David Attenborough: Život na naší planetě

Velká Británie, 2020, 83 min

Steven Price

Jonathan Hughes

Martin Elsbury

Prírodopisný film bez ekologickej agitky je ako auto bez kolies, nemôže fungovať, nedá sa s ním nikam dostať. David Attenborough dokáže tie kolesá vždy tak trefne nasadiť, že to veľakrát nepohorší dokonca ani pomýlených klimaskeptických konšpirátorov, preto je taký jedinečný a dôležitý. V poslednej časti tohto filmu hovorí o riešeniach, ktoré by ľudstvo malo podniknúť. Snáď jeho slová budú konečne vypočuté.(15.10.2020)

Totální paráda! Attenborough v 93 letech předvádí výkon rovnocenný s Christopherem Lee z Hobita a ukazuje Zemi tak, jak ji nikdo nechce vidět, ale zároveň každý z nás přispívá svým kouskem k definitivní demolici celého ekosystému. Nádherný dokument, který je místy napínavější než kdejaký akční film. 95%(10.10.2020)

Nepopsatelný dokument o životě a jeho brutálně devastujících dopadech na planetu. V životě jsem se necítila víc provinile, než po zhlédnutí tohoto dokumentu, jak strašně naší Zemi lidstvo ubližuje. Přiznám se, že jsem měla asi největší prozření v životě a kvůli těm zvířatům brečela ještě asi hodinu.(4.1.2021)

Narozdíl od většiny podobných dokumentů tu máme i značnou část věnovanou nápadům či postřehům o tom, jak současný neutěšený, nezadržitelně se zhoršující stav volné přírody ještě lze zvrátit, tzn. postupně se naučit žít s naším prostředím v harmonii a vzájemném prospěchu. To je jedna z věcí, která vynáší tento dokument nad své, mnohdy vyloženě jen alarmistické, souputníky. Tou druhou věcí je samozřejmě Attenborough. Asi není třeba podávat výčet všech jeho zásluh, dokumentárních či ekologicky zaměřených. Stačí jen říct, že jestli lze v tomto cynickém světě někomu doopravdy věřit, že ví o čem mluví, je to právě on. "It's not all doom and gloom."(3.11.2020)

„Ak pomôžeme my prírode, ona pomôže nám.“ 94-ročný (!!!) David Attenborough je veľmi múdry muž. Ponúka strhujúce, úchvatné, desivé, obludné, tragické, ale v najnečakanejších okamihoch i dojemné veľdielo plné nádeje na miestach, na ktorých by ste to nečakali. Neviem, či si ako ľudstvo takú nádej vôbec zaslúžime, na druhej strane dokument ukazuje miesta na tejto našej planéte, kde sa ľudia rozhodli robiť to inak a funguje im to. Ak by sme to dokázali v celosvetovom meradle, možno by sme sa ešte dokázali zachrániť. Možno by sme dokázali zničenej prírode prinavrátiť jej divoký status. Lebo príroda prežije. V podstate všetko. O nás sa však nič také povedať s istotou nedá. Silné sú nielen dobové archívne zábery mladého Davida Attenborougha (je neuveriteľné, čo všetko ten človek zažil). Nádhera.(24.12.2020)