Atletka A

• USA Athlete A
Trailer
Dokumentární / Krimi
USA, 2020, 104 min

Dokument se věnuje výpovědím amerických gymnastek, které zneužíval týmový lékař Larry Nassar, a reportérů, kteří toxické okolnosti odhalili. (Netflix)

Trailer

Arsenal83

Gymnastiku nesledujem, pretože tam fakt súťažia nejak predčasne vyspelé deti alebo skôr deti tlačené do tej vyspelosti. Niet sa však čo diviť, že toto je skvelý rajón pre pedofilne orientovaných narušencov, veď pod rúškom tréningu a strečingu si môžeš siahnuť na čo chceš a ešte ti za to poďakujú. Strašná nechutnosť celá tá kauza a určite nebude ojedinelá v tomto športe. ()

HellFire

Hned na začátek se musím přiznat, že jsem sledování dokumentu nevěnoval 100% pozornost. Ať už to bylo tím, že zabředával do témat, které ne zas tak souvisely se zneužíváním nebo to bylo prostě jen stylem natáčení, který mi úplně nesedl. Na ploše 104 minut je samotnému vyšetřování celé aféry věnováno jen pár minut, což je prostě málo. Že lidé ve vedení odvracely své zraky před obviněními ze sexuálního obtěžování proti Nassarovi, kterému pod rukama prošly stovky gymnastek, není až tak překvapující. Když jde o olympijské zlato, za jehož zisk a s ním spojenou reklamu vyfasují všichni hodně prachů, jde všechno ostatní stranou. Ono přeci jde o peníze především, tomu se přeci v dnešním světě nemůže nikdo divit. V konečném důsledku se vše točí pouze a jen kolem peněz. A kdo ví, jaké další skandály vyplují na povrch. Tohle není první ani poslední (v době psaní tohoto komentáře se například řeší obtěžování žen v komunitě streamerů na Twitchi). Dokud budou existovat neukojení chlapi, nezodpovědné osoby ve vedení, lidé disponující mocí a provokativní ženy, tohle se bude dít pořád. ()

rikitiki

Pro mě tedy šokující a děsné. Dokument, kromě jednoznačného zneužívání dívek sexuálně, ukazuje ještě další zneužívání a to je i sportovní. Nutit mladé rozvíjející se těla k takovému drilu a zátěži není určitě nic dobrého pro psychiku ani pro fyzickou stránku. A to i v případě, kdy dívky toto vše podstupují dobrovolně. Ony nejsou ve věku, kdy by dokázaly zcela rozumně posoudit, co jim to v budoucnu přinese. Už jenom vzpomínka gymnastky, že musela někdy na masáže kvůli bolesti i několikrát za den, je hrůzná. Osobně bych byla pro nastavení věkového limitu, od kdy by se dívky mohly účastnit všech cvičení a soutěží. Nejspíš bychom neviděli tolik dechberoucích výkonů, ale aspoň by nebyly gymnastky tak zatěžovány už dětském věku. _____   Souhlasila jsem zcela s veřejnou potupou Nassara při soudním přelíčení, kdy před něj předstupovala jedna cvičenka za druhou a do jeho sklopených očí mu napálila, co vše jí způsobil. ___  Děkuji Patuse za odborný komentář, který mi věc ukázal ještě v jiném úhlu. Osobně si myslím, že manželé Karolyi na dívky v USA snad nepoužívali tak drsné metody, jako je bití, ale pohled na mladou Nadiu Comaneci, která se skutečně vždy tvářila jako robot bez výrazu, mi napovídá, že v Rumunsku mohli použít vše, aby dívky vybičovali k nejlepším výkonům. A pokud v USA používali jen nadávky, psychický nátlak a drastické diety, i tím hodně dívkám hodně zle ublížili. Nemyslím si, že to je odpovídající cena za to, že se americké gymnastky dostaly na vrchol. ()

viperDavid

Nejvíc pedofilů na světě je v Německu a v USA. Možná je to tvrdý, ale vzpomeňme si například na zneužívání chlapců v církvy, kde bylo USA vůbec v nějvětším měřítku. Ano taky je to ohromná zemně, ale USA Gymnastics zase tak velké není. Příběh je dobře natočený a emotivní a plus hraje i skutečný soudní přenos. Tohle by si měli pouštět všechny děti před vstupem těchto diktátorských klubů. ()

NinonL

Aféra zneužívání nezletilých amerických gymnastek klubovým lékařem. A vlastně i majiteli největšího areálu na jejich výcvik a soustředění. Gymnastika jako sport mladičkých dívek, které často nastupují do výcviku a drilu už ve 3-4 letech. Nelítostná disciplína je pak provází po celou cvičební historií. ()