Vesnický furiant Franc se rozhodne postavit dcerám jako svatební dar ohromnou a luxusní vilu, jež by vzbudila úžas a obdiv celé vesnice. Nevšímá si posměšků sousedů a jak se zdá, ani v nejmenším ho nezajímá názor dcer Oliny a Jiřiny. Energický muž zaměstná na stavbě nejen manželku a obě dcery, ale také Jiřinina snoubence Zdeňka. A když se na scéně objeví Libor, s nímž chodila Olina do tanečních, také jeho. Navíc o něm začne s vidinou okázalé dvojité svatby uvažovat jako o druhém potenciálním ženichovi. Dívky otcovo nadšení nesdílejí. Nejsou si jisté ani tím, že to, co od života chtějí, je velká vila v Rezkovicích. Jiřina je navíc podrážděná Zdeňkovou povolností, s níž se podřizuje otcovým názorům a požadavkům. Jak se blíží slavný den, kdy by si měly oba páry říci „ano“ a Franc by jim s velkou slávou předal klíče od domu, je situace stále napjatější... (TV Nova)

TV spot

sud

Docela se divím, že tenhle scénáristicky prázdný blábol má na svědomí Hynek Bočan. Film totiž nenabízí zhola nic vtipného, smutného ani zajímavého, navíc i Vladimír Menšík je zde ve své roli krajně nesympatický. Za Vyskočila, který většinu filmu sedí na balkóně a pije pivo 15%. P.S.: Když Menšíka v obdobné (a mnohem sympatičtější) roli, pak raději Když rozvod, tak rozvod!. ()

Mariin

Kritika socialistického materialismu, nicméně bez nějakého východiska, bez dobrého základu. Od úplného odpadu odděluje tento film pouze Vladimír Menšík, který podává naprosto přesvědčivě typ sebevědomého pracanta, který místo pravých hodnot uctívá jako nejvyšší hodnotu "Práci a majetek". Setkal jsem se s takovými lidmi a jsou opravdu nesnesitelní. Jinak ten scénář Antonína Přidala byl celkově uzavřen ve svém socialistickém vidění světa a sám o sobě by byl tak na jednu hvězdičku.. ()

Phobia

Půl filmu v bezvědomí. Určitě jsem tohle Bočanovo dílo jako smrkáč viděla, ale v paměti z něj utkvěly akorát nepatrné střípky. Už chápu proč: já se těšila, jak se nasměju u Menšíka a zatím jsem se u Menšíka málem sežrala nudou. Vím, že to bez většího přehánění odráželo tehdejší dobu, ovšem pro mě byla tato "komedie" jednoduše o hovnu a slušná herecká účast na tom nic moc nemění, akorát tu normalizační nezáživnost činí snesitelnější. Nezasmála jsem se ani jednou, za klad lze považovat jakýsi zvrácený závan nostalgie. Hrát v "Půl domu bez ženicha" současné sereblity, možná bych tomu přihrála odpad. 48% ()

Radek99

Poněkud nešťastným se dle mého soudu jeví rozhodnutí tvůrců žánrově vymezit svůj film coby ztřeštěnou komedii s nádechem satiry, neboť tento bezesporu velmi zajímavý portrét maloměstského/vesnického stavitele a dominatní hlavy rodiny - uzurpátora svobodného rozhodnutí ostatních členů rodiny, který neempaticky diktuje své manželce i svým dětem, jak mají žít svůj život, je věrným obrazem skutečného stavu světa a svou tragickou podstatou by mnohem lépe konvenoval s žánrem čistokrevného dramatu. Vím dobře, o čem mluvím, můj otec jakoby Francovi (Menšíkovi) z oka vypadl... ()

Pepinec

Půl domu bez ženicha a film komplet bez humoru. Cholerik Menšík neustále balancuje na hranici infarktu, Vydra čumí jak vejr, holkám to nesluší, vila je hnusná, konec zase...počkat, ono to vlastně žádný konec nemá! Podle všeho po osmdesáti minutách došla páska, tak to stopli a rozjeli se za soudruhy pro cenzuru. Kdyby to smetli do šuplíku, česká kinematografie by o nic zásadního nepřišla. ()

• Nikdy nezapomenu na to, jak si pan Menšík během natáčení filmu píchl injekci, když mu bylo zase špatně a pak seděl a odpočíval, a přitom vyprávěl veselé historky, kterým jsme se všichni smáli. A právě ten náš smích ho velmi nabíjel,“ zavzpomínal na natáčení Václav Vydra nejmladší. (SONY_)
  • Dana Medřická si zahrála ve filmu spolu se svým synem Václavem Vydrou. V jiném snímku se již bok po boku nesetkali. (M.B)