David Attenborough: Život na naší planetě

Velká Británie, 2020, 83 min

Steven Price

Jonathan Hughes

Martin Elsbury

Připravte si kapesníky, podobně jako předchozí "Our planet" i toto je velmi smutná podívaná. Svědectví sira Davida Attenborougha, 94 letého bojovníka za naší planetu, je opravdu srdcebolné... Avšak zatímco v první půli dokumentu na záběrech, které v průběhu svého dlouhého života natočil, ukazuje, jak jsme vlastně jako lidstvo a planeta v tuto chvíli v kelu, v druhé půlce ukazuje, že se stále vše dá zvrátit, pokud se jenom trochu zamyslíme a budeme hledat nové cesty. Doporučuji zejména "antizeleným", kterým vadí, když se jen upozorňuje na problémy, ale nepředkládá se řešení: sir zde řešení předkládá na již existujících omezeních a technologiích, o kterých jsen třeba já konkrétně nikdy neslyšela a valila jsem oči. Attenborough je prostě neskutečný, kéž by tu bylo více takových, jako je on. A jsem ráda, že jsem dle záběrů z promítání "Our planet" nebyla jediná, kdo u toho řval jak želva... Naprostá topovka a must see. *****/*****(12.10.2020)

Jisté je jedno: David Attenborough je frajer. Ve svých 93 letech disponuje nejenom velmi bystrou myslí, ale především by si mohl říct, že už to má za pár a že na nás peče. Místo toho vytvoří dokument, který je mnohem přesvědčivější než libovolné alarmující pokusy z poslední doby (za všechny třeba Before the Flood). Čím to? Především tím, že je dokument postavený coby svědectví jeho života. A přiznejme si, nikdo není povolanější pozorovatel než člověk, který sledoval úbytek divočiny tolik dekád. Nikdo si u tohohle dokumentu nemůže namlouvat, že jde o dílo kancelářského aktivisty, který si přečetl pár knížek a od stolu pronáší nějaká univerzální moudra. Proto je i pro lidi s nulovým zájmem o environmentální problematiku tenhle film odmítnout. Patřím k těm, kteří se z dokumentu nedozvěděli informačně nic nového, ale přesto jsem hrozně rád, že jsem ho viděl. Protože vědět a být svědkem jsou rozdílné věci - a naléhavá svědectví jako je tohle teď potřebujeme jako pes drbání.(8.11.2020)

Funguje to skvěle ve všech rovinách. Funguje to jako přírodovědecký dokument s krásnou vizuální stránkou, funguje to jako životopisné dílo jednoho významného přírodovědce a dokumentaristy a hlavně to funguje jako závažné a alarmující svědectví jednoho moudrého muže, který zasvětil celý svůj život pozorováním a zkoumáním přírody. Tohle by měl vidět každý a každý by si z toho měl něco vzít. Jinak bude život našich dětí velmi, velmi smutný...(11.10.2020)

Veľmi zjednodušene a skratkovito poňatý pohľad na najpálčivejšie problémy našej planéty. David tentoraz na problémy len nepoukazuje, ale ponúka aj odpovede na otázky, ako dosiahnuť to, aby sme tu boli aj o dvesto, tristo rokov. Práve simplicita dokumentu je vhodná na túto dobu, kedy je ľudstvo hlúpejšie, povrchnejšie a arogantnejšie než kedykoľvek predtým. Attenborough zavŕšil svoj úžasný život jedným z najdôležitejších dokumentov vôbec, ktorý by sa mal začať okamžite premietať na školách.(8.11.2020)

Dokým bude David Attenborough stále dýchať... hoci má 93...verím že bude stále usmerňovať tých privilégovaných, ktorý môžu niečo zmeniť. Sila tohto svedectva je v jeho úprimnosti, porovnávaniu a prognózam. A hoci sa môže na chvíľu javiť pesimisticky, je zároveň aj plný odporúčaní a postrehov ako to zmeniť. A nie len na tej globálnej rovine ale aj na individuálnej. Ďalšia z vecí, ktorú treba vidieť a doceniť. A úvod a záver v Černobyle považujem za trefný a skvelý autorský zámer.(5.10.2020)