Merillovi záškodníci

Merrill's Marauders

Dobrodružný / Válečný / Drama

USA, 1962, 98 min

• drankeryth

Jeden zo slabsich filmov, ktory mam zas az tak nezaujal. Akcie vo mne nezanechali moc nadseni, ze to vyzeralo napinavo. Prebehli tak lahko a bez prilis nebezpecneho prieniku do utrob japonskych ukrytov, kde na americkych vojakov cihaju sikmooki ludkovia, ktory im nepraju nic dobre. Vacsina filmu sa niesla v znameni pochodov cez barmsku dzunglu, ale aj na ten boj sa dostalo miesto, ale nebolo to nic vynimocne. To som uz ale pisal vyssie. Kto caka, ze ho caka skvele dobrodruzstvo pri plneni bojovych rozkazov v tylu nepriatela, tak to nech na to rychlo zabudne a da radsej miesto nejakemu inemu filmu, aky je tento, ktory mi prebehol do konca zaverecnych tituliek bez napatia a napadov, ktore by ozivili film.(16.1.2012)

TV/// Obsazení 4/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +pln amerického patosu a akce -občas jsem cítil to jejich utrpení a taky jsem trpěl, herci mě moc nepřesvedčili, příběh je takový nijaký/// Slušný film, který by neměl nudit. Akce je tu dostatek a skoro pořád se něco děje. Když došlo na boj, působili vojáci jako čistící komando. Když šlo o dlouhý pochod stali se z nich trosky. Přesto si myslím že jim budete fandit, stejně tak i generálovi, který je žene kupředu. A ten americký patos jsem přežil celkem bez újmy./// Celkem 63%///(2.12.2008)

Už jsem viděl lepší válečné filmy, ale Merrill's Marauders mi trochu obsahově připomněli Četu (i když jiná válka) a to je film, který opravdu nemusím. Z tohohle pohledu je tedy Fullerův počin výrazně lepší (tak na mě působil), dokázal se vyhnout nechutným záběrům, scéna s domorodci přinášejícími vojákům jídlo patří mezi ty nejpovedenější.(15.8.2008)

• Malarkey

Hodně slabý válečný film plný pravého amerického patosu, který se vyskytl už tenkrát, což se vcelku divím, protože z té doby neznám válečný film, který by byl natolik nacionalistický jako je tento. Dobře když to přejdu, jsou tu ještě špatní herci, divně a nudně natočené scény před akcí a průměrná akce. Nebýt právě jí asi bych ani nevydržel pač ani příběh řekl bych, nedá se rovnat pravdě. Celkově zato mi to příde jako pečlivě vyždímané peníze na něčem, co v té době táhlo. --- Všichni místní jsou vyřízení. V životě jsem neviděl tak vyřízené lidi, jsou na dně..nebudu je označovat podle chorob...prostě je označim zkratkou VV - všeobecně vyřízené...jsou kaput.(23.6.2007)

Posledná rola pre Jeffa Chandlera. Síce iba 42-ročný, ale vyzerá s tými sivými vlasmi ako starý dedo. Inak film je o klasickej diverznej misii, ktorá sa musí dokončiť za každú cenu, aj za cenu obetovania vlastných. A taká typická pocta vojakom, konkrítne z menej známych jednotiek, ktorí pri akcii položili život. Plusom je dobre vyzerajúce zasadenie. Aj keď to híčkanie vojakov veliteľom mi príliš nesedelo. Tiež to, že generál bol účastníkom akcie...pokiaľ viem, najvyššia šarža, ktorá sa zúčastňuje vojnových akcií je plukovník. Až v závere sa o slovo prihlási nejaká väčšia akcia.(6.1.2019)

• - Jeff Chandler (brigádní generál Frank D. Merrill) se v době natáčení těžce zranil v důsledku nešťastného pádu při sportovní relaxaci s vojáky, kteří pomáhali s komparzem. Natáčení dokončil pod silnými sedativy. Na následky komplikací po zpackaných operacích zad nečekaně tragicky zemřel. Uvedení svého posledního filmu do kin se nedožil. (bjh)

• - Ve filmu se jedna z postav jmenuje Lemchek, stejně jako v dalších filmech Samuela Fullera. (J.A.K.)