Atletka A

• USA Athlete A
Dokumentární / Krimi
USA, 2020, 104 min

Dokument se věnuje výpovědím amerických gymnastek, které zneužíval týmový lékař Larry Nassar, a reportérů, kteří toxické okolnosti odhalili. (Netflix)

HellFire

Hned na začátek se musím přiznat, že jsem sledování dokumentu nevěnoval 100% pozornost. Ať už to bylo tím, že zabředával do témat, které ne zas tak souvisely se zneužíváním nebo to bylo prostě jen stylem natáčení, který mi úplně nesedl. Na ploše 104 minut je samotnému vyšetřování celé aféry věnováno jen pár minut, což je prostě málo. Že lidé ve vedení odvracely své zraky před obviněními ze sexuálního obtěžování proti Nassarovi, kterému pod rukama prošly stovky gymnastek, není až tak překvapující. Když jde o olympijské zlato, za jehož zisk a s ním spojenou reklamu vyfasují všichni hodně prachů, jde všechno ostatní stranou. Ono přeci jde o peníze především, tomu se přeci v dnešním světě nemůže nikdo divit. V konečném důsledku se vše točí pouze a jen kolem peněz. A kdo ví, jaké další skandály vyplují na povrch. Tohle není první ani poslední (v době psaní tohoto komentáře se například řeší obtěžování žen v komunitě streamerů na Twitchi). Dokud budou existovat neukojení chlapi, nezodpovědné osoby ve vedení, lidé disponující mocí a provokativní ženy, tohle se bude dít pořád. ()

viperDavid

Nejvíc pedofilů na světě je v Německu a v USA. Možná je to tvrdý, ale vzpomeňme si například na zneužívání chlapců v církvy, kde bylo USA vůbec v nějvětším měřítku. Ano taky je to ohromná zemně, ale USA Gymnastics zase tak velké není. Příběh je dobře natočený a emotivní a plus hraje i skutečný soudní přenos. Tohle by si měli pouštět všechny děti před vstupem těchto diktátorských klubů. ()

Patuse

Že osteopatik Larry Nassar dívky zneužíval, o tom není pochyb, že to vědělo několik vysoce postavených lidí též. Překvapilo mě na závěr vidět vypovídat u soudu přední královny gymnastiky jako je Aly Raisman, Jordyn Wieder či Mckayla Maroney. S čím mám osobně velký problém je osočování metod treninku Bély a Márty Károlyi a jsem ráda, že to prakticky zaznělo pouze z úst rodičů Maggie Nichols a ne ostatních gymnastek. Amerika v ženské gymnastice nebyla nic do 80. let, dokud neemigrovali z Rumunska tito dva trenéři. Ano, i naše české gymnastiky říkají, že když se američanky rozcvičují před závodem, vypadá to jako závod samotný. Nemám iluzi, že byli tvrdí - ale US má dnes gymnastky, kterým se nemůže rovnat svět! Simone Biles v roce 2019 skočila jako první žena v historii trojité salto vzad na prostných. Vadí mi chybějící interpretace celého případu z jejich pohledu. Jsou některými gymnastkami kritizováni za metody, to zde uslyšíme, ale nikde nevidím rozhovor s největšími hvězdami jako jsou zmíněné Mary Lou Retton, Kim Zmeskal či Nadia Comăneci , které patří k horlivým zastánkyním obou. Márta Karolyi je od 2016 v trenérském důchodu (Béla od 2000) a hlavního trenéra převzal Valeri Liukin (dvojnásobný olympijský vítěz + otec a trenér zlaté Nastii Liukin). A pak sporné osočení, že Maggie měla být na olympiádě v Riu... Je mi líto, ale stačí se podívat D-Score (počáteční skoré předváděných prvků) hlavní pětice. Maggie byla nadprůměrná pouze v prostná. A to Amerika, které je v téhle disciplíně nejlepší na světě a má Simone s prvkem Biles a Aly Raisman, která má zabijáckou The Raisman první lajnu (1.5 salta vpřed + dvojitý arab + salto v před), nepotřebuje. Amerika potřebuje obstojná bradla, aby mohla konkurovat číňankám a ruskám, a to úřadující vícebojařská olympijská mistrině z Londýna 2012 Gabby Douglas aka létající veverka a uřadující světová jednička bradel Madison Kocian, splňovaly. O tom, že se v ústředí US Gymnastics hrálo fair play, si iluze nedělám. Spíš je škoda, že to s Larrym neodskákali mnozí další. ()

lykan9

Atletka A je sice zajímavým dokumentem, ale vyloženě poukazuje na sebestřednost Američanů. Určitě je správné poukazovat na zvěrstva jako obtěžování malých dětí, aby si na to případně jiní rodičové dali pozor, ale přišlo mi, jako by si tvůrci a rodiče atletek samotní neuvědomovali, co tomu předcházelo. Konkrétně: Atletky SSSR byly známé svojí dokonalostí a tím, že z nich trenéři prakticky udělali roboty. Pak tito trenéři emigrují do USA a přesto, že bylo známo (minimálně se o tom spekulovalo) jakým způsobem dívky ze SSSR přiměli k profesionálním výkonům, tak přesto američtí rodiče svoje malé děti k těmto trenérům pošlou a dokonce je nechají zavřít na bůhví jaký tábor i  s tím, že nesmí své děti zkontrolovat. Vlastně svojí urputností, aby ze svých dětí nechali udělat perfektní atletky, vyšlapali cestu úchylovi a posléze, když zvěrstva vyjdou najevo, tak viní kohokoliv jiného, ale na sebe zapomenou. Prostě typické USA. Jinak k samotnému dokumentu: Je zajímavý, ale od dokumentu na takové závažné téma bych čekal víc. ()

Arsenal83

Gymnastiku nesledujem, pretože tam fakt súťažia nejak predčasne vyspelé deti alebo skôr deti tlačené do tej vyspelosti. Niet sa však čo diviť, že toto je skvelý rajón pre pedofilne orientovaných narušencov, veď pod rúškom tréningu a strečingu si môžeš siahnuť na čo chceš a ešte ti za to poďakujú. Strašná nechutnosť celá tá kauza a určite nebude ojedinelá v tomto športe. ()