David Attenborough: Život na naší planetě

• Velká Británie David Attenborough: A Life on Our Planet
Trailer

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

Trailer

tron

„Ak pomôžeme my prírode, ona pomôže nám.“ 94-ročný (!!!) David Attenborough je veľmi múdry muž. Ponúka strhujúce, úchvatné, desivé, obludné, tragické, ale v najnečakanejších okamihoch i dojemné veľdielo plné nádeje na miestach, na ktorých by ste to nečakali. Neviem, či si ako ľudstvo takú nádej vôbec zaslúžime, na druhej strane dokument ukazuje miesta na tejto našej planéte, kde sa ľudia rozhodli robiť to inak a funguje im to. Ak by sme to dokázali v celosvetovom meradle, možno by sme sa ešte dokázali zachrániť. Možno by sme dokázali zničenej prírode prinavrátiť jej divoký status. Lebo príroda prežije. V podstate všetko. O nás sa však nič také povedať s istotou nedá. Silné sú nielen dobové archívne zábery mladého Davida Attenborougha (je neuveriteľné, čo všetko ten človek zažil). Nádhera. ()

Malarkey

David Attenborough na prahu svého života sesumíroval to, co všechno zažil a vzhledem ke svým zkušenostem a hodnotného života dobrodruha může říct, jak moc jsme v prdeli a co všechno by se mělo změnit, abychom se z toho vyhrabali. Naprosto s ním souzním a přeji si, aby se celý svět inspiroval těmi nejlepšími, kteří dělají co pro to, aby snížili uhlíkovou stopu. Ano, začít bychom měli především u sebe, což je pravda, ale pořád si myslím, že Evropa dělá co může na rozdíl třeba od Ameriky nebo především Asie. Kéž by se lidstvo jednou semknulo v jeden celek a pracovalo na tom jednotně. Jinak jsme na dobro zatraceni...Dokument nádherný, nenucený, věcný s nadějí, kterou potřebuje každý z nás, aby na sobě mohl začít pracovat. ()

Slasher

Důležité svědectví, kde lepší než všechny impozantní záběry přírod, je sám dobrodruh Attenborough a jeho varovný stařecký projev z hloubi srdce. Smutný a ještě smutnější, přesto v závěru povznese a končí s nadějí - pojďme doufat, se vší naší znalostí a suverenitou, že lidstvo vážně zmoudří, neodjebe si ekosystém a nepřivodí vlastní doom. Ať už v kauze globálního oteplování panuje sebevětší-menší míra informačních zmatků, nesmyslů a korupce, nehledě na strany, kde kdo osobně stojíte, tak na optimalizaci hospodaření ve prospěch planety se snad všichni shodneme. Pátá hvězda jako povinnost. ()

H34D

Celoživotní svědectví o přírodě Davida Attenborougha se může chlubit zejména svou naléhavostí. Pro zasvěceného diváka nepřinese mnoho nového, avšak i známé skutečnosti docela zdařile shrnuje. Emocionální tlak vypravěče je pro mě osobně na hranici toho, co považuju za (ne)příjemné, chápu však, že pro oslovení mainstreamu je toto asi nejlepší způsob. 8/10 ()

whack

Prírodopisný film bez ekologickej agitky je ako auto bez kolies, nemôže fungovať, nedá sa s ním nikam dostať. David Attenborough dokáže tie kolesá vždy tak trefne nasadiť, že to veľakrát nepohorší dokonca ani pomýlených klimaskeptických konšpirátorov, preto je taký jedinečný a dôležitý. V poslednej časti tohto filmu hovorí o riešeniach, ktoré by ľudstvo malo podniknúť. Snáď jeho slová budú konečne vypočuté. ()