Reklama

Reklama

Lagaan - tenkrát v Indii

  • Indie Lagaan: Once Upon a Time in India
Trailer

Obsahy(1)

Konec devatenáctého století znamenal pro Indii život pod nadvládou britských kolonizátorů. Právo zde představovali důstojníci a jejich oddíly. Zdaleka ne všude však byli vojáci takovými džentlmeny, jak se o nich vyprávělo. Malá zemědělská vesnice Champaner je tábořištěm jednotky, jíž velí kapitán Russel arogantní a náladový muž, jemuž na lidském životě záleží jen minimálně. Podle toho se také chová k místním obyvatelům. Je jen otázka času, kdy dojde ke vzpouře. Vesničané vedení srdnatým a odhodlaným farmářem Bhuvanem a půvabnou Gauri však vědí, že odpor může existovat i bez zbytečných krveprolití a přestřelek. Rozhodnou se pro mírovou cestu jejich triumfem nad bezohlednými uzurpátory se má stát vítězství nad vojáky v jejich národním sportu v kriketu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (34)

berg.12 

všechny recenze uživatele

Ať muslim či hind, ať z té či oné kasty, jsme jeden tým a bojujeme za nás všechny. Lagaan poutavým i vtipným způsobem spojuje odpor Indů proti britské koloniální nadvládě se vznikem jejich (paradoxně britského) národního sportu. A jestliže nerozumíte kriketu, vůbec nevadí, máte tak polovinu filmu k pochopení jeho pravidel přímo během hry. Ukázkové hry podle bollywoodských pravidel a s opravdu krásnými tanečními čísly. ()

AGAMENON 

všechny recenze uživatele

Natočit historicko-sportovní-muzikálový film může napadnout jenom Indy. Film se odvíjí přesně podle pravidel žánru (vesničané pomalu nabírají členy, musí překousnout nedůvěru ostatních, jeden z týmu je zrádce, Indové jsou všichni bodří a Angláni nafoukaní), přesto jsem se ani při téměř čtyř hodinové stopáži nenudil a písničky jsou fakt chytlavé. ()

Reklama

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Lagaan patří k filmům které mi změnily život. Sice ne nijak zasádně, ale když jde o život, tak se počítá všechno. A o jaké změny že jde? Nu, přesvědčil jsem se, že i takřka čtyřhodinový film mi může subjektivně připadat krátký, překousnul jsem dřívější nesympatie k Aamiru Khanovi, konečně trochu pochopil, o co jde v kriketu a propadl se do silné závislosti na písni / tanci Radha Kaise Na Jale. Po Jodhaa Akbar a Lagaanu směle prohlašuji, že Ashutosh Gowariker je skvělý režisér i scénárista, mající schopnost i přes neodmyslitelnou bollywoodskou schematičnost zaujmout každou sekundou vyprávění, a už se nemůžu dočkat, až od něj uvidím další film. ()

JANARYBA 

všechny recenze uživatele

Lagaan je podíl z celkové úrody, kterou vesničané museli odvést svému rádžovi, který si z toho jen malou část ponechal a většinu musel odvést britským kolonizátorům na údajnou ochranu. Tady v období, kdy vůbec nepršelo hrozil po zdojnásobení lagaanu hlad. Od toho se celá zápletka odvíjí. Naprosto nezasvěcený těžko sestavený tým vesničanů musí zvítězit nad vytrénovaným družstvem anglických vojáků v jejich oblíbeném sportu kriketu, aby byli na 3 roky od lagaanu úplně osvobozeni, pokud prohrají lagaan se ztrojnásobí. Jak to nakonec musí dopadnout je jasné. Do toho lovestory se dvěmi krásnými dívkami....nechte se unést na vlnách Bollywoodu. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

To je jak Krkonošské pohádky. Místo Traunteberka jsou tu zlí Angličani. Kubu, Anče a hajnýho zastupuje prostý pracující indický venkovský lid. Nadpřirozenou pomoc si místo Krakonoše zahrála jedna britská slečinka. Děsně černobíle podané, spousta nepříliš zajímavých tanečních výstupů (akorát žárlivá písnička měla grády), herecké výkony Britů otřesné a poslední hodina je jen o kriketu – takže, kdo nezná pravidla, má smůlu – něco se tam sice děje, asi jde o dost, ale když tomu nerozumíte, tak těžko cítit napětí (které je ostatně slabé, protože je to indický film, tak jak může dopadnout utkání Britů s Indy?). Je to nacionální pohádka přehnané stopáže. ()

Galerie (62)

Reklama

Reklama