K2 vlastní cestou

• angličtina K2 My Way (festivalový název)

Klára Kolouchová jako první rodilá Češka zdolala před lety Mount Everest a v loni jako první Češka a teprve dvacátá žena světa vystoupala i na druhou nejvyšší horu světa – na nebezpečnou K2. Její výstup na „Ká Dvojku“ představuje nejen nebývalý sportovní výkon a úspěch, ale ukazuje i příběh nezdolné vůle, touhy a úsilí dosáhnout vysněného cíle. Co pohání ženu, manželku a matku dvou dětí do souboje s obávaným zabijákem? Kam až dosahuje právo splnit si svůj osobní sen? Mohou být vlastně ženy při jeho plnění stejně sobecké jako muži? Odpověď na otázky a pohled na jedinečnou cestu až na vrchol K2 přináší dokument renomované filmařky Jany Počtové, autorky ceněných dokumentů Generace Singles a Nerodič. Hlavní hrdinka a režisérka spolu po dva roky sdílely období náročných příprav, pochyby, těžká loučení, krize i předchozí neúspěšný pokus. Jana Počtová společně s kameramanem zachytila atmosféru a dění expedice až do základního tábora, film obsahuje úchvatné záběry hor i Klářiny autentické záběry ze samotného finálního výstupu. (Bontonfilm)

dammit83

Jak uz zde bylo zmineno, serpa si tam vybehne v sandalich kazdej rok a Klara s kyslíkem porad fňuka. Skoro jsem si pral, aby Tomas Petrecek byl hlavni hrdina a ona se tam mihla tech 20 vterin... ()

camomilla

Chtela jsem na tenhle film jit do kina, ale nenasla jsem nikoho, kdo by se pridal. A uprimne, byla bych zklamana. Tezko rict, co jsem cekala.. asi me nejakym zpusobem iritovaly ty rodinne pribehove linky. Jasne, ze rozlouceni s rodinou je tezke. Ale bylo to tak nejak porad stejne "knourani". Vizualni zabery z hor mi spravily naladu, ale celkove mi to prislo takove "plytke". Miluju horolezecke filmy, ale tady, v DOKUMENTU (!) jsem uplne postradala pocit toho nebezpeci, narocnosti. Proste Klara vyslapne cast kopce, da si ve stanu caj, pokeca, pak zase vyslapne cast kopce, da si caj, pokeca, zjisti, ze je asi blby pocasi, ze to nepujde a nakonec to prubne a doslapne az nahoru. Fakt me to mrzi, ale musim dat 2 hvezdy. Predevsim reziserce. Klaru obdivuju a i kdyz ma cesticku "vyslapanou" od serpu a jde na to s kyslikovou maskou, myslim, ze vykon je to stale obdivuhodny! ()

karlkutscher

Bohužel se musím přidat k negativním komentářům! Zdolání hory si představuji jiným způsobem, a ne, že tam všechno odmakají ostatní. Mé hodnocení:  Natočení dokumentu: 20% / Hlavní hrdinka: 30% / Pocit z dokumentu: 10% / Pohled na hory: 100% / Jak tu bylo moc hezky řečeno, proč lezou na K2 lidé za každou cenu, když to nezvládají a to i přes zásadní pomoc šerpů...  Nerozumím, jak se takový dokument mohl dostat na veřejnost a dokonce do kin?! Neuvěřitelné!! 😖🤭😬 ()

K88

Dokumentární film K2 vlastní cestou mě příjemně překvapil. Původně jsem čekala více horolezecký dokument, plný dech beroucích záběrů závratných výšin a souboje člověka s přírodou. Autorka Jana Počtová se ve své tvorbě hodně zaměřuje na vztahovou rovinu příběhů a dává vyniknout detailů běžného života. Velmi zajímavě skládá příběh z více úhlů pohledu, dává šanci aby se vyjádřila nejen hlavní hrdinka Klára, ale i její rodina, včetně dětí, partnera a rodičů. I když jsem byla natěšená na zasněžené kopečky tento malý exkurz do motivů horolezce, co ho žene do kopců byl velmi příjemný. Hodně oceňuji, že film budí emoce a dělí diváky na tábor těch, kteří Kláru Kolouchovou obdivují a na ty, kteří ji naopak zatracují jako špatnou a nezodpovědnou mámu. Vzbudit emoce a rozvířit diskusi se myslím vážně povedlo. Osobně by se mi líbilo, když by v dokumentu dostali ještě více prostoru "šerpové" kteří tvoří lídry expedic a nebýt jich, tak by lidé jako Klára na vrcholu nemohly stanout. Časosběrné záběry K2 od Petra Jana Juračky jsou nádherné, film dobře doplňují. ()

hori14

Spíše dokument o životě před výstupem. Pojmenoval bych film ''Česká příprava na K2''... Čekal jsem, že se spíš 80% děje bude odehrávat při výstupu a zdolání K2 ale bohužel... proto hodnotím jako průměr. ()

randel

Žumpa žump. Ufňukaná jitrnice na K2 dokola hbitě tasí kameru, aby chytila pár z paty vytažených slz. Tak buď jezdím do Himálaje strkat hlavu ďáblovi do huby, nebo sedím doma na prdeli se svou “milovanou rodinou”. Nejezdim vyplazovat jazyk na smrt a přitom jím zrovna slízávat nudli, jak mi drtí srdce stesk po dětech. Hvězda za prachbídně málo karákóramských scenérií. Jinak šrot. ()

Hanka_M

Zpočátku máte pocit, že se jedná o suverénní dokument, který jde ovšem moc po povrchu. Jak by taky ne. Na to ovšem, že to točila Počtová, která má už lepší zápočty, působí dokument někdy až příliš průměrně ve svém vyprávění, střihu a vůbec zpracování. Místy, jako by se jednalo o hrubý střih. V druhé půlce filmu už vás vyprávění začne nudit a vy ho ze slušnosti dokoukáte a přemlouváte partnera, aby ještě vydržel, a neodcházel z kina na pivo - vždyť už zbývá jen dvacet minut. Možná o ty, kdyby to bylo kratší, by dokument alespoň trochu obstál. Počtová se hrozně změnila, jako by jí dramaturgicky nikdo nehlídal. ()

RushRush

Celý takový studený,chybí cesta dolů, která je daleko těžší než výstup,ze 100 hodin jste vybraly snad ty nejnudnejší záběry...no jinak klobouk dolů ,že to dala. ()

akni76

Vážim si dobré horské filmy, rovnako ako si vážim ženy, horolezkyne. Napríklad takú Wandu Rutkiewicz. Toto bohužiaľ nie je ani dobrý horský dokument a už vôbec nie je o horolezectve. Je o komerčnej vysokohorskej expedícii, aké dnes tvoria 95 percent podnikania v Himalájach a Karakorame. Ak má klient dosť peňazí, fyzičku a nezlomné ego, šerpovia mu, riskujúc život, pripravia postupové tábory, vynesú kyslík, vyfixujú cestu na vrchol. Samozrejme to nerobia zadarmo, ani z lásky. Nič osobné, ale za mňa nudný dokument o psychicky nestabilnej pani, ktorá síce stále plače, no "napokon to dala". ()

MatyRock

Ale tak proč ne, že jo. Dokumentární kvalita nelze srovnávat s většími a zahraničními projekty. Český dokument ve kterém nejvíce oceníte samotnou Kláru, i když mi lezlo na nervy, že v každé druhé scéně bulí. Přičemž i samotný horolezecký výkon na dnešní ohledy není nijak výjimečný. Fixy měla natažené, takže prakticky jen jumarovala, měla dokonce svého vlastního šerpíka, který ji nosil většinu vybavení a na vrcholu ještě používala kyslík. Čímž nechci její osobnost žádným způsobem shazovat, přeci jen dokázala něco, co většina z nás za svůj život nezvládne. Ale v rámci lezecké komunity je výstup významný hlavně tím, že jde o první český ženský výstup na K2, něčím jiným moc ne. První část filmu se zaměřuje na pouto s rodinou a jak celou věc vidí. Jednalo se o fajn myšlenku ukázat pohled jednotlivých členů rodiny na Klářinu zálibu v horách, akorát občas to působilo zbytečně uměle a natahovaně. Druhá část, již z prostředí hor, je jednoznačně lepší částí filmu. Záběry hor jsou někdy naprosto úchvatné a patří k nejlepším záběrům, které jsem viděl ve filmu tohoto typu. Bohužel valná většina z nich byla vidět již v traileru. Nakonec si myslím, že by filmu prospělo více stříhat (občas ty scény byly fakt nepochopitelně dlouhé) a mít větší režijní vizi. Nechápejte mě spatně, vize režisérky ukázat osobnost Kláry a pouto s její rodinou je dobrá, ale přijde mi to trochu málo. Pěkná kamera, česká produkce (beru v potaz podobné české projekty) a horolezecké prostředí mi dá pěknou zaujatou rovnicí 6/10. ()

jethrotull

Velka slabota,o to vacsia reklama.80% filmu o vstekom moznom,len nie o vystupe.A samozrejme poriadne zavadzajuci nazov,ze "Vlastnou cestou". To je aka ta vlastna cesta ked vsetko komplet za nu oddru serpici? Pre mna uboha saskaren a urazka horeleckeho sportu. Ta jedna hviezda je za tych par minut ked sa na obrazovke objavili aj Himalaje. ()

Vyjola

Jsem zklamaná, protože mi p.Kolouchová nebyla sympatická, její způsob výletu mi nebyl sympatický. Nevidím v tomto nic za co bych ji měla obdivovat. Zaplatit si tým, který mi pomůže nahoru. A jako co? Půlku filmu probrečí, druhou se obhajuje, že tam lézt musí..tak hodně štěstí, jen film už snad ne.. jsou na světě zajímavější lidé. ()

bambiz

Nehodnotím osobnost a rozhodovací procesy hlavní hrdinky filmu - hodnotím film a ten dokázal udržet mou pozornost po celou stopáž, ocenila jsem i delší úvod z rodinného zázemí horolezkyně, protože mi pak celý příběh dává větší smysl. A nasazení štábu si také zaslouží poklonu. ()

Kinepa

Bez pláče a té ženy by to bylo lepší. Proč tam létě, když pořád brečí. Šerpové klobouk dolů. Za osm let tam budou turisty už i vynášet ... ()

danny79

Klára mi je sympatická a hodnotit její rozhodnotí není moje věc. Když lezou otcové, můžou lézt i matky. Hodnotim dokument, který je bohužel slabší - málo silných okamžiků, majestátnosti hor, emoce na mě vůbec nepůsobily. Absence emotivnějsí hudby, která by umocnila atmosféru, plytký, neucelený. Jinak kloubouk dolů za Klářin výkon. ()

ondrasheq

Tento film ukáže leccos, ale nic pořádně. Hlavní problém vidím v nedostatečném propojení emocí horolezkyně s důslednějším pohledem na průběh výstupu. Další z dokumentů, který nezvládl K2 prodat jako skutečně nebezpečnou horu. Nebýt několika skutečně málo záběrů ze samotného výstupu, klidně byste si mohli myslet, že paní leze na Milešovku, neb drtivá většina záběrů je ze základního tábora, ze stanu nebo z ploché zasněžené pláně. ()

Juseppe

Nádherná žena, silná, inteligentní, citlivá. Má své sny, stejně jako jiní čtyřicátníci na vrcholu životních sil. A stejně jako mnozí z nich, má taky ratolesti, ke kterým cítí lásku a zodpovědnost. Jak se popasovat s extrémním dilematem, kdy oba životní cíle – osobní naplnění zdoláním hory s reálnou hrozbou smrti a naproti tomu život ve šťastné rodině, se buď naplní zároveň, nebo se zároveň fatálně zhroutí? Skvěle vygradováno, první polovina filmu poměrně obšírně zobrazuje běžný domácí život a seznamuje s celou rodinou, aby se ve druhé polovině z Himalájí naplno projevila tíha toho dilematu. Přesně takhle si představuji výborný dokument, který má co říct a navíc jako bonus krásné záběry hor. ()

Edge_666

Ač nezpochybňuji úspěch paní Kolouchové, je toto vlastně dokument o pláči a sebestřednosti. Paní Kolouchová ví, že to může být její poslední cesta v životě, přesto nechá doma manžela a dvě děti - totální nezodpovědnost a sebestřednost. Ale i to chápu. Nechápu, proč má někdo ale potřebu natočit 99 minut plakání a 1 minutu mávání. ()

Batyskaf

Po zhlédnutí trochu rozčarování, čekal jsem, že se dozvím víc podrobností než kolik krémů a triček si brát do batohu. Ale nakonec oceňuji alespoň ***, zajímavý pohled do fungování expedice, byť komerční a s ne moc sportovním přístupem. Doporučuji poté zhlédnout film "Death Zone: Cleaning Mount Everest" - a podívat se i do míst, které kamera u většiny takových filmů nezabere a co po takových expedicích často zůstává. Dilema jít či nejít s ohledem na rodinu - určitě zajímavé téma. Ty každodenní rutiny z kuchyně a ložnice byly trochu ubíjející, ale naopak detaily z fyzické přípravy byly zajímavé. I když radši mám podobné filmy, kde osazenstvo působí spíše jako parta kamarádů než jen vztah cestovka/klient. Celkově ten film působil neklišovitým dojmem a vítám každý český film, kde se neřeší hodní/zlí Němci nebo komunisti. Ale paní mohla vzít alespoň občas do ruky cepín nebo lopatu a chtělo by to občas trochu humoru nebo nadhledu a ne jen "já" tohle a "já" tamto. ()

notinkansas

Pročítala jsem komentáře a překvapilo mě, že tady mnozí vůbec netuší, že se K2 nenachází v Himalájích, ale v pohoří Karakoram, ačkoliv my se tyto věci učili už na základce...  Klobouk dolů před Klárou, stát na vrcholu této úžasné hory muselo být neskutečné. Girls can do anything.  ()