Merillovi záškodníci

• USA Merrill's Marauders

První polovina 40. let, Jihovýchodní Asie - Barma. Je válka a území Barmy je pod okupací Japonska. Američané cítí nebezpečí v možnosti spojení Japonců a Němců a proto se rozhodnou získat několik strategicky důležitých míst nazpět. Do náročného terénu vyšlou brigádu čítající 3000 vojáků, jimž velí generál Frank D. Merrill (Chandler). Po několika měsících si tito vojáci vyslouží v tisku přezdívku "Merrillovi záškodníci", ale to již přichází fyzické a psychické vyčerpání a cíl je pořád daleko... Scénář napsal a režie filmu se ujal Samuel Fuller (mj. VELKÁ ČERVENÁ JEDNIČKA). (5150)

5150

Další z řady válečných filmů 60. let, který je zajímavý zejména slušnou akcí (řada explozí) a psychologickou rovinou příběhu (Merrill vs. velitel čety vs. řadoví vojáci). K nejsilnějším momentům pak patří scénka, kdy vyčerpanému vojákovi přinese stařenka misku rýže a na něj v ten moment všechno dolehne.. Jeff Chandler (DESET VTEŘIN DO PEKLA) se uvedení filmu již nedočkal, byla to jeho poslední role. ()

dopitak

Už jsem viděl lepší válečné filmy, ale Merrill's Marauders mi trochu obsahově připomněli Četu (i když jiná válka) a to je film, který opravdu nemusím. Z tohohle pohledu je tedy Fullerův počin výrazně lepší (tak na mě působil), dokázal se vyhnout nechutným záběrům, scéna s domorodci přinášejícími vojákům jídlo patří mezi ty nejpovedenější. ()

Malarkey

Hodně slabý válečný film plný pravého amerického patosu, který se vyskytl už tenkrát, což se vcelku divím, protože z té doby neznám válečný film, který by byl natolik nacionalistický jako je tento. Dobře když to přejdu, jsou tu ještě špatní herci, divně a nudně natočené scény před akcí a průměrná akce. Nebýt právě jí asi bych ani nevydržel pač ani příběh řekl bych, nedá se rovnat pravdě. Celkově zato mi to příde jako pečlivě vyždímané peníze na něčem, co v té době táhlo. --- Všichni místní jsou vyřízení. V životě jsem neviděl tak vyřízené lidi, jsou na dně..nebudu je označovat podle chorob...prostě je označim zkratkou VV - všeobecně vyřízené...jsou kaput. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Americká jednotka v Barmě v pekle druhé světové války - bažin, džungle a Japonců v dosti drsném válečném filmu. -Umírající: "Přežil to Lemczek? Vím, že to koupil! Chudák Lemczek." - Ošetřovatel o umírajícím: "Je mrtvý." - Velitel Merill: "A přežil to Lemczek?" - Ošetřovatel o zemřelém:" On byl Lemczek." Zajímavá studie totálního vyčerpání vojáků versus vůle tvrdého velitele vybojovat, co je potřeba. "Jako velitel lidem ubližuješ, nepřátelům i těm vlastním." Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=_QwVESiCAfg ()

Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +pln amerického patosu a akce -občas jsem cítil to jejich utrpení a taky jsem trpěl, herci mě moc nepřesvedčili, příběh je takový nijaký/// Slušný film, který by neměl nudit. Akce je tu dostatek a skoro pořád se něco děje. Když došlo na boj, působili vojáci jako čistící komando. Když šlo o dlouhý pochod stali se z nich trosky. Přesto si myslím že jim budete fandit, stejně tak i generálovi, který je žene kupředu. A ten americký patos jsem přežil celkem bez újmy./// Celkem 63%/// ()

• Jeff Chandler (brigádní generál Frank D. Merrill) se v době natáčení těžce zranil v důsledku nešťastného pádu při sportovní relaxaci s vojáky, kteří pomáhali s komparzem. Natáčení dokončil pod silnými sedativy. Na následky komplikací po zpackaných operacích zad nečekaně tragicky zemřel. Uvedení svého posledního filmu do kin se nedožil. (bjh)