmerňovať tých privilégovaných, ktorý môžu niečo zmeniť. Sila tohto svedectva je v jeho úprimnosti, porovnávaniu a prognózam. A hoci sa môže na chvíľu javiť pesimisticky, je zároveň aj plný odporúčaní a postrehov ako to zmeniť. A nie len na tej globálnej rovine ale aj na individuálnej. Ďalšia z vecí, ktorú treba vidieť a doceniť. A úvod a záver v Černobyle považujem za trefný a skvelý autorský zámer.(5.10.2020)