David Attenborough: Život na naší planetě

Velká Británie, 2020, 83 min

Steven Price

Jonathan Hughes

Martin Elsbury

Připravte si kapesníky, podobně jako předchozí "Our planet" i toto je velmi smutná podívaná. Svědectví sira Davida Attenborougha, 94 letého bojovníka za naší planetu, je opravdu srdcebolné... Avšak zatímco v první půli dokumentu na záběrech, které v průběhu svého dlouhého života natočil, ukazuje, jak jsme vlastně jako lidstvo a planeta v tuto chvíli v kelu, v druhé půlce ukazuje, že se stále vše dá zvrátit, pokud se jenom trochu zamyslíme a budeme hledat nové cesty. Doporučuji zejména "antizeleným", kterým vadí, když se jen upozorňuje na problémy, ale nepředkládá se řešení: sir zde řešení předkládá na již existujících omezeních a technologiích, o kterých jsen třeba já konkrétně nikdy neslyšela a valila jsem oči. Attenborough je prostě neskutečný, kéž by tu bylo více takových, jako je on. A jsem ráda, že jsem dle záběrů z promítání "Our planet" nebyla jediná, kdo u toho řval jak želva... Naprostá topovka a must see. *****/*****(12.10.2020)

Angličané pro to mají jediný výraz a sice extraordinary. A přesně takové jsou dokumenty dejva etenboroua. Tento je od všeho něco, částečné životopis éry dokumentaristy, ale i právem znepokojivý pohled na globalizaci světa a materiální hodnoty, které naprosto převáží nad duchovnem či lidskostí. Dnes nás přibrzdila korona nebo spíše vyvolaná hospodářská krize o které všichni básnili už rok nebo dva zpátky. ANO, musíme se umět jako lidstvo zastavovat jinak nás zastaví VLASTNÍ chtíč po moci, ať už v jakékoliv podobě a příroda nám to vrátí několikanásobně větší silou. Při některých záběrech mě doslova bylo smutno a říkal jsem si, že do psí hnědky s tím se musí něco dělat, ale co zmůžeme my kapky v moři...?(17.10.2020)

Tohle je opravdu třeba vidět. A měl by to vidět každý jedinec na naší planetě. Už dlouhou dobu se zavírají oči nad ekologickými problémy a až moc lidí ignoruje fakt, že s takovou již brzy nebude naše planeta pro lidstvo obyvatelná. A protože je to problém plíživý, který v našem moderním životě nemáme v jednom kuse před očima, až moc snadno zapomínáme, že vyřešení tohoto problému by pro nás všechny měla být nejvyšší priorita. Že opravdu není nic důležitějšího. A je třeba jednat okamžitě. Svým způsobem mě svědectví Davida Attenborougha šokovalo i přesto, že jsem o většině z toho věděla. Zaprvé proto, že jsem si uvědomila, že vyřešení tohoto problému nemusí být tak nedosažitelné, těžké a nerealistické, jak se často ve společnosti vykládá (ano, jsou to nejspíš jen výmluvy, protože se nikomu nechce přikročit ke změnám). Dokonce není ani nutné opustit moderní styl života (Jak Attenborough říká, je pouze třeba učinit některá "moudrá" rozhodnutí a život tomu přizpůsobit). Život by se sice trochu změnil, bylo by dejme tomu nutné více přejít na rostlinnou stravu, ale čím víc bychom dali prostor "přírodě", tím víc by nám to příroda vracela. A tak není žádná řeč o životě "v nedostatku", právě naopak. Příroda má pro nás všechny dostatek zdrojů. Jen jim musíme dát prostor a využívat je moudře. Další věc, která mě šokovala, byly všechny ty detaily, které dal Attenborough krásně do souvislostí. Poprvé v životě mi třeba docvakl fakt, co to vlastně znamená, když využíváme "fosilní paliva" - že to opravdu znamená, že pálíme všechny ty dávné "fosílie". Pálíme mrtvá těla někdejšího života proto, abychom měli rychlý a efektivní přísun energie, ale reálně si pod sebou jen kopeme vlastní hrob. Je to hrůzný a zvrácený paradox. Vidět to všechno, co nám Attenborough v tomto dokumentu předkládá, dokáže opravdu člověka rozplakat. Ale co teď? Povzdechnout si a znovu jen mávnout nad tím vším rukou? Člověka chtě nechtě napadne myšlenka "co já s tím zmůžu?". Ano, bylo by určitě mnohem rychlejší, kdyby lidé ve vládě a všichni, kteří jsou na rozhodujících a zásadních pozicích, sami přikročili k oněm důležitým ekologickým rozhodnutím. Ale sami od sebe to nejspíš neudělají, dokud nepocítí tlak společnosti. Takže ve výsledku je toto rozhodnutí opravdu na každém z nás, na každém jednotlivci. Jak se říká v Atlase mraků: Můj život je možná jen kapka vody v moři, ale co jiného je moře než velká spousta kapek? Každý z nás má příležitost a potenciál pomoct životnímu prostředí a zároveň šířit tuto osvětu mezi ostatní lidi. Pokud se nám podaří tento záměr dostatečně rozšířit a vnímání společnosti se tím obrátí, pak ani vlády jednotlivých zemí nebo podniky ve vedoucích pozicích nebudou moci věc ignorovat, protože jsou to právě oni, kdo odpovídá na přání a potřeby společnosti. Stejně jako trh se vždy přizpůsobuje poptávce. Takže je to přesně tak - je nutné začít u sebe a nečekat, až se zázračně problém vyřeší sám. Cesta okolo není. ~(5,0)~(16.10.2020)

• niethustra

V mnoha jednotlivostech je to diskutabilní (především v části nabízející řešení), ale o to tu asi nešlo. Spíš než dokument je to totiž naléhavá výzva, takže nejde o to, něco se dozvědět, ale nechat se o něčem přesvědčit. Jak čtu zdejší komentáře, bude to nakonec tak, že přesvědčit se nechají jenom ti přesvědčení, ostatní pro ně zůstanou za blbce. Ponechávám tedy bez hodnocení, ostatně jak ohodnotit apel? Jen podotknu, že to navzdory všude zaznívajícím výkřikům vidět nemusíte, o nic zásadního (ať už ve smyslu zpracování nebo ve smyslu nějakého informačního obohacení) se nejedná.(22.10.2020)

"...to continue we require more than inteligence - we require wisdom." Život na naší planetě je dechberoucím svědectvím muže, který i v tak požehnaném věku překypuje neuvěřitelným odhodláním sdělit nám - lidem - v jakém stádiu se nachází "matka Země", a jakým způsobem bychom mohli upravit náš vztah ke "všudy"-přítomné přírodě, již jsme si tak sobeckým způsobem přivlastnili. David Attenborough má za sebou dlouhý život, a když se ohlédne, má se rozhodně na co podívat - jak na pěkné zážitky, tak i na smutné skutečnosti, k nimž za poslední století naší kolektivní vinou došlo. Z technického hlediska jde o klasicky vynikající zážitek, jenž vedle nádherných záběrů z různých koutů světa nabízí i děsivé výjevy z možné budoucnosti, která nás může potkat. Film obsahuje mnoho zajímavých myšlenek a nejedno moudro z úst "krále zvířecích dokumentů" by se mělo vytesat do kamene. "If we take care of nature, nature will take care of us."(6.10.2020)