K2 vlastní cestou

• angličtina K2 My Way (festivalový název)

Klára Kolouchová jako první rodilá Češka zdolala před lety Mount Everest a v loni jako první Češka a teprve dvacátá žena světa vystoupala i na druhou nejvyšší horu světa – na nebezpečnou K2. Její výstup na „Ká Dvojku“ představuje nejen nebývalý sportovní výkon a úspěch, ale ukazuje i příběh nezdolné vůle, touhy a úsilí dosáhnout vysněného cíle. Co pohání ženu, manželku a matku dvou dětí do souboje s obávaným zabijákem? Kam až dosahuje právo splnit si svůj osobní sen? Mohou být vlastně ženy při jeho plnění stejně sobecké jako muži? Odpověď na otázky a pohled na jedinečnou cestu až na vrchol K2 přináší dokument renomované filmařky Jany Počtové, autorky ceněných dokumentů Generace Singles a Nerodič. Hlavní hrdinka a režisérka spolu po dva roky sdílely období náročných příprav, pochyby, těžká loučení, krize i předchozí neúspěšný pokus. Jana Počtová společně s kameramanem zachytila atmosféru a dění expedice až do základního tábora, film obsahuje úchvatné záběry hor i Klářiny autentické záběry ze samotného finálního výstupu. (Bontonfilm)

Maniik88

Pozrel som si dokument od Nimmsa ako zdolali všetky 8000covky za pol roka a pri zdolávaní obávanej a hrozivej K2 sa stretol s Klárou a zaujalo ma, že má k tomu výstupu na K2 vlastný dokument. Za mňa bol práve zaujímavý ten vnútorný boj medzi splnením si sna a matkou, medzi tým, že môžem umrieť a nechať rodinu bezo mňa a tým byť prvou Češkou na K2 a 20 celosvetovo. Či jednou z mála, čo má 3 najvyššie 8000covky. Takže, áno, je to akoby hodne ufňukané a z hora tých záberov nie je moc.. tam ale bol boj o život a na kamerovanie nebolo moc času. A tak súhra náhod, že sa stretla v pravý čas s Nimmsom a jeho tímom a jediná to nevzdala a to ju vynieslo až hore. A som si istý, že si vymyslí niečo nové. Ja mám podobné pocity pri zdolávaní omnoho skromnejších a bezpečných pasov na bicykli. Šlapeš 25km na Stelvio, prevýšenie 1900, hore 2800, nevládzeš, chýba kyslík, ale to okolie a ten pocit hore, keď sa pozreš na tie serpentíny, to je droga a chceš ísť o rok zas, vypadnúť, dobiť baterky. Lenže keď si zrovna žena, matka malých detí, sny idú stranou a priority sa drvivej väčšine preuskladajú. Klára do toho šla, fakt riskovala, no vyšlo to. Za mňa moc zaujímavý psychologicky postavený dokument. ()

Boulderman

V prvé řadě bych rád pogratuloval Kláře k velkému výkonu. Byť to bylo "normálkou", byť to bylo s technickou podporou i kyslíkem, pořád je to velký výkon jak fyzický, tak i psychický. Vím o čem mluvím, mám za sebou taky poměrně vysoké kopce a dovedu alespoň trochu pochopit to peklo, co člověk nahoře zažívá. Ta jedna hvězdička, kterou jsem film ohodnotil je tedy za ten výkon. A to je asi tak vše. Filmařsky je to katastrofa, neustále se zdůrazňuje psychické rozpoložení, protagonistům není rozumět a o kádvojce se vlastně nedozvím nic. Sorry, ale tento dokument se skutečně nepovedl. Klidně to mohlo být o Kláře a jejích pocitech, ale pro horolezce tam nic obsažného není. ()

subic

Klára je hustá žena, o tom žádná. Tohle je pohled ženy na výstup na K2, ČT udělala i jiné dokumenty o českých horolezcích, České himalájské dobrodružství (2003) nebo Podruhé na K2 (2007). Takže pak lze srovnat pohled chlapů a pohled ženy na věc. A o tom to je. 7/10 ()

nula87

U těchto dokumentů je vždy nutné rozdělit hodnocení výkonu jako takového, a pak dokumentu samotného. Co se týká výkonu, přesto, že Klára lezla s plnou podporou (tzn. kyslík, předpřipravené fixní lana, osobní šerpa, atd.), ten výkon je přesto obdivuhodný. Film tak nějak plyne, Klára se často dojímá a brečí, ale proč ne? Vždyť je to ženská, a aspoň je vidět, že to není stroj, ale ženská zaplavená emocemi i pochybami (přesto, že občas může působit, hlavně ve vztahu k rodině jako necitlivý sobec...). 55% ()

MyrnaAlec

Ženská, co si bere do výškovýho tábora voňavku a krémy. Dokument o síle a vytrvalosti, dost vzdálený od chlapských machistických vyznání o "pokoření a dobytí hory". Tahle ženská leze, protože jí to baví a má v tom podporu doma. Respekt. ()

knihovna

Nebudu dávat hvězdičky, to je asi zbytečné. Je to prostě film o někom, kdo rád leze na hory. To je každého věc a to že je to žena na tom nic moc nemění. Prostě šla za svým cílem, který já ze svého pohledu vůbec nepovažuji za důležitý, nebo obdivuhodný. Prostě nevím, co bych tam nahoře hledal a bál bych se, že tam zhebnu a to dost zbytečně. Ale pro paní Kláru to je důležité a je dobře, že si svůj sen splnila. Jsme každý jiný. Takže ani obdiv ani zatracení - má co chtěla. ()

Brano

Za mňa osobne skvelý dokument, človek má možnosť nahliadnuť do prípravy, čo všetko tento neľahký výstup na jeden z najťažších kopcov sveta obnáša a trochu aj nazrieť z tej psychologickej stránky. Na vyššie hodnotenie mi tu chýba lepšia výprava a hudba, ktorá by viac vyťažila z tej emocionálnej stránky. Ten začiatok s rodinkou bol dosť pomalý a miestami nezaujímavý. Režisérka to až tak bravúrne nezvládla, ako Kolouchová, ale aj tak dávam 4*. ()

Cermicek

První otázka, co mě napadne, zda by tento film/dokument vůbec vzniknul, pokud by Klára velkou shodou okolností nenarazila na Nimse a jeho neskutečnej projekt Project Possible.  Zda by tento příběh byl odvyprávěnej i při nezdolání na 3x pokus..? Naštěstí jsou to jen kdyby a tohle "štěstí" k tomu patří a já to Kláře upřímně přeju! Co na tom, že jí cestu zafixoval Nimsův tým a používala kyslík - pořád se tam musela vyškrábat a chtěl bych vidět většinu zdejších odborníků horolezců, jak by to sami dali!🤣👏. Nejvíc na mě zapůsobila pasáž, kdy Klára svádí vnitřní souboj, zda to zabalit, nebo dát ty mrše ještě jednu šanci! Ok, režisérsky to neni dokonalý, ale chtěl bych vidět ten budget. ()

honzic

Zajímavý dokument, který nenadchne ani neurazí. V zásadě chvílemi působí dobře, ale pak tak trochu ztrácí na efektu. Hodnocení: 60 % ()

LadyRainier

Komplexně ten příběh je super, neodsuzuju jí...že to dala i když má děti. Kupa těch, co jí za to nadává vlastně s těma děckama taky nejsou...a hlavně je to její věc. Co mě zklamalo, je ta režie...děs běs. ()

fafejt001

Čekal jsem , že budu ohromen . Bylo to tak napůl . Hory nááádhera , lezení rovněž . Určitě je to silná žena . V tom lezení musím smeknout . Výborný výkon . Ale více mne zaujala až druhá polovina filmu . Ta první mne tak neoslovila . Chápu však , že má rodinu , dítě , atd . Musí se na cestu připravit , sehnat peníze , výbavu , plánuje cestu . I tak jsem rád , že jsem tento dokument viděl . Ty hory stály za to . ()

TheKleofa

Čekala jsem trochu jiný žánr. Překvapivě je ústředním tématem nikoli výstup na K2, ale dilema "láska k horám versus láska k rodině". Klára Kolouchová je výjimečně silná a odvážná žena, což se ve zpátečnickém maskulinním světě neodpouští, a proto měla zřejmě zato, že potřebuje mediálně trochu zjemnit svůj obraz. Nicméně slzy v každé (druhé) scéně jsou už skutečně trochu moc. Kvůli tomuto "tlačení na pilu" dávám 4*. Jinak ale velmi poutavě a citlivě natočeno, paní režisérka odvedla skvělou práci. ()

chamonix odpad!

"Nejhezčí je to, co si musíš vybojovat" - jenže tahle dáma si to nevybojovala. Typický filmeček pro mainstream, který nerozlišuje mezi lezením s kyslíkem a bez něj (šlapat na bicyklu a vézt se na elektrokole taky není totéž), který nerozlišuje mezi lezením s vlastní vynáškou a když ti to (včetně tebe samotné) vytáhnou Šerpové. A podprahové sdělení o prvovýstupu v názvu filmu je už vrchol. Dáma coby profesionálka v marketingu předvedla největší výkon při ohlupování sponzorů, kteří jí zaplatili dovču. ()

JeyeK

Ohrozíte život svůj i svých blízkých v honbě za splněním svého celoživotního snu, a nebo raději poslechnete své okolí a spokojíte se s rodinnými výlety v Krkonoších? Nedělat nic je vždy jednodušší. Kdy je to správné? 80 % ()

pájap

Super.plnit si sen i když jsem vdaná musi byt veeeeelmi těžký....a deti.....uuaauu..ivoshku..ty kluku usatej...serpove lezou a lezou ale to jistě neznamená že horolezectví je sranda...a kolik jich tam už zůstalo...pa ()

aribari

Bém měl aspoň tolik vkusu, že o svém výstupu nenatočil žádný dokument. Ale chvála Bohu, že to ta nezodpovědná ženská přežila a děti mají mámu. 1 hvězdička za krásu přírody, které mohlo být víc. ()

bungalov

Hooodně ubrečenej dokument. "Vlastní cestou" - nečekal jsem novou linii, ale tohle mělo být myšleno jak? Raději o tom ani nebudu přemýšlet. Opravdu místy dost hloupé. Zajímal by mne spíš příběh toho fixačního týmu, který ji připravoval tu "padesáti procentní" šanci. Chápu, že po fyzické stránce to není jednoduché, ale příběh na celovečerní dokument, který jde do kin, si představuji jinak. ()

Woof

Než jsem se sama dostala ke shlédnutí, slyšela jsem pár názorů na film i Kláru a její rozhodnutí. V návaznosti na ně mi přijde film příjemně opravdový. Zajímalo mě, jak se taková žena projevuje, jak normálně žije, jak asi trénuje a jaká je přitom atmosféra při samotném lezení a snažení se o dobytí hory. To vše mi film v náhledu dal a i když ve mně také vzbudil zvědavost po více detailech tréninkové plánu, seznamu konkrétních položek věcí s sebou a faktických věcí o lezení jako takovém, myslím, že se do jednoho filmu, který je navíc i o emocích a ženském pohledu, nemohlo všechno vejít. Ke Kláře mohu říci, že je to výjimečná žena, silná a asi holt i sobecká. Ale každá jsme jiná a některé své sny prostě potřebují dotáhnout - jako ona, má můj obdiv k té vůli a síle jet si vylézt na horu! ()