Vesnický furiant Franc se rozhodne postavit dcerám jako svatební dar ohromnou a luxusní vilu, jež by vzbudila úžas a obdiv celé vesnice. Nevšímá si posměšků sousedů a jak se zdá, ani v nejmenším ho nezajímá názor dcer Oliny a Jiřiny. Energický muž zaměstná na stavbě nejen manželku a obě dcery, ale také Jiřinina snoubence Zdeňka. A když se na scéně objeví Libor, s nímž chodila Olina do tanečních, také jeho. Navíc o něm začne s vidinou okázalé dvojité svatby uvažovat jako o druhém potenciálním ženichovi. Dívky otcovo nadšení nesdílejí. Nejsou si jisté ani tím, že to, co od života chtějí, je velká vila v Rezkovicích. Jiřina je navíc podrážděná Zdeňkovou povolností, s níž se podřizuje otcovým názorům a požadavkům. Jak se blíží slavný den, kdy by si měly oba páry říci „ano“ a Franc by jim s velkou slávou předal klíče od domu, je situace stále napjatější... (TV Nova)

TV spot

Phobia

Půl filmu v bezvědomí. Určitě jsem tohle Bočanovo dílo jako smrkáč viděla, ale v paměti z něj utkvěly akorát nepatrné střípky. Už chápu proč: já se těšila, jak se nasměju u Menšíka a zatím jsem se u Menšíka málem sežrala nudou. Vím, že to bez většího přehánění odráželo tehdejší dobu, ovšem pro mě byla tato "komedie" jednoduše o hovnu a slušná herecká účast na tom nic moc nemění, akorát tu normalizační nezáživnost činí snesitelnější. Nezasmála jsem se ani jednou, za klad lze považovat jakýsi zvrácený závan nostalgie. Hrát v "Půl domu bez ženicha" současné sereblity, možná bych tomu přihrála odpad. 48% ()

walkingdead

Námět zajímavý, scénář... no ono narazit v době normalizace na kvalitní scénář asi nebylo úplně snadné, o to víc pak každý film potřeboval dobrou hereckou skvadru, která i ze špatných ingrediencí upeče něco aspoň trochu koukatelného. Sázkou na jistotu byl vždy Menšík, který táhne i tenhle film, ale slušně mu sekundují i mladší herci v čele s Freimanovou, které to tady fakt sluší. Ve výsledku je z toho tak aspoň (lehce slabší) průměr, ale nic pro "zlatý fond české kinematografie." Spíš než komedie bych žánr pojmenoval jako "film ze života" (tehdejšího). ()

Weehaa

Nádhera Vladimíra Menšíka v komediální roli malinkého rodinného Hitlera. Otcovská láska, která zabíjí, masově a všechny kolem. Krásná role Dany Medřické. Film několikrát velmi rychle mění tvář z rozesmáté komedie (oproti většíně zde na csfd se vyjadřující jsem se já smál téměř pořád..) na citlivější komorní drama vnitřního boje ženicha i nevěsty, někdy jsou ty přechody hodně rychlé, ale netrvají dloho a mně se to líbilo. No, ale vlastně na tom fakt zas až tolik vtipnýho není - já mít doma půl domu s takovýmhle tatínkem, tak vemu kramle pro jistotu už v předškolním věku. ()

Krt.Ek

Jedna za Vláďu Menšíka, druhá za Vaška Vydru, s nimiž celý film stojí a padá, Francův (Menšík) cholerismus či energičnost jemu vlastní a Liborova (Vydra) počáteční bázlivost mě dá se říct na těch osmdesát minut zaujaly, ale jinak... jinak jde celý film do ztracena, hlavně zásluhou nezdařeného scénáře (tedy pokud jsme se snažili o komedii, co říkáte, pane Přidal?), tudíž mu bude dobře mezi tím, co hodnotím podprůměrně... 35% ()

Lykos

Nerada hodnotím tak nízko, ale nelze jinak. Vladimír Menšík buzeruje celý film svou rodinu, budoucí zetě, v podstatě kohokoli, kdo kolem něj projde. Logicky jsem doufala, že se mu někdo postaví, což se sice stalo, ale tak nějak to vyznělo do prázdna. Scénáristům zřejmě došel dech, neboť na konec už nezbylo vůbec nic, proto asi žádný není. Škoda. ()

• Vila, kterou stavěl Franc (Vladimír Menšík) pro svoji dceru, se nachází ve skutečnosti v Příbrami. (carott)
  • Nikdy nezapomenu na to, jak si pan Menšík během natáčení filmu píchl injekci, když mu bylo zase špatně a pak seděl a odpočíval, a přitom vyprávěl veselé historky, kterým jsme se všichni smáli. A právě ten náš smích ho velmi nabíjel,“ zavzpomínal na natáčení Václav Vydra nejmladší. (SONY_)